ajacik
14.09.07,11:41
Dobrý den

zamestnanec dva dni nenastúpil do práce (nie je určite PN). Zamestnávateľ mu chce dať výpoveď. (okamžité skončenie PP)
1) Môže uviesť § 63,ods. 3, aleb §68?
2) má zamestnanec nárok na odstupné?

viem, že je tu veľa vypracovaných otázok, ale nerobím s týmto dlho a som z toho strašne domotaná.

veľmi pekne dakujem za odpoved
Gabi03
14.09.07,09:54
Dobrý den

zamestnanec dva dni nenastúpil do práce (nie je určite PN). Zamestnávateľ mu chce dať výpoveď. (okamžité skončenie PP)
1) Môže uviesť § 63,ods. 3, aleb §68?
2) má zamestnanec nárok na odstupné?

viem, že je tu veľa vypracovaných otázok, ale nerobím s týmto dlho a som z toho strašne domotaná.

veľmi pekne dakujem za odpoved

1. Poznáme skončenie pracovného pomeru výpoveďou, alebo okamžité skončenie PP. Sú to dve rôzne inštitúcie.
2. Na odstupné má nárok iba vtedy, ak dostane ZC výpoveď od ZĽa.
3. Ak cez dva dni nič neviete o ZCovi, nie je to dôvod na skončenie PP akoukoľvek formou. Bolo to tu už rozpisované, ale ešte raz v skratke... Pokiaľ nemáte o ňom žiadne chýry, vyzvyte ho písomne (doporučene), aby sa dostavil na pracovisko, prípadne preukázal dôvod svojej neprítomnosti (možno leží niekde v kóme :rolleyes: ). Ak na to nereaguje, máte dve možnosti: 1. ak máte v pracovnom poriadku napísané, že neospravedlnená absencia bla bla bla sa považuje za ZÁVAŽNÉ porušenie pracovnej disciplíny (samozrejme ZC musí mať o tom vedomie, najlepšie s jeho podpisom), môžete mu dať skončenie PP podľa § 68. Po 2. ak nič takéto nemáte, mali by ste skúmať, prečo nenastúpil a podľa toho sa zariadiť. Prípadne neospravedlnená absencia = porušenie PD, výpoveď zo strany ZĽa § 63, ods. 3 ale s výpovednou lehotou + §63, ods. 5!. Mám za to, že odstupné mu v tomto prípade nepatrí.
Ak sa mýlim, opravte ma.
veronikasad
14.09.07,09:58
Ak máte v pracovnom poriadku alebo v pracovnej zmluve dohodnuté, že neospravedlená absencia sa považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny, môžeš s ním skončiť pracovný pomer v zmysle § 68. /okamžité skončenie prac.pomeru/.
Ak dáte pracovníkovi výpoveď v zmysle § 63 odst.3, výpoveď začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca, výpovedná doba je najmenej dvojmesačná.
Pracovník nemá nárok na odstupné. Za neospravedlnenú absenciu mu môžete krátiť dovolenku v zmysle § 109 odst.2 ZP /1-2 dni za každý deň absencie/.

-------
Veronika
ajacik
14.09.07,09:58
Dakujem

zamestnanec odišiel na iné miesto (bez oznámenia vopred).

Takže výpoveď bude podľa §68, bez odstupného a bez výp. lehoty.

Správne?

ešte raz dakujem
DanielaSL
14.09.07,09:59
Dala by som § 68 ods.1 písm. b , ale len v prípade , že mám pracovný poriadok, kde je definované, že absencia v práci je závažné porušenie pracovnej disciplíny.
veronikasad
14.09.07,10:03
Dakujem

zamestnanec odišiel na iné miesto (bez oznámenia vopred).

Takže výpoveď bude podľa §68, bez odstupného a bez výp. lehoty.

Správne?

ešte raz dakujem

Skôr by som to riešila podľa § 60 ZP - Dohoda o skončení prac.pomeru, ak s tým zamestnávateľ bude súhlasiť. Nárok na odstupné ani v tomto prípade zamestnanec nemá.
Pozor na termíny odhlášok do SP !

-----
Veronika
ajacik
14.09.07,10:04
Dakujem za rady.

Lenže zamestnávateľ to chce stále riešiť cez §68. Len som sa chcela ešte uistiť, že nevznikne nárok na výp. dobu
veronikasad
14.09.07,10:06
Dakujem za rady.

Lenže zamestnávateľ to chce stále riešiť cez §68. Len som sa chcela ešte uistiť, že nevznikne nárok na výp. dobu

Ešte raz si prečítaj prísp. č. 3 - ak to nemáte v prac. poriadku alebo v prac.zmluve a zamestnanec napadne na súde neplatnosť skončenia prac.pomeru, budete mať problém.
Neviem o akej výpovednej dobe hovoríš v prípade okamžitého skončenia PP.
ajacik
14.09.07,10:10
Ešte raz si prečítaj prísp. č. 3 - ak to nemáte v prac. poriadku alebo v prac.zmluve a zamestnanec napadne na súde neplatnosť skončenia prac.pomeru, budete mať problém.

je to tam uvedené.

vzťahuje sa na neho výp. lehota? (ja si myslím, že nie, len si to potrebujem "uistiť".

dakujem.
Gabi03
14.09.07,10:11
je to tam uvedené.

vzťahuje sa na neho výp. lehota? (ja si myslím, že nie, len si to potrebujem "uistiť".

dakujem.

Okamžité je s okamžitou splatnosťou. :D Žiadna výpovedná lehota.
ajacik
14.09.07,10:17
Veľmi pekne vám dievčatá dakujem. Zasa som sa naučila niečo nové.

pekný den vám prajem