duris11
15.09.07,15:11
Dobrý deň,
rada by som sa informovala o účtovaní v s.r.o., ktorá poskytuje pôžičky fyzickým osobám nebankovým spôsobom, tzn. z vlastných zdrojov. Všetky pôžičky sú poskytované na nehnuteľnosti, tzn. ak do určitej doby nesplatí dlžník dlžnú sumu alebo úroky, nehnuteľnosť prechádza do vlastníctva našej s.r.o.
Robím účtovníctvo 9 rokov a účtovala som iba výrobné firmy, takže s týmto druhom účtovania nemám skúsenosti. Hľadala som aj v príručke od "Cenigovej" ako by som to mala asi účtovať, nič som tam však také nenašla.
Zaujímalo by ma ako sa účtuje:
Poskytnutie pôžičky fyzickej osobe (vačšinou ide o splatnosť 12 mes.),
V prípade nesplatenia úroku alebo istiny nehnuteľnosť prechádza pod naše vlastníctvo, ako to mám zaúčtovať?
Ďakujem pekne vopred za rady.
duris11
Braňo
15.09.07,14:46
Treba vychádzať zo zmlúv, ktoré uzatvárate. Bez posúdenia zmlúv sa nedá poradiť ani predkontácia.
duris11
18.09.07,18:25
Dobry vecer,
takze k netu som sa dostala opat po 2 dnoch. Dik za odpoved. Zmluvy su vpodstate stale to iste dokola. Iba sa meni suma, vyska urokov, datum splatnosti istiny. Zmluvy su postavene na tom, ze predmetom zmluvy je dohoda o uhrade pohladavky/istiny v urcitej vyske. Financne prostriedky su vyplacane pri podpise zmluvy v hotovosti. Dalej je v zmluve uvedeny splatkovy kalendar+sankcie za nezaplatenie urokov. Zmluva obsahuje predmet /nehnutelnost/na ktory sa pozicka vztahuje. V pripade, ze dlznik nesplaca uroky, dostava upomienku c.1. Po upomienke c.1 firma zasiela upomienku c.2 a ked ani vtedy dlznik nezaplati, nastava ta situacia, ze nehnutelnost prechadza do vlastnictva firmy.
Nemam tie zmluvy pri sebe, preto tie utrzkovite info. Budem sa snazit vypytat si aspon kopie zmluv.
Bola by som Vam povdacna za Vase rady. Dakujem
duris11