markosko
14.09.07,08:00
Pred niekoľkými rokmi sa otec zaujímal o dedičstvo po svojich rodičoch.Otec bol sirota od svojich piatich rokov.Mal ešte 4 súrodencov ,starších.O rodičov prišli ešte počas druhej svetovej vojny.Traja najstarší z nich odišli do zahraničia.Otec aj s bratom žili na Slovensku.Po tzv.nežnej revolúcii sa otec zaujímal o dedičstvo po rodičoch.Nemal o ich majetku žiadne doklady.Stretol sa s bratom,aby spolu začali konať v uvedenej veci.Brat ho vtedy presvedčil,že rodičia nemali takmer žiaden majetok,vlastnili iba kúsok pozemku,na ktorom mali postavený dom.A za tento kúsok sa neoplatí s tým zapodievať.A ešte by sa to komplikovalo s tým,že ich súrodenci sú v zahraničí a oni s nimi nemajú žiaden kontakt.Takže náklady by prevyšovali ich zisk z dedičstva a nech sa na to vykašlú.
Teraz,keď bol sprístupnený kataster na internete,chcela som iba pre zaujímavosť vyskúšať ako to funguje.Takmer som spadla zo stoličky,keď som zadala požadované údaje a na stránke sa mi načítali listy vlastníctva na meno otcovho brata.Brat ho oklamal a všetky pozemky po rodičoch si dal prepísať na seba.Prosím ,viete mi poradiť ,či sa s tým dá ešte niečo urobiť? Nie je náhodou určená nejaká premlčacia doba od dedičského konania.
Ďakujem.
hanelie
14.09.07,06:52
Prosím ,viete mi poradiť ,či sa s tým dá ešte niečo urobiť
Samozrejme, dá, ale to bude chcieť šikovného právnika, na začiatok doporučujem skompletizovať predmetné pozemky, stavby ap. /Listy vlastnictva s parcelnými číslami /

Brat ho oklamal a všetky pozemky po rodičoch si dal prepísať na seba.
zistiť na katastri za akých podmienok k prepísaniu prišlo /brat musel uviesť nejaké skutočnosti /
tahity
14.09.07,16:49
Odporúčam zájsť na príslušný Okresný súd do dedičskej kancelárie a nahliadnuť do spisu v ktorom by sa mal nachádzať doklad (osvedčenie o dedičstve) na základe ktorého nadobudli dedičstvo. Ako dedič má na to právo. Skúste poprosiť o kópiu tohto dokladu, kde je všetko uvedené.
Okrem mena poručiteľov treba vedieť presný dátum úmrtia.
A potom aj ja odporúčam dobrého právnika, alebo právnik na základe splnomocnenia vybaví aj tieto záležistosi.