dorotka26
14.09.07,12:25
Poraďáci, prosím o radu:
Od 1. apríla 2007 som SZČO. V máji 2007 som kúpila ojazdené auto, ktoré na základe zaplatenia cestnej dane na DÚ k 1. augustu 2007 chcem využívať aj na služobné účely. Otázka znie: Môžem si dávať do nákladov všetky náklady na auto? Pretože pani na DÚ mi povedala, že si môžem dávať buď náhradu (tých 6,20Sk/km) alebo PHL. Môj názor je taký :confused:, že keď odlíšim v knihe jázd súkromné a služobné cesty a alikvotne prepočítam náklady, budem si môcť uplatniť všetky náklady súvisiace s autom. Mám pravdu? (a čo také náhradné diely, údržba .....??? - môžem si uplatniť alebo nie?) Všetkým ďakujem za rady...
Zoltán Kovács
14.09.07,10:28
Poraďáci, prosím o radu:
Od 1. apríla 2007 som SZČO. V máji 2007 som kúpila ojazdené auto, ktoré na základe zaplatenia cestnej dane na DÚ k 1. augustu 2007 chcem využívať aj na služobné účely. Otázka znie: Môžem si dávať do nákladov všetky náklady na auto? Pretože pani na DÚ mi povedala, že si môžem dávať buď náhradu (tých 6,20Sk/km) alebo PHL. Môj názor je taký :confused:, že keď odlíšim v knihe jázd súkromné a služobné cesty a alikvotne prepočítam náklady, budem si môcť uplatniť všetky náklady súvisiace s autom. Mám pravdu? (a čo také náhradné diely, údržba .....??? - môžem si uplatniť alebo nie?) Všetkým ďakujem za rady...

Cestná daň už nie je, ale daň z motorových vozidiel. Ak auto nemáš v majetku firmy, tak jazdy môžeš hocijako rozlišovať, môžeš si uplatniť iba paušálnu náhradu za služobne najazdené kilometre. V tom 6,20 už máš zahrnuté amortizáciu, oprava a udržbu.
Aljok
14.09.07,10:29
Je tu množstvo tém, v ktorých sa problematika rozoberala. Skús vyhľadávať.
Pozri napr. http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html
Zoltán Kovács
14.09.07,10:30
Aj tu je link:
http://www.porada.sk/t55766-szco-sukromne-auto-nahrady-za-kilometre.html

mimotemy Dnes som už v jednom príspevku dotazujúcu osobu prosil, aby najprv hladal v poradách, až potom zadával novú tému.
dorotka26
14.09.07,10:31
Ďakujem pekne, jasné, veď som vyplňovala daňové priznanie k dani z motorových vozidiel ja trubka... Takže si môžem uplatniť len tých 6,20 od km, že?
So Ti naozaj vďačná.
Orsz
14.09.07,10:32
Ďakujem pekne, jasné, veď som vyplňovala daňové priznanie k dani z motorových vozidiel ja trubka... Takže si môžem uplatniť len tých 6,20 od km, že?
So Ti naozaj vďačná.

A plus spotrebované PHM.
Jana Acsová
14.09.07,10:34
A plus spotrebované PHM.
Drobnulilinká predvíkendová úprava:

A plus náhradu za spotrebované PHL. :)
Johanka
14.09.07,10:36
V prípade, že ide o vlastné osobné MV, postupuješ podľa §19 ods.2 písm.e/.
Zákon o dani z príjmov
§19 ods.2 Daňové výdavky sú:
....
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)


Odkaz č.87 je na Zákon o cestovných náhradách
http://www.porada.sk/f103-zakon-o-cestovnych-nahradach.html (http://www.porada.sk/f103-zakon-o-cestovnych-nahradach.html)
Orsz
14.09.07,10:38
Drobnulilinká predvíkendová úprava:

A plus náhradu za spotrebované PHL. :)

Janka, len doplním predvíkendový malý preklad: PHM - pohonné hmoty, kde P je pohonné a HM je hmoty :D .
dorotka26
14.09.07,10:44
Ďakujem všetkým, už som múdrejšia...
Jana Acsová
14.09.07,10:48
Janka, len doplním predvíkendový malý preklad: PHM - pohonné hmoty, kde P je pohonné a HM je hmoty :D .
No už som prebudená, neprebudená len ráno. PHM veľmi ... veľmi ustupuje pohonným látkam :) Zistila som to pri písaní článku, kde som upustila od PHM a prešla na PHL.

P.S.:
Nič nerobím neuvážene :)
Manual
14.09.07,10:51
Janka, len doplním predvíkendový malý preklad: PHM - pohonné hmoty, kde P je pohonné a HM je hmoty :D .
Ja osobne mám skratku PHM zafixovanú ešte z vojny a to už je dosť dávno. Či PHM alebo PHL je asi v podstate jedno, hlavné je že každý vie o čom je reč:D
Pekný konečne slnečný víkend všetkým....
Jana Acsová
14.09.07,10:51
Johanka
14.09.07,11:01
Zákon o dani z príjmov
§19 ods.2 Daňové výdavky sú:
....
e) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)


Aj ja som mala zafixované PHM od vojny :) ,ale v predmetnom ustanovení sú "látky";) .
Jana Acsová
14.09.07,11:11
Áno, bola som na chvíľku so psíkmi von a napadlo ma prečo nie PHM ale PHL, hoci aj ja som používala predtým PHM. Lebo:

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto ...

A tak ... takto je to v zákone o cestovných náhradách, ako aj v ostatných ustanoveniach týkajúcich sa spotreby pohonných látok. :) Pohonné hmoty jednoducho v literatúre a súvisiacich ustanoveniach právnych predpisov nenájdeme.
Manual
14.09.07,12:59
Janka tak budeme čerpať látky - pohonné.;) A na PHM zabudneme. Musíme ísť s dobou a literou zákona.
PS: ty si bola so psíkmi a ja sám so sebou /zabehnúť si/
Jana Acsová
14.09.07,13:09
Janka tak budeme čerpať látky - pohonné.;) A na PHM zabudneme. Musíme ísť s dobou a literou zákona.
PS: ty si bola so psíkmi a ja sám so sebou /zabehnúť si/A aké látky používaš na pohon? Pozitívne predvíkendové myslenie? :) :) :)
Manual
14.09.07,13:15
A aké látky používaš na pohon? Pozitívne predvíkendové myslenie? :) :) :)
Riadne čerpám PHL na ČS...:D A niekedy aj vlastné, ale už ideme mimotemy
Johanka
14.09.07,13:18
Janka tak budeme čerpať látky - pohonné.;) A na PHM zabudneme. Musíme ísť s dobou a literou zákona.
PS: ty si bola so psíkmi a ja sám so sebou /zabehnúť si/
mimotemy už je to tu aj tak mimo:D
Janko, to na tých pekných nohách si bol behať ? Teda ja som Tvoje nohy zblízka nevidela, ale baby hovorili :--- .....
Manual
14.09.07,13:35
mimotemy už je to tu aj tak mimo:D
Janko, to na tých pekných nohách si bol behať ? Teda ja som Tvoje nohy zblízka nevidela, ale baby hovorili :--- .....
......:D:D:D......:D:D:D .....:D:D:D ......
Jana Acsová
14.09.07,13:42
......:D:D:D......:D:D:D .....:D:D:D ......
Mimo, nemimo ... ukrutne som sa tešila na Jankovu reakciu ;)
Jana Acsová
14.09.07,13:44
A čo pri behu, ja ich už aj cifruvať videla :)
Manual
14.09.07,13:50
A čo pri behu, ja ich už aj cifruvať videla :)
Dievčatá ide víkend, zajtra idem na oberačku hrozna, počasie je na 1* ... nie ? Čo si viac môžeme priať. A čo nás po nejakých nohách...:D:D:D:D
Paula
14.09.07,13:56
Mrnííííííííček:D , sa tešííííím :)

P.S: pre Janíka: hrozienko môžem 24 hodín denne, počkám si pri trubke, hej? :rolleyes:
Jana Acsová
14.09.07,14:01
Mrnííííííííček:D , sa tešííííím :)

P.S: pre Janíka: hrozienko môžem 24 hodín denne, počkám si pri trubke, hej? :rolleyes:
Ja nie. Ja sú alergična. Na hrušky nejdeš?
Paula
14.09.07,14:05
:D :D :D :D :D
Johanka
14.09.07,15:34
Mám hruškovicu :--- .