Luba2
21.02.05,12:28
Nič ohľadne literárneho fondu som nenašla, tak zadávam ako novú tému. FO, ktorá má príjmy len z autorskej činnosti podáva DP "B" a uplatňuje výdavky vo výške 25% týchto príjmov. Čiže odráta od príjmov odvody do sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne, úľavu na dani a potom zdaňuje. Aspoň tak sa to praktizuje.

Ak študujem § 6, ods. 10/ ZDP, v texte je napísané približne toto: "ak daňovník uplatní výdavky vo výške 25%, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške."

Podľa textu zákona by som aj odvod do literárneho fondu, ktorý je povinným odvodom, považovala za výdavok, ktorý sa nezarátava do 25%, ale "medzi zaplatené poistné a príspevky, ktoré je daňovník povinný platiť". Zákon sa totiž neodvoláva na konkrétne zákony - o soc. poistení a o zdravotnom poistení a uvedený odvod je rovnako povinný, ako tie predchádzajúce.

Nemáte náhodou niekto osobnú skúsenosť, či tie 2% nemôžem uplatniť tak, ako píšem ja, čiže nie v tých 25%-tách, ale navyše?
jessica
21.02.05,11:46
Mám niekoľko takýchto klientov. Tiež by ma zaujímal názor ostatných. Mám k dispozícii DP, ktoré vytvoril daň.poradca v minulom roku a do paušálnych výdavkov zahrnul aj odvod 2% do LF a zase kamarátka z DÚ pracujúca na kontrole FO mi povedala, že síce nemala ešte takéhoto daňovníka, ale podľa nej mám dať do DP príjmy už očistené od 2% z LF a od nich odrátavať 25% paušálne výdavky + poistné. To sa mne, ale nezdá.
Má ešte niekto skúsenosti?
Luba2
21.02.05,11:50
Jessica, som rada, že nie som sama s týmto problémom. Minulý rok, ak lit. fond bol v 25-tich %-tách, tak v poriadku, bol iný zákon, patrili sem aj odvody do fondov. Ale podľa súčasného zákona dúfam, že to bude inak.
fličo
21.02.05,11:55
Ja to robím tiež tak, ako povedala kamarátka jessicy z DÚ - do príjmov zaratávam už očistené príjmy (bez LF). Veď v JÚ mám zaevidované príjmy, ktoré som skutočne dostala či už v hotovosti alebo prevodom na BÚ a dostanem už očistené príjmy, organizácia, kde mám zmluvu o dielo mi odvod do LF vykoná.
jessica
21.02.05,11:57
Áno, minulý rok to bolo myslím OK s tými odvodmi, ale fakt neviem čo teraz. Ja to dám asi najskôr do 25%. U 1 klienta budem robiť preukázateľné výdavky, čo tiež vôbec nie je sranda:-(
A stále som si nie celkom istá, ak platil odvod do SP dobrovoľne, či to môžem dať do daňových výdajov alebo nie. Samozrejme u tých preukázateľne vynaložených výdavkoch. Nevieš mi poradiť Lubi?
Nike
21.02.05,12:05
Zaujímavá filozofia. Takže podľa niektorých je 2% lit. fondu postavené na roveň poistnému do ZP a SP, takže aj 2% fondu výtvarných umení, ktoré platia umelci aj 1% ktoré platia archtekti komore ... a určite ešte o niečom neviem?
To by bolo dobré. Určite si to myslí aj zákonodarca?
fličo
21.02.05,12:09
Áno, minulý rok to bolo myslím OK s tými odvodmi, ale fakt neviem čo teraz. Ja to dám asi najskôr do 25%. U 1 klienta budem robiť preukázateľné výdavky, čo tiež vôbec nie je sranda:-(
A stále som si nie celkom istá, ak platil odvod do SP dobrovoľne, či to môžem dať do daňových výdajov alebo nie. Samozrejme u tých preukázateľne vynaložených výdavkoch. Nevieš mi poradiť Lubi?
niekde v Porade som čítala, že odvod do SP platený dobrovoľne je daňovým výdavkom - myslím, že to odobril aj p. Mihál (ale nie som si istá) - skús si vyhľadať v témach
Luba2
21.02.05,12:11
No dobrovoľnú sociálku samozrejme dám do daňových výdavkov - aj pri 25% aj pri preukázateľných výdavkoch. No a čo sa týka príjmov z autorskej činnosti, sama sebe tiež robím DP s preukázateľnými výdavkami, tam ale tým pádom nemám problém s literárnym fondom a na konci budem na nule.
Luba2
21.02.05,12:17
Zaujímavá filozofia. Takže podľa niektorých je 2% lit. fondu postavené na roveň poistnému do ZP a SP, takže aj 2% fondu výtvarných umení, ktoré platia umelci aj 1% ktoré platia archtekti komore ... a určite ešte o niečom neviem?
To by bolo dobré. Určite si to myslí aj zákonodarca?
Nike, keby sme vedeli, čo si myslí zákonodarca, tak sa podľa toho zariadime. Ale zatiaľ sme na to neprišli. Ja chcem len dúfať, že keď je to ako som napísala "povinný príspevok" a zákon nešpecifikuje presne zákony ktorých sa týka, takže by sa mohol týkať všetkých, ktoré povinné príspevky upravujú, tak by aj literárny fond, aj fond výtvarných umení.... mohol spadať do tejto skupiny. Je to až také absurdné?
jessica
21.02.05,12:20
No dobrovoľnú sociálku samozrejme dám do daňových výdavkov - aj pri 25% aj pri preukázateľných výdavkoch. No a čo sa týka príjmov z autorskej činnosti, sama sebe tiež robím DP s preukázateľnými výdavkami, tam ale tým pádom nemám problém s literárnym fondom a na konci budem na nule.
Jasné, poistné sa týka aj 25% aj preukázateľných..som sa motala ešte v roku 2003:o V preukázateľných nie je LF problém, tam to urobím ako ty;)
No neviem, čo s tým dobrovoľným odvodom, stále sa mi to nezdá, lebo zákon hovorí o "zaplatenom poistnom, ktoré je daňovník povinný zaplatiť" a dobrovoľné nie je povinný zaplatiť, alebo si to zle vysvetľujem?
jessica
21.02.05,12:24
Nike, keby sme vedeli, čo si myslí zákonodarca, tak sa podľa toho zariadime. Ale zatiaľ sme na to neprišli. Ja chcem len dúfať, že keď je to ako som napísala "povinný príspevok" a zákon nešpecifikuje presne zákony ktorých sa týka, takže by sa mohol týkať všetkých, ktoré povinné príspevky upravujú, tak by aj literárny fond, aj fond výtvarných umení.... mohol spadať do tejto skupiny. Je to až také absurdné?Vôbec si nemyslím, že to je absurdné. Dáme dotaz na drsr? Alebo si to necháme pre seba?:D
Luba2
21.02.05,12:35
Jasné, poistné sa týka aj 25% aj preukázateľných..som sa motala ešte v roku 2003:o V preukázateľných nie je LF problém, tam to urobím ako ty;)
No neviem, čo s tým dobrovoľným odvodom, stále sa mi to nezdá, lebo zákon hovorí o "zaplatenom poistnom, ktoré je daňovník povinný zaplatiť" a dobrovoľné nie je povinný zaplatiť, alebo si to zle vysvetľujem?
No ja by som si dovolila s tebou nesúhlasiť. Keď už sa raz prihlásim ako doprovoľný platiteľ poistného do sociálky, tak potom už som POVINNÁ platiť odvody až do okamihu, kým sa neodhlásim.
Som si teda istá, že si ich môžem - aj keď som dobrovoľný poistenec - uplatniť. Ale ja už si nie som vlastne ničím istá.http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
jessica
21.02.05,12:36
niekde v Porade som čítala, že odvod do SP platený dobrovoľne je daňovým výdavkom - myslím, že to odobril aj p. Mihál (ale nie som si istá) - skús si vyhľadať v témachĎakujem fličo, už som tie príspevky našla:p
P.Mihál to odobril, dúfam, že to "odobrí" aj kontrola:cool:
Luba2
21.02.05,12:37
Vôbec si nemyslím, že to je absurdné. Dáme dotaz na drsr? Alebo si to necháme pre seba?:D
Ja som veru za. Ak nám niekto naozaj 100-percentne neodpovie, skúsim dať dotaz na DRSR. Možno stihnú odpovedať v termíne.http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
Marta V
21.02.05,18:53
Mám niekoľko takýchto klientov. Tiež by ma zaujímal názor ostatných. Mám k dispozícii DP, ktoré vytvoril daň.poradca v minulom roku a do paušálnych výdavkov zahrnul aj odvod 2% do LF a zase kamarátka z DÚ pracujúca na kontrole FO mi povedala, že síce nemala ešte takéhoto daňovníka, ale podľa nej mám dať do DP príjmy už očistené od 2% z LF a od nich odrátavať 25% paušálne výdavky + poistné. To sa mne, ale nezdá.
Má ešte niekto skúsenosti?
Do daňového priznania sa dá suma v hrubom a literárny fond 2 % je už zahrnutý v paušálnych výdavkoch 25 %. Plus ešte si môže okrem týchto paušálnych výdavkov uplatnit dalšie a to zaplatené poistné na zdrav. a do soc. poisť.
Nike
21.02.05,19:17
Do daňového priznania sa dá suma v hrubom a literárny fond 2 % je už zahrnutý v paušálnych výdavkoch 25 %. Plus ešte si môže okrem týchto paušálnych výdavkov uplatnit dalšie a to zaplatené poistné na zdrav. a do soc. poisť.Ano Marti V, takto to fungovalo, ale §6/10 hovorí "Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov,ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky
si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. "
a práve o PRISPEVKY ide, lebo aj 2% sú príspevok lit.fondu no a niekto si myslí, že ak nie je príspevok špecifikovaný tak ide o každý príspevok. To by ale znamenalo, že všetko čo je príspevok by sem spadlo. No som zvedavá čo na to DR.
Muška
21.02.05,20:18
Jessica, podľa p. Faiglovej, ak sa prihlásiš na SP, že budeš platiť dobrovoľné poistné - v tom okamihu je to už pre Teba POVINNÉ poistné a preto ho môžeš dať do výdavkov.
jessica
22.02.05,08:38
Ďakujem Muška aj ostatní:-)
Už som tú formuláciu pochopila. Keďže sa prihlásim, som povinná, ale fakt je niekedy ťažko pochopiť na prvý šup čo sa tým myslí:-(
Nike
22.02.05,12:18
Tak baby sklamem vás. Neoficiálny postoj DR k príspevkom v §6/10 ZDP = sú to len tie o ktorých sa hovorí v § 5/7 e)
Luba2
23.02.05,09:07
Tak baby sklamem vás. Neoficiálny postoj DR k príspevkom v §6/10 ZDP = sú to len tie o ktorých sa hovorí v § 5/7 e)
Nike, včera som poslala e-mailom dotaz na DRSR, uvidím, či odpovedia, koniec-koncov čakám, že niečo podobné, ako si napísala Ty, no mali by to niečim zdôvodniť. Nie? Ale zákonom nemôžu, lebo ten to podľa mňa jasne nehovorí. Ak sa niečo dozviem, hneď to sem prilepím.
Luba2
03.03.05,09:56
FO, ktorá má príjmy len z autorskej činnosti podáva DP "B" a uplatňuje výdavky vo výške 25% týchto príjmov. Čiže odráta od príjmov odvody do sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne, úľavu na dani a potom zdaňuje. Aspoň tak sa to praktizuje.

Ak študujem § 6, ods. 10/ ZDP, v texte je napísané približne toto: "ak daňovník uplatní výdavky vo výške 25%, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške."

Podľa textu zákona by som aj odvod do literárneho fondu, ktorý je povinným odvodom, považovala za výdavok, ktorý sa nezarátava do 25%, ale "medzi zaplatené poistné a príspevky, ktoré je daňovník povinný platiť". Zákon sa totiž neodvoláva na konkrétne zákony - o soc. poistení a o zdravotnom poistení a uvedený odvod je rovnako povinný, ako tie predchádzajúce.

Nemáte náhodou niekto osobnú skúsenosť, či tie 2% nemôžem uplatniť tak, ako píšem ja, čiže nie v tých 25%-tách, ale navyše?
Vraciam sa k téme spred týždňa - mám odpoveď z daňového riaditeľstva:

Moja otázka:
V ustanovení §6, ods. 10/ Zákona o dani z príjmov je text približne v tomto znení: "ak daňovník uplatní výdavky vo výške 25%, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v plnej výške.

Z textu zákona predpokladám, že aj odvod do literárneho fondu / 2%/ , ktorý je povinným odvodom, sa považuje za výdavok, ktorý sa nezarátava do 25%, ale "medzi zaplatené poistné a príspevky, ktoré je daňovník povinný platiť".
V zákone nie sú odvolávky na konkrétne zákony (napr. zákon o sociálnom a zdravotnom poistení), takže by mal platiť všeobecne a odvod do literárneho fondu (resp. fondu výtvarných umení) je rovnako povinný ako napr. odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Je môj výklad uvedeného § 6/10 správny?




Odpoveď na váš dopyt:

Ak daňovník uplatní výdavky podľa § 6 ods.10 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ vo výške 25%, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka , okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Pod pojmom ?poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť...? sa rozumie poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu (definícia je uvedená v § 5 ods.7 písm.e/ zákona o dani z príjmov), teda v ustanovení § 6 ods.10 je použitá zákonná legislatívna skratka.
Z uvedeného vyplýva, že príspevok vo výške 2%, ktorý sa odvádza do literárneho umeleckého fondu podľa zákona č.13/1993 Z. z., nie je v nadväznosti na § 6 ods.10 zákona o dani z príjmov považovaný za poistné a príspevky, ktoré je daňovník povinný platiť. Tento 2% príspevok do fondu výtvarných umení je teda ?zahrnutý do 25% výdavkov?.

K uvedenému by som si dovolila odcitovať § 5/7e:
poistné na verejné zdravotné poistenie, na sociálne poistenie, na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného pedpisu (ďalej len "poistné a príspevky") ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca.

Odpeveď DRSRma síce nepresvedčila (to je môj problém), ale určite budem čakať na najbližšiu novelu zákona, či pri §6/10 nebude nová odvolávka. Asi urobime najlepšie, ako si ppovedala Niki Ty, ak tam dáme príjmy u účtu - teda očistené a nekontrolovateľné.
Jozef Mihál
13.03.05,18:07
Hm, práve (včera) sme sa s kolegom začali hádať o to, či 2% do literárneho fondu sú alebo nie sú zahrnuté do 25% paušálnych výdavkov. Môj názor je, že príspevok do LF je už zahrnutý v paušále, a pred hodinkou som si to overoval v zákone -

§ 5 ods. 7 definuje pojem "poistné a príspevky" takto:

e) poistné na verejné zdravotné poistenie, 20) poistné na sociálne poistenie, 21) poistné na sociálne zabezpečenie22) a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu (ďalej len poistné a príspevky), ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca...

Ako vidím vyššie príspevky, už ste to tu kvalitne rozobrali a ja teda len pritakám názoru, že 2% príspevky do LF už sú zahrnuté v 25% paušálnych výdavkoch.
Nike
13.03.05,19:32
Len doplním. Tiež som preverovala tento problém a dostala som rovnakú odpoveď ako je vyššie rozpísaná "legislatívna skratka". Bolo to z pohľadu príspevku komore.

Novela to možno zmení, len aby to nezmenila tak ako to bolo do 1.1.2004 a budeme mať naozaj všetky príspevky v 25%.