Juditka
13.09.07,14:47
Ahoje poraďáci,
potrebovala by som poradiť s nasledujúcim problémom. Naša firma bude emitovať a predávať darčekové poukážky na tovar z našich predajní, ktoré bude predávať slovenskému odberateľovi platcovi DPH v SR, ale poukážky budú priamo dopravované jeho odberateľom v EU.Následne tí ludkovaia potom prídu do našich predajní v SR a nakúpia si tovar. Mám fakturovať nášmu odberateľovi v SR s DPH aj ked tovar? (poukážky) opustia SR. Vopred ďakujem všetkým skúsenejším, ktorí majú do činenia s podobnými darčekovými poukážkami - aj so zaúčtovaním týchto poukážok
emgeton
13.09.07,18:10
Ahoje poraďáci,
potrebovala by som poradiť s nasledujúcim problémom. Naša firma bude emitovať a predávať darčekové poukážky na tovar z našich predajní, ktoré bude predávať slovenskému odberateľovi platcovi DPH v SR, ale poukážky budú priamo dopravované jeho odberateľom v EU.Následne tí ludkovaia potom prídu do našich predajní v SR a nakúpia si tovar. Mám fakturovať nášmu odberateľovi v SR s DPH aj ked tovar? (poukážky) opustia SR. Vopred ďakujem všetkým skúsenejším, ktorí majú do činenia s podobnými darčekovými poukážkami - aj so zaúčtovaním týchto poukážok

Darčeková poukážka je typom ceniny, formou úhrady. Nie je predmetom dane, tak ako nie sú predmetom dane ani stravovacie poukážky - DOXX-y a pod.

Ak však okrem hodnoty poukážok na fa uvediete aj službu - sprostredkovanie alebo niečo podobné, táto služba bude predmetom dane a budete ju faktúrovať s DPH.
Aljok
14.09.07,16:44
Jana Acsová
15.09.07,11:58
Jana Acsová
15.09.07,12:09
Mám fakturovať nášmu odberateľovi v SR s DPH aj ked tovar? (poukážky) opustia SR.Keby ste boli výrobcom poukážok, jednalo by sa z pohľadu DPH o dodanie tovaru ... výtlačkov poukážok. A to v hotnote výrobnej ceny napr. 10,50 Sk, kým nominálna hodnota poukážky je napríklad 1000,00 Sk. Predaj tovaru by sa týkal kalkulácie predajnej ceny 10,50 a nie nominálu.
Jana Acsová
15.09.07,12:11
Upozorňujem, že v prípade poukážok je potrebné mať na zreteli, účtovanie u emitenta a následne u subjektov, ktoré poukážky obstarajú. U emitenta sa prikláňam k názoru, že sa jedná o platidlo, u kupujúceho o ceninu. V príspevkoch týkajúcich sa poukážok sa tieto termíny používajú a niekedy zamieňajú.
Jana Acsová
15.09.07,12:13
Emisiou darčekových poukážok nedochádza k dodaniu tovaru ani k prijatiu platby vopred. Nie je s ňou spojený vznik daňovej povinnosti. Daňová povinnosť vznikne dodávkou tovaru, pri ktorej bude darčeková poukážka použitá ako platidlo na úhradu kúpnej ceny tovaru.