Lekon
14.09.07,05:32
Dobrý deň, chcela by som si iba overiť takúto vec. Včera bola u nás audítorka a povedala mi, že mám mzdy prerobiť a to tak, že v interných dokladoch môžem nechať iba účtovný predpis na hrubú mzdu, sociálny fond, stravné lístky.
Všetky poisťovne a daňový úrad, musím zaviesť do knihy záväzkov (zaúčtovať to kvázi ako faktúru). A potom aj v banke do každého zápisu vstúpiť a popárovať to. Vraj je to podľa nových postupov účtovania.
Má pravdu, je nutné to takto robiť? Mne to nedáva logiku, lebo čo sa týka účtovacích predpisov, ostane všetko tak isto, len forma sa zmení.
Ďakujem za Vaše pripomienky.
Lekon
14.09.07,07:13
Poradí mi niekto? ďakujem.
Lekon
15.09.07,09:30
Nikto mi v tomto nevie poradiť, ako to má byť správne?
cactus
15.09.07,10:29
áno, ja to účtujem tak, ako ti poradila audítorka.
Ak máš mzdy v tom programe, v ktorom účtuješ, tak nemáš problém, pretože ti to samo zaúčtuješ, ak mu dáš správne účty a parametre.
Peterka
15.09.07,11:45
Priznám sa že otázke trochu nerozumiem, lebo na každú poisťovnu je potrebné mať samostatný analytický účet, na ktorom sa účtuje záväzok a úhrada záväzku voči príslušnej posťovni .Z konečného stavu príslušného analytického účtu viem presne aký záväzok mám. Mám tomu rozumieť tak že audítorka považuje urobiť saldokonto ?
Lekon
16.09.07,07:12
Áno presne tak, analytika vraj už ani nie je potrebná a treba robiť saldokonto pre každú poisťovňu aj daňový úrad. Mne sa to zdá zbytočné :o(
Lekon
16.09.07,07:15
áno, ja to účtujem tak, ako ti poradila audítorka.
Ak máš mzdy v tom programe, v ktorom účtuješ, tak nemáš problém, pretože ti to samo zaúčtuješ, ak mu dáš správne účty a parametre.

Účtovanie je jedna vec, ale ja hovorím o knihe záväzkov, ako napísala Peterka - saldokonto. Preto sa pýtam ako to kto účtuje. Analytika vraj už nie je potrebná na každú poisťovňu. Ale ja ju mám, tak teraz neviem ako to mám celé prerobiť. A budem musieť v každej firme od začiatku roka, ach jaj.
Paula
16.09.07,07:17
Áno presne tak, analytika vraj už ani nie je potrebná a treba robiť saldokonto pre každú poisťovňu aj daňový úrad. Mne sa to zdá zbytočné :o(


A aký účtovný predpis navrhla ? Ja tomu ,priznávam vôbec nerozumiem.
Lekon
16.09.07,15:06
Účtovný predpis tak ako predtým, ale na všetky poisťovne jednu analytiku (napr. Sociálna, ZP Dôvera, Spoločná ZP) napr. 336100. Ale všetko nahádzať ako faktúry do záväzkov, a viesť saldokonto. Vraj platia od 1.1.06 nové postupy účtovania na toto a že som to už takto mala robiť aj minulý rok. Robíte to niekto takto? Ja som to tu na porade v postupoch účtvania nikde nenašla. Neviem, ktorý je to paragraf, ak viete poraďte, aby som si to pozrela. Ďakujem.
koňo
16.09.07,15:26
Ak máš samostatné analytiky pre každú poisťovňu, tak považujem vedenie saldokonta na týchto účtoch za zbytočné. Z histórie každého takéhoto účtu máš predsta prehľad rovnako ako v saldokonte. Navyše nepoznám predpis, ktorý by prikazoval priamo viesť saldokonto. Podľa mňa je tvoje evidencia postačujúca.
Paula
16.09.07,15:37
[quote=Lekon;530697]Účtovný predpis tak ako predtým, ale na všetky poisťovne jednu analytiku (napr. Sociálna, ZP Dôvera, Spoločná ZP) napr. 336100. Ale všetko nahádzať ako faktúry do záväzkov, a viesť saldokonto. /quote]

.................................................. .........................................


Asi som naozaj nechápavá. Ak si zaúčtujem ID mzdy, tak mám zaúčtované aj poisťovne - 524/336 + 331/336. To je predpis "ako predtým", hej? A teraz ako vyrobím to saldokonto "záväzkové" :confused: To by som rada vedela, čo Ti poradila.


(Sa mi zle podarila citácia)
Peterka
17.09.07,05:56
Chce, aby bol samostatný záväzok napr. voči SP za máj 2007 a platba do SP je vyrovnanie za máj 2007 každý jednotlivý záväzok viesť samostatne.Ja to tak nerobím ale všetko je možné.
Lekon
17.09.07,10:13
No preto som to tu napísala, neviem, či je tu niekto aj z audítorov, aby napísal, či je to povinnosť zo zákona takto to robiť. Zdá sa mi to absolútne zbytočné viesť saldokonto na každú poisťovňu, ale ťažko protirečiť audítorovi :o( Vraj 336XXX analytika pre každú poisťovňu je zbytočná a cez ID to viesť je vraj nedostačujúce.
koňo
17.09.07,15:00
Na analytickom účte napr. 336.11 účtuješ predpis odvodu do soc. poisťovne za máj a v júni zaúčtuješ úhradu, ktorá ti predpis vyrovná.
Na ďalších analytických účtoch máš iné poisťovne a správaš sa rovnako.
Rozpis predpisu máš v šanone miezd a vieš povedať, za koho koľko je predpis (zamestnanci a firma).
Považujem zmenu za zbytočnosť a nepoznám predpis, ktorý by to prikazoval. Opýtaj sa audítorky, na základe čoho by sa to malo robiť takto? Účtovanie cez ID považujem na týchto analytických účtoch za postačujúce.