Alena Šimová
14.09.07,11:27
Dobrý deň, poradí mi niekto, pri účtovaní tovaru v malopredajni - účtuje sa ešte tovar aj v obstarávacích cenách?
Zoltán Kovács
14.09.07,09:28
Dobrý deň, poradí mi niekto, pri účtovaní tovaru v malopredajni - účtuje sa ešte tovar aj v obstarávacích cenách?

Pri nákupe jedine v obstarávacích cenách môžeš účtovať.
Alena Šimová
14.09.07,09:38
Vďaka, ide ale o to, že keď sa pozriem na Cenigovú, tá účtuje tovar v malopredajniach analyticky v predajných cenách a na ďalších analytikách je DPH a marža. Teda v sumáre to dáva obstarávaciu cenu. Ide mi len o správnosť účtovania, keďže mám povinnosť auditu.
Alena Šimová
14.09.07,09:41
Vďaka, ide len o to, že v Cenigovej je uvedené, že tovar v predajni sa účtuje v predajných cenách a analyticky DPH a marža, teda v konečnom dôsledku je to obstarávacia cena. Ja len kvôli tomu, že mám audit.
Kačena I.
14.09.07,09:45
Vďaka, ide ale o to, že keď sa pozriem na Cenigovú, tá účtuje tovar v malopredajniach analyticky v predajných cenách a na ďalších analytikách je DPH a marža. Teda v sumáre to dáva obstarávaciu cenu. Ide mi len o správnosť účtovania, keďže mám povinnosť auditu.

Myslím, že všetkým nám ide len o správnosť účtovania, ale tomu čo píšeš ja osobne nerozumiem. A kde si to čítala?
Zoltán Kovács
14.09.07,09:50
Vďaka, ide len o to, že v Cenigovej je uvedené, že tovar v predajni sa účtuje v predajných cenách a analyticky DPH a marža, teda v konečnom dôsledku je to obstarávacia cena. Ja len kvôli tomu, že mám audit.

Už asi 20 min. rozmýšľam ako to mám chápať. Ale podľa mňa účtujem:

131/321 nákup tovaru
131/321 cena prepravy tovaru,príp. ďalšie náklady na obstaranie
132/131 prejatie na sklad
343/321 dph

211/604 tržba za tovar
211/343 dph
504/132 vydaj tovaru
Alena Šimová
14.09.07,10:22
Tovar v predajniach:
Príjem tovaru
/131 v OC
/13220 - obchodné rozpätie
/13230 DPH
13210 / predajná cena
13220=obchodné rozpätie
13230´=DPH z faktúry
13210=tovar v predajnej cene

Je to v knižke Podvojné účtovníctvo p. Cenigová

pri predaji sa účtuje
/13210 predajná cena
13220 / obchodné rozpätie
13230/ DPH
504 obstarávacia cena
betka
14.09.07,10:23
Môžeš účtovať 3 spôsobmi:
1. oceŃovanie v skutočných OC-cena obstarania vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. (pri úbytkoch použiješ FIFO, alebo aritmetický priemer)
2. oceňovanie v skutočnej cene obstarania, vo fakturovanej cene, pričom členíš účet na 2 analytické účty:
- 132/1-fakturovaná cena
- 132/2 - náklady súvisiace s obstaraním (pri úbytkoch zaúčtuješ do nákladov alikvotný podiel nkladov spojených s obstaraním tovaru pripad. na vyskladnený tovar)

3.oceňovanie na sklade vo vopred stanovenej (pevnej) cene obstarania, kt. máš vo vnútropodnikovom cenníku, pričom členíš účet na 3 anylytické účty:
- 132.1-vnútropodniková skladová cena (ubytok v skladových cenách)
- 132.2 - oceňovacia odchýlka (rozdiel medzi fakturovanou a skladovou cenou) Ak. je táto cena obstarania vyššia, rozdiel účtuješ na ťarchu 112.2, ak je nižšia v prospech.
Pri úbytkoch v skladovej cene 112.1 zaúčtuješ alikvotný podiel oceňovacích rozdielov do nákladov ako zvýšenie alebo zníženie
- 112.3-skutočné náklady súvisiace s obstaraním äpri úbytkoch v skladovej cene 112.1 zaúčtuješ do nákladov alikvotný podiel vedľajších nákladov pri oceňovacej odchýlke....
azla
14.09.07,10:30
Vďaka, ide ale o to, že keď sa pozriem na Cenigovú, tá účtuje tovar v malopredajniach analyticky v predajných cenách a na ďalších analytikách je DPH a marža. Teda v sumáre to dáva obstarávaciu cenu. Ide mi len o správnosť účtovania, keďže mám povinnosť auditu.

Príklad:
132 40 zásoby v predajni v spotrebitelských cenách Md
132 30 obchodná marža k zásobám v SPC Dal
132 20 Dph k zásobám v SPC Dal
------------------------------------------------------------------
učet 132 na danej predajni je faktický obstarávacia cena zistená zo všetkých troch účtov


Na konci mesiaca sa účet 604 - naúčtuje z dosiahnutých tržieb.
Účet 504 sa naúčtuje zase rozdielovým spôsobom.

Ubytok zásob v obstarávacich cenách zistíme rozdielovým spôsobom:
ubytok zásob v spotrebiteľských cenách - ubytok obchodnej marže-ubytok Dph k zásobam.

ubytok obchodnej marže zistíme podľa vzorca:

1. najprv zistíme % obchodnej marže k zásobam

Poč. stav obch. marže+ prírastok obch. marže od začiatku roka
%=-------------------------------------------------------------
Poč. stav zásob + prírastok zásob od začiatku roka

2. vypočítame ubytok obchodnej marže podielom k predaným zásobam

ubytok OM= predané zásoby v mesiaci * % obchodnej marže