klárikaklára
14.09.07,12:49
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Som zamestnaná a popri zamestnaní by som si chcela otvoriť požičovňu spoločenských šiat. Vzťahuje sa na to obchodná živnosť? Musím si otvoriť predajňu, alebo požičiavanie môžem uskutočňovať vo vlastnom byte? Ďakujem za radu.
Zoltán Kovács
14.09.07,10:57
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Som zamestnaná a popri zamestnaní by som si chcela otvoriť požičovňu spoločenských šiat. Vzťahuje sa na to obchodná živnosť? Musím si otvoriť predajňu, alebo požičiavanie môžem uskutočňovať vo vlastnom byte? Ďakujem za radu.

Jednoznačne potrebuješ na to živnosť. Na to či si alebo nie si zamestnaná nemá vplyv. Je to pravidelne vykonávaná činnosť na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Nemusíš mať obchod, ak ti vyhovuje robiť to v byte, tak môžeš.
klárikaklára
14.09.07,11:44
ďakujem. ešte chcem vedieť, či je možné dať do podnikania spoločenské šaty, ktoré už mám (pred uzatvorením živnosti)? a ako to zaúčtovať v JU?
Zoltán Kovács
14.09.07,11:50
ďakujem. ešte chcem vedieť, či je možné dať do podnikania spoločenské šaty, ktoré už mám (pred uzatvorením živnosti)? a ako to zaúčtovať v JU?

Áno dajú sa, ako vklad podnikateľa. Vklad asi bude v nulovej hodnote. Len treba vytvoriť operatívnu evidenciu. Tú operatívnu evidenciu preto treba viesť aj týchto šatách, aby si vedela pred daňovou kontrolou obhájiť prípadné náklady na opravu, pranie atď na tieto šaty, ktoré si kupovala pred získaním živn.listu.
klárikaklára
14.09.07,12:14
chcem vedieť, v prípade, že budem šaty prať, žehliť a opravovať doma - sama, aké náklady si môžem účtovať a ako si ich mám účtovať v JU? Ďakujem.
Zoltán Kovács
14.09.07,12:16
chcem vedieť, v prípade, že budem šaty prať, žehliť a opravovať doma - sama, aké náklady si môžem účtovať a ako si ich mám účtovať v JU? Ďakujem.

Nákup pracích prostriedkov by som účtoval pomernou časťou do prevádzkových réžii, nakoľko zrejme budeš prať aj svoje súkromné veci.
klárikaklára
14.09.07,12:17
je možné odkúpiť šaty od FO a nemá od nich doklad. Napr. šaty za 3.000 Sk, ktoré mala žena len raz na plese a už sú jej zbytočné. Je možné takéto šaty od tej ženy odkúpiť napr. za 1.000,- Sk a zaúčtovať to? je to možné?
klárikaklára
14.09.07,12:20
je možné účtovať aj náklady v pomernej časti na spotrebu elektrickej energie a spotrebu vody? ak áno, tak v akých percentách?
Zoltán Kovács
14.09.07,12:20
je možné odkúpiť šaty od FO a nemá od nich doklad. Napr. šaty za 3.000 Sk, ktoré mala žena len raz na plese a už sú jej zbytočné. Je možné takéto šaty od tej ženy odkúpiť napr. za 1.000,- Sk a zaúčtovať to? je to možné?

Je možné, na základe kúpnej zmluvy.
klárikaklára
17.09.07,06:45
Na začiatku podnikania musím mať nejaký hotovostný vklad do podnikania, alebo stačí ako vklad do podnikania vložiť spoločenské šaty - aj keď v nulovej hodnote? ako živnostníčka musím mať otvorený podnikateľský účet?
Zoltán Kovács
17.09.07,06:48
Na začiatku podnikania musím mať nejaký hotovostný vklad do podnikania, alebo stačí ako vklad do podnikania vložiť spoločenské šaty - aj keď v nulovej hodnote? ako živnostníčka musím mať otvorený podnikateľský účet?

Podnikateľský účet - nie je to povinné, ale pri registrácii na daňový úrad si pýtajú udať číslo účtu, ktorý sa používa na podnikateľské účely.

Hotovostný vklad - ak v pokladni budeš mať nulu, tak teoreticky nevieš uhrádzať počiatočné výdavky, teda v pokladni bude stav mínus, čo podľa zákona o účtovníctve nie je možné.
klárikaklára
17.09.07,07:28
Chcem vedieť či sa začina účtovať už od vydania živnostenského listu, tj napr. 100,- kolok na výpis z reg.trestov a poplatok za ŽL.? Pri požičovni spol.šiat je potrebná registračná pokladňa?
Zoltán Kovács
17.09.07,09:00
Chcem vedieť či sa začina účtovať už od vydania živnostenského listu, tj napr. 100,- kolok na výpis z reg.trestov a poplatok za ŽL.? Pri požičovni spol.šiat je potrebná registračná pokladňa?

Účtovníctvo začneš viesť od dňa dátumu začatia podnikania (dátum na živn.liste od ktorého dňa môžeš vykonávať činnosť). Výdavky pred týmto dátumom sa účtujú ako nepeňažný pohyb v členení prevádzková réžia ( kolky na výpis z reg.trestov, kolok na ŽL...). S reg.pokladňou ti neviem poradiť, či je potrebné alebo nie.
klárikaklára
17.09.07,09:35
Ďakujem za rady. Ako je to u živnostníkov s odmeňovaním? Môžem si účtovať nejakú sumu ako mzdu? A do akej výšky z príjmov?
Zoltán Kovács
17.09.07,09:36
Ďakujem za rady. Ako je to u živnostníkov s odmeňovaním? Môžem si účtovať nejakú sumu ako mzdu? A do akej výšky z príjmov?

Mzdu si nemôžeš účtovať. Tvojou odmenou je koncoročný zisk, ktorý v rámci daňového pirznania spolu s príjmami zo závislej činnosti, zdaníš.
klárikaklára
17.09.07,09:45
To znamená, že celý zisk bude ako moja odmena? A potom sa do ďalšieho roku neprenáša žiadna hotovosť?
Zoltán Kovács
17.09.07,09:47
To znamená, že celý zisk bude ako moja odmena? A potom sa do ďalšieho roku neprenáša žiadna hotovosť?

Ale prenáša sa, ak chceš. Môžeš v pokladni ponechať nejakú hotovosť.
klárikaklára
17.09.07,11:44
Je problémom, keď chcem podnikať vo vlastnom byte, ale trvalé bydlisko mám ešte u rodičov? Trvale bydlisko mám napr. vo ZV a bývam v NR? Registrovať sa budem na Živnostenskom úrade vo ZV a je potrebné v NR ohlásiť, že v byte budem mať požičovňu? ak áno, tak na akom úrade? Alebo je výhodnejšie prehlásiť si trvalé bydlisko? Musím evidovať inšpekčnú knihu? Musím mať založené ak knihy došlých a vyšlých faktúr?
Zoltán Kovács
17.09.07,12:26
Je problémom, keď chcem podnikať vo vlastnom byte, ale trvalé bydlisko mám ešte u rodičov? Trvale bydlisko mám napr. vo ZV a bývam v NR? Registrovať sa budem na Živnostenskom úrade vo ZV a je potrebné v NR ohlásiť, že v byte budem mať požičovňu? ak áno, tak na akom úrade? Alebo je výhodnejšie prehlásiť si trvalé bydlisko? Musím evidovať inšpekčnú knihu? Musím mať založené ak knihy došlých a vyšlých faktúr?

Živnostenský list si vybavíš na Obvodnom úrade podľa trvalého bydliska. Zároveň aj tu nahlásiš adresu prevádzky. Potrebuješ ktomu inšpekčnú knihu + 50 Sk kolok na autorizáciu.

K tým knihám došlých a vyšlých faktúr:
Aktuálne znenie Postupy účtovania JÚ po novelizácii zákonom 561/2004 Z. z.

§ 16
Pomocné knihy o zložkách majetku a záväzkov

(1) Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v knihách dlhodobého majetku podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv. Finančný majetok sa v knihe finančného majetku účtuje podľa časového hľadiska, podľa druhu, meny a emitentov.



(2) V knihách dlhodobého majetku sa uvádza



a) názov alebo popis dlhodobého majetku, prípadne číselné označenie,



b) dátum obstarania, dátum uvedenia do používania,



c) ocenenie podľa § 25 zákona, odpisový plán účtovných odpisov , ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu odpisov, odpisy a účtovnú zostatkovú cenu,



d) vstupná cena podľa osobitného predpisu ), odpisový plán daňových odpisov, ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu daňových odpisov, daňové odpisy, zostatkovú hodnotu podľa osobitného predpisu3),



e) dátum a spôsob vyradenia.



(3) Zvieratá základného stáda, ťažné zvieratá, plemenné a dostihové kone sa účtujú podľa jednotlivých kusov tak, aby bola zabezpečená riadna evidencia ich stavu, prírastkov, príchovkov a úbytkov; evidencia zvierat sa účtuje v peňažných jednotkách alebo v jednotkách množstva s uvedením ceny za kus alebo sa hmotnostnú jednotku.



(4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.



(5) Zásoby prijaté na sklad sa účtujú v knihe zásob na základe účtovných dokladov, dodacích listov alebo iných dokladov o prevzatí materiálu. Výdaj materiálu do spotreby sa účtuje na základe výdajok.



(6) Ceniny sa účtujú v knihe cenín.



(7) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je otvorených niekoľko pokladní a pokladní v cudzej mene sledujú sa stavy a pohyby peňazí v každej pokladni v pokladničnej knihe.



(8) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je otvorených niekoľko účtov v bankách a účtov v bankách v cudzích menách účtujú sa stavy a pohyby na každom účte v knihe účet v banke.



(9) O pohybe peňažných prostriedkov v pokladničnej knihe sa účtuje na základe pokladničných účtovných dokladov. O pohybe na účte v banke sa účtuje na základe výpisu z účtu v banke.
klárikaklára
19.09.07,04:43
Prosím Vás o radu, keby som popri požičovni spol.šiat chcela v malom množstve predávať aj nejaké veci, bolo by to možné? účtovníctvo by bolo spoločné?
sta
19.09.07,04:49
Prosím Vás o radu, keby som popri požičovni spol.šiat chcela v malom množstve predávať aj nejaké veci, bolo by to možné? účtovníctvo by bolo spoločné?

Treba si dať do živnostenského listu zapísať predmet činnosti: nákup a predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) a môžeš. keďže to budeš vykonávať pod jedným IČO tak účtovníctvo bude spoločné. ;)
Zoltán Kovács
19.09.07,10:25
Len doplním, ak to budeš predávať za hotové, budeš potrebovať aj ERP.
hanelie
19.09.07,10:35
Prosím Vás o radu, keby som popri požičovni spol.šiat chcela v malom množstve predávať aj nejaké veci, bolo by to možné? účtovníctvo by bolo spoločné?

áno, k službám môžeš mať aj doplnkový tovar /maloobchod a veľkoobchod v rozsahu voľnej živnosti/ učto bude spoločné :)
klárikaklára
20.09.07,07:09
Prosím o vysvetlenie, čo znamená ERP?
Zoltán Kovács
20.09.07,07:11
Prosím o vysvetlenie, čo znamená ERP?

ERP - Elektronická registračná pokladňa
klárikaklára
20.09.07,07:25
to znamená, že ak budem len požičiavať spol.šaty...je možné používať len príjmnové a výdavkové doklady? v živnosti už môžem mať aj maloobchod aj veľkoobchod? alebo ak sa ako predmet živnosti nachádza aj maloobchod a veľkoobchod už pri začatí podnikania musím mať registračnú pokladňu?

Napr. v živnosti mám uvedené aj požičiavanie spol.šiat aj maloobchod a veľkoobchod. Rok sa zaoberám len požičiavaním spol.šiat a až po roku sa začnem zaoberať maloobchodom a veľkoobchodom... kedy potrebujem ERP? a je to tak možné?
Zoltán Kovács
20.09.07,07:27
to znamená, že ak budem len požičiavať spol.šaty...je možné používať len príjmnové a výdavkové doklady? v živnosti už môžem mať aj maloobchod aj veľkoobchod? alebo ak sa ako predmet živnosti nachádza aj maloobchod a veľkoobchod už pri začatí podnikania musím mať registračnú pokladňu?

Napr. v živnosti mám uvedené aj požičiavanie spol.šiat aj maloobchod a veľkoobchod. Rok sa zaoberám len požičiavaním spol.šiat a až po roku sa začnem zaoberať maloobchodom a veľkoobchodom... kedy potrebujem ERP? a je to tak možné?

ERP budeš potrebovať od okamihu ako začneš predávať tovar.
klárikaklára
20.09.07,07:38
ako je to teraz s DPH? Kedy sa stanem platcom DPH? Ako SZČO dostanem aj DIČ SK....?
sta
20.09.07,07:43
ako je to teraz s DPH? Kedy sa stanem platcom DPH? Ako SZČO dostanem aj DIČ SK....?

Platcom DPH sa môžeš stať dobrovoľne, alebo Ti vyplynie povinnosť zo zákona:

Registračná povinnosť
§ 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

DIČ SK neexistuje. Ako SZČO budeš mať IČO a DIČ. Ak sa staneš platcom DPH budeš mať pridelené aj IČ DPH, ktoré je zhodné s DIČ, len je pred ním pridané SK...
Zoltán Kovács
20.09.07,07:44
ako je to teraz s DPH? Kedy sa stanem platcom DPH? Ako SZČO dostanem aj DIČ SK....?

Platiteľom DPH na začiatku nie si. Môžeš byť dobrovoným platiteľom. Povinným sa staneš ak tvoj obrat (hrubý príjem) za 12 mesiacov (nemýliť to s rokom) prekročí 1,5 milionovú hranicu.
Pri registrácii na DÚ zatial ti dajú iba DIČ - Daňové Identifikačné Číslo
Na DPH je IČ DPH.
klárikaklára
24.09.07,04:42
môžem sa prihlásiť na paušálnu daň? ako to bude potom s účtovníctvom a vedením evidencie šiat?
sta
24.09.07,04:48
môžem sa prihlásiť na paušálnu daň? ako to bude potom s účtovníctvom a vedením evidencie šiat?


"paušálnu daň"? :eek: myslím, že také niečo už ani neexistuje....

Asi si skôr myslela uplatňovanie paušálnych výdavkov. to na nikde nenahlasuje, keď sa rozhodneš uplatniť si paušálne výdavky, tak musíš viesť len evidenciu príjmov a na konci roka si v DP uplatníš 40% výdavky + zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie.
sta
24.09.07,04:54
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
klárikaklára
26.09.07,05:36
pri uplatnení paušálnych výdavkov sa v peňažnom denníku účtujú len príjmy? účtuje sa aj vklad do podnikania? evidujú sa všetky potrebné knihy (peň.denník, kniha záväzkov a pohľadávok,....)?
KvetkaK
26.09.07,05:38
Pri paušálnych výdavkoch sa neúčtuje, iba sa vedie evidencia o príjmoch v časovom slede, o zásobach, a o pohľadávkach.
Zoltán Kovács
26.09.07,05:39
V prípade uplatňovanie paušálných výdavkov nie si účtovnou jednotkou, teda neúčtuješ, iba vedieš povinné evidencie, ktoré sa uviedli v predchádzajúcom príspevku.
klárikaklára
26.09.07,05:43
Prosím vás, a tá evidencia sa vedieť v tých knihách alebo ako sa to eviduje?
Zoltán Kovács
26.09.07,05:45
Prosím vás, a tá evidencia sa vedieť v tých knihách alebo ako sa to eviduje?

Zákon striktne nepredpisuje formu evidencie, len vyžaduje aby bola evidencia príjmov chronologicky. Evidencia pohľadávok a zásob. Ak tú evidenciu vyriešíš formou zapisovania do zosita, alebo do tabuľky v exceli, je to len na tebe. Len aby to bolo prehľadné a zrozumiteľné aj pre tretie osoby (rozumej prípadnej daňovej kontrole).
klárikaklára
26.09.07,05:49
veľmi pekne ďakujem
klárikaklára
28.09.07,10:10
Prosím Vás, potrebujem poradiť.... Keď predmetom podnikania budem mať požičiavanie spol. šiat, t.j. pod názvom: poskytovanie služieb v rámci voľných živností?

Keď si chcem dať ako druhý bod podnikania - vedenie účtovníctva (mám ukončenú obchodnú akadémiu), budem musieť viesť JÚ, alebo v prípade, že si budem uplatňovať paušálne výdavky, stáčí evidovať chronologicky príjmy aj z požičiavania šiat + vedenie účtovníctva?
Aj v tomto prípade môžem používať faktúry + pokladničné doklady?
klárikaklára
28.09.07,10:15
Pri paušálnych výdavkoch sa neúčtuje, iba sa vedie evidencia o príjmoch v časovom slede, o zásobach, a o pohľadávkach.



Eviduje sa aj príjem odo mňa - ako vklad do podnikania?
sta
28.09.07,10:34
Prosím Vás, potrebujem poradiť.... Keď predmetom podnikania budem mať požičiavanie spol. šiat, t.j. pod názvom: poskytovanie služieb v rámci voľných živností?

Keď si chcem dať ako druhý bod podnikania - vedenie účtovníctva (mám ukončenú obchodnú akadémiu), budem musieť viesť JÚ, alebo v prípade, že si budem uplatňovať paušálne výdavky, stáčí evidovať chronologicky príjmy aj z požičiavania šiat + vedenie účtovníctva?
Aj v tomto prípade môžem používať faktúry + pokladničné doklady?

Ak si SZČO máš na výber:
1. viesť JÚ, alebo
2. uplatňovať si paušálne výdavky a vtedy vedieš len evidencie spomenuté v predchádzajúcich príspevkoch, nie je to vedenie účtovníctva, len evidencia.
Pre ktorú možnosť sa rozhodnúť je na Tebe, čo bude pre Teba výhodnejšie. Ak vieš, že budeš mať málo skutočných výdavkov, tak sa Ti vyplatia paušálne výdavky.
Aj v prípade, že využiješ uplatňovanie paušálnych výdavkoch môžeš vystavovať faktúry a v prípade úhrad v hotovosti (PPD), poprípade na bankový účet (bankový výpis).
sta
28.09.07,10:35
Eviduje sa aj príjem odo mňa - ako vklad do podnikania?

V prípade, že budeš viesť JÚ, tak vklad od Teba si zaúčtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane = osobný vklad podnikateľa (buď v hotovosti, alebo cez banku).
klárikaklára
28.09.07,13:13
V prípade, že budeš viesť JÚ, tak vklad od Teba si zaúčtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane = osobný vklad podnikateľa (buď v hotovosti, alebo cez banku).


Tak tomuto rozumiem, že v prípade JÚ sa to takto zaúčtuje. Potrebujem vedieť, v prípade, že si uplatňujem paušálne výdavky, či sa eviduje aj vklad do podnikania. Teda či je potrebné evidovať aj takého vklady? Alebo sa evidujú len príjmy z poskytovania služieb?
Zoltán Kovács
28.09.07,13:15
Tak tomuto rozumiem, že v prípade JÚ sa to takto zaúčtuje. Potrebujem vedieť, v prípade, že si uplatňujem paušálne výdavky, či sa eviduje aj vklad do podnikania. Teda či je potrebné evidovať aj takého vklady? Alebo sa evidujú len príjmy z poskytovania služieb?

PRi uplatňovaní výdavkov paušálne evidujú sa zdaniteľné príjmy.
klárikaklára
04.10.07,09:35
prosím Vás, potrebovala by som poradiť: V prípade, požiačiavania spol.šiat, musím niečo vybavovať aj na hygiene?
klárikaklára
11.10.07,05:08
Dobrý deň, prosím Vás o radu, V prípade, že si otvorím živnosť platnú od 1.11.07 a náhodou nebudem mať žiadny príjem napr. 2 mesiace, bude mi pozastavená živnosť?
Zoltán Kovács
11.10.07,05:10
Dobrý deň, prosím Vás o radu, V prípade, že si otvorím živnosť platnú od 1.11.07 a náhodou nebudem mať žiadny príjem napr. 2 mesiace, bude mi pozastavená živnosť?

Nie nebude, živnosť si môžeš pozastaviť jedine ty a nikto iný.
klárikaklára
07.12.07,10:05
Dobrý deň. Prosím Vás, potrebujem vedieť: Keď som si otvorila živnosť už teraz v decembri ale začiatok podnikania mám od 1.1.08, kedy som povinná prihlásiť sa do sociálnej poisťovne?
Vianocka
21.01.11,21:57
Prosím o radu k nasledovnej problematike.
Účtujem spoločnosť, ktorá podniká v oblasti požičiavania svadobných a spoločenských šiat a doplnkov a nejaké šaty aj predáva (veľmi málo). Nakoľko sa činnosť tejto spoločnosti len rozbieha, zdaniteľných príjmov z oboch činností nie je zatiaľ veľa, no nakúpených šiat za účelom tejto činnosti je samozrejme dosť.
Otázka:
Ako zaúčtovať nákup týchto šiat?
1) účet 504. je tovar na predaj, ale šaty sa vlastne vo výraznej miere požičiavajú, teda nepredávajú
2) účet 501. je materiál, ale táto požičovňa požičiava hotové šaty, ktoré kupuje (nešije ich, nekupuje materiál)
3) tržby za požičanie šiat účtujem na účte 602. ako služby, takže voči tomuto účtu by som mala mať účet 518. Ale šaty za účelom ich požičiavania nekupujem ako službu.
??????????
4) a vyplýva povinnosť robiť inventúru k 31.12.? Inventúra šiat ako nepredaných zásob tovaru mi pripadá nezmyselná, keď šaty sa najmä požičiavajú. Niektoré modely sa môžu požičať aj viackrát, hoci ich kúpa bola iba raz. Ak by som odúčtovala šaty na zásoby, potom by som vlastne nemala žiadne náklady. Ale šaty v požičovni sú, nakoľko sa nepredávajú, ale požičiavajú.
Tak čo s tým?
Máte niekto skúsenosť???????????????
Vianocka
27.01.11,17:49
Prosím o radu k nasledovnej problematike.
Účtujem spoločnosť, ktorá podniká v oblasti požičiavania svadobných a spoločenských šiat a doplnkov a nejaké šaty aj predáva (veľmi málo). Nakoľko sa činnosť tejto spoločnosti len rozbieha, zdaniteľných príjmov z oboch činností nie je zatiaľ veľa, no nakúpených šiat za účelom tejto činnosti je samozrejme dosť.
Otázka:
Ako zaúčtovať nákup týchto šiat?
1) účet 504. je tovar na predaj, ale šaty sa vlastne vo výraznej miere požičiavajú, teda nepredávajú
2) účet 501. je materiál, ale táto požičovňa požičiava hotové šaty, ktoré kupuje (nešije ich, nekupuje materiál)
3) tržby za požičanie šiat účtujem na účte 602. ako služby, takže voči tomuto účtu by som mala mať účet 518. Ale šaty za účelom ich požičiavania nekupujem ako službu.
??????????
4) a vyplýva povinnosť robiť inventúru k 31.12.? Inventúra šiat ako nepredaných zásob tovaru mi pripadá nezmyselná, keď šaty sa najmä požičiavajú. Niektoré modely sa môžu požičať aj viackrát, hoci ich kúpa bola iba raz. Ak by som odúčtovala šaty na zásoby, potom by som vlastne nemala žiadne náklady. Ale šaty v požičovni sú, nakoľko sa nepredávajú, ale požičiavajú.
Tak čo s tým?
Máte niekto skúsenosť???????????????

Prosím, nikto z vás neúčtuje požičovňu šiat??????????
zuziku
28.01.11,11:55
Môj názor pre teba je to majetok v tomto prípade drobný majetok ktorý sa účtuje na 501 príslušná anal. a vedieš si operatívnu evidenciu nakúpených šiať a keď predáš predpokladám staršie už toľko nepoužívané šaty ja by som dala cez nejakú 642 nemám pri sebe postupy tak neskôr doplním ale myslím že tak nejak
Vianocka
28.01.11,14:57
Môj názor pre teba je to majetok v tomto prípade drobný majetok ktorý sa účtuje na 501 príslušná anal. a vedieš si operatívnu evidenciu nakúpených šiať a keď predáš predpokladám staršie už toľko nepoužívané šaty ja by som dala cez nejakú 642 nemám pri sebe postupy tak neskôr doplním ale myslím že tak nejak

Ďakujem veľmi pekne za tvoj názor. Ak by som použila účet 642, potom by som nákup účtovala na párovom účte 542 -viď postupy účtovania, ako si napísala.
Ale privítala by som aj názor niekoho, kto má s tým reálnu skúsenosť. Žeby všetky požičovne šiat účtovali v sústave jednoduchého účtovníctva?
zuziku
30.01.11,13:46
Ďakujem veľmi pekne za tvoj názor. Ak by som použila účet 642, potom by som nákup účtovala na párovom účte 542 -viď postupy účtovania, ako si napísala.
Ale privítala by som aj názor niekoho, kto má s tým reálnu skúsenosť. Žeby všetky požičovne šiat účtovali v sústave jednoduchého účtovníctva?
nákup určite nie na 542 veď tie šaty kúpiš a používaš na podnikanie k tomu sa mi obsahová nápln tohto účtu nehodí,no ale nech sa TI vyjadrí k tomu niekto zbehlejší
jacekova
15.06.11,05:34
Prosím o radu k nasledovnej problematike.
Účtujem spoločnosť, ktorá podniká v oblasti požičiavania svadobných a spoločenských šiat a doplnkov a nejaké šaty aj predáva (veľmi málo). Nakoľko sa činnosť tejto spoločnosti len rozbieha, zdaniteľných príjmov z oboch činností nie je zatiaľ veľa, no nakúpených šiat za účelom tejto činnosti je samozrejme dosť.
Otázka:
Ako zaúčtovať nákup týchto šiat?
1) účet 504. je tovar na predaj, ale šaty sa vlastne vo výraznej miere požičiavajú, teda nepredávajú
2) účet 501. je materiál, ale táto požičovňa požičiava hotové šaty, ktoré kupuje (nešije ich, nekupuje materiál)
3) tržby za požičanie šiat účtujem na účte 602. ako služby, takže voči tomuto účtu by som mala mať účet 518. Ale šaty za účelom ich požičiavania nekupujem ako službu.
??????????
4) a vyplýva povinnosť robiť inventúru k 31.12.? Inventúra šiat ako nepredaných zásob tovaru mi pripadá nezmyselná, keď šaty sa najmä požičiavajú. Niektoré modely sa môžu požičať aj viackrát, hoci ich kúpa bola iba raz. Ak by som odúčtovala šaty na zásoby, potom by som vlastne nemala žiadne náklady. Ale šaty v požičovni sú, nakoľko sa nepredávajú, ale požičiavajú.
Tak čo s tým?
Máte niekto skúsenosť???????????????

posúvam....
blavaciko
15.06.11,12:51
nakup siat 029
prenajom siat 602
predaj siat 541 / 641

podla mna
jacekova
15.06.11,17:33
nakup siat 029
prenajom siat 602
predaj siat 541 / 641

podla mna

Vazne 029? Nakup siat na poziciavanie by sa tak ale nedostal do nakladov.....
blavaciko
15.06.11,18:50
odpisy? zeby?
jacekova
15.06.11,18:52
odpisy? zeby?


napadlo ma to ale myslela som, že najdem jednoduchšiu odpoveď ;)

čítala som tu na porade, že v JU účtujú nákup šiat na požičiavanie na materiál, v AE - drobný majetok. tak som myslela, že v PU to bude podobné (na 501 AE)
jacekova
17.06.11,05:18
napadlo ma to ale myslela som, že najdem jednoduchšiu odpoveď ;)

čítala som tu na porade, že v JU účtujú nákup šiat na požičiavanie na materiál, v AE - drobný majetok. tak som myslela, že v PU to bude podobné (na 501 AE)


posúvam.... nikto nemá v PU požičovňu šiat????
aneno
22.06.11,09:17
a nechces mat v tej pozicovni aj svadobné šaty? predávam svadobný salón...
wolfsvk
13.10.11,15:11
Minule som čítal jeden zaujímavý článok ... Skúste http://www.satyprekazdu.info/pozicovna-siat/ :)
caspero
24.01.14,09:05
Vianocka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/60821-pozicovna-spolocenskych-siat-post1627686.html#post1627686)
Prosím o radu k nasledovnej problematike.
Účtujem spoločnosť, ktorá podniká v oblasti požičiavania svadobných a spoločenských šiat a doplnkov a nejaké šaty aj predáva (veľmi málo). Nakoľko sa činnosť tejto spoločnosti len rozbieha, zdaniteľných príjmov z oboch činností nie je zatiaľ veľa, no nakúpených šiat za účelom tejto činnosti je samozrejme dosť.
Otázka:
Ako zaúčtovať nákup týchto šiat?
1) účet 504. je tovar na predaj, ale šaty sa vlastne vo výraznej miere požičiavajú, teda nepredávajú
2) účet 501. je materiál, ale táto požičovňa požičiava hotové šaty, ktoré kupuje (nešije ich, nekupuje materiál)
3) tržby za požičanie šiat účtujem na účte 602. ako služby, takže voči tomuto účtu by som mala mať účet 518. Ale šaty za účelom ich požičiavania nekupujem ako službu.
??????????
4) a vyplýva povinnosť robiť inventúru k 31.12.? Inventúra šiat ako nepredaných zásob tovaru mi pripadá nezmyselná, keď šaty sa najmä požičiavajú. Niektoré modely sa môžu požičať aj viackrát, hoci ich kúpa bola iba raz. Ak by som odúčtovala šaty na zásoby, potom by som vlastne nemala žiadne náklady. Ale šaty v požičovni sú, nakoľko sa nepredávajú, ale požičiavajú.
Tak čo s tým?
Máte niekto skúsenosť???????????????
posúvam....

Vianočka, ozval sa Ti niekto?

posúvam...
cacka
24.01.14,09:41
Nuž...to je trošku dilema. Ja by som to charakterizovala skôr ako drobný majetok a zaúčtovala by som to na 501. A k tej inventúre - asi by som na konci roka vytvorila k požičaným modelom nejakú opravnú položku na základe opotrebenia alebo podľa toho koľko krát boli požičané (stanoviť si nejaký rozpočet na životnosť šiat) a podľa toho by som spravila inventúru. Neviem či je tento postup správny, ale išla som na to tak logicky...možno niekto iný bude múdrejší....