Richard
17.06.04,03:13
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Zuzka
20.06.04,10:04
- predaný tovar / 132, 211, 321
- vedľajšie obstarávacie náklady k predanému tovaru / 132 AU
- cenové rozdiely k predanému tovaru / + - 132 AU
- prebytok tovaru na sklade pri inventarizácii / 132/504
- úbytky tovaru na sklade do normy / 132
ANNA
21.06.04,06:40
-obstaranie tovaru z dovozu ( zúčtovanie dokladu z colnice) :
dovozná prirážka 504/379
clo 504/379
-tovar nadobudnutý bezplatne darovaním 504/413
- tovar nadobudnutý bezplatne darovním u indiv.podnikateľa 504/491
-zľava poskytnutá dodávateľom 321,315/504
-uplatnenie reklamácie za tovar 315/504
-výdaj tovaru na reprezentačné účely 513/504
-tovar vydaný na účely darovania 543/504
Danka Kosibová
21.06.04,09:02
Účotvanie zásob (tovaru) B sposobom:

nákup tovaru (DFA) 504 10/321 10
vedl. nákl. na obstaranie tovaru (DFA) 504 20/321 10
nákup tovaru (VPD) 504 10/211 10
ved.nákl. na obstar. tovaru (VPD) 504 20/211 10
Stav tovaru k 1.1. 504 40/132 40
Stav tovaru k 31.12. (invent.) 132 50/504 50

analytiku si mozno zvolit podla seba.
basha_V
01.02.10,14:29
firma nakupuje okna, dvere, zaluzie, klucky, podlahy atd.

nasledne predava a montuje

davam vsetko na 504, je to tak spravne? :confused:

dakujem :)
Zoltán Kovács
01.02.10,14:34
firma nakupuje okna, dvere, zaluzie, klucky, podlahy atd.

nasledne predava a montuje

davam vsetko na 504, je to tak spravne? :confused:

dakujem :)

Nesprávne. Je to pre Vás materiál, ktorý použijete pri poskytnutí služby. Takže na 501.
Rozalka
01.02.10,14:34
Nie, pre vašu firmu to je materiál, pri spôsobe A: 111 resp. 112; pri spôsobe B: 501
Neviem, čo všetko montujete, možno by prichádzalo do úvahy aj účtovanie o zákazkovej výrobe.
basha_V
01.02.10,14:51
dakujem dakujem za rychle odpovede :-)
basha_V
01.02.10,14:58
a potom ked niekomu predaju len dvere okna ale nemontuju, mam to dat na 642???
Tweety
01.02.10,15:09
a potom ked niekomu predaju len dvere okna ale nemontuju, mam to dat na 642???
Ak ste ich kúpili ako materiál, tak aj pri predaji musíte účtovať ako predaj materiálu, takže 642AE.
basha_V
03.02.10,11:34
ok, no ked je material nauctovany pri nakupe na 501AE, nekoresponduje to so 642, lebo ak je 642 malo by byt aj 542 a v Cenigovej sa pise, ze na ucte 642 sa uctuje prilezitostny predaj materialu, ktory firma nakupi pre vlastne pouzitie.takze potom mi z toho lepsie vychadza pouzit 504 a 604 s obch.marzou.
Jelena
04.02.10,09:25
Mňa toto tiež zaujíma s tým materiálom, tak posúvam :)
basha_V
09.02.10,14:28
naozaj nikto nevie ako to ma byt po spravnosti?
ak by som to dala na 604, musela by som z faktury povyberat jednotlive kusy a nauctovat ich ako 504, nie 501?
ak by som to chcela na 642, musela by som z 501 preuctovat na 542 material ktory predavam bez montaze???
poradte prosim :-(
Dav
09.02.10,15:19
naozaj nikto nevie ako to ma byt po spravnosti?
ak by som to dala na 604, musela by som z faktury povyberat jednotlive kusy a nauctovat ich ako 504, nie 501?
ak by som to chcela na 642, musela by som z 501 preuctovat na 542 material ktory predavam bez montaze???
poradte prosim :-(
Treba použiť účty 642 a z 501 preúčtovať na 542.

Postupy účtovania :

Účtová trieda 1 – Zásoby

§ 43

Účtovanie zásob


(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona.

(2) Spôsobom A sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo na ťarchu účtu 131 - Obstaranie tovaru so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov, alebo na finančných účtoch; vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu sa aktivujú; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov zásob so súvzťažným zápisom v prospech účtov účtovej skupiny 62 -Aktivácia,
b) prevzatie materiálu a tovaru na sklad sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky v obstarávacích cenách pri nákupoch a vo vlastných nákladoch pri zásobách vlastnej výroby účtovným zápisom na ťarchu účtu 112 - Materiál na sklade alebo 132 - Tovar na sklade a v predajniach a v prospech účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo 131 - Obstaranie tovaru,
c) spotreba materiálu a predaj tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy a pri predaji materiálu na ťarchu účtu 542 - Predaný materiál so súvzťažným zápisom na príslušnom účte zásob,
d) inventarizačné rozdiely materiálu a tovaru podľa § 11 sa účtujú na ťarchu účtu 549 - Manká a škody, ak ide o manká a v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, ak ide o prebytky alebo v prospech účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy, ak je možné preukázať, že prišlo k prebytku nesprávnym účtovaním spotreby materiálu alebo predávaného tovaru; úbytky materiálu a tovaru do výšky noriem prirodzených úbytkov sa účtujú na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy.
Ivenka
09.02.10,15:52
Takto som to učtovala aj ja. Ibaže účet 642 plietol banku pretože je spolu s účtom 641 vo výsledovke a to isté 542. Takže mi poslali z banky pozdravom, že si tam preučtovať. Aj keď postupy učtovania hovoria jasne.
Dav
09.02.10,16:18
Takto som to učtovala aj ja. Ibaže účet 642 plietol banku pretože je spolu s účtom 641 vo výsledovke a to isté 542. Takže mi poslali z banky pozdravom, že si tam preučtovať. Aj keď postupy učtovania hovoria jasne.
Občas by ani bankárom neškodilo pozrieť Postupy účtovania. Ak sa tvária, že chcú klientovi dopomôcť k priaznivejšiemu hodnoteniu pre účely (zrejme) úveru, nech ho kvôli tomu nenútia nedodržiavať Postupy účtovania...:cool:
A v doplňujúcich informáciách v tabuľkách pre banku je dosť priestoru na vysvetlenie niektorých položiek výsledovky.
Jelena
09.02.10,16:50
Treba použiť účty 642 a z 501 preúčtovať na 542.

Postupy účtovania :

Účtová trieda 1 – Zásoby

§ 43


Účtovanie zásob



(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona.

(2) Spôsobom A sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo na ťarchu účtu 131 - Obstaranie tovaru so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov, alebo na finančných účtoch; vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu sa aktivujú; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov zásob so súvzťažným zápisom v prospech účtov účtovej skupiny 62 -Aktivácia,
b) prevzatie materiálu a tovaru na sklad sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky v obstarávacích cenách pri nákupoch a vo vlastných nákladoch pri zásobách vlastnej výroby účtovným zápisom na ťarchu účtu 112 - Materiál na sklade alebo 132 - Tovar na sklade a v predajniach a v prospech účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo 131 - Obstaranie tovaru,
c) spotreba materiálu a predaj tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy a pri predaji materiálu na ťarchu účtu 542 - Predaný materiál so súvzťažným zápisom na príslušnom účte zásob,
d) inventarizačné rozdiely materiálu a tovaru podľa § 11 sa účtujú na ťarchu účtu 549 - Manká a škody, ak ide o manká a v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, ak ide o prebytky alebo v prospech účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy, ak je možné preukázať, že prišlo k prebytku nesprávnym účtovaním spotreby materiálu alebo predávaného tovaru; úbytky materiálu a tovaru do výšky noriem prirodzených úbytkov sa účtujú na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy.


Tak teraz som trošku zmätená z toho... mám došlú faktúru za "materiál", ktorý by som ak by som vyfakturovala službu - montáž, účtovala na 501AE, ale ja som odberateľovi celý "materiál" predala s nejakým tým % navyše, no a dodávateľ na faktúre uvádza všetko ako tovar ... tak som došlú faktúru zaúčtovala ako 504 a predaj odberateľovi 604 zo ziskom resp. obchodnou maržou. Takže to mám zle? No, ale napríklad taký kotol za 4000 €, keď predávam tak mi nepríde ako materiál, skôr ako tovar a to čo na ňom získam je obchodná marža, ktorú vykážem vo "výsledovke" ..., ja už fakt potom neviem, veď keď je 542 musí byť 642 a v "Cenigovej" je naozaj písané, že na 642 sa účtujú tržby z príležitostného predaja dlhodob. majetku a materiálu, ktorý ÚJ obstaráva pre vlastné použitie, nie za účelom jeho predaja. ??? Tak vás poprosím o radu, aby som si mohla poopravovať účtovanie :mee:
Ivenka
09.02.10,16:54
Ja mam v podstate ten istý prípad, kupim material 504, dam si naň maržu potom budem mať 604 a k tomu vyfakturujem ešte služby 602. Doposiaľ som učtovala na 642 iba ak som predala zamestnancom.
Dav
09.02.10,17:05
Tak teraz som trošku zmätená z toho... mám došlú faktúru za "materiál", ktorý by som ak by som vyfakturovala službu - montáž, účtovala na 501AE, ale ja som odberateľovi celý "materiál" predala s nejakým tým % navyše, no a dodávateľ na faktúre uvádza všetko ako tovar ... tak som došlú faktúru zaúčtovala ako 504 a predaj odberateľovi 604 zo ziskom resp. obchodnou maržou. Takže to mám zle? No, ale napríklad taký kotol za 4000 €, keď predávam tak mi nepríde ako materiál, skôr ako tovar a to čo na ňom získam je obchodná marža, ktorú vykážem vo "výsledovke" ..., ja už fakt potom neviem, veď keď je 542 musí byť 642 a v "Cenigovej" je naozaj písané, že na 642 sa účtujú tržby z príležitostného predaja dlhodob. majetku a materiálu, ktorý ÚJ obstaráva pre vlastné použitie, nie za účelom jeho predaja. ??? Tak vás poprosím o radu, aby som si mohla poopravovať účtovanie :mee:
Dodávateľ fakturuje TOVAR správne. Tovar je všetko to, čo sa nakúpi s úmyslom ďalšieho predaja.
Keď mám obchod a v ňom predávam dvere, sú pre moju firmu dvere tovar. Keď nakupujem dvere s cieľom, aby som ich osadila do stavby, ktorú pre zákazníka staviam, sú pre mňa dvere materiál. Ak mi príde sused s prosbou, že mu je v byte zima a súrne si chce do tej zárubne medzi izbami dať znova dvere, aby som sa pozrela, či nemám nejaké zvyšné dvere v sklade, predám dvere ako nepotrebný majetok.
Dav
09.02.10,17:13
Ešte jedna poznámka - kým začnem účtovať o tovare, pozriem sa najprv do živnostenského listu, či mám aj obchodnú činnosť.
Kikuško
09.02.10,18:15
V ŽL máme, kúpa tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi ..., inak by mi ani nenapadlo o ňom účtovať ...

Jelena
Kikuško
09.02.10,18:19
Dodávateľ fakturuje TOVAR správne. Tovar je všetko to, čo sa nakúpi s úmyslom ďalšieho predaja.
Keď mám obchod a v ňom predávam dvere, sú pre moju firmu dvere tovar. Keď nakupujem dvere s cieľom, aby som ich osadila do stavby, ktorú pre zákazníka staviam, sú pre mňa dvere materiál. Ak mi príde sused s prosbou, že mu je v byte zima a súrne si chce do tej zárubne medzi izbami dať znova dvere, aby som sa pozrela, či nemám nejaké zvyšné dvere v sklade, predám dvere ako nepotrebný majetok.

Takže ak mám došlú faktúru za kotol+zásobník cca 4000 €, následne mám vyšlú faktúru na to isté, len so "ziskom" mám to účtovať ako predaný materiál? aj keď v rámci odberateľskej faktúry som žiadnu službu nefakturovala, len ten kotol so zásobníkom? Ja už keď som kupovala ten kotol, som vedela, že ho budem predávať na základe Kúpnej zmluvy s odberateľom... :confused:

Jelena

Ale zase na druhej strane mám DF za rúry, kolená, radiátory .... /inštalatérska firma/, ktoré som tiež predala odberateľovi, na vyšlej faktúre je len vypísaný ten "materiál", žiadna služba ... a tu som zostala v pomykove, že aký účet použiť, no potom som dala 504 a násl. 604, aby som niekde vykázala obchod.maržu, že som na predaji niečo zarobila .... ???
Dav
09.02.10,18:52
Takže ak mám došlú faktúru za kotol+zásobník cca 4000 €, následne mám vyšlú faktúru na to isté, len so "ziskom" mám to účtovať ako predaný materiál? aj keď v rámci odberateľskej faktúry som žiadnu službu nefakturovala, len ten kotol so zásobníkom? Ja už keď som kupovala ten kotol, som vedela, že ho budem predávať na základe Kúpnej zmluvy s odberateľom... :confused:

Jelena

Ale zase na druhej strane mám DF za rúry, kolená, radiátory .... /inštalatérska firma/, ktoré som tiež predala odberateľovi, na vyšlej faktúre je len vypísaný ten "materiál", žiadna služba ... a tu som zostala v pomykove, že aký účet použiť, no potom som dala 504 a násl. 604, aby som niekde vykázala obchod.maržu, že som na predaji niečo zarobila .... ???
To, čo je tovar, a čo materiál, musí posúdiť účtovná jednotka. Raz sa môže ten istý predmet posúdiť ako tovar, raz ako materiál. Že sa materiál predá zo ziskom - je správne. Iná cena je nadobúdacia, iná je cena skladová a iná predajná. Ešte by bolo správne pri kúpe tovaru a A spôsobe účtovania zásob urobiť prevod priamo zo 112 na 132, aby bol správne rozdelený materiál a tovar aj v sklade. Ak sa už pri príjme na sklad neúčtovalo na účte 131 Aj rozdiel medzi 642 a 542 sa dá vyčísliť a uviesť napríklad v poznámkach k účtovnej závierke, alebo vo výročnej správe. Aj keď nie je taký viditeľný, ako marža vo výsledovke.
Kikuško
09.02.10,19:07
To, čo je tovar, a čo materiál, musí posúdiť účtovná jednotka. Raz sa môže ten istý predmet posúdiť ako tovar, raz ako materiál. Že sa materiál predá zo ziskom - je správne. Iná cena je nadobúdacia, iná je cena skladová a iná predajná. Ešte by bolo správne pri kúpe tovaru a A spôsobe účtovania zásob urobiť prevod priamo zo 112 na 132, aby bol správne rozdelený materiál a tovar aj v sklade. Ak sa už pri príjme na sklaad neúčtovalo na účte 131 Aj rozdiel medzi 642 a 542 sa dá vyčísliť a uviesť napríklad v poznámkach k účtovnej závierke, alebo vo výročnej správe. Aj keď nie je taký viditeľný, ako marža vo výsledovke.

Takže ... ja keď som kupovala "materiál" ... kupovala som ho priamo na tú zákazku, čiže som vedela, že pôjde tam a tam... Mala som napr. došlú faktúru na solárny systém 1 ks, ktorý som dala na 501AE, pretože sa fakturovala jeho montáž, ale .... mesiac nato som mala opäť došlú faktúru na ten istý solárny systém 2 ks, ktorý som nemontovala, ale predala tomu istému odberateľovi a tu som účtovala 504 a 604, takto to nie je košér?
- účtujem spôsobom B

Teda ak môžem ... napr. takú vyšlú fa na solárnu zostavu by ste účtovali na 642? Vážne ma to trápi, mám síce len 5 takýchto fa za rok 2009, no rada by som to mala v poriadku a nie len tak, že kam sa mi to hodilo, tam som zaúčtovala .... Ďakujem

Dokonca niekedy vystavím odber.fa. ešte skôr ako mi príde dodávateľská fa /príde mi od dodávateľa predfaktúra, takže viem cenu/ a teda už viem, že predávam niečo ďalej ...

Súhlasím s tým, že sa dá preukázať rozdiel medzi 542 a 642 napr. v Poznámkach k UZ... :)

Jelena
Dav
09.02.10,19:17
V tomto prípade by som tú 504 a 604 považovala za správne účtovanie. Prípadne by som to podložila, ak existuje, objednávkou od odberateľa. Bola splnená podmienka z definície tovaru ...."nakúpi za účelom ďalšieho predaja".
Kikuško
09.02.10,19:45
V tomto prípade by som tú 504 a 604 považovala za správne účtovanie. Prípadne by som to podložila, ak existuje, objednávkou od odberateľa. Bola splnená podmienka z definície tovaru ...."nakúpi za účelom ďalšieho predaja".

Žiaľ objednávka neexistuje :( no keďže mám odber.fa. vystavenú ešte pred dod.fa /rozdiel je pár dní, ak ide o väčšie sumy tak vystavíme odberateľovi riadnu fa ešte pred dod.fa, odberateľ uhradí a my uhradíme dodávateľovi :)/, tak je to podľa mňa dosť preukázateľné, že ide o tovar ... a v prípade faktúry za kotol máme Kúpnu zmluvu, takže z tej je podľa mňa tiež zrejmé, že ide o predaj tovaru ... Tak toto by som mala doriešené :)

Zostala mi došlá faktúra na rúry, kolená ... regulátor ...., toto všetko sme predali odberateľovi, čiže komplet došlá faktúra ako bola za "materiál" na ústredné kúrenie sa predala, čiže som položku po položke vypísala každý jeden "materiál" ako dodací list k fa + ... % navýšenie :) a zaúčtovala 504 a potom 604, toto asi nebude dobre, či?

Ďakujem veľmi pekne za vaše rady ...

Jelena
Dav
09.02.10,20:14
Za akým účelom boli tie kolená kúpené pôvodne? Účtovná jednotka by mala mať v internej smernici o účtovníctve stanovené aj posudzovanie , čo bude považovať za tovar, a čo za materiál. Správnosť účtovania sa obhajuje pri kontrolách. Ak bude pri preúčtovaní z 501 na 504 pri Internom doklade priložený list majiteľa, štatutára..."Preúčtujte ....položky....., z 501 na 504", alebo na faktúre od dodávateľa účtovný predpis -likvidačný list-košieľka, podpísaná pracovníkom, ktorý zodpovedá za vecnú správnosť, prípadne poznámka Tovar s podpisom kompetentného, mohlo by to byť pri kontrole obhájiteľné. Ak však už boli kolená na sklade , kúpené pôvodne pre nejakú zákazku, ktorá sa neuskutočnila, pôjde o predaj materiálu, nie tovaru.
Kikuško
09.02.10,20:44
Za akým účelom boli tie kolená kúpené pôvodne? Účtovná jednotka by mala mať v internej smernici o účtovníctve stanovené aj posudzovanie , čo bude považovať za tovar, a čo za materiál. Správnosť účtovania sa obhajuje pri kontrolách. Ak bude pri preúčtovaní z 501 na 504 pri Internom doklade priložený list majiteľa, štatutára..."Preúčtujte ....položky....., z 501 na 504", alebo na faktúre od dodávateľa účtovný predpis -likvidačný list-košieľka, podpísaná pracovníkom, ktorý zodpovedá za vecnú správnosť, prípadne poznámka Tovar s podpisom kompetentného, mohlo by to byť pri kontrole obhájiteľné. Ak však už boli kolená na sklade , kúpené pôvodne pre nejakú zákazku, ktorá sa neuskutočnila, pôjde o predaj materiálu, nie tovaru.

Likvidačný list k fa podpisujem ja :(, takže som zodpovedná ...
Inak mne, keď prišla faktúra na tie kolená, rúry a pod., tak som ani neúčtovala na 501 a potom 504, ale hneď na 504, lebo som vedela, že ide o "materiál", ktorý sa nepoužije v rámci služby /montáž/, ale že ho budem predávať, je pravda, že som dlho uvažovala, že použijem účet 542, no
potom som použila účet 504. A stále nie som presvedčená či je to OK ...

Zamestnanci, keď kupujú nejaký materiál, tak preto, že ho potrebujú k montáži ... na každom doklade musí byť vyznačené na akú akciu-zákazku to išlo a ja na košieľku k dod.fa aj k dokladom z ERP dávam číslo konkr. zákazky ...

Jelena
michelle84
11.02.10,12:14
Ako sa správne účtujú reklamácie na tovare, ktorý spoločnosť predala konečnému zákazníkovi a za tovar boli zákazníkovi vrátené peniaze? A čo s DPH? Ďakujem.