Halli
13.09.07,11:02
Dodavateľ tepla nám ponúka montáž merača TÚV na vstupe.?
Orim
13.09.07,18:44
Ja by som sa najprv s tým ako to pracuje oboznámil a potom ak by som bol spokojný tak by som to určite chcel.
Určite by som ho chcel, pretože ten zbytok vody sa bude rozpočítavať na tých ostatných čo takýto merač nemajú.
Ten koeficient 1 je relatívny. Tam sa napočíta všetko.
Halli
13.09.07,18:59
Ja by som sa najprv s tým ako to pracuje oboznámil a potom ak by som bol spokojný tak by som to určite chcel.
Určite by som ho chcel, pretože ten zbytok vody sa bude rozpočítavať na tých ostatných čo takýto merač nemajú.
Ten koeficient 1 je relatívny. Tam sa napočíta všetko.

Mirko už sa s tým oboznamujem 3tí deň, tie merače chcú dať všetkým na vetve, takže ak jeden požiada /urobilo to OSBD/ pýtajú sa aj ostatných , takže ak to ja nepožiadam, nedajú to nikomu. /zatiaľ :rolleyes: /.Akosi neverím, že to bude dobré pre nás, keď to chce monopolný dodavateľ,/OSBD má asi svoje dôvody iné a je im jedno čo je pre ľudí lepšie/ určite to bude dobré skôr pre dodavateľa... už beztak pretečie vodomermi veľa vody, ktorá nieje teplá skutočne, odpúšťa sa ráno studená, stalo sa mi, že tiekla celý deň studená, bez upozornenia dodavateľom, merače TUV točili odušu...atď... tak si myslím, že už týmto doplácame...ale práve chcem vedieť ako to vychádzalo s rozdielmi v spotrebe u toho, kto to už má a dovtedy nemal ;) Ďakujem, že si mi oživil otázku :)

PS: vidím v tom síce jednu výhodu, skôr zistím že niekto klame :o
svojar
14.09.07,04:36
Keď sa merače montujú, tak ich musí mať každý, kto odoberá teplú vodu z jedného zdroja. Teraz sa rozpočítaval odber pre celú vetvu. Keď dakto nahlasoval nepravdivé údaje, trpeli tým ostaní na tej vetve. Teraz to už bude o každom dome osobitne.
Keby to chceli robiť u nás, iste by som to privítal.
Halli
14.09.07,08:55
Aj ja by som to privítala, keby tie merače boli objektivné, keby mali čidlo na teplotu a počítali len skutočne pretečenú teplu vody, keby nemuseli byť napojené na el.energiu, za ktorú budeme musieť zase platiť aj s poplatkom za elektromer, keby som vedela, že to bude skutočne dobré a objektívne... to mi tu bohužiaľ stale chýba :rolleyes: ... zatiaľ viem iba to, že to budú ďalšie zvýšené náklady. A nech mi nikto nevraví, že to dodavateľ "charita" zaplatí zo svojho ako to prezentujú. V cene tepla a TUV im to zaplatíme 100x...
007gituska
14.09.07,11:03
každé meradlo má svoju povolenú odchýlku. množstvo dodanej vody - jej koeficient sa určuje pomerom výstupu od dodávateľa k nameranej spotrebe u odberateľa. keď budete mať merač na vstupe = 1 korekcia. merané odbery u každého odberateľa /byt/ = druhá korekcia. nevidím však dôvod dávať merač na vstupe domu, keďže sa jedná o cirkulačné meradlo. podstatný je merač u konečného odberateľa, t.j. v konkrétnom byte. potom celková spotreba nameraná v bytoch sa upraví koeficientom v pomere na nameranú dodávku vody u dodávateľa TUV.
Halli
14.09.07,12:48
Ďakujem za odpoveď, toto všetko mi je jasne, len potrebujem niekoho kto má konkrétne skúsenosti, či to prinieslo pozitívne, alebo negatívne výsledky pred a po montáži. ;) Potrebujem konkrétne čísla, vrátane nákladov na osadenie a prevádzku merača a rozdiely v spotrebe meranej len meračmi v bytoch a a meračom na vstupe...či to nebude ako u studenej vody, kde sú prevažne vždy a na každom dome rozdiely a vo vyúčtovaní vznikaju toľko diskutované koeficienty.
svojar
14.09.07,14:10
Bude to mať pozítíva aj negatíva, ako pre koho. Ktorý dom doteraz nahlašoval nižšiu spotrebu, tak na tom bude horšie, kto neklamal môže len získať. U nás je na jednu vetvu napojených 400 bytov, keď by sa montovali merače tak ho budeme mať pre 32 bytov a to sa asi dá lepšie ustrážiť.
Orim
14.09.07,19:41
slavica Môžeš trochu popísať na akom princípe to pracuje?

chcel som toho napísať viac ale bolo už všetko povedané.
Halli
15.09.07,09:32
slavica Môžeš trochu popísať na akom princípe to pracuje?

chcel som toho napísať viac ale bolo už všetko povedané.


Mirko pýtala som sa, čítala http://www.stefe.sk/martin/?id=8, ale rada by som vedela aká je realita. Niekoho kto to nemal a teraz má, ako to realne vykazuje rozdiely atď. Ja sa tomu nebránim, ale jedno viem určite, že už samotné merače v bytoch sú nepresné a prietokové, neodrážajú skutočne nameranú teplú vodu a tak nepotrebujem ďalšie rozdiely s meračom na vstupe. Jedinú výhodu vidím, že by sa skôr prejavili čierne odbery, hoci to z času na čas kontrolujem...a toto čo prikladám sa mi už vonkoncom nepáči:
Inštalácia elektromerov
Meranie má aj jednu relatívnu nevýhodu, pretože zvolený spôsob merania TÚV, tzv. oddelené meranie cez doskový výmenník, potrebuje pre prevádzku čerpadla aj elektrický prúd, aby bola zabezpečená cirkulácia TÚV v dome. Meranie spotreby elektrickej energie sme sa rozhodli riešiť inštaláciou osobitých elektromerov, ktoré v spolupráci s predsedami samospráv inštalujeme.
... zase platiť za elektromer stály plat :rolleyes: , rozpočítavať ďalšie náklady...zavolam si ešte raz našmu dodavateľovi a popýtam sa rovno na to, lebo to samozrejme nenapísali. Ja by som radšej riešila v domoch výmeničku...tým sa porieši aj meranie ...tak sa s týmto ponáhľať nebudem a platiť dva krát...
Elena Navrátilová
15.09.07,14:07
Mirko pýtala som sa, čítala http://www.stefe.sk/martin/?id=8, ale rada by som vedela aká je realita. Niekoho kto to nemal a teraz má, ako to realne vykazuje rozdiely atď. Ja sa tomu nebránim, ale jedno viem určite, že už samotné merače v bytoch sú nepresné a prietokové, neodrážajú skutočne nameranú teplú vodu a tak nepotrebujem ďalšie rozdiely s meračom na vstupe. Jedinú výhodu vidím, že by sa skôr prejavili čierne odbery, hoci to z času na čas kontrolujem...a toto čo prikladám sa mi už vonkoncom nepáči:
Inštalácia elektromerov
Meranie má aj jednu relatívnu nevýhodu, pretože zvolený spôsob merania TÚV, tzv. oddelené meranie cez doskový výmenník, potrebuje pre prevádzku čerpadla aj elektrický prúd, aby bola zabezpečená cirkulácia TÚV v dome. Meranie spotreby elektrickej energie sme sa rozhodli riešiť inštaláciou osobitých elektromerov, ktoré v spolupráci s predsedami samospráv inštalujeme.
... zase platiť za elektromer stály plat :rolleyes: , rozpočítavať ďalšie náklady...zavolam si ešte raz našmu dodavateľovi a popýtam sa rovno na to, lebo to samozrejme nenapísali. Ja by som radšej riešila v domoch výmeničku...tým sa porieši aj meranie ...tak sa s týmto ponáhľať nebudem a platiť dva krát...
Elektromer stačí podružný. Nemusí byť fakturačný a vtedy sa neplatí za elektromer.
hasta
16.09.07,07:16
Mirko pýtala som sa, čítala http://www.stefe.sk/martin/?id=8, ale rada by som vedela aká je realita. Niekoho kto to nemal a teraz má, ako to realne vykazuje rozdiely atď. Ja sa tomu nebránim, ale jedno viem určite, že už samotné merače v bytoch sú nepresné a prietokové, neodrážajú skutočne nameranú teplú vodu a tak nepotrebujem ďalšie rozdiely s meračom na vstupe. Jedinú výhodu vidím, že by sa skôr prejavili čierne odbery, hoci to z času na čas kontrolujem...a toto čo prikladám sa mi už vonkoncom nepáči:
Inštalácia elektromerov
Meranie má aj jednu relatívnu nevýhodu, pretože zvolený spôsob merania TÚV, tzv. oddelené meranie cez doskový výmenník, potrebuje pre prevádzku čerpadla aj elektrický prúd, aby bola zabezpečená cirkulácia TÚV v dome. Meranie spotreby elektrickej energie sme sa rozhodli riešiť inštaláciou osobitých elektromerov, ktoré v spolupráci s predsedami samospráv inštalujeme.
... zase platiť za elektromer stály plat :rolleyes: , rozpočítavať ďalšie náklady...zavolam si ešte raz našmu dodavateľovi a popýtam sa rovno na to, lebo to samozrejme nenapísali. Ja by som radšej riešila v domoch výmeničku...tým sa porieši aj meranie ...tak sa s týmto ponáhľať nebudem a platiť dva krát...
Merač na vstupe domu môže byť vždy len pozitívom, neviem o čom tu diskutujete. Aspoň na Vás dodávateľ TUV nerozpočíta straty na rozvodoch mimo domu. Domové merače nie sú a nikdy nebudú fakturačné merače. Elektromer na elektrinu pre čerpadlo treba AK IDE O ODDELENÉ meranie cez doskový výmenník. :) Inak žiadny elektromer netreba, čo bude asi aj Váš prípad ako náš a tisícky ďalších.
Halli
17.09.07,06:11
Práve, pred chvíľou som sa dozvedela, že to asi BUDE náš prípad / ak to budem vedieť na 100%, napíšem bližšie/...a tak Vám ďakujem za odpovede a ja si radšej počkám na výmeničku, keďže mi neporadil nikto, kto s tým má konkrétnu skúsenosť. Ale ďakujem za názory ;) .

PS: aj merače na radiatoroch mali byť pozitívom, bohužiaľ vo veľkej väčšine tomu tak nieje...:rolleyes:
Orim
17.09.07,17:53
Ak bueš mať ten merač tak vznikne malý problém. Vznikne ti koeficient rozdiel medzi fakturačným a pomerovými v byte. Ale budeš musiet k tomu ešte pripočítať elektriku ktorá sa spotrebuje v cirkulačnom čepadle a na ohrev vody ak som správne pochopil princíp činnosti tohoto merania spotreby.
Julian
17.09.07,19:32
Merač na vstupe domu môže byť vždy len pozitívom, neviem o čom tu diskutujete. Aspoň na Vás dodávateľ TUV nerozpočíta straty na rozvodoch mimo domu. Domové merače nie sú a nikdy nebudú fakturačné merače. Elektromer na elektrinu pre čerpadlo treba AK IDE O ODDELENÉ meranie cez doskový výmenník. :) Inak žiadny elektromer netreba, čo bude asi aj Váš prípad ako náš a tisícky ďalších.

Ale rozpočíta a pokúsim sa Ti napísať aj ako.

Ak si spočítaš koľko tepla potrebuješ na ohriatie 1 m3 vody o 40 0C tak Ti výjde, že je to 0,17 GJ. Je to teória bez strát.Reálne v kotli vyrobíš ho za 0,24 GJ/m3.
Vlastná kotolňa s kondenzačným kotlom pri spotrebe 142 m3 TÚV za 1 mes. spotrebuje na výrobu 1 m3 TÚV 0,26 GJ tepla.
Ale pri spotrebe 127 m3 TÚV za mesiac je to už 0,27 GJ/1 m3 TÚV. (Teplota TÚV od 45- 51 stupňov). Toto sú reálne čísla z praxe.
CDT vyrobí 1m3 TÚV so spotrebou tepla od 0,29 do 0,32 GJ/m3 TÚV. Ale ak si pozrieš konečné vyúčtovanie (tak som to aj na "Porade" zachytil )tak už sú to hodnoty 0,34 GJ/m3 TÚV a viac.
Uvediem príklad z praxe: rovnaký dom mal spotrebu 1429 m3 TÚV k tomu odpovedajúce množstvo tepla 518,474 GJ. Čiže na 1 m3 TÚV potreboval 0,3628 GJ.
Ak si porovnaš cenu GJ CDT napríklad 620 Sk/GJ s cenou tepla domovej kotolne, ktorá je v konkrétnom prípade 442 Sk/GJ tak zistíš, že m3 TÚV je o 107 Sk drahší od CDT. (Ceny sú pre rok 2007).
Tým chcem povedať to, že pri akejkoľvek dodávke tá cena sa nezmení, či tam meranie bude, alebo nie. Akurát sa tie straty rozdelia pred meraním a za meraním. Čiže CDT vám dodá menej vody, ale viacej tepla, pretože tepelné straty na "domovej cirkulácii" vám bude dodávať cirkuláciou teplej vody z kotolne.
Takéto meranie odbúra nahlasovanie spotreby, ale nič viac. Ak si tam aj dáte prídavne zariadenie na meranie strát (ktoré je v ponuke) tak sa len dozviete, koľko tepla vám spotrebuje cirkulácia, ale to je všetko. Dobrá je možnosť časovať si zapínanie "domovej" cirkulácie. To je podľa mňa jediná možnosť akej takej úspory (ak sa niekto chce sprchovať o jednej hodine v noci tak nech si zaplatí odpustenie teplej vody). Spotreba el. energie nebude veľká a ja by som to kľudne zapojil napr. na elektromer spoločného osvetenia, aby stále platby za elmer neprevýšili spotrebu.
Náklady na realizáciu ak zaplatí CDT, tak ten si ju vykáže v oprávnených nákladoch pri schvaľovaní ceny za GJ pre URSO (čiže náklady nezaplatí charita, ale odberateľ). Netreba zabudnúť ani na náklady na overenie vodomera.
Ja to vidim tak (ak som to z obrázku správne pochopil).
hasta
18.09.07,18:37
Ale rozpočíta a pokúsim sa Ti napísať aj ako.

Ak si spočítaš koľko tepla potrebuješ na ohriatie 1 m3 vody o 40 0C tak Ti výjde, že je to 0,17 GJ. Je to teória bez strát.Reálne v kotli vyrobíš ho za 0,24 GJ/m3.
Vlastná kotolňa s kondenzačným kotlom pri spotrebe 142 m3 TÚV za 1 mes. spotrebuje na výrobu 1 m3 TÚV 0,26 GJ tepla.
Ale pri spotrebe 127 m3 TÚV za mesiac je to už 0,27 GJ/1 m3 TÚV. (Teplota TÚV od 45- 51 stupňov). Toto sú reálne čísla z praxe.
CDT vyrobí 1m3 TÚV so spotrebou tepla od 0,29 do 0,32 GJ/m3 TÚV. Ale ak si pozrieš konečné vyúčtovanie (tak som to aj na "Porade" zachytil )tak už sú to hodnoty 0,34 GJ/m3 TÚV a viac.
Uvediem príklad z praxe: rovnaký dom mal spotrebu 1429 m3 TÚV k tomu odpovedajúce množstvo tepla 518,474 GJ. Čiže na 1 m3 TÚV potreboval 0,3628 GJ.
Ak si porovnaš cenu GJ CDT napríklad 620 Sk/GJ s cenou tepla domovej kotolne, ktorá je v konkrétnom prípade 442 Sk/GJ tak zistíš, že m3 TÚV je o 107 Sk drahší od CDT. (Ceny sú pre rok 2007).
Tým chcem povedať to, že pri akejkoľvek dodávke tá cena sa nezmení, či tam meranie bude, alebo nie. Akurát sa tie straty rozdelia pred meraním a za meraním. Čiže CDT vám dodá menej vody, ale viacej tepla, pretože tepelné straty na "domovej cirkulácii" vám bude dodávať cirkuláciou teplej vody z kotolne.
Takéto meranie odbúra nahlasovanie spotreby, ale nič viac. Ak si tam aj dáte prídavne zariadenie na meranie strát (ktoré je v ponuke) tak sa len dozviete, koľko tepla vám spotrebuje cirkulácia, ale to je všetko. Dobrá je možnosť časovať si zapínanie "domovej" cirkulácie. To je podľa mňa jediná možnosť akej takej úspory (ak sa niekto chce sprchovať o jednej hodine v noci tak nech si zaplatí odpustenie teplej vody). Spotreba el. energie nebude veľká a ja by som to kľudne zapojil napr. na elektromer spoločného osvetenia, aby stále platby za elmer neprevýšili spotrebu.
Náklady na realizáciu ak zaplatí CDT, tak ten si ju vykáže v oprávnených nákladoch pri schvaľovaní ceny za GJ pre URSO (čiže náklady nezaplatí charita, ale odberateľ). Netreba zabudnúť ani na náklady na overenie vodomera.
Ja to vidim tak (ak som to z obrázku správne pochopil).
Samozrejme tomu sa nevyhneš a s tým čo si napísal súhlasím. Čím je menší odber TUV, tým viac tepla Ti dodávateľ dodá.

Ale ja som mal na mysli straty vody (nie tepla) mimo rozvodov domu. Ak praskne potrubie mimo domu, je to náklad dodávateľa a nie domu. Ak nemáš merač na päte domu, rozpočíta ti to dodávateľ vo vyúčtovacej fraktúre. :)
Julian
19.09.07,10:57
Samozrejme tomu sa nevyhneš a s tým čo si napísal súhlasím. Čím je menší odber TUV, tým viac tepla Ti dodávateľ dodá.

Ale ja som mal na mysli straty vody (nie tepla) mimo rozvodov domu. Ak praskne potrubie mimo domu, je to náklad dodávateľa a nie domu. Ak nemáš merač na päte domu, rozpočíta ti to dodávateľ vo vyúčtovacej fraktúre. :)

Súhlasím s tým. Priznám sa, že týmto stratám som nevenoval pozornosť. Upriamil som sa skôr na tie tepelné. Z tých čísel, ktoré som uviedol je vidieť, že tie sú dominantné a tie nikto ani nejako zvlášť neovplyvní. URSO reguluje cenu GJ, ale nikto nereguluje a nesleduje koľko Sk stojí 1 m3 TÚV (teplo+voda) u konečného odberateľa.

Čo sa týka strát vody, tak malo by to byť tak ako píšeš, ale neviem či nebude mať náhodou orim pravdu a vznikne tam nejaký nový koeficient. To ukáže až budúcnosť.

Súhlasím s tým, že takéto meradlo môže byť prínosom.

Čo sa týka spotreby elektriny, tak by som ešte doplnil isté fakty. Slavici by som odporučil, keďže sa to jej týka, aby si pre istotu prekontrolovala, či cirkulačné čerpadlo nie je výkonovo predimenzované. V kotolni máme cirkulačné čerpadlo pre 32 bytov s tromi stupňami. Teraz ide na ten najnižší a stačí, pričom podľa štítku má výkon pre ten stupeň 25 W. Takže ak pôjde denne 20 hod tak za mesiac spotrebuje 15,5 kW a bude to stáť mesačne asi 96 Sk s DPH. Pričom stála platba za elmer je u nás 147 Sk/mes s DPH. Preto by som čerpadlo napojil napr. na elmer spoločného osvetlenia a v žiadnom prípade by som tam nedával osobitný elektromer.

Ešte by som uviedol konkrétny príklad:
Ak dom spotreboval v r. 2006 1429 m3 TÚV, tak CDT zaplatí (v cenách pre rok 2007) za 518,5 GJ celkovo 318 919,- Sk pri cene 610 Sk/GJ.
Pri vlastnej kotolni by za to isté množstvo pri cenách pre rok 2007 zaplatil 172 882 Sk. Celkový rozdiel je 146 037 Sk.
Z týchto čísel vyplýva, že TÚV by sa mala pripravovať v dome.

Tieto údaje som uviedol aj preto, lebo pri rôzných debatách (naposledy minulý týždeň v SRO) o výhodách a nevýhodách vlastnej kotolne sa nikdy nespomínajú. Porovnáva sa len prínos pri vykurovaní a porovnáva sa so zateplením. Uvediem ešte celkový prínos pri výkurovaní a teplej vode pri dvoch rovnakých domoch a ten je 345 513 Sk/rok. Pri cene kotolne 2 mil je návratnosť 6 rokov, pričom pri zateplení je to 13-15 rokov (zdroj Hospodárske noviny).:confused:
Julian
19.09.07,17:44
Ak bueš mať ten merač tak vznikne malý problém. Vznikne ti koeficient rozdiel medzi fakturačným a pomerovými v byte. Ale budeš musiet k tomu ešte pripočítať elektriku ktorá sa spotrebuje v cirkulačnom čepadle a na ohrev vody ak som správne pochopil princíp činnosti tohoto merania spotreby.

Ja som to pochopil z tohto obrázku tak, že tepelnú stratu v "domovej cirkulácii" vykryje "kotolňová cirkulácia" a nie el. ohrevom (to by bolo veľmi nákladné). Tá čierna krabička je podľa mňa výmenník tepla medzi kotolňovou a domovou cirkuláciou.
Orim
19.09.07,19:26
Medzi fakturačným a pomerovým meračom vždy býva koeficient, niekedy môže byť malý, inokedy väčší. Zatiaľ som sa vo svojej praxi ešte nestretol aby tieto merače ukazovali rovnako. Stať sa to však môže ale tá pravdepodobnosť je veľmi malá.

Ešte niečo, čím je menšia spotreba TUV tým je táto drahšia, pretože sa spotrebováva viac energie na udržanie teploty vody pri cirkulácii.

Šetrí sa tu hlavne na stratách ktoré vám rozpočíta dodávateľ tepla, aj keď v tomto prípade vám ich započíta tiež ale možno nie toľko. Tie straty sa totiž prejavia vo vyššej cene za mernú jednotku.