akras
13.09.07,12:16
Prosím o radu. Chcem začať podnikať v oblasti upratovacích služieb. Neviem či je výhodnejšie založiť si živnosť alebo s. r. o. Som zamestnaná a podnikať by som chcela popri zamestaní.
Ďakujem za všetky rady, skúsenosti, múdrosti ....
hanelie
13.09.07,11:08
pri s.r.o. musíte mať vklad /min. 200.000sk/
s.r.o. je trochu zložitejšie
hanka:)
JankaV
13.09.07,11:24
Ja uprednostňujem sro. Mne sa zdá legislatíva sro prijateľnejšia a orem toho ručíš len do výšky vkladu a nikdy nevieš čo sa stane.
A tých 200 tis v skutočnosti mať nemusíš.
jozefstefan
13.09.07,11:59
Ako to myslis, ze nemusis mat tych 200 000 Sk?

V uctovnictve to musis mat predsa podchytene, a ked pride dajaka kontrola, musis preukazat, do coho si investovala, nie? Zodpovedas predsa do vzsky zakladneho imania, ked nemas, mas problem...
Nokerla
13.09.07,12:00
S.R.O.-cka posobí viac dôveryhodne.Ale pokial to chceš robiť len popri zamestnaní v malom , tak by som asi uprednostnil živnosť.
Nokerla
13.09.07,12:01
nie nemusíš ich mať.......možeš ich mať v pokladni
Skalka
13.09.07,12:08
nie nemusíš ich mať.......možeš ich mať v pokladni


Ak ich máš v pokladni, tak ich musíš mať v tej pokladni.
hanelie
13.09.07,12:18
S.R.O.-cka posobí viac dôveryhodne:eek: :eek: :eek:

v čom?
hanka
jozefstefan
13.09.07,12:18
Vie niekto poradit, ako mat a zaroven nemat zakladne imanie? Velmi by ma to zaujimalo...
hanelie
13.09.07,12:20
Ak ich máš v pokladni, tak ich musíš mať v tej pokladni.
nóóó môžeš ich mať aj v pančuche, ale pri kontrole už v pokladni:D
hanka
luigi72
13.09.07,13:13
Vie niekto poradit, ako mat a zaroven nemat zakladne imanie? Velmi by ma to zaujimalo...

Neviem ako to robia, ale niektore firmy na internete ponukaju
"Kdekolvek na Slovensku za najlepšiu cenu na trhu pre Vás založíme Spolocnost s rucením obmedzeným. Navrhneme Vám najvhodnejšiu formu a štruktúru spolocnosti a zaregistrujeme Vám na všetkých inštitúciách. Zapíšeme Vám Vašu spolocnost do Živnostenského registra a Obchodného registra prostredníctvom Okresného súdu. Pripravíme Vám dokumenty na registráciu pre všetky typy dane na danovom úrade .
Dokumenty sú pripravené tak, že nepotrebujete dokladovat základné imanie 200.000,- Sk."

Aj podla vas sa to da spravit? :confused:

Ved zakladne imanie zakazdym treba vydokladovat, musi to byt v uctovnictve, aj ked sa za to kupi kancelarsky nabytok, zariadenia, stroje, HIM do firmy...
Danila
13.09.07,15:05
Neviem ako to robia, ale niektore firmy na internete ponukaju
"Kdekolvek na Slovensku za najlepšiu cenu na trhu pre Vás založíme Spolocnost s rucením obmedzeným. Navrhneme Vám najvhodnejšiu formu a štruktúru spolocnosti a zaregistrujeme Vám na všetkých inštitúciách. Zapíšeme Vám Vašu spolocnost do Živnostenského registra a Obchodného registra prostredníctvom Okresného súdu. Pripravíme Vám dokumenty na registráciu pre všetky typy dane na danovom úrade .
Dokumenty sú pripravené tak, že nepotrebujete dokladovat základné imanie 200.000,- Sk."

Aj podla vas sa to da spravit? :confused:

Ved zakladne imanie zakazdym treba vydokladovat, musi to byt v uctovnictve, aj ked sa za to kupi kancelarsky nabytok, zariadenia, stroje, HIM do firmy...Osobne v celej tejto téme chcem veriť, že sa tu nebavili účtovníci. A k tejto firme len toľko, že jej serióznosť je na úrovni tu poskytnutých rád. Založenie s.r.o. je forma podnikania za účelom dosahovania zisku, za podmienky výšky ZI v sume 200.000.-tis., ktoré spoločník vloží na účet, alebo do pokladne a použije na nákup všetkého, čo súvisí s podnikaním. Taký je zákon. Nič viac a nič menej. Aspoň tu na Porade to tak platí.:)
vrtula13
13.09.07,21:36
Vie niekto poradit, ako mat a zaroven nemat zakladne imanie? Velmi by ma to zaujimalo...

No, som si prečítala celú ságu problému a dúfam, že vnesiem troška svetla na objasnenie. V prípad zakladania s. r. o. ZI má zákonom stanovenú minimálnu výšku 200 000,-, ktorým spoločnosť ručí za záväzky. Sú to vopred určené vklady spoločníkov, pričom hodnota vkladu je minimálne 30 000,-.Treba rozlyšovať však rozlyšovať:

- vklady peňažné - pred zápisom do OR musí byť splatené namenej 30% peňažného vkladu, pričom nesplatený ale upísaný zvyšok je vo forme pohľadávky za upisané VI po zápise do OR.
a
- vklady nepeňažné - DM, zásoby,... - pred zápisom do OR musia byť splatené všetky vecné vklady

z čoho vyplýva že treba rozlyšovať aj vklady splatené a nesplatené. Každý spoločník potom ručí za záväzky výškou svojho neplateného vkladu.


tak odbornejsie je to v Obchodnom zákonníku 513/1991 Zb.http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html, § 106 - § 109.


Dúfam, že aspoň trošišišilinku pomohlo =)
Danila
14.09.07,05:22
No, som si prečítala celú ságu problému a dúfam, že vnesiem troška svetla na objasnenie. V prípad zakladania s. r. o. ZI má zákonom stanovenú minimálnu výšku 200 000,-, ktorým spoločnosť ručí za záväzky. Sú to vopred určené vklady spoločníkov, pričom hodnota vkladu je minimálne 30 000,-.Treba rozlyšovať však rozlyšovať:

- vklady peňažné - pred zápisom do OR musí byť splatené namenej 30% peňažného vkladu, pričom nesplatený ale upísaný zvyšok je vo forme pohľadávky za upisané VI po zápise do OR.
a
- vklady nepeňažné - DM, zásoby,... - pred zápisom do OR musia byť splatené všetky vecné vklady

z čoho vyplýva že treba rozlyšovať aj vklady splatené a nesplatené. Každý spoločník potom ručí za záväzky výškou svojho neplateného vkladu.


tak odbornejsie je to v Obchodnom zákonníku 513/1991 Zb.http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html, § 106 - § 109.


Dúfam, že aspoň trošišišilinku pomohlo =)Ja len doplním, že pri jednoosobovej s.r.o. musí byť 200.000 splatených naraz.
jozefstefan
16.09.07,16:16
...takze to znamena, ze ak su napr. 3 spolocnici, tak kazdy z nich musi vlozit 200 000 Sk/3= 66 666Sk. A na to, aby firmu zapisali do OR staci, aby tam vlozili po 30 % z 66 666Sk, t.j. 20 000Sk. Kazdy potom bude rucit do vysky nesplateneho vkladu t.j. po 46 666Sk. A ked pocas podnikania kupia dajake zariadenie z vlastnych a vlozia do podnikania spolu s fakturou, mozu nahlasit OR dalsi nepenazni vklad do ZI a tym vyrovnat nesplatenu cast, pripadne vlozit hotovost a tym splatit chybajucu cast. :confused:
Som laik, takze sa pytam uctovnikov a auditorov: je to tak, alebo sa mylim?
jozefstefan
17.09.07,06:20
Prosim, odpovedzte mi...
Aljok
17.09.07,06:34
Pozri Obchodný zákonník
§ 108

(1) Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 200 000 Sk.

(2) Spoločník nemôže jednostranným právnym úkonom započítať svoju pohľadávku voči spoločnosti proti pohľadávke spoločnosti na splatenie vkladu, ku ktorému sa zaviazal; ustanovenie § 106 tým nie je dotknuté.

§ 109

(1) Hodnota vkladu spoločníka musí byť aspoň 30 000 Sk.

(2) Na založení spoločnosti sa môže každý spoločník zúčastniť iba jedným vkladom. Výška vkladu sa môže pre jednotlivých spoločníkov určiť rozdielne, musí byť však deliteľná tisícom. Celková hodnota vkladov musí súhlasiť s hodnotou základného imania spoločnosti.

(3) Ak sa spoločník zaväzuje vložiť do spoločnosti nepeňažný vklad, musí spoločenská zmluva obsahovať určenie predmetu nepeňažného vkladu a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, ku ktorému sa zaviazal.

§ 111

(1) Pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra musí sa na každý peňažný vklad splatiť najmenej 30%. Celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí však byť aspoň 100 000 Sk.

(2) Ak spoločnosť založil jeden zakladateľ, môže sa zapísať do obchodného registra, len keď je v plnej výške splatené jej základné imanie.
Johanka
17.09.07,06:42
Obchodný zákonník
§ 110
(1) Spoločenská zmluva musí obsahovať:
...
d) výšku základného imania a výšku vkladu každého a výšku splatených vkladov pri založení spoločnosti včítane spôsobu a lehoty splácania vkladu, a pokiaľ ide o nepeňažné vklady, aj ich predmet a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, ku ktorému sa zaviazal,
Oddiel 2
Práva a povinnosti spoločníkov
§ 113
(1) Spoločník je povinný splatiť vklad za podmienok a v lehote ustanovenej zákonom, prípadne určenej v spoločenskej zmluve, najneskôr však do piatich rokov od vzniku spoločnosti alebo od jeho vstupu do spoločnosti alebo od prevzatia záväzku na nový vklad. Tejto povinnosti nemožno spoločníka zbaviť. Konatelia oznámia registrovému súdu bez zbytočného odkladu splatenie celého vkladu každého spoločníka.
(2) Spoločník, ktorý v lehote podľa odseku 1 nesplatil predpísanú hodnotu peňažného vkladu, je povinný platiť úrok z omeškania vo výške 20 % z nesplatenej sumy, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.
(3) Ak je spoločník s platením vkladu v omeškaní, môže ho spoločnosť pod hrozbou vylúčenia vyzvať, aby svoju povinnosť splnil v lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako tri mesiace.
(4) Spoločníka, ktorý nesplní svoju povinnosť ani v dodatočnej lehote, môže valné zhromaždenie zo spoločnosti vylúčiť.

;)
vrtula13
17.09.07,07:17
...takze to znamena, ze ak su napr. 3 spolocnici, tak kazdy z nich musi vlozit 200 000 Sk/3= 66 666Sk. A na to, aby firmu zapisali do OR staci, aby tam vlozili po 30 % z 66 666Sk, t.j. 20 000Sk. Kazdy potom bude rucit do vysky nesplateneho vkladu t.j. po 46 666Sk.


A ked pocas podnikania kupia dajake zariadenie z vlastnych a vlozia do podnikania spolu s fakturou, mozu nahlasit OR dalsi nepenazni vklad do ZI a tym vyrovnat nesplatenu cast, pripadne vlozit hotovost a tym splatit chybajucu cast.


No...pochopili ste to dobre,... len tá nesplatená časť vkladu nemá nič spoločné s OR... táto pohľadávka spoločnosti voči spoločníkovi sa vedie v účtovníctve spoločnosti ako druh majetku = pohľadávka /A/, a v OR je zapísaná celá suma 200 000,- takže ak doplatí spoločník svoj vklad tak to nebude mať účinok taký, že sa zníži táto pohľadávka a o tú konkrétnu splátku a zvýši sa nejaká časť majetku, ktorú vložil: peniaze/BÚ, Pokladnica/, materiál, majetok...

Čo sa týka toho jedného zakladateľa, áno tam je to komplikovanejšie lebo to ZI si nemá s kým "podeliť" a zákonné podmienky ho nepustia...
Skalka
18.09.07,05:01
A ked pocas podnikania kupia dajake zariadenie z vlastnych a vlozia do podnikania spolu s fakturou, mozu nahlasit OR dalsi nepenazni vklad do ZI a tym vyrovnat nesplatenu cast, pripadne vlozit hotovost a tym splatit chybajucu cast.


No...pochopili ste to dobre,... len tá nesplatená časť vkladu nemá nič spoločné s OR... táto pohľadávka spoločnosti voči spoločníkovi sa vedie v účtovníctve spoločnosti ako druh majetku = pohľadávka /A/, a v OR je zapísaná celá suma 200 000,- takže ak doplatí spoločník svoj vklad tak to nebude mať účinok taký, že sa zníži táto pohľadávka a o tú konkrétnu splátku a zvýši sa nejaká časť majetku, ktorú vložil: peniaze/BÚ, Pokladnica/, materiál, majetok...

Nesprávne: do OR sa zapisuje aj splatená a nesplatená časť, pričom dokedy má byť splatená nesplatená časť ZI musí byť uvedené v spoločenskej zmluve. Nakoľko v spoločenskej zmluve na začiatku musí byť uvedené či ide o peňažné, alebo nepeňažné vklady spoločníkov, tie sa dodatočne nedajú meniť. Ak spoločník za svoje peniaze kúpi nejaký majetok v účtovníctve sa môže zaevidovať vklad do pokladne na splatenie nesplatenej časti ZI a z toho sa uhradí nákup za spoločnosť. Len tá faktúra musí byť potom faktúrovaná na spoločnosť. A na základe vkladov do pokladne od spoločníka konateľ spoločnosti vydá čestné prehlásenie, že tie peniaze boli skutočne do pokladne prijaté a tým došlo k splateniu ZI spoločníkom. A toto čestné prehlásenie spolu s návrhom na zápis zmien v OR sa predloží na príslušný Obchodný register.
rado_saca
18.09.07,12:02
Prosím o radu. Chcem začať podnikať v oblasti upratovacích služieb. Neviem či je výhodnejšie založiť si živnosť alebo s. r. o. Som zamestnaná a podnikať by som chcela popri zamestaní.
Ďakujem za všetky rady, skúsenosti, múdrosti ....
chcel by som podnikat ale chcel by som zistit kolko a naco vsetko davaju dotacie a asi do jakej sumy
rado_saca
18.09.07,12:09
chcel by som podnikat ale chcel by som zistit kolko a naco vsetko davaju dotacie a asi do jakej sumyodpiste dakujem
rado_saca
18.09.07,12:16
nevie mi niekto povedat kolko davaju dotacie a do jakej visky a naco vsetko dakujem odpiste
ajobs
18.09.07,12:31
nevie mi niekto povedat kolko davaju dotacie a do jakej visky a naco vsetko dakujem odpiste


To závisí od toho, v čom chceš podnikať a aké dotácie máš na mysli - ÚP, zriadnie pracovných miest, eurofondy ? Je to všeobecná otázka.