lubos.tinak
13.09.07,21:10
Zdravým,
potreboval by som vedieť ako a kde účtovať vybudovanie optickej siete. Predpokladám že by to malo byť zahrnuté do majetku (investícia cca 3,7 mil. Sk) no neviem aká odpisová skupina. No a kedy to začať odpisovať, keď nebude kolaudácia, lebo nie je potrebné stavebné povolenie.
Klient je poskytovateľ internetového pripojenia, okrem toho bude zabezpečovať (po vybudovaní optickej siete) aj prenos televízneho vysielania a telefónnych služieb.
Zaujímalo by ma, tiež aj to, že ak zahrniem do majetku spoločnosti vybudovanú optickú sieť, ako postupovať pri zriadení prípojok do bytov (vlastník je tretia osoba), ktoré si vlastníci bytov neplatia (všetko hradí spoločnosť). Mám tieto náklady zahrnúť do majetku spoločnosti, alebo ako jednorázový náklad. Tiež neviem ako zaúčtovať zriadenie odberného miesta elekt. energie, kde toto odberné miesto je na cca 20 bytových domoch a bude mesačne hradená fa elektrárňam za odber elektriky. Tu nie sú žiadne elekt. hodiny, len paušálny poplatok za minimálny odber.
Za rady ďakujem.
lubos.tinak
14.09.07,13:46
Nemáte nik skúsenosti s takýmto majetkom?
lubos.tinak
16.09.07,10:19
Poprosím vás o radu, vie niekto ako zaúčtovať zriadenie optickej siete?
KEJKA
16.09.07,11:41
skusim odpovedať, ale je to dosť široká problematika. Odporúčam zavolať konzultanta - audítora priamo do firmy. bez predloženia zmlúv a dokumentácie ďalej uvedený názor treba chápať ako pracovný názor - nie záväzné stanovisko.
Náklady na optickú sieť zaradiť ako stavbu - odpis majetku 20 rokov v 4.OS
prípojky - nie sú majetok firmy, teda nie sú to náklady firmy. tam treba riadne prelúskať zmluvy. Nikto nič nedáva zadarmo ani nedostáva zadarmo, aj ked to tak vyzerá. Takže v zásade by som to účtovala ako pohľadávku voči skutočným majiteľom. Vlastník prípojky musí mať v zmluve uvedenú cenu a na tú cenu spoločnosť musí mať internú kalkuláciu. Časť ceny musí ísť na splácanie nákladov na vybudovanie prípojky.
Podobne pristupovať v prípade elektriny, kde došlá faktúra ide do nákladov a poplatky od majiteľov idú do výnosov (zasa odvolávka na internú kalkulácie ceny služby).
lubos.tinak
16.09.07,13:13
prípojky - nie sú majetok firmy, teda nie sú to náklady firmy. tam treba riadne prelúskať zmluvy. Nikto nič nedáva zadarmo ani nedostáva zadarmo, aj ked to tak vyzerá. Takže v zásade by som to účtovala ako pohľadávku voči skutočným majiteľom. Vlastník prípojky musí mať v zmluve uvedenú cenu a na tú cenu spoločnosť musí mať internú kalkuláciu. Časť ceny musí ísť na splácanie nákladov na vybudovanie prípojky.
Podobne pristupovať v prípade elektriny, kde došlá faktúra ide do nákladov a poplatky od majiteľov idú do výnosov (zasa odvolávka na internú kalkulácie ceny služby).

Tie prípojky by mali byť majetkom firmy, len budú namontované v cca 2000 bytoch u FO. Obyvatelia nemusia platiť za tieto prípojky. Budú platiť až aktivačný poplatok (pri podpise zmluvy) a to len ak budú chcieť využívať služby spoločnosti a následne i mesačný paušál. Tiež zmluva bude podpísaná iba pri aktivovaní. T.j. ak občan bude mať v byte prípojku, ale služby spoločnosti nemusí využívať.
KEJKA
16.09.07,16:30
čiže prípojky budú majetkom spoločnosti, hej? a vlastníkom - to si myslel na byty (vlastníkom bytov je tretia osoba).........
prípojky by mali podľa mňa zvyšovať cenu optickej siete (tvoria jej súčasť, bez prípojok by o.s. nemala asi zmysel, nie?). Minimálne do doby, kým z celej akcie nezačnú plynúť ekonomické úžitky. Resp. dovtedy, kým ročne hodnota takého rozšírenia bude presahovať 30000 Sk.
Ale pozerám na tento problém najmä z hľadiska opatrnosti.
lubos.tinak
17.09.07,06:28
čiže prípojky budú majetkom spoločnosti, hej? a vlastníkom - to si myslel na byty (vlastníkom bytov je tretia osoba).........
prípojky by mali podľa mňa zvyšovať cenu optickej siete (tvoria jej súčasť, bez prípojok by o.s. nemala asi zmysel, nie?). Minimálne do doby, kým z celej akcie nezačnú plynúť ekonomické úžitky. Resp. dovtedy, kým ročne hodnota takého rozšírenia bude presahovať 30000 Sk.
Ale pozerám na tento problém najmä z hľadiska opatrnosti.

No takto by to malo byť, byty vlastnia FO a prípojky sú od spoločnosti. Bez tých prípojok je o.s. nepoužiteľná. Investícia bude viac ako 30 tis. Sk a sprevádzkovanie sa odhaduje na koniec roka (prípadne začiatok budúceho roka).

Ešte jedna otázočka. Ak budú po sprevádzkovaní o.s. následne dorábané nové prípojky, bude to technické zhodnotenie tohto majetku? Aj keď sa predpokladá, že zriadenie jednej zásuvky vychádza na cca 2000,- Sk a ich počet v kumulatívnej sume nepresiahne 30 tis. Sk.
KEJKA
17.09.07,15:51
je to síce t.z. ale v kumulovanej sume do 30000 Sk to môžeš účovať do nákladov (nemusíš navyšovať cenu). To je podľa rozhodnutia spoločnosti.
lubos.tinak
17.09.07,16:01
Dnes som sa ešte bavil s konateľom a ten my prezradil :-) že sprevádzkovanie bude v troch etapách. Môžem teda zahrnúť do majetku spustenú sieť, na základe vyjadrenia sa telekomunikačného úradu a potom ju technicky zhodnotiť o ďalšie vybudované siete?
KEJKA
17.09.07,17:11
musí byť ukončená taká etapa, ktora predstavuje spustenie prevádzky.
Aj ked zaradíš v decembri - daňové odpisy budú tie isté, ak ti ide o to.
Viera R
27.02.13,09:05
Dobrý deň. Rada by som znova otvorila príspevok optická sieť. Mám rovnaký subjekt, ktorý buduje optickú sieť a taktiež sa neviem rozhodnúť čo všetko vstupuje do ceny optickej siete.