Dáša_
13.09.07,19:34
Hladam niekoho, kto má skúsenosti s akvokátskou kanceláriou. Ide mi konkrétne o to, či existuje advokát, ktorý zamestnáva advokáta s "uloženou licenciou". Teda vlastne hľadám, či je to vobec možné.
Johanka
14.09.07,06:00
A chce ho zamestnať ako ..... ?
Dáša_
14.09.07,08:10
Chce ho zamestnat ako zamestnanca a zaroven chce, aby ho zastupoval pred súdom.
V OSP aj TP je napísané, že advokát môže splnomocniť iného advokáta na zastupovanie pred súdom. Ale z toho mi nie je jasné, či to môže byť aj advokát s uloženou licenciou.
d3 !Ur3
14.09.07,17:13
Ak má "uloženú licenciu" potom nie je advokát, iný advokát ho môže zamestnať ako odborného zamestnanca.

M I E R
d3 !Ur3
14.09.07,17:15
Ešte niečo, potom takto zamestnaný takmeradvokát môže zastupovať zamestnávateľa podľa iného ustanovenia OSP.


M I E R

Advokáti majú monopol takmer na všetko. S vecou to nesúvisí. :-)
Dáša_
14.09.07,17:48
Ale čo s trestnými vecami?
Johanka
14.09.07,17:54
Prečo túto otázku rieši účtovník??? Čo robí advokát - nádejný zamestnávateľ :rolleyes: ??? Toto by mal predsa vedieť on ....
Dáša_
14.09.07,20:20
Účtovník to rieši preto, lebo sa jedná o mojho manžela.
A po pravde, havne ma zaujíma, či sa niekto stretol s takou vecou priamo v praxi.
d3 !Ur3
17.09.07,18:48
Odpoveď je v zákone o advokácií.

M I E R

jednoducho bude odborným zamestnancom advokáta/zamestnávateľa/, ten ho môže zastupovať,

§ 21
(1) Za právnickú osobu koná štatutárny orgán alebo zamestnanec (člen), ktorý preukáže, že je oprávnený za ňu konať. Za štátny orgán koná zamestnanec toho štátneho orgánu, ktorého sa vec týka, alebo poverený zamestnanec iného štátneho orgánu./OSP/

§ 36 ods. 1
Obhajcom môže byť len advokát./Trestný poriadok/

M I E R
Dáša_
17.09.07,19:54
Ďakujem za odpoveď.
Gido
17.09.07,20:05
Je potrebné si ujasniť, čo znamená "uložená licencia". Licencia je pre advokáta potrebná pre výkon advokácie, teda všetkých úkonov, ktoré môže právnik ako advokát robiť. Licencia je uložená v prípade, keď advokát vykonáva inú činnosť, spravidla volenú funkciu, ktorá je nezlučiteľná s výkonom povolania advokácie, teda poskytovaním právnych služieb za odmenu, alebo na žiadosť advokáta v iných prípadoch. Teda pokiaľ nebude vystupovať ako advokát, môže ako všeobecný zástupca v civilných (občianskoprávnych) veciach zastúpiť iného občana pred súdom, prípadne ako štatutár sa na súde zúčastniť za spoločnosť. V týchto prípadoch si však nesmie účtovať za svoju činnosť odmenu ako advokát a nemôže počas uloženia licencia obhajovať v trestných veciach a ani v ostatných konaniach vystupovať ako advokát. Advokátom však zostáva s ostatnými právami (zúčastňovať sa na rokovaní orgánov SAK) a povinnosťami. Presnejšie, koho to zaujíma, môže si pozrieť dokomunety SAK (Slovenskej advokátskej komory) na www.sak.sk .
Dáša_
17.09.07,20:24
ďakujem za objasnenie.
Keď vidím, že sa obaja vyznáte, môžem sa ešte spýtať, či máte skúsenosť s právnickou s.r.o.? Ako to je v tom prípade? Je mi jasné, že spoločníkom môže byť iba advokát. Aj vtedy musí pracovať v podstate samostatne? Na vlastné IČO? Alebo v tom prípade vlastné IČO nemajú a pracujú iba na sro?
Ako je to so zamestnaním v tom prípade? Tam sa môžu zamestnať? Ako je to s poistením?
d3 !Ur3
18.09.07,16:17
To Gido

Píšeš to isté v bledoružovom, ty musíš byť advokát.

M I E R
Gido
20.09.07,13:47
To Gido

Píšeš to isté v bledoružovom, ty musíš byť advokát.

M I E R
Modrá sa mi páči viac, ale dúfam, že to nebude problém.