lenkamr
15.09.07,14:12
Dobry deň. Som rozvedená a s ex ešte nemame vysporiadané BSM - rodinny dom. Neplati mi ani vyživne na deti a preto by som potrebovala vedieť či je možne, nejak dosiahnuť aby prepisal svoju 1/2 domu na deti, čim by sa vyrovnal dlh, ktory na vyživnom má. On s tym však nesuhlasí. Existuje nejaký spôsob?
cascade
15.09.07,21:53
Tak toto zaujíma aj mňa. Poradí niekto ?
Dáša_
18.09.07,17:58
Nárok na výživné pre maloleté dieťa sa nedá započítať s ničím. Zo zákona.

Riešiš výživné alebo BSM? Ak výživné, tak exekútor, trestné oznámenie, náhradné výživné.

Ak riešiš BSM, tak je podstatné, kedy nadobudol rozsudok o rozvode manželstva platnosť.
lenkamr
22.09.07,08:31
Riešim aj vyživne aj BSM. Podala som aj trestne oznamenia, odsudili ho, aj na exekuciu. Neviem či ako szčo mam narok na nahradne vyživne.
Dáša_
23.09.07,17:40
A kedy nadobudol rozsudok a rozvode právoplatnosť?
lenkamr
29.09.07,11:22
Rozsudok nadobudol pravoplatnost v decembri 2005.
veronikasad
29.09.07,12:44
Rozsudok nadobudol pravoplatnost v decembri 2005.
Pokiaľ mám správne informácie, ak do troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode nevysporiadate BSM - dohodou alebo súdnou cestou - po tomto termíne hnuteľné veci sa stávajú majetkom toho, kto ich po rozvode užíva a nehnuteľnosti budú zapísané na liste vlastníctva podielom 1/2 - a s tým môže byť neskôr problém.

---------
Veronika
lenkamr
29.09.07,12:57
Takže ak tomu dobre rozumiem, ak dom uživam ja po uplynuti tretieho roku od rozvodu pripadne mne s tym, že mojho ex musim vyplatit z polovice. A čo ak chcem dom predať ale on s tym nesuhlasi, no nechce ma ani vyplatit? Môžem ho sudnou cestou prinutit k predaju?
Gido
29.09.07,12:59
Pokiaľ mám správne informácie, ak do troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode nevysporiadate BSM - dohodou alebo súdnou cestou - po tomto termíne hnuteľné veci sa stávajú majetkom toho, kto ich po rozvode užíva a nehnuteľnosti budú zapísané na liste vlastníctva podielom 1/2 - a s tým môže byť neskôr problém.

---------
Veronika

V tomto prípade to bude skôr výhoda, ak budú nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve (každý v 1/2 ), pretože z jeho podielu môže byť uspokojený nárok v exekučnom konaní na neuhradené výživné. Takže v podstate je možnosť získať do vlastníctva aj podiel bývalého manžela...
veronikasad
29.09.07,13:00
Takže ak tomu dobre rozumiem, ak dom uživam ja po uplynuti tretieho roku od rozvodu pripadne mne s tym, že mojho ex musim vyplatit z polovice. A čo ak chcem dom predať ale on s tym nesuhlasi, no nechce ma ani vyplatit? Môžem ho sudnou cestou prinutit k predaju?

Nie, ak BSM do troch rokov nevysporiadate, zapíšu vás na list vlastníctva oboch. Pri predaji - ak ex manžel nebude s tým súhlasiť, budeš mať problém. Vlastníkom budeš len 1/2 domu.

------
Veronika
veronikasad
29.09.07,13:02
V tomto prípade to bude skôr výhoda, ak budú nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve (každý v 1/2 ), pretože z jeho podielu môže byť uspokojený nárok v exekučnom konaní na neuhradené výživné. Takže v podstate je možnosť získať do vlastníctva aj podiel bývalého manžela...

Mala som na mysli skôr problém pri príp. predaji domu.

--------
Veronika
lenkamr
29.09.07,13:12
Tak ako by som mala postupovať aby sa to vyriešilo? Asi len sudnou cestou, však?
Gido
29.09.07,13:18
Doporučujem pokračovať v podávaní trestných oznámení a vymáhať dlžné výživné v exekučnom konaní. Ja vidím možnosť domocť sa výživného práve exekúciou na jeho podiel na nehnuteľnosti. Možno neskoro ale predsa!
lenkamr
29.09.07,13:33
No trestne oznamenia už nemôžem podavať, pretože už je vo väzeni. Na exekuciu som tiež podala, ale zatiaľ to sa nič nedeje a je tomu už asi 1,5 roka.