jana32
14.09.07,11:37
Prosím Vás je autor, ktorý má príjem z honorárov ( napísanie knihy ), povinný sa registrovať na daňovom úrade ( bez registrácie na živnostenskom )? Na základe čoho sa táto registrácia vykoná? Ja som bola totiž kedysi takto registrovaná ako sprostredkovateľ dôch.sporenia a musela som k registrácii predložiť licenciu a zmluvu so správcovskou spoločnosťou.
Jozef Mihál
14.09.07,09:43
Na základe prehlásenia autora, že je autor.
Zoltán Kovács
14.09.07,09:44
Prosím Vás je autor, ktorý má príjem z honorárov ( napísanie knihy ), povinný sa registrovať na daňovom úrade ( bez registrácie na živnostenskom )? Na základe čoho sa táto registrácia vykoná? Ja som bola totiž kedysi takto registrovaná ako sprostredkovateľ dôch.sporenia a musela som k registrácii predložiť licenciu a zmluvu so správcovskou spoločnosťou.

Spisovateľ je slobodné povolanie, a na základe toho sa registruje, DÚ pridelí DIČ, čo potom sa uvádza na daňovom priznaní.
Jozef Mihál
14.09.07,09:47
Tak tak, žiadna licencia neexistuje, žiadna bumážka z nejakého literárneho združenia a pod.
Vladimír Ozimý
14.09.07,10:02
veľakrát ľudia spájajú registráciu na DU len so živnosťou ale nie len živnosť je podnikaním podľa zákona...
jana32
14.09.07,10:21
Ďakujem všetkým, ak môžem ešte jedna otázka. Ak bude registrovaný len ako slobodný umelec, ak bude predávať napr. svoju vlastnú knihu nejakému distribútorovi, môže túto dodávku knihy normálne fakturovať? Našli sme totiž jedného veľkého odberateľa, ale ten chce aby bol autor registrovaný a chce faktúru. Mne nebolo jasné prečo, lebo keďže ide skutočne len o jednorázový príjem ( autor je riadne zamestnaný v pracovnom pomere ) tak sme to chceli urobiť cez kúpno predajnú zmluvu. S tým distribútor nesúhlasil.
Zoltán Kovács
14.09.07,10:23
Ďakujem všetkým, ak môžem ešte jedna otázka. Ak bude registrovaný len ako slobodný umelec, ak bude predávať napr. svoju vlastnú knihu nejakému distribútorovi, môže túto dodávku knihy normálne fakturovať? Našli sme totiž jedného veľkého odberateľa, ale ten chce aby bol autor registrovaný a chce faktúru. Mne nebolo jasné prečo, lebo keďže ide skutočne len o jednorázový príjem ( autor je riadne zamestnaný v pracovnom pomere ) tak sme to chceli urobiť cez kúpno predajnú zmluvu. S tým distribútor nesúhlasil.

Predaj samotnej knihy už je živnosťou.
jana32
14.09.07,10:28
OK. Čiže honorár za vyplatenie nie je, predaj knihy áno. Ak však ide o jednorázovú záležitosť, autor knihu napísal, sám vyfinancoval a teraz si sám našiel distribútora ktorý mu tú knihu predá( teda brala som to že distribútor bude predajcom knihy ). Teda v takom prípade sa to nedá urobiť cez kúpno predajnú zmluvu? Ten príjem za predaj by autor zdanil v daňovom priznaní ako jednorázový príjem. Viem, že špekulujem, ale ide o príjem cca 8000 sk, kvôli tomu sa registrovať ako živnostník?
jana32
14.09.07,11:16
OK. Čiže honorár za vyplatenie nie je, predaj knihy áno. Ak však ide o jednorázovú záležitosť, autor knihu napísal, sám vyfinancoval a teraz si sám našiel distribútora ktorý mu tú knihu predá( teda brala som to že distribútor bude predajcom knihy ). Teda v takom prípade sa to nedá urobiť cez kúpno predajnú zmluvu? Ten príjem za predaj by autor zdanil v daňovom priznaní ako jednorázový príjem. Viem, že špekulujem, ale ide o príjem cca 8000 sk, kvôli tomu sa registrovať ako živnostník?

Veľmi pekne prosíííím. Ide skutočne len o jednorázovú záležitosť, tak podstupovať celú tú peripetiu s registráciou by bolo fakt o ničom a vlastne po predaji by zase ukončil živnosť, veď nič viac v tomto smere robiť nebude
Vladimír Ozimý
14.09.07,11:49
tak ten predaj prežeňte cez par. 8 ako príležitostný príjem pokiaľ ide len o náhodilú činnosť...
jana32
14.09.07,12:01
OK, vďaka.
petkor
30.10.07,13:14
Dobrý deň milí Poraďáci,

dúfam, že tu už bude moja otázka zaradená správne.
Autor má uzatvorenú Autorskú zmluvu, za ktorú mu pravidelne vyplácame honoráre (mesačne). Zároveň je zamestnaný v trvalom pracovnom pomere. Musí sa aj on registrovať na základe Novely Zákona o správe daní a poplatkov? A dokedy je to treba? (asi sme to už prešvihli:mee:) Je tam nejaký rozdiel, ak mu stŕhame daň zrážkou (vtedy si to nedáva do DP, takže ani do RZZP) a ak nie? Ak sa bude musieť zaregistrovať, zmení sa pre neho niečo, alebo pre nás, ako vyplácateľa honorárov?
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
petkor
31.10.07,20:14
Prosím, viete mi niekto poradiť?