emily
21.02.05,12:15
Prosím Vás má niekto skúseností s účtovaním cirkvi, ktorá prenajíma budovu. Tohto roku mi to vyšlo cez 300 000,- čiže platím daň. Ale nikdy ma nenapadlo, že bysom tam mala robiť PU
fličo
21.02.05,12:24
Píše s to v zákone o účtovníctve § 9, ods.2 písmeno e) - v JÚ účtuje aj cirkev, ak nepodniká a ak nie je príjemcom dotácií (grantov) zo ŠR - inak PU
emily
22.02.05,05:32
Teoriu viem, ale nemá nik praktické skúsenosti?
danielko
10.11.05,10:25
Pridávam sa, máte niekto praktické skúsenosti?

Poraďte, prosím.
Danielka
10.11.05,10:40
Cirkvi v sucasnosti vedu JU bez ohladu na to, ci maju zdanitelny prijem. Ak ma prijem za najom do 300 tis. Sk, uvedie to len v danovom priznani, ale dan neplati. PU sa nemusi robit.
danielko
10.11.05,12:25
Naozaj?

Ktorý predpis o tom hovorí?
Danielka
10.11.05,13:06
O tom, že vedieš len JU hovorí zákon o účtovníctve § 9, ods.2 písmeno e). A o tom, ze máš príjem do 300 tis. oslobodený od platenia dane hovorí Zákon o dani z príjmov § 13, ods. 1, písmeno e).
bendži
10.11.05,13:14
Zákon o účtovníctve hovorí, že vedieš JÚ ak nevykonávaš podnikateľskú činnosť... viď tiež príspevok č. 2 od fliča... podľa mňa ale prenájom priestorov je podnikateľská činnosť
danielko
10.11.05,13:31
Súhlasím s bendži a v príspevku od Danielky mi "nesedí" slovo povinne. Ja som na svoje otázky dostala tieto odpovede.
Danielka
10.11.05,14:16
Áno, aj ja súhlasím s PÚ, ale iba ak daná cirkevná organizácia vykonáva podnikateľskú činnosť. Moje príspevky rátali s tým, že cirkev vo všeobecnosti nemáva oprávnenie na podnikateľskú činnosť - myslím napr. živnostenský list. My robíme JÚ a máme tiež príjem z nájmov už aspoň 5 rokov. Tak dúfam, že to nerobím zle.
ala42
12.11.05,17:50
Danielka, aj cirkevné organizácie mávajú oprávnenie na podnikateľskú činnosť - živnostenský list, na základe toho podnikajú. Napríklad : ak si cirkevná organizácia, ktorá má právnu subjektivitu, a má povolenie z príslušného úradu napríklad na poskytovanie sociálnych služieb alebo iných služieb. Časom si chce otvoriť predajňu s náboženskou alebo inou literatúrou,knihami - tak na tento predaj potrebuje živnostenský list, postupuje tak, ako FO podnikateľ - vybaví si živnostenský list. Príjem z tejto podnikateľskej činnosti zdaňuje podľa zákona. Môže byť aj platcom DPH.
Janca
04.08.06,07:59
Známy ma požiadal o pomoc, ako urobiť prevodový mostík v účtovníctve cirkevnej organizácie z JU na PU. Žiaľ s účtovaním takejto organizácie zatiaľ nemám žiadne skúsenosti, ale chcela by som mu s Vašou pomocou aspoň niečo poradiť. Nemám od neho ešte všetky podklady, takže konkrétne viac neviem, ale tiež by mi veľmi pomohlo pripraviť sa, ak by som mala nejaké počiatočné info od niekoho, kto robí cirkevnú organizáciu v PU, čo všetko si treba pozrieť, popr. od koho SW, popr. nejakú odvlávku, čo si preštudovať. Ďakujem vopred.
Ivča
11.08.06,10:04
Mňa by to tiež zaujímalo a som rada, že nie som sama. Robím účtovníctvo pre farský úrad - JÚ. V predošlom roku sme dostali dotáciu zo ŠR, z toho dôvodu od roku 2008 budeme prechádzať na PÚ. Včera mi prišiel program na toto PÚ. Máme ho od fi MADO - Žilina. Ohľadom toho prechodu, budú robiť školenie. Ak by s tým niekto vedel pomôcť, budem veľmi rada. Teším sa na ďalšie príspevky ohľadom tohto účtovníctva.
Danielka
11.08.06,17:15
A prečo až od roku 2008 budete prechádzať na PÚ, keď ste boli príjemcom dotácie zo ŠR v minulom roku?
Ivča
14.08.06,10:49
Neskoro nám to došlo. Až teraz sme sa spamätali.
luna21
28.08.06,15:24
Neskoro nám to došlo. Až teraz sme sa spamätali.

Neskoro, ale predsa a nikdy nie je neskoro...
ala42
28.08.06,18:46
V podvojnom účtovníctve sa účtuje vtedy, ak výška dotácie prevyšuje 1 mil.Sk. Takže, ak ste dostali dotáciu v roku 2005, rok 2006 máte účtovat v podvojnom účtovníctve.
K softu Mado, len tolko, že je dobrý..
Ivča
29.08.06,09:14
Ja viem, že sme mali v roku 2006 už účtovať v PÚ. Program sme kúpili až tento mesiac. Nemáme veľa položiek ale aj tak si to neviem predstaviť všetko spätne nahadzovať. Účtovníctvo farskému úradu robím len tak vo voľnom čase, ledva so si našla čas preštudovať príručku k tomuto programu. V zamestnaní robím účtovníctvo rozpočtovej organizácie. Predtým som pracovala v podnikateľskej sfére. Cirkevné organizácie majú zase iné účtovníctvo. Už teraz mám v tom chaos. Utešuje ma len predstava, že na porade sa nájdu dobrí ľudia, ktorí ma v tom nenechajú samú. Ak by mal niekto účtovnú osnovu pre cirk. organizácie a mohol by ju sem priložiť, bola by som veľmi povďačná. Na začiatok by mi to dosť pomohlo.
ducar
04.09.06,06:28
Ktorý zákon hovorí o výške dotácie - 1 mil. Sk a viac?
bezradná
04.09.06,07:09
Ktorý zákon hovorí o výške dotácie - 1 mil. Sk a viac?

Tiež mi to veľmi nesedí, že prechod pri dotáciách nad 1 mil. Sk
Podľa §9, ods.2, písm. e - zákona o účtovníctve, môžu v sústave JU účtovať cirkevné organizácie, ktoré nie sú príjemcami dotácií(grantov) zo štátneho rozpočtu. Žiadna suma tam nie je uvedená
alena
05.09.06,07:52
cirkci a náboženské spoločnosti s právnou subjektivitou môžu viesť JU len v tom prípade, ak nepodnikajú a súčasne nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu v akejkoľvek výške a forme
Tanka
18.09.06,10:54
Podla toho co z praxe viem, prenajom vlastneho majetku, ak to nie je cinnost na ktoru bol "subjekt" zriadeny, resp. nema na to zivnost, nie je chapany ako podnikatelska cinnost, ale ako zdanovany ano. Teda nevyplyva z toho ziadna povinnost viest podvojne uct. Uctujem neziskovku uz 4. rok. A teraz aj JU pre farsky urad. Cirkvi a cirk. org. uctuju podla postupov pre ine uctovne jednotky ktore nie su zriad. za ucelom podnikania.
Co sa tyka zakladnych pravnych predpisov (samozrejme Zakon o uctovnictve, zakon o dani z prijmov, zakon o DPH ...), napr.:
- OPATRENIE č. 22 502/2002-92 Ministerstva financií Slovenskej republiky z 10. decembra 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnovy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené
alebo zriadené za účelom podnikania ( tyka sa PU- viď poslednu novelu-za tie 4. roky sa zmenilo uz asi 3 alebo 4 krat.)
- Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú účtovné výkazy a rozsah údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania
- Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 22 602/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení niektorých položžiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého
účtovníctva, ktoré nie sú založžené alebo zriadené za účelom podnikania (... pre JU)
- Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 24. novembra 2004,
ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 22602/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení niektorých položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania (JU)
-Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 9. septembra 2003,
ktorým sa ustanovuje postup účtovania pri prechode zo sústavy jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo a postup účtovania pri prechode zo sústavy podvojného účtovníctva na jednoduché úètovníctvo pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založžené alebo zriadené za účelom podnikania
- .... atd.
ja sa obcas pohrabem na strankach Ministerstva financii. alebo www.mvoservis.sk... odobram aj poradcu. Tak obcas aj tam sa nieco najde.

Co sa tyka uct. softveru, tak pre podvojne uct. pre menej narocnych odporucam MADO (www.madosoft.sk). Maju aj softver pre JU, ale ked som spustila demoverziu, tak som bola prekvapena, ze mi bezi na dosovskom prostredi. takze som to hned zahodila.
Pre narocnejsich na neziskovky a cirkvia cirkevne organizacie odporucam skor OMEGU od firmy Kros (www.kros.sk). Je asi drahsia, ale ja by som ju nevymenila za MADO. Ja som s nou ovela viac spokojna. Ma viac moznosti a je profesionalnejsia. Skusala som aj mado, tak viem o com hovorim. Skoda ze kros ma jednoduche uct. len pre podnikatelom. OMEGA je prisposobena pre neziskovky, ale ALFA zatial nie.
Co sa tyka ineho softveru pre JU pre neziskovky, tak http://www.step.sk/step2002/index.php. Ale nemam odskusany. Tiez by som rada aspon nejaku demoverziu.
Ja uctujem farsky urad na nejakom volne dostupnom softvere od jedneho znameho, ale neviem si teraz spomenut odkial je.. Mam ho doma.

Tak zatial tolko moj vycerpavajuci prispevok.
bezradná
18.09.06,11:37
Co sa tyka ineho softveru pre JU pre neziskovky, tak http://www.step.sk/step2002/index.php. Ale nemam odskusany. Tiez by som rada aspon nejaku demoverziu.



STEP pre podvojné účtovníctvo nepoznám, ale jednoduché účtovníctvo pre cirkev môžem odporúčať, je to veľmi dobrý program, jednoducho sa ovláda a je prehľadný.
Ivča
13.11.06,05:43
Prosím Vás, v roku 2005 sme dostali dotáciu od štátu, to znamená, že od roku 2006 by sme mali prejsť na podvojné účtovníctvo. Ide o účtovanie farského úradu. Zakúpili sme program MADO, a (ako som to už tu spomínala v porade) na toto PÚ sme chceli prejsť od r. 2007, lebo som nevedela, či to spätne zvládnem ponahadzovať, nakoľko je už koniec roka. Aj napriek tomu som sa rozhodla, že to skúsim, preto by som sa chcela poradiť. Z roku 2005 máme zostatky v pokladni a na účte. Tieto by som len mala nahodiť na MD a na D účtu 961? Prosím o radu a ak by mal niekto účtovú osnovu a bol by ochotní pomôcť s týtmo účtovaním, bola by som veľmi vďačná.
kvet
14.11.06,08:35
Ahoj Ivča,
nemám skúsenosti s účtovaním prechodu z JÚ na PÚ. Ale ako pomôcku prikladám usmernenie DR SR k účtovaniu prechodu z JÚ do PÚ. Je síce vypracované pre potreby účtovných jednotiek, ktorými sú podnikateľské subjekty, ale ak si na uvedené usmernenie aplikuješ opatrenie MF SR, ktorými sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovnej osnovy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú zriadené alebo založené za účelom podnikania, malo by Ti to pomôcť.

Pekný deň
Ivča
18.01.08,18:26
Prosím poradiť: Robím účtovníctvo na farskom úrade. Prešli sme z JÚ na PÚ. Celý rok 2007 už účtujem v PÚ, a teraz keď prišlo k uzávierke ma napadlo, že musím zaúčtovať aj majetok. Potrebujem ho dostať do uzávierky - súvahy. Pri budovách a stavbách by som to dala na 02x/08x (už to je odpísané), ale neviem čo s pozemkami a umeleckými dielami. Ako ich dostať do účtovníctva? 03x/xxx.
A ešte, nemal by niekto vypracované poznámky k takejto uzávierke? Veľmi by mi to pomohlo.
JUDDIT
21.02.08,10:34
aké príjmy v roku 2007 podliehajú dani z príjmov na farskom úrade,
podľa § 13 ods 2 písm.a sú od dane oslobodené výnosy z kost.zbierok,cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a nábož.spoločnostiam,
od 1.1.2007 je zrušený § 13 ods.1 písm. e) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3, ak nepresiahli za zdaňovacie obdobie 300 000 Sk, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43), a príjmov oslobodených od dane podľa tohto zákona; pri predaji majetku, ktorý daňovník využíval na výkon svojej činnosti, sa do ustanoveného limitu započítava rozdiel, o ktorý príjem z predaja tohto majetku prevyšuje výdavok na jeho obstaranie. Ak takto vymedzené príjmy presiahnu 300 000 Sk, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad uvedenú sumu. Výdavky nezahŕňané do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahŕňaným do základu dane.
čo podlieha dani z príjmov za rok 2007 v účtovníctve farského úradu?
bezradná
22.02.08,06:42
aké príjmy v roku 2007 podliehajú dani z príjmov na farskom úrade,
podľa § 13 ods 2 písm.a sú od dane oslobodené výnosy z kost.zbierok,cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a nábož.spoločnostiam,
od 1.1.2007 je zrušený § 13 ods.1 písm. e) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3, ak nepresiahli za zdaňovacie obdobie 300 000 Sk, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43), a príjmov oslobodených od dane podľa tohto zákona; pri predaji majetku, ktorý daňovník využíval na výkon svojej činnosti, sa do ustanoveného limitu započítava rozdiel, o ktorý príjem z predaja tohto majetku prevyšuje výdavok na jeho obstaranie. Ak takto vymedzené príjmy presiahnu 300 000 Sk, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad uvedenú sumu. Výdavky nezahŕňané do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahŕňaným do základu dane.
čo podlieha dani z príjmov za rok 2007 v účtovníctve farského úradu?

Do daňových príjmov uvádzaš nájomné, predaj majetku - v celej sume, už sa nezohľadňuje limit 300000,- Sk. Do daňových výdavkov si môžeš uplatniť výdavky, ktoré priamo súvisia so zdaňovanými príjmami (napr. dane z nehnuteľností - ak platíš ty).
JUDDIT
25.02.08,12:10
idem sa spýtať konkrétnejšie ohľadom účtovania a zdaňovania farského úradu, od roku 2007 farský úrad vlastní školu 1-4 ročníky, ktorú prenajíma mestu, mesto platí nájomné cca 60000 ročne, farský úrad dostal dotáciu na opravu schodov kostola v roku 2007 od mesta 300 000 sk/ je to dotácia zo ŠR ? / a ešte dostalo dotáciu od jednej podnikateľskej firmy na opravu schodov 150 000 sk. aké povinnosti má za rok 2007?
prejsť na PU už v roku 2007 ? podliehajú tieto dotácie dani z príjmov?
dopredu všetkým vďaka
bezradná
26.02.08,07:01
idem sa spýtať konkrétnejšie ohľadom účtovania a zdaňovania farského úradu, od roku 2007 farský úrad vlastní školu 1-4 ročníky, ktorú prenajíma mestu, mesto platí nájomné cca 60000 ročne zdaniteľný príjem, farský úrad dostal dotáciu na opravu schodov kostola v roku 2007 od mesta 300 000 sk/ je to dotácia zo ŠR ? - nie, finančný dar - nezdaniteľný príjem/ a ešte dostalo dotáciu od jednej podnikateľskej firmy na opravu schodov 150 000 sk- tak isto ako pri meste. aké povinnosti má za rok 2007?
prejsť na PU už v roku 2007 -nemusí prejsť na PU podliehajú tieto dotácie dani z príjmov?- to nie sú dotácie, ale finančné dary od organizácií, nepodliehajú dani z príjmov.

dopredu všetkým vďaka

červeným som ti dopísala .
Do daňového priznania uvedieš príjem 60000,- Sk. Ak nemáš k prenajímanej nehnuteľnosti žiadne výdavky(nájomné, opravy...)- 60000,- SK - základ dane, daň = 11400,- Sk. K daňovému priznaniu priložíš výkazy o príjmoch a majetku. Na daňovom úrade ste prihlásení ako platcovia dane?
Czbebe
28.02.08,06:48
A z týchto príjmoch nemôžem uplatniť výdavky vo výške 40% z týchto príjmov?
bezradná
28.02.08,07:59
A z týchto príjmoch nemôžem uplatniť výdavky vo výške 40% z týchto príjmov?

NIE.

viď §6, ods. 10 Zákon o dani z príjmov - daň z príjmov FO
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
(zdroj - porada.sk)
Czbebe
28.02.08,10:48
Odpovedali ste, že NIE? prečítala som zákon, možno že nerozumiem dobre, ale z toho mne vyplíva, že môžem tie výdavky odpočítať. Ja som myslela, že prenájom, ako príjem patrí medzi príjmami podľa §6, ods.3. Neni to tak?
Milan Benka
28.02.08,10:51
Odpovedali ste, že NIE? prečítala som zákon, možno že nerozumiem dobre, ale z toho mne vyplíva, že môžem tie výdavky odpočítať. Ja som myslela, že prenájom, ako príjem patrí medzi príjmami podľa §6, ods.3. Neni to tak?

Ak sa nemýlim hovoríme o cirkvách. Tieto sú právnickými osobami. Zákon neumožňuje pri právnických osobách uplatňovať paušálne výdaje.
Czbebe
28.02.08,10:54
Ale áno! Máš pravdu! Ďakujem za odpoveď!
bezradná
28.02.08,11:42
Odpovedali ste, že NIE? prečítala som zákon, možno že nerozumiem dobre, ale z toho mne vyplíva, že môžem tie výdavky odpočítať. Ja som myslela, že prenájom, ako príjem patrí medzi príjmami podľa §6, ods.3. Neni to tak?


Prepáč, ak som sa nesprávne vyjadrila(to bolo asi ešte rannou bolesťou hlavy:(). Odpovedala som NIE. Ten citát §6 som uviedla preto, že percentuálne uplatnenie výdavkov sa týka len fyzických osôb. Platí ako ti odpovedal benka.
jana32
26.09.08,06:00
Prosím Vás, ak farský úrad dostal príspevok od obce na opravu oplotenia kostola, je to dôvod na prechod z jednoduchého na podvojné účtovníctvo? Totiž mali sme poradu, kde bolo povedané, že áno, ale toto predsa nie je dotácia zo štátneho rozpočtu ( alebo áno? )
jana32
29.09.08,12:05
Prosím Vás, ak farský úrad dostal príspevok od obce na opravu oplotenia kostola, je to dôvod na prechod z jednoduchého na podvojné účtovníctvo? Totiž mali sme poradu, kde bolo povedané, že áno, ale toto predsa nie je dotácia zo štátneho rozpočtu ( alebo áno? )

Prosím poradíte niekto?
bezradná
01.10.08,06:45
Prosím Vás, ak farský úrad dostal príspevok od obce na opravu oplotenia kostola, je to dôvod na prechod z jednoduchého na podvojné účtovníctvo? Totiž mali sme poradu, kde bolo povedané, že áno, ale toto predsa nie je dotácia zo štátneho rozpočtu ( alebo áno? )


Nie - je to dar od právnickej osoby.
Ivča
22.10.08,17:07
Prosím Vás cirkev má v majetku auto. Čo sa v tomto prípade robí. Aká evidencia, aké výdavky sa uplatňujú. Vôbec mi nieje jasné, čo sa tu môže a musí dávať do účtovníctva. Vie mi niekto v tomto poradiť.
monchi
11.11.08,11:52
My normalne mame knihu jazd (kupenu zo sevtu ci ekonspo) a nasledne robim podla odjazdenych km spotrebu PH (taky vykaz v xls) do uctovnictva, uz len zalezi z akych prijmov vykryvas tieto vydavky, podla toho sprisnit evidenciu (ak mas nahodou nejaku dotaciu) ;)
Ivča
13.11.08,18:00
Už som ani nedúfala, že niekto odpíše. Ďakujem a dala by sa pripnúť ta tabuľka na výpočet spotreby? Dosť by mi to pomohlo.
sarlota42
17.11.08,10:47
od 01.01.2008 musíte platit dan, od 1-sk, aj cirkvi platia dan z nájomného.
Ivča
17.11.08,18:00
od 01.01.2008 musíte platit dan, od 1-sk, aj cirkvi platia dan z nájomného.
To sa týka toho automobilu? Akú daň myslíte? Môžete to trochu rozpísať? Je to daň z motorových vozidiel čo sa bude podávať daňové priznanie za rok 2008?
janeb
24.11.08,13:55
Pri tom aute - uctujes spotrebu podla knihy jazd a kedze je to auto ktore vyuziva cirkev nie za ucelom dosiahnutia zisku mal by byt oslobodeny od dane z mot. vozidiel. Okrem spotreby este robis odpisy, ale pozor len uctovne, nie danove a to by malo byt podla mna vsetko.
Ivča
24.11.08,15:52
Pri tom aute - uctujes spotrebu podla knihy jazd a kedze je to auto ktore vyuziva cirkev nie za ucelom dosiahnutia zisku mal by byt oslobodeny od dane z mot. vozidiel. Okrem spotreby este robis odpisy, ale pozor len uctovne, nie danove a to by malo byt podla mna vsetko.
Ďakujem!
magdalenaa
19.12.08,13:30
Dobrý deň, mám na Vás prosbu ohľadom účtovania farského úradu účtujúceho v JÚ. Cirkev vlastní pozemok, ktorý chce predať. Je tento príjem z predaja zdaniteľný, resp. by sa s tým dalo niečo robiť, aby neplatili daň?
Tento pozemok je v prenájme /nájom - zdan. príjem/, záujemca o kúpu pozemku nie je nájomca.
Prosím Vás poraďte, lebo ja v tejto oblasti nemám žiadné skúsenosti a p. farár ma požiadal o pomoc, lebo si s tým nevie rady, aby sa neplatila vysoká daň, keďže by sa to malo zrealizovať ešte v tomto roku.
Ďakujem za akúkoľvek pomoc
victoria
19.12.08,14:05
Pri predaji majetku bude vasim zdanitelnym prijmom rozdiel medzi obstaravacou cenou pozemku a predajnou cenou pozemku.
magdalenaa
19.12.08,14:08
Ďakujem za odpoveď, ale chcem sa ešte spýtať, tá cena pri predaji pozemku môže byť na dohode, alebo musí byť niejaký znalecký posudok?
Ak nemusí byť určená niejakým posudkom, môže byť rovnaká ako obstrávacia cena?
Ďakujem
magdalenaa
19.12.08,15:24
Prosím, viete mi niekto poradiť?
janeb
20.12.08,17:10
ja si myslím, že predajná cena je vecou dohody a pre váš prípad, teda aby tam nevznikol zdaniteľný príjem by sa mala rovnať obstarávacej cene, prípade zdaniteľný by bol len ten rozdiel medzi cenami. Alebo k tomu by sa dal ešte pripočítať zdaniteľný výdaj - napr. náklady na ocenenie ...
magdalenaa
22.12.08,13:25
A ak cirkev už neeviduje tento majetok a je jeho vlastníkom, môže sa brať do úvahy § 9 Príjmy oslobodené od dane ods. 1, písm.b) t.j. od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, a to po uplynutí piatich rokov od nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku?
A je rozdiel pri predaji ornej pôdy a stavebného pozemku? Aké povinnosti má pri predaji?
Ďakujem
magdalenaa
23.12.08,06:31
Prosím, kto mi vie v tom poradiť?
Ak cirkev prenajíma pozemok, mohol by sa brať do úvahy pri príjme z prenájmu § 9 Príjmy oslobodené od dane písm.h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
Ďakujem za Vaše cenné rady. A ak viete poradiť aj v predchádzajúcom príspevku na moje otázky, prosím vyjadrite sa. Ďakujem
Katarina
30.12.08,15:00
Prosím, kto mi vie v tom poradiť?
Ak cirkev prenajíma pozemok, mohol by sa brať do úvahy pri príjme z prenájmu § 9 Príjmy oslobodené od dane písm.h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
Ďakujem za Vaše cenné rady. A ak viete poradiť aj v predchádzajúcom príspevku na moje otázky, prosím vyjadrite sa. Ďakujem

Tento problém riešime aj my. Cirkev je PO, rozhodla sa podľa zákona o účtovníctve účtovať v sústave JU. Nie som si však istá či pri prenájme môže uplatniť paušálne výdavky podla zákona o dani z príjmu, pretože sa § 9 sa vzťahuje na daň z príjmu FO a cirkev je PO.
Podľa môjho názoru o prenájme bude musieť účtovať.
bezradná
04.01.09,14:38
A ak cirkev už neeviduje tento majetok a je jeho vlastníkom, môže sa brať do úvahy § 9 Príjmy oslobodené od dane ods. 1, písm.b) t.j. od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, a to po uplynutí piatich rokov od nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku?
A je rozdiel pri predaji ornej pôdy a stavebného pozemku? Aké povinnosti má pri predaji?
Ďakujem

Nemôže, §9 sa týka len FO - ako odpovedala aj Katarína


Prosím, kto mi vie v tom poradiť?
Ak cirkev prenajíma pozemok, mohol by sa brať do úvahy pri príjme z prenájmu § 9 Príjmy oslobodené od dane písm.h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
Ďakujem za Vaše cenné rady. A ak viete poradiť aj v predchádzajúcom príspevku na moje otázky, prosím vyjadrite sa. Ďakujem

- viď predch. odpoveď.
Výdavkami môžu byť len skutočne vynaložené výdavky spojené s prenajímaným pozemkom(stavbou...), ktoré vznikli prenajímateľovi , napr. dane z nehnuteľností - ak ich platí prenajímateľ
Lydka S
19.02.09,09:48
Dobrý deň. Prosím Vás, vie mi niekto poradiť ohľadom účtovania v PÚ? Jedná sa o účtovanie cirkvi - farského úradu, či správne účtujem nasledujúce účtovné prípady:
Príjem zo zvončeka 211/663
Príjem zo zbierky 211/663
Odoslanie zbierky biskupskému úradu 562/211
Zmluva o poskytnutí grantu z nadácie na opravu chrámu 346/384
Príjem grantu na bežný účet 221/346
Čerpanie grantu v nasledujúcom roku 384/648
Nákup materiálu na opravu chrámu 501/211
Faktúry za prevedené opravy na chráme 511/211
Príspevok z obecného úradu na výstavbu oplotenia 211/662
Príjem za časopisy a noviny predané v kostole?

Ďakujem.
Danielka
22.02.09,19:36
Ja účtujem:
Príjem zo zbierky 211/661
Odoslanie zbierky biskupskému úradu 561/211
Príjem za časopisy a noviny predané v kostole 211/663
Faktúra za časopisy a noviny 563/321
Príjem do pokladne za časopisy a noviny 321/211
Ostatné rovnako.
Lydka S
23.02.09,07:26
Ďakujem veľmi pekne Danielke.
Lydka S
23.02.09,08:05
Dobrý deň, má niekto vzor poznámok k účtovnej závierke pre farské úrady? Veľmi by mi to pomohlo, ďakujem.
VeronikaB
23.02.09,17:32
Zdravim kazdeho na tejto super stranke. Som tu uplne nova... Ale tiez by som potrebovala poradit ohladne uctovania vo farnosti. Uctujem v sust. JU. Musim podat danove priznanie - comu vobec nerozumiem ako - kam - co, dalej - Vykaz o P a V, Vykaz o M a ZAV. Musim spravit aj nejaku extra invetarizaciu??? - co mame v kostole - obrazy atd... a teda co vsetko musim spravit. Ak by mi niekto napisal a usmernil, bola by som velmi velmi potesena. A keby tu bol aj dajaky vzor vyplnenych tlaciv vyssie vymenovanych to by uz bola moja spasa - Dakujem za kazdu odpoved!!! Budem si ich vysoko cenit. SÚRNE
bezradná
23.02.09,18:11
Zdravim kazdeho na tejto super stranke. Som tu uplne nova... Ale tiez by som potrebovala poradit ohladne uctovania vo farnosti. Uctujem v sust. JU. Musim podat danove priznanie - comu vobec nerozumiem ako - kam - co, dalej - Vykaz o P a V, Vykaz o M a ZAV. Musim spravit aj nejaku extra invetarizaciu??? - co mame v kostole - obrazy atd... a teda co vsetko musim spravit. Ak by mi niekto napisal a usmernil, bola by som velmi velmi potesena. A keby tu bol aj dajaky vzor vyplnenych tlaciv vyssie vymenovanych to by uz bola moja spasa - Dakujem za kazdu odpoved!!! Budem si ich vysoko cenit. SÚRNE

Ahoj!
Daňové priznanie musíš podať. Odporúčam prelúskať sa touto témou od začiatku, ak sa dobre pamätám tieto otázky sme riešili a sú tu prihodené aj vzory tlačív. K tej inventarizácii: Ja osobne som doteraz inventarizovala len ten majetok, ktorý mám konkrétne vyčíslený(pokladňa, BU a investície, ktoré sme realizovali od r.2004).
VeronikaB
24.02.09,07:52
Ahoj. Dakujem za odpoved - skusim prejst celu temu. Ja mam este najvacsi problem s tym, ze neviem vycislit hodnotu majetku - pozemky budovy atd. Ziadne podklady k tomu nemam a asi mi ani nebudu vediet poskytnut (potrebujem to do Vykazu o M a ZAV). ale v tomto ani tu mi nikto nepomoze - ja viem
bezradná
24.02.09,08:23
Ahoj. Dakujem za odpoved - skusim prejst celu temu. Ja mam este najvacsi problem s tym, ze neviem vycislit hodnotu majetku - pozemky budovy atd. Ziadne podklady k tomu nemam a asi mi ani nebudu vediet poskytnut (potrebujem to do Vykazu o M a ZAV). ale v tomto ani tu mi nikto nepomoze - ja viem

Ak ťa to trošku upokojí - to nemá podľa mňa nikto, pretože to sú poväčšinou majetky, ktoré boli nadobudnuté ... nechcem zveličovať - ale možno ešte za vlády Márie Terézie :eek::D a ja ich tiež neuvádzam do výkazu.
VeronikaB
24.02.09,08:44
SUPER - teraz som sa musela aj pousmiat a aj som sa upokojila :-))
Danielka
28.02.09,16:49
Dostala som takúto radu: - v účtovníctve farnosti by mal byť evidovaný majetok ako napr. kostol alebo hnuteľné kultúrne pamiatky s hodnotou 0. A pozemky - tie boli nadobudnuté v rámci reštitúcie a na dokladoch o nadobudnutí by vraj mala byť aj cena.
Tanka
01.03.09,14:48
Dostala som takúto radu: - v účtovníctve farnosti by mal byť evidovaný majetok ako napr. kostol alebo hnuteľné kultúrne pamiatky s hodnotou 0. A pozemky - tie boli nadobudnuté v rámci reštitúcie a na dokladoch o nadobudnutí by vraj mala byť aj cena.

uctujem niekolkym farnostiam uctovnictvo (JU aj PU) uz nejaky cas... suhlasim... budovy (kostol, NKP, fara) by mali byt zachytene v uctovnej evidencii (inventarne karty, resp. zoznam), ale ich hodnota je v podstate nula (z uctovneho hladiska)... ide totiz o veci nadobudnute daaavno...(pokial vsak nejde o novostavby) a predpokladame, ze su uz daaavno aj odpisane. Co sa tyka novych veci, treba postupovat vzdy v sulade s platnymi uctovnymi predpismi (zakon o uctovnictve a postupy uctovania), teda normalne zaradit a odpisovat (uctovne podotykam, v sulade s postupmi uctovania).
co sa tyka pozemkov, neviem o tom, zeby v dokumentoch o navrateni majetku vramci restitucii bola niekde uvedena aj hodnota majetku, nestretla som sa s tym. Teda pozemky kedze sa neodpisuju, je potrebne vycislit ich hodnotu:
1) bud znaleckym posudkom (ale tie su drahe)
alebo
2) (tento sposob pouzivam ja) podla tabuliek z ktorych vychadza zakon o miestnych daniach (582/2004, ak sa nemylim). Mam spisane v jednej tabulke vsetky pozemky podla listov vlastnictva a rozdelene podla druhu pozemku (lesy, TTP, orna pôda,...) a k tomu priradene m2 a sadzbu za m2 podla jednotlivych katastrov.
ak nie su pozemky v majetku tak, ich treba zaradit ako majetok o ktorom sa doposial neuctovalo.
:)
Ivča
10.03.09,17:31
Prosím Vás, keď v kostole reštaurátori obnovujú malby, ide o technické zhodnotenie, alebo je to len oprava a ide to priamo do nákladov.
holubička1
20.03.09,15:00
Prosím Vás přečítala som si príspevky , ale potrebovala by som vzor, kde mám doplniť údaje. P. farár ma požiadal o vyplnenie priznania, dal mi tzv. ročný výkaz a nič viac, ale neviem kam to doplniť v Dp a vo výkazoch poradí niekto, alebo nejaký vzor keby bol sú tam položky: Zbierky v kostole pre potreby farnosti, nájomné po odpočte dane z príjmu, milodary účelové zbierky a výdavky bohoslužobné výdavky gnerálne opravy., účel. zbierky, príspevok do podporného fondu, máte s týám skúsenosť niekto prosíím. Nevedela som mu to odmietnuť:mee:
holubička1
21.03.09,05:55
Prosím Vás přečítala som si príspevky , ale potrebovala by som vzor, kde mám doplniť údaje. P. farár ma požiadal o vyplnenie priznania, dal mi tzv. ročný výkaz a nič viac, ale neviem kam to doplniť v Dp a vo výkazoch poradí niekto, alebo nejaký vzor keby bol sú tam položky: Zbierky v kostole pre potreby farnosti, nájomné po odpočte dane z príjmu, milodary účelové zbierky a výdavky bohoslužobné výdavky gnerálne opravy., účel. zbierky, príspevok do podporného fondu, máte s týám skúsenosť niekto prosíím. Nevedela som mu to odmietnuť:mee:
Prosím, nevie nikto poradiť. Potrebovala by som vedieť kam napísať v DP príjmy a výdavky cirkví, sú to nedaňové:confused:
Tanka
21.03.09,15:44
ahoj holubička, poslem ti spravu s vykazmi a postupom na vyplnenie DP... len co sa mi spamata e-mail
Tanka
21.03.09,15:46
este nieco... ty si zatial zozen co treba .. teda penazny dennika.. snad ho ma ten farar aspon zauctovany
oprava
23.03.09,19:09
Veľmi pekne prosím aj ja o spravu s vykazmi a posupom na vyplnenie DP. Ďakujem
Ivča
25.03.09,17:52
Vie mi niekto poradiť? RKC kúpila byt pre kaplána. Je ho treba zaradiť do odpisovej skupiny a odpisovať?
ingridpa
26.05.09,09:13
Prosím Vás má niekto skúseností s účtovaním cirkvi, ktorá prenajíma budovu. Tohto roku mi to vyšlo cez 300 000,- čiže platím daň. Ale nikdy ma nenapadlo, že bysom tam mala robiť PU


Prosím o radu
v r. 2008 sme dostali dotáciu zo ŠR. Teda som chcela prejsť na podvojné účtovníctvo. Avšak po ostatnej novele zákona o účtovníctve 61/2009 bolo vypustené "ak je príjemcom dotácie zo ŠR". Problém mám s tým, že táto novela platí od 1.3.2009. Neviem, či toto ustanovenie sa netýka už celého roku 2009, t.j. od 1.1.2009 a tým pádom nie je potrebné prechádzať na PÚ. Ďakujem za radu.
Tanka
27.05.09,06:29
Prosím o radu
v r. 2008 sme dostali dotáciu zo ŠR. Teda som chcela prejsť na podvojné účtovníctvo. Avšak po ostatnej novele zákona o účtovníctve 61/2009 bolo vypustené "ak je príjemcom dotácie zo ŠR". Problém mám s tým, že táto novela platí od 1.3.2009. Neviem, či toto ustanovenie sa netýka už celého roku 2009, t.j. od 1.1.2009 a tým pádom nie je potrebné prechádzať na PÚ. Ďakujem za radu.
Bola som minule na 2 školeniach a pani Dobešová, ktorá sa venuje tejto problematike nám to ujasnila, a to teda, že zákon platí až od 1.3.2009 a k 1.1. ešte platil starý, teda od 1.1. sa malo prejsť na podvojné účtovníctvo a keďže počas roka sa nemôže meniť sústava účtovania, len k 1.1. nasledujúceho roka (§ 9 ods. 3 zákona o účtovníctve - Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a*zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k*prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v*ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.) , tak je potrebné ešte tento rok účtovať podvojne.
ingridpa
02.06.09,10:47
Bola som minule na 2 školeniach a pani Dobešová, ktorá sa venuje tejto problematike nám to ujasnila, a to teda, že zákon platí až od 1.3.2009 a k 1.1. ešte platil starý, teda od 1.1. sa malo prejsť na podvojné účtovníctvo a keďže počas roka sa nemôže meniť sústava účtovania, len k 1.1. nasledujúceho roka (§ 9 ods. 3 zákona o účtovníctve - Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a*zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k*prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v*ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.) , tak je potrebné ešte tento rok účtovať podvojne.


Veľmi ďakujem!
ingridpa
23.07.09,11:14
Chcela by som poprosiť o radu v súvislosti s účtovaním majetku. Mojím problémom je, že máme budovu kostola /ktorá nebola ocenená, len evidenčne vedená v knihe majetku/. Teraz však začíname účtovať v PÚ a na túto budovu sme dostali dotáciu 300.000,- Sk zo štátneho rozpočtu ešte v r. 2008. Zdá sa mi, že minimálne túto dotáciu /bola kapitálová/ by bolo vhodné viesť aj účtovne v majetku ako "technické zhodnotenie" už len kvôli kontrole z MF SR, ktorá by teoreticky mohla byť v budúcnosti. Ak niekto máte s týmto skúsenosť, prosím poraďte.
Ďakujem.
bezradná
29.07.09,18:47
Chcela by som poprosiť o radu v súvislosti s účtovaním majetku. Mojím problémom je, že máme budovu kostola /ktorá nebola ocenená, len evidenčne vedená v knihe majetku/. Teraz však začíname účtovať v PÚ a na túto budovu sme dostali dotáciu 300.000,- Sk zo štátneho rozpočtu ešte v r. 2008. Zdá sa mi, že minimálne túto dotáciu /bola kapitálová/ by bolo vhodné viesť aj účtovne v majetku ako "technické zhodnotenie" už len kvôli kontrole z MF SR, ktorá by teoreticky mohla byť v budúcnosti. Ak niekto máte s týmto skúsenosť, prosím poraďte.
Ďakujem.

Mám presne taký istý prípad aj ja. Pýtala som sa známej ako mám postupovať a odporučila mi ten istý postup. Založiť kartu s 0,- Sk vstupnou hodnotou ( v mojom prípade ani v knihe majetku nebola vedená:eek:) a všetky investičné náklady zaúčtovať ako tech. zhodnotenie
Ivča
13.10.09,14:20
Môže cirkevná organizácia dať finančný príspevok inej cirkevnej organizácii?
victoria
13.10.09,15:30
Ja si myslim ze nie je problem darovat dar inej neziskovej organizacii.
bezradná
14.10.09,06:33
Môže cirkevná organizácia dať finančný príspevok inej cirkevnej organizácii?

určite, aj v PD je medzi nedaňovými výdavkami kolónka(34) - dary,príspevky PO FO
Ivča
14.10.09,18:23
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ivča
05.12.09,15:18
V prípade že sa v kostole vykonalo nové ozvučenie a náklady boli vyše 6 000 €, ide o investíciu, ktorá podlieha odpisovaniu?
Ďakujem za radu.
bezradná
07.12.09,07:27
V prípade že sa v kostole vykonalo nové ozvučenie a náklady boli vyše 6 000 €, ide o investíciu, ktorá podlieha odpisovaniu?
Ďakujem za radu.

Podľa mňa ano.V denníku to daj na nákup HM a založ kartu
Ivča
08.12.09,19:07
Ale nenašla som nič podobné - v ktorej odpisovej skupine by také niečo mohlo byť. Neviete poradiť kde to dať?
ingridpa
01.02.10,19:06
Prosím ešte o vysvetlenie ku kapitálovej dotácii na rekonštrukciu kostola vo výške 300 tis. Sk v r. 2008 - urobím to takto?
300 tis. (v prepočte na eurá) zaradím do počiatočnej súvahy
021/701 a účtovne budem odpisovať podľa svojho rozhodnutia rovnomerne napr. 40 rokov????? a čo s budovami kostolov,ktoré nie sú ocenené ako ich zaradím do počiatočnej súvahy?? 021/701 bez hodnoty???? a tiež oprávky 701/081?????

Ďalej ak urobím počiatočnú súvahu 211/701, 221/701 a 701/321 a aktíva sú vyššie rozdiel dám na 701/411??? a ak sú vyššie pasíva zaúčtujem rozdiel 428/701????? Prosím Vás o radu, lebo sa neviem pohnúť ďalej. Ešte len začínam účtovať rok 2009 a prechádzam z JÚ do PÚ. Strááááášne ďakujem za rýchlu odpoveď
jana32
17.02.10,15:08
Dobrý deň prosím Vás je tu niekto kto účtuje cirkev v programe MADO? Mám problém urobiť uzávierku za minulý rok, neviem ako spustiť prechod do rodku 2010.
Tanka
19.02.10,06:43
Ja uctujem, ale este som sa k tomuto bodu nedostala... tak snad budem vediet... ale neskor
Tanka
19.02.10,06:47
Prosím ešte o vysvetlenie ku kapitálovej dotácii na rekonštrukciu kostola vo výške 300 tis. Sk v r. 2008 - urobím to takto?
300 tis. (v prepočte na eurá) zaradím do počiatočnej súvahy
021/701 a účtovne budem odpisovať podľa svojho rozhodnutia rovnomerne napr. 40 rokov????? a čo s budovami kostolov,ktoré nie sú ocenené ako ich zaradím do počiatočnej súvahy?? 021/701 bez hodnoty???? a tiež oprávky 701/081?????

Ďalej ak urobím počiatočnú súvahu 211/701, 221/701 a 701/321 a aktíva sú vyššie rozdiel dám na 701/411??? a ak sú vyššie pasíva zaúčtujem rozdiel 428/701????? Prosím Vás o radu, lebo sa neviem pohnúť ďalej. Ešte len začínam účtovať rok 2009 a prechádzam z JÚ do PÚ. Strááááášne ďakujem za rýchlu odpoveď
ja to robim tak ako si napisala, ale neodpisovala by som 40 rokov radsej menej, je to zbytocna ostara. tak 20 rokov ako pri rovnomernom odpisovani staci. Majetok ktoreho neviem cenu neocenujem do PU, ak predtym nebol oceneny (teda myslim tym stavby a pod., pozemky ocenujem ak neboli predtym ocenene, aby to aspon trocha davalo verny obraz o majetku). rozdiel davam na 411 ale zatial som nemala pripad, zeby pasiva boli vyssie ako aktiva, takze neviem ti poradit.
ingridpa
23.02.10,19:09
ja to robim tak ako si napisala, ale neodpisovala by som 40 rokov radsej menej, je to zbytocna ostara. tak 20 rokov ako pri rovnomernom odpisovani staci. Majetok ktoreho neviem cenu neocenujem do PU, ak predtym nebol oceneny (teda myslim tym stavby a pod., pozemky ocenujem ak neboli predtym ocenene, aby to aspon trocha davalo verny obraz o majetku). rozdiel davam na 411 ale zatial som nemala pripad, zeby pasiva boli vyssie ako aktiva, takze neviem ti poradit.


ďakujem, veľmi mi to pomohlo - nakoniec keď som urobila súvahu, tak aktíva boli vyššie ako pasíva a teda rozdiel dávam na 411. Naozaj veľká vďaka.
jana32
26.03.10,19:08
Dobrý deň, prosím môžete mi poradiť, ak cirkev ( farnosť ) účtuje v jednoduchom účtovníctve tak aký typ da)nového priznania mám vypísať? A aké prílohy ( výkazy ) k tomu prikladáte? Ďakujem
ego.mc
26.03.10,19:29
DP pre právnické osoby, výkazy pre NO účtujúce v JÚ (Výkaz NO Uč.1-01 a Výkaz NO Uč 2-01).
jana32
27.03.10,05:39
DP pre právnické osoby, výkazy pre NO účtujúce v JÚ (Výkaz NO Uč.1-01 a Výkaz NO Uč 2-01).


Ďakujem, ja som už dlho s tým nerobila a celkom mi to vypadlo.
jana32
27.03.10,12:14
Ešte sa chcem opýtať, či to platí skutočne aj pre farnosť ktorá účtuje v jednoduchom účtovníctve, vôbec si nepamätám, ako som to robila kedysi a teraz rozmýšľam, ako budem vypisovať výkaz ziskov a strát a súvahu, veď ja nepoužívam podvojné. Ďakujem
ego.mc
27.03.10,17:05
Uvedené výkazy sú pre JÚ, t.j. Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch.
jana32
27.03.10,19:27
Jasné, mňa pomýlilo že aj súvaha pre neziskovky má také číslo, ďakujem veľmi pekne!
jana32
29.03.10,13:18
Dobrý deň, prosím Vás ak farnosť účtujúca v JÚ nemala žiadne zdaniteľné príjmy a celkové nezdaniteľné príjmy sú 1869 €, treba aj tak podávať daňové priznanie? Ďakujem
jana32
29.03.10,13:19
Dobrý deň, prosím o radu, ak farnosť, ktorá účtuje v JÚ nemala žiadne zdaniteľné príjmy, a celkové nezdaniteľné príjmy mala len vo výške 1869 € treba podávať daňové priznanie? Dakujem
ego.mc
29.03.10,15:55
Podať DP nemusíte v prípade, ak ste mali iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, t.j.:
a) príjem podľa § 50, (2% dane)
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.

alebo príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (zrážková daň).
V ostatných prípadoch DP musíte podať.
jana32
29.03.10,16:28
Podať DP nemusíte v prípade, ak ste mali iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, t.j.:
a) príjem podľa § 50, (2% dane)
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.

alebo príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (zrážková daň).
V ostatných prípadoch DP musíte podať.

Ten príjem boli len zbierky do zvončeka, môže sa to považovať za príjem darovaním, nie?
ego.mc
29.03.10,16:58
Ide o zbierku a teda o príjem, ktorý je oslobodený od dane:
§ 13
(2) Od dane sú oslobodené aj
a) výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam,

Takže podľa mňa musíte podať DP.
Ivča
30.03.10,11:08
Prosím poradiť, sme cirkevná organizácia, prenajímame pozemok, na základe zmluvy o prenájme nám príde nájom, ktorý zaúčtujem 221/6xx , z tohto pozemku ale my platíme Daň z nehnuteľnosti na mesto čo zaúčtujeme 5xx/221. Potom na túto daň vystavíme faktúru nájomcovi a on nám ju zaplatí. Neviem si rady so zaúčtovaním tejto fa a prijatými prostriedkami. Ak vie niekto poradiť, budem veľmi rada.
bezradná
30.03.10,15:17
Prosím poradiť, sme cirkevná organizácia, prenajímame pozemok, na základe zmluvy o prenájme nám príde nájom, ktorý zaúčtujem 221/6xx , z tohto pozemku ale my platíme Daň z nehnuteľnosti na mesto čo zaúčtujeme 5xx/221. Potom na túto daň vystavíme faktúru nájomcovi a on nám ju zaplatí. Neviem si rady so zaúčtovaním tejto fa a prijatými prostriedkami. Ak vie niekto poradiť, budem veľmi rada.


Ja by som to riešila tak, že náklad voči mestu z dane z nehnuteľnosti by som priradila ako výdavok k zdaneným príjmom(výkaz ziskov a strát, r.14- zdaňovaná) a preplatenie nájomcom by som navýšila výšku nájomného(r.66), prípadne by som zahrnula do zdaniteľných príjmov ako iné(r.58). Ale určite ide o príjem zo zdaňovanej činnosti
Ivča
30.03.10,16:51
Ja by som to riešila tak, že náklad voči mestu z dane z nehnuteľnosti by som priradila ako výdavok k zdaneným príjmom(výkaz ziskov a strát, r.14- zdaňovaná) a preplatenie nájomcom by som navýšila výšku nájomného(r.66), prípadne by som zahrnula do zdaniteľných príjmov ako iné(r.58). Ale určite ide o príjem zo zdaňovanej činnosti
Tá daň z nehnuteľností čo sa platí mestu sa považuje za zdaniteľný výdavok?
bezradná
30.03.10,17:30
Tá daň z nehnuteľností čo sa platí mestu sa považuje za zdaniteľný výdavok?
Ano, lebo sa týka zdaniteľného príjmu, tiež som ju uplatňovala.

Pozor na nové daňové priznanie, lebo sa oproti vlaňajším priznaniam menil spôsob vypĺňania kolónok,, nevypĺňa sa odsek F, ale odsek C1 - pri podv. účt.
a C2 pri JU
Ivča
31.03.10,09:14
Ďakujem za pomoc.
stefania71
25.10.10,11:43
Dobrý deň prajem.
Chcela by som Vás požiadať o pomoc. V tomto roku som robila prvýkrát DP za farský úrad, uvedený farský úrad neúčtujem, len som to spravila na základe podkladov.
Teraz farský úrad dostal výzvu od Daňového úradu na podanie DP za roky 2005 a 2006 a požiadali ma o pomoc. V týchto rokoch mal FÚ príjmy z prenájmu pôdy. Neviem či mám dobré vedomosti, ale k 31.12.2006 FÚ nemuseli platiť daň z prenájmu do 300 000,00, len mali podať daň.priznanie. Mimochodom vedú len jednoduché účtovníctvo.
Kde by som našla a mohla stiahnuť tlačivá : daňové priznanie, výkaz o majetku a záväzkoch, výkaz o príjmoch a výdavkoch za roky 2005 a 2006?
Za pomoc veľmi ďakujem.
Tanka
26.10.10,05:30
Dobrý deň Štefánia,
ja som tiež robila teraz niekoľkým farnostiam daňové priznania na základe výzvy DÚ. Daňové priznania odporúčam vypísať cez stránku drsr.sk, akurát dátum vyplnenia tam dáva max r. 2009, ja som to zabielila a dala r. 2010. Zatiaľ mi to nevrátili. čo sa týka výkazov, tak mali by ich mať urobené, ale ak nemajú, tak na stránke MF SR sú výkazy pre neziskovky. tie za rok 2005 si treba vytlačiť z finančného spravodajcu z r. 2003, ktorý tam je. Za rok 2006 tam tuším sú výkazy.
čo sa týka oslobodenia, tak je to naozaj tak, že zdaňované príjmy do 300 000 Sk boli oslobodené do r. 2007. čiže dary sa uvádzajú do r. 210, oslobodené príjmy (všetko ostatné + nájom do 300 000) do r. 230, úroky z vkladov do r. 240. Výdavky patriace k nedaňovým a oslobodeným príjmom do r. 130 (+ r. 13 prílohy A III. časť).
dúfam, že vám to aspoň trocha pomohlo.
stefania71
26.10.10,09:42
Ďakujem veľmi pekne.
Vivi
17.12.10,18:18
prosim o radu,cirkev ma prijmy z prenajmu na zaklade dlhodobej zmluvy - ma od 1.1.2010 povinnost viest jednoduche alebo podvojne uctovnictvo (bola tam zemna v zakone k 1.1.2010,ze cirkev vedie jednoduche uctovnictvo,ak nepodnika) - je prijem z prenajmu povazovany za podnikanie?
Tanka
21.12.10,05:46
Prijem z prenajmu vlastneho majetku nie je podnikanim, cize nie je povinnost viest JU. Ak by vsak islo uz prenajom poskytovany uz so sluzbami, napr. budova so spravcom, straznikom a pod. , resp. podnájom cudzieho majetku s prirazkou, kedy to nie je len poskytnutie holeho majetku, ktory sa momentalne nevyuziva pre vlastne potreby, tak treba mat na to zivnost a to uz podnikanim je.
ego.mc
25.12.10,06:53
Prijem z prenajmu vlastneho majetku nie je podnikanim, cize nie je povinnost viest JU.
Asi to bol preklep, malo by byť PÚ. :)
zuzka.st
04.01.11,09:51
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom účtovania cirkevného zboru. Začala som ho účtovať len tento rok, predtým to robil niekto iný, a hneď mám jeden malý problém. Daný cirkevný zbor momentálne účtuje v sústave JÚ, ale má aj príjmy z prenájmu budovy, pozemkov a jedna z fílií má aj príjmy z podielov v urbariáte. Ak som správne pochopila §9, ods. 2, písm. d, tak tento CZ nemôže účtovať v sústave JÚ, ale musí viesť PÚ. Vie mi niekto prosím vás poradiť ako mám teraz ďalej postupovať? Za rýchlu radu veľmi pekne ďakujem.
tonkat
19.02.11,15:56
Prosim vas, ak ma cirkev len prijmy z kostolnych zbierok musi tiez podavat DP? Bola vraj zmena zakona, prosim napiste v kocke co sa zmenilo. Dakujem krasne.
bezradná
28.02.11,12:43
Prosim vas, ak ma cirkev len prijmy z kostolnych zbierok musi tiez podavat DP? Bola vraj zmena zakona, prosim napiste v kocke co sa zmenilo. Dakujem krasne.


Zmeny v zákone som nepostrehla, ale čo viem určite, že musí podávať DP. Zbierky na potreby farnosti sú oslobený príjem podľa §13 ZDP, ale sú zahrňované do riadku 100 DPPO a súčasne sa "odpočítavajú" v r.230. Ak sa dobre pamätám(ale teraz nemám pri sebe zákon), daňové priznanie nemusia podávať len subjekty ktoré majú príjmy len z úrokov zdanených zrážkovou daňou.
Tanka
01.03.11,09:41
Je zmena v zakone o dani z prijmov. A to: "Štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti nemusia podať daňové priznanie, ak majú len príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. a), t.j. výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (upravené novelou zákona o dani z príjmov od 1.1.2011)."
citované zo stránky danového riaditeľstva, kde je aj postup na vyplnenie danoveho priznania.

V praxi to znamena to.... ze to este viac zamotali ako to bolo, kedze tam vynechali formulaciu a "prijmy ktore nie su predmetom dane", co sice na zaciatku odstavca vo vseobecnych pravidlach je, ale nie je to tu direkt napisane, ako u inych pravnych foriem, kde to je. Takze teraz nie je celkom jasne, ci ak ma cirkev aj dary(nie su predmetom dane), ci ma podavat DP alebo nie. Logicky nie... ale... otazka znie, ako si to vysvetlia danovaci. Ja radsej podavam DP ak ked nemam ine prijmy.
bezradná
01.03.11,15:42
Je zmena v zakone o dani z prijmov. A to: "Štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti nemusia podať daňové priznanie, ak majú len príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. a), t.j. výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (upravené novelou zákona o dani z príjmov od 1.1.2011)."
citované zo stránky danového riaditeľstva, kde je aj postup na vyplnenie danoveho priznania.

V praxi to znamena to.... ze to este viac zamotali ako to bolo, kedze tam vynechali formulaciu a "prijmy ktore nie su predmetom dane", co sice na zaciatku odstavca vo vseobecnych pravidlach je, ale nie je to tu direkt napisane, ako u inych pravnych foriem, kde to je. Takze teraz nie je celkom jasne, ci ak ma cirkev aj dary(nie su predmetom dane), ci ma podavat DP alebo nie. Logicky nie... ale... otazka znie, ako si to vysvetlia danovaci. Ja radsej podavam DP ak ked nemam ine prijmy.

Ale ak to bolo upravené novelou - tak to asi bude platiť až za zdaňovacie obdobie r.2011

Ja som si stránky DRSR stiahla poučenie k podávaniu DP PO za r. 2010 a tam je vyslovene uvedené(tvoja citácia je tam síce... ALE má to aj pokračovanie: ...." [COLOR=Red]Títo daňovníci majú povinnosť podať daňové priznanie aj vtedy, ak dosiahnu príjem z vykonávania činnosti, na ktorú boli zriadení, ktorý je oslobodený od dane podľa §13 ods.1 písm a zákona o dani z príjmov)oslobodený od dane môže byť len príjem, ktorý je podľa §12 ods.2 zákona o dani z príjmov predmetom dane..

[COLOR=Black]Tu je link na podávanie DPPO http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dppo_2010.pdf
- keby sa to neotvorilo, tak choď na titulnú stránku DRSR a pri dátume 18.1.2011 je podávanie daňových priznaní za rok 2010 a tam je v treťom riadku uvedené podávanie daňových priznaní PO
leyre
28.07.11,13:38
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom účtovania cirkevného zboru. Začala som ho účtovať len tento rok, predtým to robil niekto iný, a hneď mám jeden malý problém. Daný cirkevný zbor momentálne účtuje v sústave JÚ, ale má aj príjmy z prenájmu budovy, pozemkov a jedna z fílií má aj príjmy z podielov v urbariáte. Ak som správne pochopila §9, ods. 2, písm. d, tak tento CZ nemôže účtovať v sústave JÚ, ale musí viesť PÚ. Vie mi niekto prosím vás poradiť ako mám teraz ďalej postupovať? Za rýchlu radu veľmi pekne ďakujem.


Dobrý deň,

tiež robím účtovníctvo cirkevnému zboru a majú podobné príjmy, no vediem JU.
leyre
28.07.11,13:40
Dobrý deň,
rada by som poprosila o radu, príjem z urbariátu cirkevnej organizácie som zarátala do zdaniteľného príjmu. je to správne?
ďakujem vopred za odpoveď
Tanka
06.08.11,10:11
Dobrý deň,
rada by som poprosila o radu, príjem z urbariátu cirkevnej organizácie som zarátala do zdaniteľného príjmu. je to správne?
ďakujem vopred za odpoveď

Co sa tyka prijmu z urbariatu, tak to moze byt troska zamotane. Vseobecne by to mal byt vlastne podiel na zisku, lebo sa to rozdeluje zo zisku, z toho ako urbariat hospodaril pocas roka, medzi urbarnikov.
V tom pripade ale treba dat pozor na to, ci urbariat ma pravnu subjektivitu alebo nema.
Ak MA pravnu subjektivitu, ide o podiel na zisku po zdaneni, teda takyto prijem NIE JE predmetom dane, kedze bol uz zdaneny.
Ak NEMA pravnu subjektivitu, tak tento prijem si kazdy podielnik musi zdanit sam, ci je to FO, alebo PO.
Ale stretla som sa aj s tym, ze urbariat mal lesy len v najme, a vtedy sa jedna o zdanovany prijem z prenajmu majetku.,
Preto je najlepsie si to overit priamo na urbariate.
sun77
30.12.11,17:21
Ahojte. Stále platí, že farnosť musí prejsť na PU ak dostane dotáciu? Lebo v zákone o účtovníctve §9, ods.2, písm. d sa hovorí:
"V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú,"
Nie je tam nič spomenuté o dotáciách. Či mám hľadať v nejakom inom predpise?

Doteraz som robila len JU farnosti, ale dostali sme dotáciu a teraz neviem čo ďalej.. :(
Pekne prosím o radu.
Tanka
02.01.12,15:55
Ahoj,
nemusis uctovat v PU, lebo novelou zakona od 1.3.2009 to bolo zrusene, teda v PU musia uctovat cirkvi len ak podnikaju.
sun77
03.01.12,07:56
Ďakujem veľmi pekne Tanka :)
Meja98
15.02.12,12:33
Mohol by mi niekto vysvetliť aký je rozdiel v účtovaní cirkevných príspevkov a milodarov? Prebrala som účtovanie v podvojnom účtovníctve a jedno účtujú na 663 a druhé na 427. Nerozumiem prečo. Kde by som našla nejaké postupy účtovania cirkví. ďakujem:confused:
ANNAP
22.08.12,06:46
prevzala som účto farského úradu, je to JU s prenájmom majetku-školy, sú to teda aj zdaniteľné prímy (prenájom ) aj zdaniteľné výdavky ( všetky výdavky, ktoré sa týkajú prenajímaného objektu : poistenie, opravy,údržba atď. ) Našla som usmernenie drsr , že v prípade prenájmu svojho majetku sa táto činnosť nedefinuje ako podnakateľská a nemusím viesť PU.
chcela by som poradiť v oblasti nezdaniteľných výdavkov, môžem v peňažnom denníku uviesť aj nákup stravy pri nejakej brigáde,vody príp.piva, pranie kostolného prádla, keď je vyplatené FO bez dohody len ako jednorazový príjem, nákup materiálu od FO bez dokladu len výdavkovým dokladom atď.
A ešte pri nákupe phm musím robiť aj knihu jázd ? je to tiež výdavok nepodliehajúci zdaneniu.
ďakujem všetkým
bezradná
14.09.12,18:56
prevzala som účto farského úradu, je to JU s prenájmom majetku-školy, sú to teda aj zdaniteľné prímy (prenájom ) aj zdaniteľné výdavky ( všetky výdavky, ktoré sa týkajú prenajímaného objektu : poistenie, opravy,údržba atď. ) Našla som usmernenie drsr , že v prípade prenájmu svojho majetku sa táto činnosť nedefinuje ako podnakateľská a nemusím viesť PU.
chcela by som poradiť v oblasti nezdaniteľných výdavkov, môžem v peňažnom denníku uviesť aj nákup stravy pri nejakej brigáde,vody príp.piva- ak máš na to doklad ano(síce to pivo by som brala s rezervou :) ), pranie kostolného prádla, keď je vyplatené FO bez dohody len ako jednorazový príjem - tak tu by som neriskovala - to by následne mohol mať DU veľmi veľké výhrady - neodvedená daň z príjmu , mala tam byť spísaná dohoda hoci aj o vykonanej práci (stretla som sa s takým prípadom a mali z toho skoro prúser, dodatočne museli vystavovať dohody odviesť daň), nákup materiálu od FO bez dokladu len výdavkovým dokladom - FO - nepodnikateľ - možno by to mohlo prejsť(ako odpredaj nadbytočného materiálu) ale ak by išlo o predaj FO- podnikateľ, neriskovala by som atď.
A ešte pri nákupe phm musím robiť aj knihu jázd ? je to tiež výdavok nepodliehajúci zdaneniu.
ďakujem všetkým


odpovede som vyznačila v texte :)
megyzah
22.02.13,18:00
Prosím, farnosť účtuje v JÚ ale podáva daňové priznanie PO. Farnosť mala príjem z prenájmu vo výške 1540€ ( neuplatnila si tu žiadne výdavky ). Okrem toho mali len zbierky vo výške 14 425 € a nezdaniteľné výdavky vo výške 8 953 €. Prosím Vás do ktorých riadkov to mám zapísať?
tonkat
12.03.13,19:11
Prosím, môže mi niekto poradiť? Farnosť vedie JU, vypisujem teraz daňové priznanie a v riadku 150 mi vychádza 900€ a kvôli tomu budem platiť daň, je to možné, aby sa platila daň z rozdielu odpisov? Alebo mám niečo zle? prosím poraďte mi. Ďakujem pekne.