ryba
14.09.07,06:32
Dobrý deň,
prosím o radu, zamestnanec má podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyz,osôb zo záv.činnosti na rok 2007. Keďže v roku 2007 jeho základ dane bude vyšší ako 880 464,- Sk, požiadal aby som mu od 1.9.07 neuplatňovala nezdaniteľnú časť základu dane /7968,-Sk mesačne/. Môže o to požiadať v priebehu roka a do ktorého bodu vo Vyhlásení ... má túto zmenu uviesť. /III. alebo IV./
Braňo
14.09.07,04:57
áno, môže. tak či tak, nebude mať nárok vôbec na nezdaniteľnú čiastku za rok 2007.
Slavena
18.09.07,21:01
Zamestnávateľ zamestnával do 15. septembra na dohodu človeka, ktorý si uplatňoval nezd. časť /mal podpísané vyhlásenie/. Od 16. septembra s týmto človekom uzatvoril pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Ako zamestnanec si chce tento človek uplatniť nezd. časť. Dá sa to nejako rozdeliť? Môže podpísať vyhlásenie v tom istom mesiaci u jedného zamestnávateľa ako dohodár do 15. a ako zamestnanec od 16. septembra? Alebo si ho uplatní v tom pracovnom vzťahu, v ktorom sa mu to vyplatí? V tomto prípade by sa mu to určite vyplatilo už ako zamestnancovi. Poraďte mi prosíííím.
ZDENIELA
19.09.07,04:09
Ak podpíše v septembri vyhlásenie, že si chce uplatňovať nezdaniteľnú časť, môže. Podľa mňa sa mu to bude vzťahovať na príjmy i zo zamestnania i z dohody. Veď predsa ide o toho istého daňovníka, a keď raz má vyhlásenie u mňa podpísané, tak mu všetky príjmy u mňa zdaňujem podľa toho.
jacekova
19.09.07,04:26
Zamestnávateľ zamestnával do 15. septembra na dohodu človeka, ktorý si uplatňoval nezd. časť /mal podpísané vyhlásenie/. Od 16. septembra s týmto človekom uzatvoril pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Ako zamestnanec si chce tento človek uplatniť nezd. časť. Dá sa to nejako rozdeliť? Môže podpísať vyhlásenie v tom istom mesiaci u jedného zamestnávateľa ako dohodár do 15. a ako zamestnanec od 16. septembra? Alebo si ho uplatní v tom pracovnom vzťahu, v ktorom sa mu to vyplatí? V tomto prípade by sa mu to určite vyplatilo už ako zamestnancovi. Poraďte mi prosíííím.

nezdaniteľná čiastka sa rozdelovať nemôže (bude sa uvadzať len v jednej výplatnej páske- bud ako zamestnancovi alebo dohodárovi). uplatnite mu ju teda zo zamestnania, ak sa mu to vyplatí viac. Nezabudnite zapísať zmenu do Vyhlásenia.
azuz
19.09.07,05:07
Ak podpíše v septembri vyhlásenie, že si chce uplatňovať nezdaniteľnú časť, môže. Podľa mňa sa mu to bude vzťahovať na príjmy i zo zamestnania i z dohody. Veď predsa ide o toho istého daňovníka, a keď raz má vyhlásenie u mňa podpísané, tak mu všetky príjmy u mňa zdaňujem podľa toho.
Súhlasím a upozorním, že všetky príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú vyplatené u jedného platiteľa v jednom mesiaci sa zdaňujú spolu (§35 ods.1 zákona o dani z príjmov). Takže treba spočítať príjem z dohody a príjem z pracovného pomeru, odpočítať poistné, odpočítať nezdaniteľnú čiastku a zdaniť.
Lubinka01
19.09.07,06:25
Ahojte, ja sa chcem opýtať, že keď sme od 8.8. zmenili názov spoločnosti, všetky ostatné údaje ostávajú nezmené, ako mám postupovať? Mám urobiť do každého vyhlásenia dodatok o zmene názvu a každému zamestnancovi to dať podpísať, alebo stačí, že v každom vyhlásení názov opravím len ručne s odvolávkou "opravil, dňa" alebo mám urobiť úplné nové vyhlásenia? Momentálne máme cca 190 zamestnancov.
Ďakujem za skorú odpoveď :-)
detektív
03.10.07,06:50
Pripajam sa k tejto teme ale s inym problemom.
Chcem sa spytat ohladom vyplnenia tlačiva a to časti III., a IV. a VI.
Zamestnanec nastupil 25.7.2007 a ukoncil pracovny pomer 10.9.2007.

Cast III: Vyhlasujem, že v skutočnostiach uvedených vo vyhlásení.....
Na zdaňovacie obdobie: 2007 Dátum: 25.7.07???? Podpis daňovníka:



Cast IV:zmena nastala dňa 10.9.07, poslednýkrát si uplatnujem nezdaniteLnu cast a danovy bonus za mesiac september roku 2007.

VI: podpíše, že mu bolo vydané potvrdenie o zdaniteľnej mzde
a vprípade že neukončil pracovný pomer a robí mu zamestnávateľ ročné zúčtovanie tak podpíše jeho prevzatie???? /našla som to v jednej téme/???

ďakujem