horcsica
14.09.07,11:06
Ahojte poradaci, sme autobazár-platca DPH, ktorý má provízie z predaja áut, ktoré mi nevlastníme. Celé to prebieha tak, že kupujúci nám zaplatí cenu auta a mi ju následne prevedieme predávajúcemu, ale už so zrazenou províziou - ona vyplýva zo zmluvy o sprostredkovaní predaja. To znamená kupujúci zaplatí autobazáru 100000,- a mi prevedieme predávajúcemu 90000,- tzn. 10000 už aj s DPH,- je provízia zdaniteľná. Otázka: Musíme predávajúcemu vystaviť faktúru na províziu aj ked je len občan. Dakujem
Vladimír Ozimý
14.09.07,09:10
ak je občan máte s ním nejakú zmluvu o predaji...myslím že ten občan od vás nepotrebuje doklad na niečo čo mu nevyplácate vy si musíte vystaviť internú faktúru so všetkými naležitosťami a odviesť dph...ale občanovi nič nedávate keďže mu to nevyplácate...
horcsica
14.09.07,09:17
máme s daným občanom zmluvu o sprostredkovaní predaja a z nej vyplýva daná provízia, preto sa pýtam či nám nestačí k odvedeniu DPH daná zmluva ak v nej je rozpísaná provízia a DPH. dakujem
Vladimír Ozimý
14.09.07,09:42
máme s daným občanom zmluvu o sprostredkovaní predaja a z nej vyplýva daná provízia, preto sa pýtam či nám nestačí k odvedeniu DPH daná zmluva ak v nej je rozpísaná provízia a DPH. dakujem

no ale v zmluve asi nemáte zadefinované dátum dodania...takže určite by som na základe zmluvy vystavil interný doklad - faktúru kde by som presne zadefinoval všetky potrebné náležitosti fa...samozrejme by ste aj zmluvu mohli definovať ako faktúru ale ako vravím pri uzatváraní zmluvy asi neviete kedy dôjde k predaju vozidla to jest nemáte tam zadefinované všetky náležitosti potrebné pre odvod dph do štátneho rozpočtu
betka
14.09.07,09:46
Platiteľia, kt. predavajú použitý tovar-autobazár, môžu využiť osovitnú úpravu uplatňovania dane podľa par.66 DPH. Je to HM, kt. je vhodný na ďalšie použitie v nezmenenom stave alebo po oprave. Obchodníkom jezdaniteľná osoba, kt. kupuje, nadobúda v tuzemsku z ineho ČŠ alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar.

Dôležité je vedieť, či obchodník kupuje použitý tovar od osôb, kt. voči nemu neuplatnili daň. Predjnú cenu tvorí protihodnota, kt. má obchodník prijať od kupujúceho, okrem prechodných položiek. KC je všetko to, čo má obchodník zaplatiť dodavateľovi. je potrebné viesť osobitné záznamy o predaných a nakúpných cenách tovarov. V žiadnom doklade o predaki tovaru nesmie uviesť samostatne sumu dane.
horcsica
14.09.07,10:04
lenže to auto nepredáva autobazár ale niekto iný - autobazár len sprostredkuje predaj...
horcsica
14.09.07,10:07
a kedy bude dátum dodaniu služby - keď sa vystaví kúpnopredajná zmluva ?alebo keď autobazár inkasuje cenu auta a zrazí z nej províziu?
Vladimír Ozimý
14.09.07,10:14
Platiteľia, kt. predavajú použitý tovar-autobazár, môžu využiť osovitnú úpravu uplatňovania dane podľa par.66 DPH. Je to HM, kt. je vhodný na ďalšie použitie v nezmenenom stave alebo po oprave. Obchodníkom jezdaniteľná osoba, kt. kupuje, nadobúda v tuzemsku z ineho ČŠ alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar.

Dôležité je vedieť, či obchodník kupuje použitý tovar od osôb, kt. voči nemu neuplatnili daň. Predjnú cenu tvorí protihodnota, kt. má obchodník prijať od kupujúceho, okrem prechodných položiek. KC je všetko to, čo má obchodník zaplatiť dodavateľovi. je potrebné viesť osobitné záznamy o predaných a nakúpných cenách tovarov. V žiadnom doklade o predaki tovaru nesmie uviesť samostatne sumu dane.

a kde vyčísli tu dph len v záznamoch?
horcsica
14.09.07,10:18
áno, platiteľ vedie evidenciu o predajných a kúpnych cenách a dph z rozdielu len v záznamoch...
Orsz
14.09.07,10:23
áno, platiteľ vedie evidenciu o predajných a kúpnych cenách a dph z rozdielu len v záznamoch...

Deň dodania služby tu vzniká dňom podpísania kúpno-predajnej zmluvy - teda pri dohode o obchode, nie až pri inkase, pretože ak sa spisuje táto zmluva, je na 99% jasné, že dôjde k predaju.