maruska001
13.09.07,16:11
dostala som fakturu z nemecka od notara a je tam dph (nasa firma je platcom dph) - poziadala som ich nech mi ju vymenia ale s odvolanim sa na nejaku dohodu notarov - vid priloha (hlavne bod III) - mi ten notar oznamil ze ta faktura je v poriadku - viete mi poradit co s tym dalej?
:confused: :confused: :confused:

dakujem krasne
Jana Acsová
13.09.07,14:25
dostala som fakturu z nemecka od notara a je tam dph (nasa firma je platcom dph) - poziadala som ich nech mi ju vymenia ale s odvolanim sa na nejaku dohodu notarov - vid priloha (hlavne bod III) - mi ten notar oznamil ze ta faktura je v poriadku - viete mi poradit co s tym dalej?
V tomto prípade by som to teda neskúmala. Služba bola posúdena ako služba s miestom dodania v Nemecku ... zbežne som pozrela spomínaný čl. III práveže ten sa mi javí je o prenose daňovej povinnosti. Bolo by to dobré preložiť celé (pre zaujímavosť si veru tak urobím). Jedná sa totiž o to, že služby notára majú byť posudzované v závislosti od jej druhu, t.j. môže sa jednať o služby s miestom dodania v Nemecku, ako aj o služby s prenosom daňovej povinnosti. Toto podľa môjho názoru rieši predmetné vyhlásenie.

Vy máte možnosť požiadať o vrátenie dane v Nemecku ... ak to nemecký zákon umožňuje. T.j. na vrátenie sa vzťahuje nemecký zákon.
Jana Acsová
13.09.07,14:26
Ak nie ... budete účtovať nemeckú daň do nákladov, ktoré budú zároveň daňovým výdavkom.
DušanČ
13.09.07,14:32
No ťažko radiť, podľa nášho ustan. § 15, ods. 7,8/b je miestom dodania služby SR. Pokiaľ dobre rozumiem nemeckému textu, ktorý si priložila, tak aj v bod II/3 sa hovorí, že služby notárov nie sú v nemecku zdaniteľné. Pokús sa ešte raz odvolať na toto ustanovenie a vyžiadať si novú faktúru. V opačnom prípade si nemeckú DPH môžeš buď zaúčtovať do nákladov alebo v zmysle nemeckého zákona o DPH si ju vyžiadať u príslušného správcu dane v Nemecku späť.
Jana Acsová
13.09.07,14:36
No ťažko radiť, podľa nášho ustan. § 15, ods. 7,8/b je miestom dodania služby SR. Práveže po prečítaní predmetného dohovoru nie. Služby notára sa môžu napríklad týkať nehnuteľnosti, či inak môžu súvisieť s dodávkou s miestom dodania v inom ČŠ. Preto ten dohovor ...
Jana Acsová
13.09.07,14:37
Čiže ... služby notára nie sú výslovne v zmysle § 15 posudzované iba ako služby právne.
Jana Acsová
13.09.07,14:37
Náhodou, mne sa to páči :)
maruska001
13.09.07,14:38
aby som to upresnila - ide o overenie podpisu ktore sa konalo v nemecku ale pre nasu firmu a tak nam to vyfakturovali
Jana Acsová
13.09.07,14:47
aby som to upresnila - ide o overenie podpisu ktore sa konalo v nemecku ale pre nasu firmu a tak nam to vyfakturovali
Myslím si, že po urgencii a vysvetlení vedia v Nemecku viac ako na Porade:) Najmä ak Vám fakturoval notár ...

V spomínanom článku II/3 sa hovorí výslovne o službách notára - licencii, ktorú nemôže vykonávať právnik ako taký.
lethei
14.09.07,08:42
Maruška, po preložení predmetného článku II. bod 1 je celkom zrejmé, že či sa jedná o overenie alebo osvedčenie, nie je podstatné, kto je objednávateľom služby, či je to tuzemská alebo zahraničná osoba registrovaná pre daň, pretože vždy to podlieha dani z pridanej hodnoty platnej v Nemecku.