Klára100
21.02.05,14:15
Chcela by som poprosiť o radu.
Keď zakladám s.r.o. a zriaďovacie náklady sú viac ako 50 000,- SK
Napr. pravníčka :30.000,- ,súdne poplatky10.000,-, softvér.15.000 Sk.Ako to potom ďalej zaúčtujem, prípadne odpíšem.
Ďakujem.
Vera
21.02.05,13:35
Všetko na 041 /

následne to dáš ako zaradenie 011 / 041
a ak je to teda viac ako 50 tis - odpisuješ ako nehmotný majetok - do 5-tich rokov
LEV
04.03.05,15:45
Nákup softwaru nie je zriaďovací náklad. Patria tam len kolky, notárske
poplatky za overenie dokladov a podpisov a právne služby pri spísaní zmluvy, resp. vkladu do or.
ingi
04.03.05,16:29
Chybný vstup - viď ďalšiu debatu.

Lev, všetko, čo sa obstará, resp. kúpi pred vznikom spoločnosti, je zriaďovací náklad, t.j. napr. aj PC, kopírka, atď. A ďalej sa postupuje ako píše Vera.
Fajdy
04.03.05,19:16
Zriaďovací náklad je iba to, čo súvisí so vznikom spoločnosti.
Súhlasím s Lev. :)
ondrejvla
04.03.05,19:23
Lev, všetko, čo sa obstará, resp. kúpi pred vznikom spoločnosti, je zriaďovací náklad, t.j. napr. aj PC, kopírka, atď. A ďalej sa postupuje ako píše Vera.Ingi, myslíš že PC kopírka sú zriaďovacie náklady? Podľa mňa nie, len notárkse poplatky, overovanie, kolky, zápisy do OR, ale určite nie SHV! Alebo žeby som niečo prehliadla? Možno sa pridajú aj iní Poraďáci, ale ja mám takú skúsenosť, že nie.
evina
04.03.05,21:45
Postupy účtovania........
§ 37 - Na účte 011 - zriaďovacie náklady sa účtujú náklady súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky, ktorými sú súdne poplatky, notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie, nájomné, náklady súvisiace so zriadením uhrádzané materskj spoločnosti a iné náklady. Zriaďovacími nákladmi nie sú náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku, zásob, reprezentačné a ďalešie náklady, ktoré podľa osobitného predpisu /zákon o DzP/ nie sú daňovým výdavkom.
ingi
04.03.05,22:09
Sorinko všetkým za zavádzanie, nemám pri sebe §§, mala som zakotvené v pamäti zo starších rokov, že aj dlhodobý majetok, ktorý sa obstará pred vznikom spoločnosti, sa zaradí a odpisuje v rámci zriaďovacích nákladov.

Ešte raz sa omlúvam za chybný vstup do debaty.
aktark
09.07.05,15:45
Postupy účtovania........
§ 37 - Na účte 011 - zriaďovacie náklady sa účtujú náklady súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky, ktorými sú súdne poplatky, notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie, nájomné, náklady súvisiace so zriadením uhrádzané materskj spoločnosti a iné náklady. Zriaďovacími nákladmi nie sú náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku, zásob, reprezentačné a ďalešie náklady, ktoré podľa osobitného predpisu /zákon o DzP/ nie sú daňovým výdavkom.
Prosím o názor, kto máte skúsenosti ohľadom zriaďovacích nákladov. V "Postupoch" v § 37 sú vymenované ako zriaďovacie výdavky aj výdavky na pracovné cesty. Nie je mi ale úplne jasné koho pracovné cesty, či len zakladateľov, resp. budúcich štatutárov, alebo aj tretích osôb.
Konkrétny prípad: obchodná spoločnosť od dňa svojho založenia /zaklad. zmluvou/ do dátumu svojho vzniku /zápis do Obch. reg./ zamestnávala zamestnanca, ktorému vyplácala cestovné, ktoré si účtovala na ú. 512. Zamestnanec vykonával pracovné cesty vlastným motorovým vozidlom týkajúce sa so zápisom do OR, prieskum trhu, práce súvisiace s budúcou činnosťou s.r.o. a podobne. Z tohto pohľadu je to v poriadku. Otázkou je, či vôbec mohla založená spoločnosť ešte nezapísaná v OR uzatvárať pracovnoprávne vzťahy?
Ak v "Postupoch" sú vymenované náklady na pracovné cesty všeobecne, nevylučujúc prac. cesty zamestnancov, tak to môžem brať akože aj prac. cesty zamestnancov-tretích osôb? To by mi aj vyhovovalo.
evina
09.07.05,17:45
Prosím o názor, kto máte skúsenosti ohľadom zriaďovacích nákladov. V "Postupoch" v § 37 sú vymenované ako zriaďovacie výdavky aj výdavky na pracovné cesty. Nie je mi ale úplne jasné koho pracovné cesty, či len zakladateľov, resp. budúcich štatutárov, alebo aj tretích osôb.
Konkrétny prípad: obchodná spoločnosť od dňa svojho založenia /zaklad. zmluvou/ do dátumu svojho vzniku /zápis do Obch. reg./ zamestnávala zamestnanca, ktorému vyplácala cestovné, ktoré si účtovala na ú. 512. Zamestnanec vykonával pracovné cesty vlastným motorovým vozidlom týkajúce sa so zápisom do OR, prieskum trhu, práce súvisiace s budúcou činnosťou s.r.o. a podobne. Z tohto pohľadu je to v poriadku. Otázkou je, či vôbec mohla založená spoločnosť ešte nezapísaná v OR uzatvárať pracovnoprávne vzťahy?
Ak v "Postupoch" sú vymenované náklady na pracovné cesty všeobecne, nevylučujúc prac. cesty zamestnancov, tak to môžem brať akože aj prac. cesty zamestnancov-tretích osôb? To by mi aj vyhovovalo.
Podľa mojej mienky áno. Išlo o pracovné cesty v súvislosti so zakladaním spoločnosti.

Citujem ešte z článku založenie a vznik s.r.i. -autor Ing. Dušan Dobšovič:
Konanie v mene spoločnosti pred jej vznikom

Spoločnosť s ručením obmedzeným vzniká až ku dňu svojho zápisu do obchodného registra. V dobe od založenia do vzniku spoločnosti musia však zakladatelia splniť určité povinnosti, a preto ObchZ reguluje aj právne postavenie zakladateľov a štatutárnych orgánov v dobe od založenia do vzniku spoločnosti.
Pretože spoločnosť ako právny subjekt do dňa zápisu v obchodnom registri neexistuje, nemôžu vznikať záväzky samotnej spoločnosti, ale zo záväzkov, ktoré prevzali za spoločnosť, sú spoločne a nerozdielne zaviazané všetky osoby konajúce v mene spoločnosti pred jej vznikom. Ak valné zhromaždenie spoločnosti toto konanie v mene spoločnosti schváli do 3 mesiacov od vzniku spoločnosti, platí, že z tohto konania je spoločnosť zaviazaná od počiatku. Spoločnosť nesmie prevziať iné záväzky než tie, ktoré súvisia so vznikom spoločnosti a z ktorých sú zaviazaní zakladatelia alebo štatutárne orgány, okrem tých záväzkov, ktoré prevzala s odkladacou podmienkou účinnosti právneho úkonu, ktorou je dodatočné schválenie spoločníkmi alebo príslušným orgánom spoločnosti.
pyton
09.07.05,19:45
Sorinko všetkým za zavádzanie, nemám pri sebe §§, mala som zakotvené v pamäti zo starších rokov, že aj dlhodobý majetok, ktorý sa obstará pred vznikom spoločnosti, sa zaradí a odpisuje v rámci zriaďovacích nákladov.

Ešte raz sa omlúvam za chybný vstup do debaty.

Hovoríš o "starších rokoch", ale podľa mňa to takto, ako si hovorila ty, nebolo nikdy, ani v starších rokoch. /Aby si zas niekto nemyslel, že v minulosti to mal mať takto.../