splus
14.09.07,07:35
Dobrý deň, chcem uzavrieť v roku 2007 príkaznú zmluvu s pánom, ktorý bude dohliadať pri vagónovaní tovaru. Odmena bude vyplatena v 12/2007, treba, aby on sa nahlásil do 30 dní na Dú? A čo odvody do ZP, nevyhodia to daňovací, že mala byť DVP?
Vladimír Ozimý
14.09.07,09:00
pozrite ako náhle tam máte závislosť ide o pracovný pomer napriek tomu že to je na príkaznej zmluve to jest ide o to či to zaradite ako príjem podľa par. 8 to jest priležitostný príjem alebo do par. 5 ako závislá činnosť - prikláňam sa k variante závislej činnosti...to jest podľa mňa príjem ktorý bude dosahovať podľa par. 5 podlieha zásadam preddavkovej dani...čo sa týka odvodov???

môj názor čo sa týka odvod SP - nepodlieha
čo sa týka odvodov do ZP - príjem podľa par. 11 ods 2 - to jest podlieha ak prekročíte 1/2 ročnej min. mzdy myslím
splus
14.09.07,09:48
Odmena bude vyplatená v 12/2007 vo výške 5000,-- sk,je to za celý rok 2007 ako na to? Aký je výpočet vypláca sa v čistom, alebo v hrubom? 3x za mesiac príkazník dohliada nad vagónovaním tovaru. Ďakujem
Vladimír Ozimý
14.09.07,10:47
no ide o to ako máte definovanú príkaznú zmluvu ak ju máte tak že počas troch mesiacov pon, uto, stre od 10:00 do 12:00 bude vykonavať takú a takú činnosť ide podľa mňa o závislú činnosť pretože vykonáva činnosť na základe jasne stanovených podmienok nemôže sa voľne rozhodnúť vykonať túto činnosť inokedy ak tá zmluva bude určená že v mesiacoch napr 10,11,12 vykoná kontrolu alebo neviem čo pričom záleží na príkazníkovi kedy danú činnosť vykoná ide podľa mňa o príležitostnú činnosť v par. 8 keďže nevykonáva túto činnosť sústavne a nepredpokladá sa že ju bude vykonávať v roku 2008...potom vyplatite v hrubom a on keďže to ma prijem do 5 násobku životného minima bude mať tento príjem oslobodený...takže možno tú príkaznú zmluvu nešpecifikujte prílišne závislo k výkonu činnosti...inak by ste to museli brať ako príjem podľa par. 5 a tým pádom to zdaniť preddavkovo ak je to do 5000 Sk tak aj zrážkovo ( odvod dane bude rovnaký len rozdiel bude čo sa týka zúčtovania v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom prizaní...)