Ivana999
14.09.07,11:32
Dobry den, chcela by som sa poradit ako spravne zauctovat poskytovanie vyrobkov firmy(bez loga) potencionalnym odberatelom ..zatial sa to uctuje ako darovanie, ale je to danovo neuznany naklad..v podstate ide o propagaciu vlastnych vyrobkov...

Dakujem,
I.
macula
14.09.07,09:42
Ja by som účtovala ako o vzorkách výrobkov, ktoré sa môžu dať do daňových nákladov.
betka
14.09.07,10:29
Daňovo uznanými nákladmi na reklamu:
- náklady na "ostatnú reklamu"- preukázatelne vynaložené prostriedky na reklamu výrobkov, služieb alebo nej činnosti daňovníka-poskytovanie jednorazových spotrebteľských balení, vzoriek tovaru, ochutnávky vlastných výrobkov....

Za daňové výdavky na reklamu neposudzujeme náklady na osobnú spotrebu a výdavky na reprezentáciu, kt. sú charakteru v súvislosti s organizáciou roznych akcií spojených s prezentáciou firmy a jej výrobkov...
Ivana999
14.09.07,11:01
a mozu sa zauctovat tie vzorky priamo do spotreby na 501 len na zaklade dodacieho listu roznym odberatelom?
petovsan
22.02.08,12:02
a mozu sa zauctovat tie vzorky priamo do spotreby na 501 len na zaklade dodacieho listu roznym odberatelom?
... otváram opäť túto tému s otázkou:
spoločnosť doviezla zo zahraničia vzorky v celkovej hodnote USD 2.200,-, avšak hodnota jednotlivých vzoriek nepresahuje 500,- Sk. Tieto vzorky zaúčtujem 501/321, len nie som si istá kam zaúčtovať dopravu týchto vzoriek ... mám faktúru od tuzemského prepravcu ... náklady na túto dopravu budem účtovať na 518, alebo 501?
Poradí mi niekto, prosím?
AdelaS
22.02.08,12:14
Ahoj,
náklady na dopravu účtuj na účte 518 - Ostatné služby. Sem sa účtuje všetko prepravné, okrem prepravy zásob alebo dlhodobého majetku - toto by si potom účtoval v prospech ich obstarávania. Ak by si chcel odlíšiť toto prepravné (aby si vedel, že ide o dopravu reklamných vzoriek) môžeš si na tomto účte vytvoriť pre ne analytiku, ak však ide o jednorazovú záležitosť, analytika by ťa zbytočne zmiatla. Reklamné vzorky účtuješ správne na 501.
AdelaS
22.02.08,12:23
Ja by som to trošku poopravila. Asi pred mesiacom som riešila podobný problém, kedy som o tom diskutovala s daňovými poradcami. Môžete dať niekde reklamu, ale ten, čo vám tú reklamu či propagáciu zabezpečí, musí byť firma, ktorá má na to oprávnenie - je to jej predmet podnikania. Vtedy to bude daňový náklad. Čiže ak aj poskytnete reklamné predmety svojim potenciálnym odberateľom, pričom vaša firma sama osebe nemá v predmete podnikania reklamnú činnosť, ide vždy o "sponzorstvo" alebo "darovanie", ktoré sú nedaňovými nákladmi.
Samozrejme, dá sa vymyslieť aj nejaká finta. Napr. Ak odberateľovi darujete výrobok, ktorý má hodnotu napr. 2000 Sk, vystavte mu faktúru a zaúčtujte napr. 311/601. Oproti tomu nech on Vám vystaví faktúru za svoje výrobky či služby v tej istej hodnote, teda 2000 Sk. Túto zaúčtujete napr. 501/321. Čiže máte rovnaké vzájomné pohľadávky a nič vám nebráni v uzavretí zmluvy o vzájomnom započítaní pohľadávok. Na oboch stranách potom ide o daňovo uznateľné položky.
Danila
22.02.08,13:39
Ja by som to trošku poopravila. Asi pred mesiacom som riešila podobný problém, kedy som o tom diskutovala s daňovými poradcami. Môžete dať niekde reklamu, ale ten, čo vám tú reklamu či propagáciu zabezpečí, musí byť firma, ktorá má na to oprávnenie - je to jej predmet podnikania. Vtedy to bude daňový náklad. Čiže ak aj poskytnete reklamné predmety svojim potenciálnym odberateľom, pričom vaša firma sama osebe nemá v predmete podnikania reklamnú činnosť, ide vždy o "sponzorstvo" alebo "darovanie", ktoré sú nedaňovými nákladmi.
Samozrejme, dá sa vymyslieť aj nejaká finta. Napr. Ak odberateľovi darujete výrobok, ktorý má hodnotu napr. 2000 Sk, vystavte mu faktúru a zaúčtujte napr. 311/601. Oproti tomu nech on Vám vystaví faktúru za svoje výrobky či služby v tej istej hodnote, teda 2000 Sk. Túto zaúčtujete napr. 501/321. Čiže máte rovnaké vzájomné pohľadávky a nič vám nebráni v uzavretí zmluvy o vzájomnom započítaní pohľadávok. Na oboch stranách potom ide o daňovo uznateľné položky.Prepáč, ale ja žasnem. Ak odberateľovi darujem výrobok, tak túto hospodársku operáciu zaúčtujem ako dar.!!!!!!!!!!!
alexadela
11.04.08,11:39
Prosím o radu, ak vykonáme pre školu drobné stavebné práce - opravy ( sme stavebná firma ) a chceme im to dať ako dar sú náklady (materiál, mzdy ) daňovo uzna. výdavky ?
Vladimír Ozimý
11.04.08,11:53
ak im to chcete dať ako dar tak asi to nie je daňový výdavok. A je potrebné aby ste niekde o tom účtovali ako o dare? hm?
azla
11.04.08,12:04
Prosím o radu, ak vykonáme pre školu drobné stavebné práce - opravy ( sme stavebná firma ) a chceme im to dať ako dar sú náklady (materiál, mzdy ) daňovo uzna. výdavky ?

Poskytnutie daru je dobrovoľné bezplatné plnenie. Vzhľadom k tomu, že daňovo uznané výdavky musia splňať podmienku - súvisia s dosiahnutím zabezpečením a udržaním príjmov daňovníka (§2, písm.i) a dar túto podmienku nesplňa -nemôže ovplyvňovať základ dane.

Z pohľadu Dph je bezplatné dodanie služby považované za dodanie služby za protihodnotu. Základom dane bude hodnota služby (náklady na službu). Z toho Vám vyplýva povinnosť odviesť Dph.
alexadela
11.04.08,12:13
ďakujem za odpoveď