zuzana s.
21.02.05,14:08
Dobry den,

vedel by mi prosim niekto poradit. Nas zamestnanec bol dlhsie PN. Stala sa chyba a mi sme mu omylom poslali na ucet peniaze vo vyske 7000 Sk. Od februara nastupil do prace. Mozme mu siahnut na vyplatu a jednorazovo to zrazit z vyplaty alebo musi on suhlasit so zrazkami?
tibor
21.02.05,13:47
normálne to daj ako omylom zaslaná platba a on má nejaký čas (týždeň-10 dní) na jej vrátenie - najlepšie: IHNEĎ...resp. formou jednorázovej zrážky z nasledujúcej mzdy.
lenkak
21.02.05,16:01
Sprav čím skôr.
zuzana s.
22.02.05,08:24
Naozaj mozem urobit zrazku zo mzdy, tak, ze na vyplatu bude mat nula? On totiz pracuje na polovicny uvazok pri mzde 5000 Sk. To znamena, ze 2 mesiace nedostane na vyplatu nic. Brani sa, ze mu nemozeme stiahnut celu mzdu, ale iba male zrazky s ktorymi on bude suhlasit. Je to problemovy zamestnanec a viem, ze uz bol na inspektorate prace sa pytat ci postupujeme spravne :(.
Luba2
22.02.05,08:38
Prečo sa takéto omyly stávajú vždy len pri problémových zamestnancoch? Normálny človek by Ti to obratom vrátil a ani by nerozmýšľal, ale takýto sa radí. Žiaľ, aj zákonník práce je na jeho strane. Pozri § 131 Zákonníka práce. Takáto zrážka, ktorú chceš urobiť nie je zahrnutá v odseku 2/, takže ju môžeš robiť len NA ZÁKLADE PISOMNEJ DOHODY SO ZAMESTNANCOM. Asi Ti iné nezostáva a dohodnúť sa s ním tak, ako to jemu vyhovuje. Asi hneď, keď peniaze dostal na účet, vedel, že mu nepatria, je to od neho neseriózne, ak sa takto správa, ale nemáš inú možnosť.
tibor
22.02.05,08:41
aha...tak to je iné kafe - nemôžeš mu siahnuť na celú mzdu. aspoň podľa mňa nie - ale ja sa inak bavím s takýmito zamestnancami a navyše ak je to problémový zamestnanec - dlho by sa neohrial - čo robí ak smiem vedieť na ten polovičný úväzok?
zuzana s.
22.02.05,08:48
Pracuje ako predavac obuvi, ma ciastocny invalidny dochodok, preto ten skrateny uvazok. Ono sa to taha dlho, zacinal u nas na plnom uvazku, potom bol dlho PN, ziadal o plny invalidny, ale ten mu nebol priznany. Pracovneho miesta sa drzi ako kliest a kedze ma CID nemozeme ho len tak prepustit a na dohodu o skonceni PP s odstupnym nechce pristupit.
zuzana s.
22.02.05,08:51
Dakujem Vam za radu.
Luba2
22.02.05,08:52
Zuzi no a keď je problémový, čo tak mu tie problémy vytýkať na papieri a potom výpoveď z dôvodu porušovania prac.disciplíny? Ak sa radí na inšpektoráte práce, to ešte neznamená, že sa s ním nedá pohnúť! Len treba postupovať bezchybne.
zuzana s.
22.02.05,08:59
To bude asi jedina cesta ako sa ho zbavit. Len ma desi predstava ako na nas postve kontrolu. Zatial sme kontrolu z uradu prace nemali. Ale hadam to ustojime :). V kazdom pripade dakujem pekne za odpovede.
tibor
22.02.05,09:00
uhm. CID je iné kafe...ste podnik nas 20 zamestnancov a tým pádom on je Váš vlastne povinný zamestnanec, lebo inak by ste platili pokutu?

Urobte dobrý skutok a dajte mu tých 7,000 ako odmenu za jedo doterajšiu prácu u Vás...neviem v akých číslach sa pohybujete, teda obrat a zisk...ale urobil by som to. možno i on sa polepší po tomto...
zuzana s.
22.02.05,09:17
uhm. CID je iné kafe...ste podnik nas 20 zamestnancov a tým pádom on je Váš vlastne povinný zamestnanec, lebo inak by ste platili pokutu?

Urobte dobrý skutok a dajte mu tých 7,000 ako odmenu za jedo doterajšiu prácu u Vás...neviem v akých číslach sa pohybujete, teda obrat a zisk...ale urobil by som to. možno i on sa polepší po tomto...
Mame okolo 70 zamestnancov. Pokutu by sme nemali myslim platit. Ale mame povinnost zamestnavat invalidnych obcanov. Ak nie tak platime odvody uradu prace za to, ze nezamestnavame.

O odmenach ja nerozhodujem. A myslim, ze moj sef nema volu mu dat peniaze, hlavne ak nastupil po dlhodobej nemoci, nema za co dostat peniaze a sprava sa arogantne, cituje nam zakony ako by sme mali postupovat a pripomina ake pokuty by sme mohli dostat. Pri tom sme ho nijako neukratili, ani neposkodili. Myslim si, ze chcel invalidny dochodok, nebol mu priznany, potom sa na sude odvolaval sa a aj napriek tomu ho nedostal. Tak sa vratil do prace.
june
22.02.05,11:30
omylom vyplatena mzda - nie je to par. 131 ods 2 pism. a) ?
=neboli splnene podmienky na priznanie tejto mzdy. ja by som mu to strhla - ak nie hned, tak pocas 3 mesiacov.
inak od neho vyzaduj uroky :rolleyes:
lenkak
22.02.05,11:37
Dostal peniaze na účet, tak čo chce? Ja by som mu tie penieze tiež strhla.
zuzana s.
22.02.05,11:58
Vlastne mate pravdu, to nebola ani mzda, ale chybna uhrada na jeho ucet. On nepracoval, takze nemal narok za dane obdobie kedy mu prisli peniaze na ucet na mzdu.
Luba2
23.02.05,09:20
omylom vyplatena mzda - nie je to par. 131 ods 2 pism. a) ?
=neboli splnene podmienky na priznanie tejto mzdy. ja by som mu to strhla - ak nie hned, tak pocas 3 mesiacov.
inak od neho vyzaduj uroky :rolleyes:
No omylom vyplatená mzda podľa môjho názoru nie je 131/2a - tam sa píše o vyplatenom preddavku na mzdu, čiže o zálohe, ktorú na základe niečoho dostal a neodrobil, takže nemal na ňu nárok.
Odcitujem Ti jedno rozhodnutie súdu:"Bez dohody o zrážkach zo mzdy nemôže zamestnávateľ odvolaním sa na ustanovenie § 131 Zákonníka práce zraziť zamestnancovi zo mzdy preplatok mzdy vzniknutý tým, že pri splatnosti mzdy zabudla zamestnankyňa učtárne zamestnávateľa zúčtovať vyplatený preddavok na mzdu zamestnanca."

Nie je to to isté, ale podobné. Omyom mu nezúčtovala vyplatený preddavok a potom už musela len cez dohodu. Rovnako aj Ty si vlastne urobila chybu a odstrániť ju môžeš len s jeho súhlasom na základe dohody.
zuzana s.
23.02.05,09:42
Ja sa priklanam k §131 bodu 2a. V januari ked som posielala uhrady miezd za 12/2004, vtedy som omylom poslala ciastku 7000.-Sk nasmu zamestnancovi na ucet, ktory bol dlhodobo PN (PN skoncila az v januari), takze nemal narok na tie peniaze. Ale radsej asi spisem tu dohodu o zrazkach :(.