botuľa
13.09.07,10:57
Prajem pekný deň všetkým poraďákom. Poradíte mi, ako mám účtovať náklady v menšej stavebnej firme, ktorá má cca 2-3 zákazky mesačne?
Musím preukázať daňovákom náklady - výnosy na konkrétnu stavbu?
Ďakujem.
Fany
13.09.07,09:10
My si všetky výdavky za materiál... evidujeme v pomocnej skladovej evidencii na jednotlivé zákazky. Tieto potom zohľadníme pri fakturácii. Nejde tu len o daňovú kontrolu, ale aj pre poriadok v evidencii firmy a serióznosť vyúčtovania zákazníkovi.
Olgica
13.09.07,09:35
My máme tiež stavebnú firmu. Účtujem na strediská a tak sa dá vidieť ktorá stavba je zisková a ktorá stratová.
botuľa
13.09.07,11:04
Mne program (MRP) umožňuje účtovať na jednotlivé zákazky. Ale potom neviem, ako by som to riešila napr. so mzdami, telefónmi. Na ktorú zákazku to prideliť, keď sa tie náklady používajú na bežný chod firmy??? Poradíte mi?
Fany
13.09.07,11:16
To už určujeme podľa evidencie, ktorý zamestnanec, ktorý deň pracoval na ktorej zákazke a kolko hodín. A ostatné režijné výdavky pridáme percentuálne (poistné platby, výdavky za pohonné hmoty ... )
botuľa
13.09.07,11:30
AK by som to chcela zaviesť bolo by to prácnejšie. Majitelia si vedú svoju evidenciu v zošite... Myslíte si, že z daňového hľadiska je to nutnosť?
Olgica
13.09.07,11:38
Aj ja účtujem v MRP (na strediská). Mzdy, odvody atď.-bežná réžia sa účtuje na stredisko označené číslom 100 a toto sa mesačne rozúčtuje percentuálne (podľa mesačných nákladov jednotlivých stredísk-zákaziek) na všetky zúčastnené strediská v danom mesiaci. Lebo každé jedno stredisko čiže zákazka by mala byť zaťažená touto réžiou.
botuľa
13.09.07,12:29
ďakujem Vám všetkým veľmi pekne, ste zlatí!