neshiq
15.09.07,01:29
Nakolko sa ku mne nedostala ziadna odpoved, bol som nuteny zmenit znenie otazky. Prosim poradte mi aspon s tymto:

v masiacoch 1, 2 som bol student
v 3 som bol evidovany na UP
v 4,5,6,7,8 som pracoval na dohodu (pocas tychto mesiacov som platil zdravotne = 3460 sk)
v 9,10,11,12 som zase student a sucastne pracujem na dohodu

Moj zarobok je v kazdom mesiaci nizsi nez 40 000, no zaroven celkove prijimy za rok 2007 presiahnu 100 tisic

Vedela by mi dobra dusa poradit ako to bude s RZZP prosim ? Ak potrebujete viac info, rad doplnim. Dakujem vam moc
Jana Motyčková
15.09.07,15:11
RZZP budeš musieť robiť , či budeš platiť ZP (14%) z celého príjmu, závisí aj od výšky príjmu v úhrne počas doby, kedy si bol študentom. Ak tvoje príjmy mesačne budú vyššie ako 3800 Sk, je vhodné rozmýšľať nad pracovným pomerom, prípadne nad kombináciou PP a dohody.
Tiež sa chystá novela zákona o ZP,ale vyzerá to tak, že tento rok už nevplyvní.
neshiq
15.09.07,20:36
no moj mesacny prijem je zhruba 10-20tisic. rozmyslal som o zivnosti a nasledne teda uzavreti dohody o spolupraci so sefom, ale v tejto sfere som novacik a tak sa nechcem popalit. ake vyhody/nevyhody by plynuli ak by som bol zivnostnik ako som spominal ?
Jana Motyčková
16.09.07,08:04
Pokiaľ o živnosti rozmýšľaš iba kôli ZP, treba si uvedomiť, že spätne ti už nepomôže a po 1.1.08 už nebude mať z hľadiska ZP význam. Po 1.1. ako študent z dohôd ZP platiť nebudeš. Predpokladám, že študuješ na dennom štúdiu a nemáš už ukončenú nejakú VŠ. Na druhej strane, ak zo živnosti prekročíš za rok hrubý príjem 97200, od júla nasledujúceho roku budeš musieť platiť SP, čo je viac ako 14% na ZP. Tiež treba zvážiť, či práca, ktorú chceš vykonávať na živnosť nie je závislou činnosťou (keďže doteraz ju robíš na dohodu). Samozrejme môžeš mať živnosť bez príjmu alebo s nejakým minimálnym príjmom a popri tom robiť na dohody, potom z dohôd ZP neplatíš - s tým že po 1.1.08 aj tak z dohôd už ZP platiť nebudeš. A keš prestaneš byť študentom od toho momentu budeš povinne platiť ZP ako SZČO, aj keď by si pŕijem nemal.
neshiq
16.09.07,11:38
dakujem za odpoved. fakt je ten ze ja to pokladam za normalnu pracu ktora ma "zivy" .. problem je ten ze mam moznost byt zivnostnik a spolupracovat alebo takto na dohodu. ako zamestnanca by ma nezobral. co je na tom najsmutnejsie je ze moj zisk = suma_ktoru_dohodnem_s_klientom - 19% - 30% - 14% .. posledne dve % su provizia sefovi a zdravotne.. cize je to na zaplakanie.. preto hladam alternativy aby sa mi tolko nestrhavalo z platu, toto ma prilis nemotivuje. kazdopadne dakujem za vyjadrenie, nasiel som tam nove informacie
veronikasad
16.09.07,12:47
dakujem za odpoved. fakt je ten ze ja to pokladam za normalnu pracu ktora ma "zivy" .. problem je ten ze mam moznost byt zivnostnik a spolupracovat alebo takto na dohodu. ako zamestnanca by ma nezobral. co je na tom najsmutnejsie je ze moj zisk = suma_ktoru_dohodnem_s_klientom - 19% - 30% - 14% .. posledne dve % su provizia sefovi a zdravotne.. cize je to na zaplakanie.. preto hladam alternativy aby sa mi tolko nestrhavalo z platu, toto ma prilis nemotivuje. kazdopadne dakujem za vyjadrenie, nasiel som tam nove informacie

Nerozumiem, prečo v priebehu roka platíš z dohôd zdravotné poistenie. V čase keď si nebol študent, mal si sa prihlásiť ako samoplatiteľ, z vymeriavacieho základu samoplatiteľa platíš preddavky a rozdiel sa vysporiada v ročnom zúčtovaní ZP. To zdr.poistenie ti strháva zamestnávateľ ?

Podobne aj daň - podpíš u zamestnávateľa Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a uplatní ti nezd.časť základu dane.

---------
Veronika
neshiq
16.09.07,14:11
Ved ano, samoplatitelom som bol odkedy som sa odhlasil z UP. To som si nasiel pracu na dohodu. ZP som platil do septembra, teraz som zase student takze som oslobodeny od toho. Cize v priebehu 5 mesiacov som bol samoplatitel a pracoval na dohodu a zaroven budem dalsie 4 mesiace student a pracovat na dohodu. Problem je ze vobec netusim z coho vlastne a kolko budem platit zdravotne. Ako som spomenul vyssie moja vyplata za zakazku je suma_ktoru_dohodnem_s_klientom - 19% - 30% .. (14% som uviedol pretoze som pocital s tym ze za rok zarobim urcite viac ako polovica uhrnu minimalnej mzdy). Pride mi to ujete. Neviem ci sa do RZZP zapocitava dohodnuta suma, alebo to co sa mi dostane do ruk. Tiez by ma zaujimalo ako to je s danami ktore sa mi z toho strhnu, ci mam nejaky narok na ich vratenie, alebo to je vec sefa. Ak vam to pomoze mozem napisat orientacny rozpis toho co som zarobil
---------------------------
mesiac (SP - samoplatitel, ST-student) - zarobok
4 SP - 10000
5 SP - 10000
6 SP - 10000
7 SP - 10000
8 SP - 10000
9 ST - 20000
10 ST - 20000
11 ST - 20000
12 ST - 30000

hm, no verim ze to je na nieco, ja som z toho vol, a citim sa pri mojej praci ako novodoby otrok (sumy su bohuzial orientacne), ale predpokladajme ze to prekroci 100 tisic / rok. Dakujem za vas cas
KEJKA
16.09.07,15:25
Kedže si nepodpísal vyhlásenie, dáš si aj daňové priznanie k dani z príjmu, uplatníš tam odpočitatelnu položku, takže daň sa ti pri cca 100 tis. zárobku vráti skoro celá.
odpočítavaš 30% provízia šéfovi? to mi smrdí. Ved iba dohodneš obchody, fakturuje šéf a má ti dať dohodnutú odmenu (očistenú od provízie).
Lebo takto platíš dane aj za šéfa, resp. budeš platiť ZP z nereálnych príjmov.
Lepšie si dohodni podmienky.
neshiq
16.09.07,15:50
tak to nie je. sef mi dohadzuje pracu, ja ju len robim. sumu urcim ja. sef dostane 30% zo suma-19%... ja dostanem suma-19%-30%, to znamena ze ak som sa s klientom dohodol na 13 000, sef dostane cisty zisk 3159, dan z 13000 je 2470 (tu zaplati sef statu za mna) a mne sa dostane zisk 7371... z coho vlastne platim ZP ? z 13000? z 7371? alebo inak?... mam chut sa obesit, neviem sa z toho vyhrabat :(
veronikasad
16.09.07,20:00
tak to nie je. sef mi dohadzuje pracu, ja ju len robim. sumu urcim ja. sef dostane 30% zo suma-19%... ja dostanem suma-19%-30%, to znamena ze ak som sa s klientom dohodol na 13 000, sef dostane cisty zisk 3159, dan z 13000 je 2470 (tu zaplati sef statu za mna) a mne sa dostane zisk 7371... z coho vlastne platim ZP ? z 13000? z 7371? alebo inak?... mam chut sa obesit, neviem sa z toho vyhrabat :(

To je príliš komplikovaný výpočet. Pýtaj si od šéfa výplatnú pásku - zo zákona ti ju musí dať a zistíš z akej sumy a koľko ti strháva daň a aj aký budeš mať vymeriavací základ na zdr.poistenie. Podpíš vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, daň budeš mať nižšiu. V marci 08 podáš daň.priznanie a zdaní sa ti len časť mzdy na dohodu, ktorá presahuje nezd.časť základu dane. Ostatnú daň ti štát začiatkom mája vráti.

mimotemy ... obesiť sa ? To by bolo škoda - iba ak na krk nejakej mladej šikovnej účtovníčke...

---------
Veronika
neshiq
17.09.07,15:04
Dakujem Veronika. Tieto informacie vyzeraju doost uzitocne .. a komplikovane :). Tak si drzim palce :D a vam, co ste odpovedali, dakujem.. ahojtee