Martina Kisacova
13.09.07,12:55
Ahojte.

Chcem poziadat o radu. S manzelom sme rozvedeni, nemame vysporiadane BSM. Pocas manzelstva sme spolocne kupili dom, na kupnej zmluve bol vsak ako kupujuci zapisany len manzel a kataster na zaklade toho urobil vklad na jeho meno. Takze po formalnej stranke je vylucnym vlastnikom. Bola to moja chyba, ale uz viem, ze sa musim branit urcovacou zalobou s predbeznym opatrenim, aby ma sud urcil ako spoluvlastnika domu. V dome zostal byvat manzel a ja som na podnajme, trvaly pobyt som mala hlaseny na nas dom. Manzel vsak podal ziadost na zrusenie trvaleho pobytu.

Moja otazka znie: Ak predlozim Obecnemu uradu kopiu zaloby na urcenie vlastnika nehnnutelnosti, je OU povinny prerusit spravne konanie vo veci zrusenia trvaleho pobytu pokial sud nerozhodne vo veci urcenia vlastnickych vztahov?

Dakujem

Martina
hanelie
13.09.07,11:04
Ak predlozim Obecnemu uradu kopiu zaloby na urcenie vlastnika nehnnutelnosti, je OU povinny prerusit spravne konanie vo veci zrusenia trvaleho pobytu pokial sud nerozhodne vo veci urcenia vlastnickych vztahov?
Nie je, musíte súd požiadať o predbežné opatrenie vo veci určenia vlastníka domu - čiže až na základe vydania predbežného opatrenia - tam býva napísané, že pokiaľ sa niečo neurčí /čokoľvek/ nesmie sa s niečim hýbať, musí to zostať v pôvodnom stave až do výroku súdu
hanka:)
Martina Kisacova
13.09.07,12:39
Predbezne opatrenie davam v ramci zaloby na urcenie. A lehota predbezka je 30 dni od zaplatenia poplatku, ale OU chce moje vyjadrenie k ziadosti exmanzela do 5-tich dni. :confused: Nechcem prist o trvaly pobyt, jednak si ho nemam kde prehlasit a mat trvaly pobyt na OU je prinajmensom zvlastne a moze sposobit problemy.

Martina
hanelie
13.09.07,13:00
skúste si prečítať tento zákon:http://www.minv.sk/archiv/regob/zakon-regob.htm
hanka:)
wagner
13.09.07,17:33
Keď Ti zrušia trvalý pobyt v rodinnom dome tak požiadaj o zriadenie trvalého pobytu v obci, kde bývaš. Určia Ti adresu Obecného úradu a oznámenie o pošte Ti budú vyvesovať na verejnej tabuli. Je to trochu komplikované a na adresu Obecného úradu na Tvoju žiadosť Ťa na trvalý pobyt musia prihlásiť. Takže bez trvalého pobytu nemusíš zostať.
mariro
17.09.07,08:33
Mám problém, ktorý je síce otočený z druhej strany, ale nechcem otvárať novú tému, lebo sa to týka trvalého pobytu.
Takisto som rozvedená a nemáme BSM vysporiadanie.Máme dva domy, v ktorých sme obidvaja vlastníci.Ex býva vjednom dome ktorý nám patrí a ja s deťmi bývam v druhom, kde máme všetci trvalý pobyt.Ex tu už od marca nebýva, neplatí žiadne poplatky okolo domu - elektrika,plyn,voda atd., a chodí sem stále robiť nepríjemnosti.Už som podala asi 4 trestné oznámenia na jeho osobu.Počula som, že vraj je možné zrušiť mu trvalý pobyt, ak sa na tejto adrese nezdržuje, neplatí učty a má kde bývať, a aj býva.V lete mal výjsť tento zákon, že mu môže obec zrušiť trvalý pobyt.Na obci ma odbila, že bez jeho súhlasu ako majiteľa to nepôjde.Ale vraj to ide!!
Vie mi niekto poradiť? Vopred ďakujem.
Zoltán Kovács
17.09.07,09:06
Ahojte.

Chcem poziadat o radu. S manzelom sme rozvedeni, nemame vysporiadane BSM. Pocas manzelstva sme spolocne kupili dom, na kupnej zmluve bol vsak ako kupujuci zapisany len manzel a kataster na zaklade toho urobil vklad na jeho meno. Takze po formalnej stranke je vylucnym vlastnikom. Bola to moja chyba, ale uz viem, ze sa musim branit urcovacou zalobou s predbeznym opatrenim, aby ma sud urcil ako spoluvlastnika domu. V dome zostal byvat manzel a ja som na podnajme, trvaly pobyt som mala hlaseny na nas dom. Manzel vsak podal ziadost na zrusenie trvaleho pobytu.

Moja otazka znie: Ak predlozim Obecnemu uradu kopiu zaloby na urcenie vlastnika nehnnutelnosti, je OU povinny prerusit spravne konanie vo veci zrusenia trvaleho pobytu pokial sud nerozhodne vo veci urcenia vlastnickych vztahov?

Dakujem

Martina

Ak ste dom nadobudli počas trvania manželstva, tak ten dom je zahrnutý do BSM, aj keď nie si na LV. Jedine, ak exmanžel dokáže, že dom kúpil z finančných prostriedkov, ktoré nepatrili do BSM ( z peňazí dedičstva po rodičoch, z fin.daru od rodičov...).
Chobot
17.09.07,10:27
Mám problém, ktorý je síce otočený z druhej strany, ale nechcem otvárať novú tému, lebo sa to týka trvalého pobytu.
Takisto som rozvedená a nemáme BSM vysporiadanie.Máme dva domy, v ktorých sme obidvaja vlastníci. Ex býva vjednom dome ktorý nám patrí a ja s deťmi bývam v druhom, kde máme všetci trvalý pobyt.Ex tu už od marca nebýva, neplatí žiadne poplatky okolo domu - elektrika,plyn,voda atd., a chodí sem stále robiť nepríjemnosti.Už som podala asi 4 trestné oznámenia na jeho osobu.Počula som, že vraj je možné zrušiť mu trvalý pobyt, ak sa na tejto adrese nezdržuje, neplatí učty a má kde bývať, a aj býva.V lete mal výjsť tento zákon, že mu môže obec zrušiť trvalý pobyt.Na obci ma odbila, že bez jeho súhlasu ako majiteľa to nepôjde.Ale vraj to ide!!
Vie mi niekto poradiť? Vopred ďakujem.

K tomu hrubo vyznačenému by som sa chcel spýtať, lebo nie je mi z toho niečo jasné.

Vy ste majitelia oboch domov obaja, či každý je majiteľom len toho svojho domu. Teda sú dva domy A a B.
Prípad 1.:
Majiteľom domu A si ty aj on a B tiež ty aj on, alebo

prípad 2:
majiteľom domu A si ty a majiteľom domu B je on?

Lebo to je dosť podstatné. V prvom prípade mu nemôžeš zrušiť trvalý pobyt, lebo má užívacie právo na dom. V druhom prípade to možné je na základe zákona č. 500/2004 § 7

"(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov4e) budovy alebo jej časti podľa § 3 ods. 2 občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa § 3 ods. 8 písm. d) bodu 2, "

Manželia už nie ste, takže zelený text sa na vás vzťahovať nebude.
Martina Kisacova
17.09.07,12:32
ahojte.

Dakujem velmi pekne za rady. Skontaktovala som sa s OU a vysvetlila som im situaciu, pani ktora vec vybavuje mi povedala, ze pokial manzel nepredlozi potvrdenie o vysporiadani BSM trvaly pobyt mi nema preco rusit. Odoslala som je ale list s navrhom na zastavenie spravneho konania, tak uvidime ako bude dalej.

Martina
mariro
18.09.07,04:39
Ahoj Chobot.Dakujem za odpoved.Pre mna je platny pripad cislo 1.Obidvaja sme vlastnikmi obidvoch domov 1/1.Takze vidim, ze asi nezmozem nic.Ale aj tak dakujem za prejaveny zaujem poradit.
Chobot
18.09.07,07:21
Ahoj Chobot.Dakujem za odpoved.Pre mna je platny pripad cislo 1.Obidvaja sme vlastnikmi obidvoch domov 1/1.Takze vidim, ze asi nezmozem nic.Ale aj tak dakujem za prejaveny zaujem poradit.

V tom prípade najprv musíte zrušiť BSM tak, aby každý vlastnil jeden dom. Buď sa dohodnete, alebo jeden z vás dá návrh na súd. Ak s tým nič neurobíte, po 3 rokoch od zrušenia manželstva s stanete podielovými spoluvlastníkmi, t.j. ty budeš mať v dome A 1/2 podiel aj tvoj manžel a v dome B tak isto každý jednu polovicu podielu.
mimuskaB
04.06.08,08:34
Dobry den,mam taky problem.Matka predala svoj byt a za ziskane peniaze kupila novy byt s tym,ze uver ,ktory bol este potrebny, sa napise na syna,ktoremu ho ako jedinemu v rodine banka mohla schvalit.Syn sa rozhodol neskor ze uver prepise na seba a svoju priatelku s tym,ze byt bude ich.Mali spisat zmluvu,v kt. mali byt zakotvene veci o trvalom pobyte zvysku synovej rodiny (matka a 2 surodenci) a o vyplateni istej ciastky v pripade odchodu clenov rodiny..Nedavno boli mimo mesta a ked sa vratili zistili, ze im zrusil TP a popiera akekolvek investicie svojej matky do bytu.Vzhladom na to ze sa mu snazila pomoct a vybavovala vela veci bez papiera,nema dokladovane svoje vklady do bytu..Prva zaloha za byt vsak bola vyplatena este pred schvalenim uveru,co by mohlo byt iste pozitivum..Viem ze je to zlozite ale chcela by som poziadat o radu co sa s tym da robit ak sa vobec nieco da.Dakujem
Chobot
04.06.08,09:50
Dobry den,mam taky problem.Matka predala svoj byt a za ziskane peniaze kupila novy byt s tym,ze uver ,ktory bol este potrebny, sa napise na syna,ktoremu ho ako jedinemu v rodine banka mohla schvalit.Syn sa rozhodol neskor ze uver prepise na seba a svoju priatelku s tym,ze byt bude ich.Mali spisat zmluvu,v kt. mali byt zakotvene veci o trvalom pobyte zvysku synovej rodiny (matka a 2 surodenci) a o vyplateni istej ciastky v pripade odchodu clenov rodiny..Nedavno boli mimo mesta a ked sa vratili zistili, ze im zrusil TP a popiera akekolvek investicie svojej matky do bytu.Vzhladom na to ze sa mu snazila pomoct a vybavovala vela veci bez papiera,nema dokladovane svoje vklady do bytu..Prva zaloha za byt vsak bola vyplatena este pred schvalenim uveru,co by mohlo byt iste pozitivum..Viem ze je to zlozite ale chcela by som poziadat o radu co sa s tym da robit ak sa vobec nieco da.Dakujem

Niet nad dobré rodinné vzťahy...:rolleyes::confused::confused::confused: :(

Ak ten syn má zapísané vlastníctvo bytu tak môže bytom narábať ako chce. Trvalý pobyt sa nedá nárokovať zo strany ostatných členov rodiny, pokiaľ na katastri nie je zapísaná ťarcha doživotného práva užívania bytu matky (a ostatných ľudí).

Jednoducho povedané, syn bol chytrolín a dostal ich - podviedol. Pokiaľ nemajú žiadny písomný dôkaz o tom, čo píšeš (že mu dali peniaze, že prisľúbil umožniť im bývať v byte..) tak v prípade súdneho sporu vidím malú šancu na ich úspech, lebo to bude tvrdenie proti tvrdeniu.

Ani skutočnosť, že prvá splátka bola uhradená pred čerpaním úveru nie je podstatná, lebo nemáte dôkaz, e to boli matkine peniaze. on budde tvrdiť, že to uhradil zo svojich peňazí.

Môžete sa súdiť, ale nie je veľká šanca na výhru.

Ale osobne mám pocit, že to, čo si nám napísala, nie je celá pravda. Chýba mi tam veľa vecí.
hanelie
04.06.08,10:37
Mali spisat zmluvu,v kt. mali byt zakotvene veci o trvalom pobyte zvysku synovej rodiny (matka a 2 surodenci) a o vyplateni istej ciastky v pripade odchodu clenov rodiny

na uplatnenie práva sa môže použiť uzatvorená zmluva


uver ,ktory bol este potrebny, sa napise na syna,ktoremu ho ako jedinemu v rodine banka mohla schvalit.Syn sa rozhodol neskor ze uver prepise na seba a svoju priatelku

:confused:
mimuskaB
04.06.08,16:00
Mate pravdu je tam este vela veci ktore som nespomenula.Ja osobne si myslim ze tomu chlapcovi to nemoze len tak prejst.Urobil vela veci okrem toho ze celej svojej rodine zrusil TP zo dna na den,oznamil im to prostrednictvom sms,vymenil zamky a ti ludia tam stale maju veci!Uver mu bol schvaleny len preto ze mu jeho sef na papieri dal viac penazi ako dostava v skutocnosti.Mohlo by to byt povazovane napr.za podvod voci banke?
Chobot
05.06.08,09:28
Mate pravdu je tam este vela veci ktore som nespomenula.Ja osobne si myslim ze tomu chlapcovi to nemoze len tak prejst.Urobil vela veci okrem toho ze celej svojej rodine zrusil TP zo dna na den,oznamil im to prostrednictvom sms,vymenil zamky a ti ludia tam stale maju veci!Uver mu bol schvaleny len preto ze mu jeho sef na papieri dal viac penazi ako dostava v skutocnosti.Mohlo by to byt povazovane napr.za podvod voci banke?

Vieš to dokázať? A čo tým dosiahneš? Banka už úver schválila a poskytla. Jedine, že by rozhodli o okamžitej splatnosti úveru.
anaj555
10.06.08,11:37
Tiež nechcem otvárať novú tému, týka sa zrušenia trvalého pobytu manželovi, ktorý so mnou nežije v spoločnej domácnosti. Trvalý pobyt nám povolila moja mamička, ktorá bola jedinou majiteľkou domu, po jej smrti som dom zdedila ja 1/1. Manžel si TP zrušiť nechce, ani na obecnom úrade mu ho zrušiť nechcú, že sa zruší, keď sa prihlási k novému TP. Fakt sa to nijako nedá zrušiť, manžel už podal o rozvod.
anaj555
17.06.08,08:02
posúvam
Chobot
17.06.08,08:25
Tiež nechcem otvárať novú tému, týka sa zrušenia trvalého pobytu manželovi, ktorý so mnou nežije v spoločnej domácnosti. Trvalý pobyt nám povolila moja mamička, ktorá bola jedinou majiteľkou domu, po jej smrti som dom zdedila ja 1/1. Manžel si TP zrušiť nechce, ani na obecnom úrade mu ho zrušiť nechcú, že sa zruší, keď sa prihlási k novému TP. Fakt sa to nijako nedá zrušiť, manžel už podal o rozvod.

Tak nechce to manžel alebo obecný úrad?

Keby to chcel manžel, tak skutočne sa musí prihlásiť inde k trvalému pobytu. V zmysle zákona o hlásení TP nie je možnosť, že by sa občan odhlásil z TP sám a nikde by sa neprihlásil, v § 7 nie je taká možnosť.

A komu povedal OÚ, že mu nezrušia TP? Tebe? Ty si žiadala o zrušenie TP? Ak áno, tak aj tak OÚ postupoval správne, kým ste manželia, nemôžeš mu zrušiť ty TP v tvojom dome. Ani keď si výlučným vlastníkom. Najprv sa musíte rozviesť, potom mu môžeš zrušiť TP.

Viď § 7 písm. f) zákona č. 253/1998:

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov 4e) budovy alebo jej časti podľa § 3 ods. 2 občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa § 3 ods. 8 písm. d) bodu 2,
g) ak budova zanikla.
anaj555
17.06.08,11:09
Manžel si ho nechce zrušiť ani OÚ ho nechce zrušiť. Ďakujem za odpoveď, počkám si na rozvod, alebo kým sa manžel odhlási...
nikkig1
17.06.08,11:38
Dobrý deň,

ja mám síce iný problém ale v podstate súvisí nepriamo s témou. Mala by som sa vydávať a vlastním byt v osobnom vlastníctve. Nakoľko som ho kúpila sčasti pomocou stavebného sporenia, je na neho uvalené záložné právo a zostatková cena úveru je 300.000,- SKK, splatný v priebehu cca 6,5 roka. Trhová hodnota bytu je okolo 2.mil. Skôr ako sa vydám, chcem mať istotu, že v prípade rozvodu sa o byt nebudem musieť deliť s partnerom ani ho vyplácať. Je možné uzavriež nejakú zmluvu, ktorá by ma ochránila?
Vopred vďaka za odpoveď.
Chobot
17.06.08,12:44
Dobrý deň,

ja mám síce iný problém ale v podstate súvisí nepriamo s témou. Mala by som sa vydávať a vlastním byt v osobnom vlastníctve. Nakoľko som ho kúpila sčasti pomocou stavebného sporenia, je na neho uvalené záložné právo a zostatková cena úveru je 300.000,- SKK, splatný v priebehu cca 6,5 roka. Trhová hodnota bytu je okolo 2.mil. Skôr ako sa vydám, chcem mať istotu, že v prípade rozvodu sa o byt nebudem musieť deliť s partnerom ani ho vyplácať. Je možné uzavriež nejakú zmluvu, ktorá by ma ochránila?
Vopred vďaka za odpoveď.

Byt bol tvojím majetkom už pred začiatkom manželstva, takže je výlučne v tvojom vlastníctve. Jediný negatívny bod v prípade rozvodu je, že splátky úveru budete splácať už zo spoločného rozpočtu, teda spoločných peňazí. V prípade rozvodu by sa tvoj možno budúci ex-manžel mohol dožadovať náhrady sumy, ktorou akoby on (zo spoločného rozpočtu počas manželstva polovicu) prispieval na splátky úveru. Takže by teoreticky mohol požadovať 150.000 SKK, pokiaľ byt zostane tebe.

Ale existujú predmanželské zmluvy, kde sa budúci manželia vopred dohodnú, kto čo vnáša do manželstva a čo si môže nárokovať v prípade rozvodu. Pokiaľ ste obaja rozumní, dá sa takáto zmluva uzavrieť.
nikkig1
17.06.08,13:05
Dík pekne za radu, pomohlo mi to, tú zmluvu už zariadim:-)
jalesa
15.11.09,17:03
Potrebujem súrne poradiť a nejak nedikážem nájť tému, ktorá sa toho týka.
Prosím o radu pre svoju priateľku. Je rovedená s jedným dieťaťom a kúpila (po rozvode) pozemok so starým domom. Dala ho zbúrať a postavila tam nový. Má priateľa, ktorý jej pri tom pomáhal a teraz si robí nárok na ten dom na základe toho že dostal od nej(podľa mňa najväčšia blbosť v jej živote) doživotné užívacie právo. Dá sa toto nejako súdnou cestou zrušiť???? Bojí sa o svoje dieťa (16), ktoré sa vyhýba domu len aby sa nestretlo s ním. Raz ju napadol volala policajtov ale ako to dopadlo presne neviem. Nechce prísť o dom, je ochotná ho nejako vyplatiť ale zas nemá dosť peňazí. Skúste niekto prosím poradiť kde, začať, na koho sa obrátiť, alebo aspoň nejak pomôcť. ĎAKUJEM VEĽMI PEEKNE. Jalesa
Chobot
16.11.09,00:00
Potrebujem súrne poradiť a nejak nedikážem nájť tému, ktorá sa toho týka.
Prosím o radu pre svoju priateľku. Je rovedená s jedným dieťaťom a kúpila (po rozvode) pozemok so starým domom. Dala ho zbúrať a postavila tam nový. Má priateľa, ktorý jej pri tom pomáhal a teraz si robí nárok na ten dom na základe toho že dostal od nej(podľa mňa najväčšia blbosť v jej živote) doživotné užívacie právo. Dá sa toto nejako súdnou cestou zrušiť???? Bojí sa o svoje dieťa (16), ktoré sa vyhýba domu len aby sa nestretlo s ním. Raz ju napadol volala policajtov ale ako to dopadlo presne neviem. Nechce prísť o dom, je ochotná ho nejako vyplatiť ale zas nemá dosť peňazí. Skúste niekto prosím poradiť kde, začať, na koho sa obrátiť, alebo aspoň nejak pomôcť. ĎAKUJEM VEĽMI PEEKNE. Jalesa

Kto je napísaný v liste vlastníctva ako majiteľ domu? Ak tá kamarátka, tak nemá čo riešiť, jej priateľ nemá právny nárok na dom. Jedine, že by preukázal, čo do stavby investoval, aj tak ale nemôže získať dom, len si môže nárokovať na uhradenie tých nákladov.

Doživotné užívacie právo je iná vec. To znamená, že aj keď on nebude vlastniť dom, bude môcť v jej dome doživotne oxidovať. Treba skúsiť zrušiť mu doživotné právo súdnou cestou, musí ale uviesť pádne dôvody.
kaco11
16.11.09,06:55
Alebo dom predat aj s nim:)
jalesa
16.11.09,19:35
Ďakujem, na LV je napísaná ona a to úžívacie právo má doživotné. Aj ja som jej navrhla súdnu cestu, on chce dokazovať svoje výdavky iba nejakým zošitom a oháňa sa odhadcom, že chce 2mil. pričom odhad je 2,5 aj s pozemkom. Myslím že nemá na to nárok a nech ide do toho súdnou cestou ona. Nemá čo stratiť. Čo sa uznáva ako PÁDNY dôvod????? ktorý je to zákon??? Ďakujem ešte raz veľmi pekne
kaco11
17.11.09,07:59
Obciansky zakonnik
Chobot
17.11.09,20:33
Ďakujem, na LV je napísaná ona a to úžívacie právo má doživotné. Aj ja som jej navrhla súdnu cestu, on chce dokazovať svoje výdavky iba nejakým zošitom a oháňa sa odhadcom, že chce 2mil. pričom odhad je 2,5 aj s pozemkom. Myslím že nemá na to nárok a nech ide do toho súdnou cestou ona. Nemá čo stratiť. Čo sa uznáva ako PÁDNY dôvod????? ktorý je to zákon??? Ďakujem ešte raz veľmi pekne

Nikde nenájdeš napísané, že toto a toto je pádny dôvod. O zrušení vecného bremena pojednáva obč. zákonník § 151p:

§ 151p


(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.

(2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.

(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.

(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.

Pre teba môže byť zaujímavý ods. 3. Na jej mieste by sa dalo argumentovať tým, že už spolu nežijú, a jeho zotrvanie v dome by bolo nevhodné, nakoľko už s ním nechce žiť. Keby ešte aj doložila nejakú policajnú správu o jeho agresívnom správaní, tak by súd mohol prihliadnuť na to a zrušiť mu to vecné bremeno. Keby ešte navrhla nejakú sumu, ako náhradu za zrušenie vec. bremena, tak by to bolo v jej prospech.

Pokiaľ ešte spolu žijú v jednej domácnosti, tak je menšia pravdepodobnosť, že to súd zruší.
jalesa
01.12.09,15:18
Ďakujem veľmi, už sa to pohlo. Býva (ona) viac u rodičov ale to nie je riešenie. Od policajtov má že riešili napadnutie ale je to tvrdenie proti tvrdeniu, a konečne má pomoc cez nejakú spoločnosť čo pomáha týraným ženám. Tak Vám ešte raz za ňu veľmi pekne ďakujem. Dúfam, že sa to vyrieši tým správnym spôsobom. J.
kaco11
03.12.09,14:17
držíme palce.