Fabrička
13.09.07,13:02
Pekný deň poraďáci,
je ochotný niekto sa so mnou podeliť o skúsenosti alebo mi poradiť ako zaúčtovať a zároveň posúdiť z daňového hľadiska náklad takéhoto druhu:
zamestnávateľ odovzdal zamestnancovi vecnú cenu v hodnote 12000,- Sk
ako odmenu za dobré výsledky v práci, teda jeho pracovnej náplni, za ktorú dostáva mzdu. Neviem posúdiť či je to dar, alebo nejaká súťaž medzi zamestnancami na tej istej pracovnej pozícii, pretože kompetentní, ktorí rozhodli o odmene formou vecnej ceny sa k tomu nevyjadrili a ty ekonómka si s tým poraď ako chceš. Prosií poraďte či cenu (náklad) posudzovať ako daňový alebo nedaňový, či účtovať na 501,513,543, alebo na 528, zamestnancovi to zdaniť ako príjem a odviesť DPH na výstupe ako bezodplatné dodanie.
Ďakuejm a teším sa na Vaše názory a riešenia

fabrička
Vladimír Ozimý
13.09.07,11:11
daňový výdavok to nebude v žiadnom prípade :)...no pokiaľ nemáte darovaciu zmluvu takisto by som to nevedel posúdiť ako dar a pokiaľ nemáte ani podklady že prebehla nejaká súťaž asi takisto neviete posúdiť či išlo o súťaž to jest posúdil by som to ako nepeňažný príjem zamestnanca a zdanil by som mu to ku mzde pričom na odvody do fondov to nemá vplyv....
kura
08.05.08,21:59
Pozdravujem, užz druhý deň pátram na porade a aj tak nie som múdrejšia :cool:

Mám takýto prípad:
Zamestnávateľ má v internej smernici dané, že ak zamestnanec dosiahne určitý obrat, môže si vybrať tovar podľa vlatného výberu v hodnote 7000,- Sk.
Čo to pre zamestnávateľa a pre zamestnanca znamená?
Treba to len zdaniť a doviesť daň, alebo aj odvody?
Ako tento prípad zaúčtovať ? Výdaj zo skladu atď...
Čo s DPH, ktorú si zamestnávateľ uplatnil pri kúpe tovaru?
A ako by to bolo v prípade, ak by takáto interná smernica nebola a zamestnávateľ by sa rozhodol odmeniť výkony zamestnanca?

Asi je to priveľa otázok, ale budem veľmi vďačná, ak mi v tom pomôžete.
KEJKA
09.05.08,01:56
Pozdravujem, užz druhý deň pátram na porade a aj tak nie som múdrejšia :cool:

Mám takýto prípad:
Zamestnávateľ má v internej smernici dané, že ak zamestnanec dosiahne určitý obrat, môže si vybrať tovar podľa vlatného výberu v hodnote 7000,- Sk. klasifikujem to ako nepenazny prijem - odmena za pracu.
treba doplnit o aky druh ceny sa jedna....skladova cena? predpokladam ze ano.
Čo to pre zamestnávateľa a pre zamestnanca znamená?
Treba to len zdaniť a doviesť daň, alebo aj odvody?
Ako tento prípad zaúčtovať ? Výdaj zo skladu atď... 504/132
Čo s DPH, ktorú si zamestnávateľ uplatnil pri kúpe tovaru?
je to prijem zamestnanca-spriaznenej osoby. DPH odviest z ceny obvklej.
A ako by to bolo v prípade, ak by takáto interná smernica nebola a zamestnávateľ by sa rozhodol odmeniť výkony zamestnanca?
ide len o formu odmeny, smernica je dobra na to, aby sa aj taketo plnenie dalo uznat pre danove ucely.
Asi je to priveľa otázok, ale budem veľmi vďačná, ak mi v tom pomôžete.
odpovede su v texte, zatial neuplne, ale hadam pomozu.
kura
09.05.08,04:17
Ďakujem za odpoveď.
čo sa týka zaúčtovania:
Urobím výber zo skladu 504/132
A potom ?
Faktúra na zamestnanca ? 311/604 ?
Zamestnancovi dám do výplaty 7000,- Sk, z ako nepeňažný príjem ? Len odvediem daň ? Alebo aj odvody?
A potom vykompenzujem 331/311 ?

Musia to byť obvyklé predajné ceny, alebo mu to môže predať aj v skladových cenách ? Asi áno.
Takto by som vysporiadala aj DPH, len neviem či tá 604 je dobrá ....
KEJKA
10.05.08,03:44
zamestnancovi nepredavas, takže faktura 311/604 neprichadza do uvahy.
len do výplaty daš 7000 Sk a zdaniš, odvody tam podla mna nejdú ale nie som si istá, kedže to má byť forma odmeny za prácu.
DPH z obvyklej teda nie skladovej ceny. tú DPH treba zaúčtovať
hádam 548/343.