Zuzana Boháčová
13.09.07,16:15
Dobrý deň,
v internej smernici mám-krátkodobý hmotný majetok je evidovaný od 3000 sk vyššie (do 30000,- sk)
V krátkod.hmotn. majetku mám zaradený fotoaparát NIKON.
Dodatočne bol k majetku dokúpený filter za 3700,- Sk

Moja otázka znie:
mám do krátkodobého hmotného majetku zaradiť aj tento filter?
Je to vlastne samostatne nepoužiteľná časť, bez fotoaparáta nevyužiteľná.

Ďakujem.
Danila
13.09.07,14:50
Takýto uhol pohľadu je pre Teba zaujímavý len pri DHM. Podľa internej smernice účtuješ tieto nakúpené prostriedky priamo do spotreby, vedieš v príslušnej evidencii drobného majetku jednotlivo a k ničomu nepriraďuješ.
Zuzana Boháčová
14.09.07,05:14
Takýto uhol pohľadu je pre Teba zaujímavý len pri DHM. Podľa internej smernice účtuješ tieto nakúpené prostriedky priamo do spotreby, vedieš v príslušnej evidencii drobného majetku jednotlivo a k ničomu nepriraďuješ.

OK, ďakujem,
takže ak som to správne pochopila, aj ten filter k fotoaparátu samostatne zaevidujem do evidencie drohého majetku,správne?
Zuzana Boháčová
20.10.07,08:24
Dobrý deň,
prosím Vás,ako mám zaúčtovať:

brúska 8000,- Sk - obstaranie krátkodobého hm.majetku
8000,- Sk 501002/211
a na potvrdenke k bruske je este uvedene prislusenstvo:
kotuce, folie.. v nizsich cenach
jeden cca stoji 200-300 sk
na potvrdenke je vsetko samostatne rozpisane

do evidencie kratkodobeho hm.majetku zaznamenam brusku v cene 8000,- sk
alebo k nej pripocitam aj kotuce?

tzn. že kotuce,folie uctujem na inej analytike? ako Spotr.mat-drobny nakup?
200 Sk 501002/211
:confused:

Ďakujem za pomoc
Lydka R
20.10.07,08:36
do evidencie kratkodobeho hm.majetku zaznamenam brusku v cene 8000,- sk
alebo k nej pripocitam aj kotuce?

tzn. že kotuce,folie uctujem na inej analytike? ako Spotr.mat-drobny nakup?
200 Sk 501002/211
:confused:

Ďakujem za pomoc[/quote]

Kotúče, fólie, vrtáky a pod. účtujem na inej analytike 501 xxx- spotrebný materiál
Brúsky, vŕtačky a pod. na analytike 501xxx - krátkodobý majetok + kniha krátkodobého majetku
liba2
20.10.07,09:03
Dobrý deň,
prosím Vás,ako mám zaúčtovať:

brúska 8000,- Sk - obstaranie krátkodobého hm.majetku
8000,- Sk 501002/211
a na potvrdenke k bruske je este uvedene prislusenstvo:
kotuce, folie.. v nizsich cenach
jeden cca stoji 200-300 sk na potvrdenke je vsetko samostatne rozpisane

Do evidencie kratkodobeho hm.majetku zaznamenam brusku v cene 8000,- sk alebo k nej pripocitam aj kotuce? tzn. že kotuce,folie uctujem na inej analytike? ako Spotr.mat-drobny nakup? 200 Sk 501002/211 :confused:
Ďakujem za pomoc
Treba sa na to príslušenstvo pozrieť z pohľadu opotrebovávania; lepšie sa mi to dá vyjadriť napr. pri vŕtačke: samotná vŕtačka zostáva dlhé roky použiteľná, vrták sa môže opotrebiť za niekoľko hodín. Pri brúske sa opotrebovávajú kotúče... je to spotrebný materiál.
Zuzana Boháčová
20.10.07,09:39
OK
Ďakujem Vam:)
Najka
31.10.07,11:19
Ahojte, šéf kúpil traktorovú kosačku. Na faktúre mám uvedené: traktor, kosačka zberač, nosič, .. Všetky položky sú do 30 tis. Môžem zaúčtovať traktor ako krátk.majetok a všetko ostatné ako spotr. réž.materiál v PÚ?
Zoltán Kovács
31.10.07,11:32
Ahojte, šéf kúpil traktorovú kosačku. Na faktúre mám uvedené: traktor, kosačka zberač, nosič, .. Všetky položky sú do 30 tis. Môžem zaúčtovať traktor ako krátk.majetok a všetko ostatné ako spotr. réž.materiál v PÚ?

Je to technický celok, ktorý jeden bez druhého nefunguje. Mám na mysli kosačka zberač a nosič bez traktora je nepoužitelný. Takže to bude dlhodobý hmotný majetok.
Najka
31.10.07,12:10
Šéf si to dal takto rozpísať na faktúru práve preto, aby to nešlo do odpisov.
Traktor bez kosačky a zberača môže samostatne fungovať, takže by sa to predsa len nemohlo dať ako réžia?
Zoltán Kovács
31.10.07,12:11
Šéf si to dal takto rozpísať na faktúru práve preto, aby to nešlo do odpisov.
Traktor bez kosačky a zberača môže samostatne fungovať, takže by sa to predsa len nemohlo dať ako réžia?

Ale zberač a kosačka bez traktora nefungujú, preto je to technický celok.
eva1954
22.11.07,12:28
:o Prosím Vás o Váš názor pri aktivácii vlastných nákladov ( t.j.mzdy a poistné , materiál sa účtuje na účet 621 aktivácia materiálu alebo 624
pri výrobe krátkodobého hm.majetku do 30 000, ktorý účtujeme do spotreby 501 a vedieme oper.evidenciu. Jedná sa o formy, ktoré si sami vyrábame.
Ďakujem za váš názor.
Danila
22.11.07,15:15
:o Prosím Vás o Váš názor pri aktivácii vlastných nákladov ( t.j.mzdy a poistné , materiál sa účtuje na účet 621 aktivácia materiálu alebo 624
pri výrobe krátkodobého hm.majetku do 30 000, ktorý účtujeme do spotreby 501 a vedieme oper.evidenciu. Jedná sa o formy, ktoré si sami vyrábame.
Ďakujem za váš názor.
112/621 - zvýšenie stavu materiálu na sklade.
624- účet pre aktiváciu dlhodobého majetku na základe informácií nepoužiješ.
mončok
05.12.07,07:06
Dobrý deň.
Prosím Vás, ako zaúčtujem kamerový systém pripojený na počítač, OC je do 30.000,- Sk? Priamo do spotreby?
Ďakujem.
JanaS.
30.12.07,15:29
Dobrý večer, nakúpili sme 2PC + 3 monitory. mam stanovene do 30 tis. do spotreby. evidujem si to v knihe krátkodobého majetku. Musím dať dokopy 1 PC a 1 monitor alebo každé položky sa zaevidujú zvlášť? a keď neskoršie kúpime tlačiareň, ta sa zaeviduje osobitne? alebo pripočíta k zostave. Dakujem
KEJKA
30.12.07,15:32
postupuješ podľa toho, či už máš nejaké PC, v zásade každý PC monitor potrebuje, ale načo je ten tretí?
tlačiarne sú teraz kdejaké.....ale pomerne lacné, takže aj ked to bude posudzované ako t.z. PC, bude to do 30000 Sk a bude to tiež krátkodobý majetok.
JanaS.
30.12.07,15:40
no toto sú prvé PC čo majú na firme. Mám ešte jednu otázku zaevidujem ho do knihy krat. majetku a na účet 501 a napríklad vyradím ho v roku 2008 s tým sa bude ako postupovať? len napíšem vyradenie? alebo aj pri vyradení musí byť účtovný zápis?
Zoltán Kovács
30.12.07,15:42
no toto sú prvé PC čo majú na firme. Mám ešte jednu otázku zaevidujem ho do knihy krat. majetku a na účet 501 a napríklad vyradím ho v roku 2008 s tým sa bude ako postupovať? len napíšem vyradenie? alebo aj pri vyradení musí byť účtovný zápis?

No ja by som pri obstaraní spočítal cenu PC a monitora, je to technický celok. Ak táto cena nepresahuje 30 tisíc, tak jednorázový náklad, so zápisom do evidencie krátkodobého majetku. Nič viac sa nebude robiť, len ak sa PC uplne vyradí, zlikviduje tak dáš poznámku do tej knihy, že je vyradené.
JanaS.
30.12.07,16:16
Ďakujem, presne toto som potrebovala :)
Zuzana Boháčová
05.02.08,19:50
Dobrý deň,
prosím Vás o názor
mám do krátkodobého hmotn.majetku zaradiť aj server k PC(samostatne nakupeny) a pamäť do servera (samostatne nakupena)??
samostatne to nemôže fungovať..
ďakujem
Zuzana Boháčová
06.02.08,17:33
Dobrý deň,
prosím Vás o názor
mám do krátkodobého hmotn.majetku zaradiť aj server k PC(samostatne nakupeny) a pamäť do servera (samostatne nakupena)??
samostatne to nemôže fungovať..
ďakujem

posúvam ďalej
Zoltán Kovács
06.02.08,17:37
Dobrý deň,
prosím Vás o názor
mám do krátkodobého hmotn.majetku zaradiť aj server k PC(samostatne nakupeny) a pamäť do servera (samostatne nakupena)??
samostatne to nemôže fungovať..
ďakujem

Spočítať cenu servera a pamäte, a podľa výsledku postupovať ďalej. Nad 30 tisíc dlhodobý, do 30 tisíc krátkodobý majetok.
Zuzana Boháčová
09.02.08,15:55
Spočítať cenu servera a pamäte, a podľa výsledku postupovať ďalej. Nad 30 tisíc dlhodobý, do 30 tisíc krátkodobý majetok.

ďakujem
napočítala som server,cena bez DPH je 25tis sk
takže to si mám nahodiť do krátkodobého hmotn.majetku 1 sumou,aj keď je to 5 položiek na rôznych faktúrach?
KEJKA
09.02.08,18:36
áno.
Zuzana Boháčová
09.02.08,20:22
áno.

ďakujem pekne kejka:rolleyes: