chemex
13.09.07,22:52
Prosim o radu - chcem dovazat alkohol z clenskeho statu EU na Slovensko; zatial este nemam vybavene ziadne povolenia - ale chcem doviezt vzorky - napr. paletu alebo niekolko desiatok flias ako vzorky pre buducich - dufam - odberatelov. Ide o alkohol; ktory sa este na Slovensku nepredava. Na colnici mi povedali ze bez povolenia nemozem nic priviezt - ani oznacene ako vzorka - alebo si to mam doviezt nacierno. Ked som si teda pozrela formulare na podanie ziadosti o vydani povolenia na predaj spotrebitelskeho balenia - treba napisat adesy odberatelov - ide o vzorky ziadnych odberatelov este nemam: neviem kde mam zacat. Vopred dakujem za pomoc
Orsz
13.09.07,21:26
Prosim o radu - chcem dovazat alkohol z clenskeho statu EU na Slovensko; zatial este nemam vybavene ziadne povolenia - ale chcem doviezt vzorky - napr. paletu alebo niekolko desiatok flias ako vzorky pre buducich - dufam - odberatelov. Ide o alkohol; ktory sa este na Slovensku nepredava. Na colnici mi povedali ze bez povolenia nemozem nic priviezt - ani oznacene ako vzorka - alebo si to mam doviezt nacierno. Ked som si teda pozrela formulare na podanie ziadosti o vydani povolenia na predaj spotrebitelskeho balenia - treba napisat adesy odberatelov - ide o vzorky ziadnych odberatelov este nemam: neviem kde mam zacat. Vopred dakujem za pomoc

Potrebuješ výpis zo živnostenského registra nie starší ako 30 dní, ďalej výpis z registra trestov nie starší ako 30 dní, potvrdenie z obchodného registra, že nie je na teba vyhlásený konkurz, vypísať žiadosť, a priložiť zoznam dodávateľov. To prinesieš na colný úrad, tam Ti do niekoľko dní dodajú povolenie na nákup a predaj alkoholu, a potom musíš každý mesiac do 25.dňa nasledujúceho podávať oznámenie o nákupe a predaji alkoholu, a treba dať pozor, je to ako podávanie daňového priznania, ak nie je podané v termíne, tak je pokuta 2000,-Sk
Excise Duty
14.09.07,03:03
Prosim o radu - chcem dovazat alkohol z clenskeho statu EU na Slovensko; zatial este nemam vybavene ziadne povolenia - ale chcem doviezt vzorky - napr. paletu alebo niekolko desiatok flias ako vzorky pre buducich - dufam - odberatelov. Ide o alkohol; ktory sa este na Slovensku nepredava. Na colnici mi povedali ze bez povolenia nemozem nic priviezt - ani oznacene ako vzorka - alebo si to mam doviezt nacierno. Ked som si teda pozrela formulare na podanie ziadosti o vydani povolenia na predaj spotrebitelskeho balenia - treba napisat adesy odberatelov - ide o vzorky ziadnych odberatelov este nemam: neviem kde mam zacat. Vopred dakujem za pomoc

Myslím, že tento prípad by mal byť zaradený v Porade Ostatné dane, Clá (http://www.porada.sk/f8-ostatne-dane-cla.html), lebo ide o predovšetkým o problematiku spotrebnej dane, samotný prípad je súhrnom viacerých problémov.
V prvom rade je potrebné ujasniť si terminológiu podľa zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu, aby sme si rozumeli. Takže podľa ustanovenia § 31 ods. 1 citovaného zákona:
„dovozom liehu sa rozumie vstup liehu z územia tretieho štátu na daňové územie. ... Na daň a na správu dane pri dovoze liehu sa vzťahujú colné predpisy, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.“ Tu o takýto prípad zjavne nejde, čiže sa treba obzerať po iných ustanoveniach zákona.
V prípade ak ide o tovar z iného členského štátu, potom jeho nákup v inom členskom štáte je intrakomunitárnym nadobudnutím tovaru a vzápätí nasleduje jeho preprava z jedného členského štátu na územie iného členského štátu. Pravidlá prepravy a súvisiace postupy potom rôzne upravuje zákon o spotrebnej dani z liehu v závislosti od toho, či pôjde o prepravu v režime pozastavenia dane (§ 26), prepravu v daňovom voľnom obehu na podnikateľské účely (§ 33), prepravu na súkromné účely (§ 35) alebo o zásielkový obchod (§ 36). Posledné dva prípady sa vzťahujú iba na súkromné osoby, preprava tovaru v daňovom voľnom obehu neprichádza do úvahy, pretože v takomto prípade zákon neumožňuje označovanie spotrebiteľského balenia liehu, registrácia skladu liehu podľa § 22 neprichádza v prípade začínajúceho podnikateľského subjektu do úvahy, takže do budúcnosti je možná registrácia ako oprávnený príjemca. Tá umožňuje nakupovať v daňových skladoch zo sídlom v iných členských štátoch v režime pozastavenia dane, čiže bez dane a súčasne aj označovanie spotrebiteľského balenia liehu, ktoré je podmienkou na uvádzanie spotrebiteľského balenia liehu do daňového voľného obehu na daňovom území. Na predaj spotrebiteľského balenia liehu nepotrebuje oprávnený príjemca (§ 27) ako registrovaná osoba povolenie podľa § 44, a ak by aj potrebovala, bezplatné poskytovanie vzoriek spotrebiteľského balenia liehu nie je predajom, takže na to už vôbec nie je potrebné nijaké povolenie, problém je v tom, že aj takýto tovar bude spotrebovaný a teda musí byť z takéhoto tovaru zaplatená spotrebná daň.
Neviem, či sa na colnom úrade vyjadrili tak, ako je uvedené, možno je to vytrhnuté z kontextu ale principiálne na nadobudnutie tovaru v inom členskom štáte netreba nijaké povolenie, inak by išlo o porušenie princípu voľného pohybu tovarov v zmysle Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, odporúčanie „dovozu na čierno“ je, mierne povedané, pritiahnuté za vlasy. Ak si najprv potrebujete zmapovať trh, potom je teoreticky použiteľné ustanovenie § 35, všetko by však muselo ísť na vlastné triko a hlavne vlastné vrecko a nákup spotrebiteľského balenia liehu a jeho poskytovanie ako vzorky by sa nesmeli vôbec objaviť v účtovníctve.
chemex
19.09.07,19:48
Dakujem za odpoved - qk si nájete čas - mám ešte zopár otázok- výpis z registra trestov - koho, ked sme traja spoločníci - ide o s.r.o.?, existuje tlačivo žiadosti o registráciu a vydanie povolenia prijímať lieh z iného člens štátu v pozastavení dane?, pretože na stránke colného úradu som našla ina žiadosť o vydanie povolenia na predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu. V zákone som našla vysvetlenie - oprávnený príjemca .....nesmie lieh v pozastavení dane skladovať ani odosielať §2h - ked nájdem odberateľov a budem tovar dalej predávať budem stále oprávneným príjemcom? nie je mi to celkom jasné. Okrem toho ak by som si dala priviezť vzorky súkromne na vlastné náklady podľa §35 - je nejako ohraničené množstvo - ak chcem doviezť napr. 50 litrov - je to vobec možné a aké konkrétne doklady potrebujem pre prepravcu. Vopred dakujem za vyjadrenie
Excise Duty
24.09.07,15:46
Dakujem za odpoved - qk si nájete čas - mám ešte zopár otázok- výpis z registra trestov - koho, ked sme traja spoločníci - ide o s.r.o.?, existuje tlačivo žiadosti o registráciu a vydanie povolenia prijímať lieh z iného člens štátu v pozastavení dane?, pretože na stránke colného úradu som našla ina žiadosť o vydanie povolenia na predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu. V zákone som našla vysvetlenie - oprávnený príjemca .....nesmie lieh v pozastavení dane skladovať ani odosielať §2h - ked nájdem odberateľov a budem tovar dalej predávať budem stále oprávneným príjemcom? nie je mi to celkom jasné. Okrem toho ak by som si dala priviezť vzorky súkromne na vlastné náklady podľa §35 - je nejako ohraničené množstvo - ak chcem doviezť napr. 50 litrov - je to vobec možné a aké konkrétne doklady potrebujem pre prepravcu. Vopred dakujem za vyjadrenie

Je potrebný výpis z registra trestov všetkých spoločníkov.
Neexistuje nijaké tlačivo na registráciu a povolenie prijímať lieh z iného členského štátu v pozastavení dane, zákon upravuje náležitosti takejto žiadosti, čiže treba ju napísať podľa ustanovenia § 27. Právnická alebo fyzická osoba, ktorá je zaregistrovaná ako oprávnený príjemca je oprávneným príjemcom dovtedy, kým nedôjde k zrušeniu registrácie. Oprávnenému príjemcovi vzniká daňová povinnosť dňom prevzatia liehu a tento predáva ďalej už zdanený. Tým je naplnená litera zákona.
Neviem, či sme sa správne rozumeli, ale ak chcete dostať vzorky na Slovensko súkromne, teda nie na náklady vlastnej firmy ale na náklady vlastného vrecka, potom je treba dodržať ustanovenie § 35 ods. 1. Čiže tento lieh nesmie prepravovať iná osoba len vy sama! V prípade prepravy tovarov podliehajúcich spotrebným daniam z jedného členského štátu do iného členského štátu na súkromné účely platí princíp krajiny pôvodu a neexistuje nijaké množstevné obmedzenie.
S takýmto liehom je potrebné postupovať opatrne, pretože jeho použitím na iné ako súkromné účely vzniká daňová povinnosť podľa citovaného § 35. Ďalej je treba pamätať na ustanovenie § 44 ods. poslednej vety. Takže pozor na to!
slonika
25.09.07,15:40
http://nitra.colnasprava.sk/ziado.htm


tu je aj ziadost - teda vzor
rickman
25.09.07,15:42
Na colnici mi povedali ze si to mam doviezt nacierno.

:D :D :D
slonika
25.09.07,15:43
na ktorej colnici to povedali?
Excise Duty
25.09.07,17:08
http://nitra.colnasprava.sk/ziado.htm


tu je aj ziadost - teda vzor

V prvom rade v ustanovení § 27 zákona o spotrebnej dani z liehu by muselo byť zmocňovacie ustanovenie, podľa ktorého by sa žiadosť podávala na tlačive, ktorého vzor vydá ministerstvo všeobecne záväzným právnym predpisom, teda vyhláškou. Keďže v zákone takéto zmocňovacie ustanovenie nie je, platia preto pre podanie žiadosti náležitosti uvedené v § 27 zákona. Vzor žiadosti Colného úradu v Nitre je teda právne nezáväzný, čo by až tak nevadilo, ak chcel colný úrad vyjsť v ústrety. Žiaľ, vzor tejto žiadosti ide vysoko nad rámec ustanovení zákona, čo je v hrubom rozpore s ustanovením čl. 13 ods. 1 písm. a) Ústavy Slovenskej republiky a platí to aj pre ostatné vzory žiadostí vyfabrikované Colným úradom v Nitre. Neviem, či je Colný úrad v Nitre štátom v štáte a preto preň neplatia zákony tohto štátu, na jeho praktiky prekračujúce právomoci som upozornil na Porade už v súvislosti s podávaním žiadostí o vydanie povolenia na predaj spotrebiteľského balenia liehu a je už najvyšší čas, by sa na praktiky tohto colného úradu niekto poriadne pozrel. Okrem toho má Colný úrad v Nitre svoju územnú pôsobnosť, nebude sa teda celé Slovensko riadiť jeho pokynmi a „pavzormi“ tlačív.
chemex
25.09.07,22:08
Dakujem za všetky príspevky, veľmi mi pomohli, už mám základné a záchytné body ako začať. Pokiaľ ide o to nešťastné vyjadrenie, bolo to do telefonu a presne tak ako som napísala. Predpokladám, že to zamestnanec CU myslel ako vtip, kedže mi povedal, že pokiaľ nemám vybavené všetky doklady - nemožem nič doviezť - a nie je nijaká iná možnosť ako doviezť fľaše alkoholu na degustáciu pre budúcich odberateľov - ktoré kedže nie sú určené na predaj som nazvala vzorkami. Mne to až také vtipné nepripadalo. V každom prípade som nedostala taký výklad ako napísal Excise Duty, dakujem.