palitaly
13.09.07,11:06
Kto sa stretol s nasledovným problémom?: Máme stavebné povolenie na výstavbu oceľového prístrešku, postavili sme polovicu. Na túto polovicu už aj prebehla kolaudácia. Ďalšiu časť prístrešku dobudujeme v priebehu roku 2008. Situáciu účtovne a daňovo chcem riešiť nasledovne: Zaradím oceľový prístešok do DHM a začnem odpisovať. Ďalšie náklady spojené s výstavbou druhej časti budú technickým zhodnotením a keď prebehne kolaudácia aj tejto časti, tak zvýšim zostatkovú cenu a budem pokračovať v odpisovaní. Aký je Váš názor na môj postup?
MIDAMA
13.09.07,13:17
Áno , ja mám tento rok skolaudovanú budovu a ešte stále sa tam dorábajú nejaké veci. Budovu som zaradila do používania , ocenila a o všetky technické zhodnotenia ktoré vzniknú do 31.12. navýšim OC.
karpis
13.09.07,13:22
Áno , ja mám tento rok skolaudovanú budovu a ešte stále sa tam dorábajú nejaké veci. Budovu som zaradila do používania , ocenila a o všetky technické zhodnotenia ktoré vzniknú do 31.12. navýšim OC.
Umňa je to tak isto
betka
13.09.07,17:39
Áno , ja mám tento rok skolaudovanú budovu a ešte stále sa tam dorábajú nejaké veci. Budovu som zaradila do používania , ocenila a o všetky technické zhodnotenia ktoré vzniknú do 31.12. navýšim OC.

Súhlasím, ale nie na 100%.
Ak vykonávam ešte stále TZ a ešte ho nemôžem zaradiť do používania, pretože mi vznikajú náklady súvisiace s obstaraním TZ, účtujem naďalej na účte 042. Môžem účtovať aj v roku 2008 a to až až do vtedy, kým TZ neukončím.
Takže ak sa skončí rok ( k 31.12,) o neukončené TZ nemôžem zvyčovať ZC resp. VC.

Zvýšiť VC pri rovnomernom, resp. ZC pri zrýchlenom odpisovaní môžem až ppri zaradení TZ do používania (rekonštrukcia, modernizácia, stavebná úprava).

Palitali, ak budete robiť TZ v roku 2007, 2008, a aj v roku 2009, neustále budete účtovať vykonávané TZ na druhej časti prístrešku na 042, až kým neprebehne druhá etapa kolaudácie. Potom zaradíte TZ do používania.