syrovatková
14.09.07,08:15
Zdravím všetkých!
Potrebovala by som niekoľko rád ohľadom podnikania - založenia živnosti.
Mám sen o založení hostinca, alebo nejakej krčmy, kde by sa mohlo podávať aj varené jedlo, niečo ako obedy pre robotníkov. Potrebovala by som vedieť, či pri tomto druhu živnosti musím mať výučný list z odboru napr. kuchár - čašník, alebo sa dá živnosť založiť aj bez tohto listu. Skúsenosti s hostincom mám, ale maturitu mám ako grafik.
Pracovala som v podobnom zariadení dva roky. Môžem vlastniť krčmu aj bez papiera a zamestnávať napr. vyuč. kuchára a čašníka?
karpis
14.09.07,06:20
.
. Môžem vlastniť krčmu aj bez papiera a zamestnávať napr. vyuč. kuchára a čašníka?
Áno môžeš a musíš mať aspoň 1 kuchára vyučeného s určitou dobou praxe
lenkak
14.09.07,18:38
nezabudni na haccp, hlavne ak chceš podávať jedlá.
viac:
http://www.porada.sk/t7104-obchod-s-potravinami-a-haccp.html
syrovatková
18.09.07,04:58
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala otázočku... Ako si vybavím živnosť, bez výučného listu v danom odbore? Stačí predložiť podnikateľský plán v ktorom bude uvedé, že budem mať zamestnaného vyuč. kuchára? Dá sa na pohostinstvo získať príspevok od štátu?
Skalka
18.09.07,05:10
Živnostenský úrad nezaujíma tvoj podnikateľský plán. Ty musíš predložiť doklady o vzdelaní a praxi toho kuchára, ktorého týmto ustanovíš za zodpovedného zástupcu na tento predmet činnosti a samozrejme ho musíš mať potom v pracovnom pomere. V prípade, že tento kuchár od Teba odíde, lebo násilím ho držať nemôžeš, musíš túto skutočnosť oznámiť Živnostenskému úradu a myslím, že do 30 dní musíš ustanoviť nového zodpovedného zástupcu, s ktorým tiež musíš uzavriež pracovný pomer a tohoto nového zástupcu oznámiť znova živnostenskému úradu. Tento zodpovedný vedúci totiž figuruje na tvojom živnostenskom liste ako zodpovedný vedúci pre tú činnosť nakoľko Ty nespĺňaš podmienky. Ale treba sa poinformovať priamo na živnostenskom úrade. Je tam na to zriadená informačná kancelária.
lenkak
18.09.07,05:14
ak ešte nemáš živnosť a si nezamestnaná, dá s vybaviť dotácia na novovzniknutú živnosť.