Gretta
15.09.07,17:40
Mili Poradaci, uz dlhsie sa snazim najst odpoved na moju otazku. Bohuzial, zatial mi nikto nebol schopny poradit. Verim, ze tu sa mi to podari.
Som zivnostnicka, mam s.r.o. aj obcianske zdruzenie. V juni 2006 som si na zivnost kupila nove auto za 400 tis. Sk. Vtedy som este nebola platitelom DPH - tou som az od 1.9.2006.
Od 1.7.2007 platim zo zivnosti velmi vysoke odvody na zdravotne aj socialne odvody - na ktore teraz nemam peniaze, lebo nepodnikam. Potrebujem SURNE "optimalizovat" alebo "minimalizovat" odvody. Rada by som preto zrusila zivnost. To by som ale musela zo zivnosti aj nejako "dostat" to auto.
Neviem co je najvyhodnejsie. Ci sa mam nejakym sposobom umiestnit vo svojej s.r.o.-ako zamestnanec ? ako konatel ? ..neviem
Takisto ako najvhodnejsie "premiestnit" auto - mam ho prepisat na s.r.o. ? alebo si ho dat na mna ako fyzicku osobu (tu by som ale musela prepisovat SPZ, kedze trvaly pobyt mam stale u rodicov a zivnost aj s.r.o. mam inde).Budem musiet platit z prevodu auta aj nejake dane? co si budem moct davat do nakladov?
Viem, ze moje otazky su zlozite a dlhe.Prosim vas vsak o radu.
Dakujem.
greta
mysimis
15.09.07,16:33
Z Tvojej otázky nie je zrejmé akým spôsobom si kúpila auto......leasing, hotovosť, úver.....
Zoltán Kovács
15.09.07,19:01
Mili
Od 1.7.2007 platim zo zivnosti velmi vysoke odvody na zdravotne aj socialne odvody - na ktore teraz nemam peniaze, lebo nepodnikam.

Čo znamená nepodnikám? Ak máš prerušenú živnosť, tak aj do poisťovni si to mala nahlásiť ako zmenu, a ukončiť platenie do SP a ZP. Len do ZP si sa mala prihlásiť ako samoplatiteľka, a samoplatitelia platia minimum.
Gretta
15.09.07,21:19
dakujem za reakciu. auto som kupila v hotovosti./medzitym som vsak mala nehodu zo skodou cca za 170 tis. Sk/.
Gretta
15.09.07,21:22
dakujem za upozornenie..to ze "nepodnikam", znamena ze zivnost mam, platim odvody, ale zo zivnosti nemam ziadne prijmy...uz dlhsie nepracujem.
Zoltán Kovács
16.09.07,07:23
dakujem za upozornenie..to ze "nepodnikam", znamena ze zivnost mam, platim odvody, ale zo zivnosti nemam ziadne prijmy...uz dlhsie nepracujem.

Tak ho treba prerušiť,minimálna doba prerušenia je 1/2 roka.
veronikasad
16.09.07,07:37
Jedna z možností :

Po pozastavení živnosti auto prehlasiš na DI z IČO na FO, vysporiadaš daň z mot.vozidla na DU - oznámiš, že auto už nevyužívaš na podnikanie a DU ti rozdiel dane vráti. Potom môžeš súkromné auto využívať ako zamestnanec sro-čky a uplaťňovať si náhrady v zmysle zákona o cest.náhradách /6,20sk/km+spotrebované PHL/

--------
Veronika
Gretta
16.09.07,09:42
dakujem za rady.
1. je pre mna teda vyhodnejsie (z hladiska platenia odvodov, prip. inych vyhod) zamestnat sa vo vlastnej s.r.o. na minimalnu mzdu, alebo byt jej konatelom?ako potom platim odvody?
2.keby som si auto chcela dat do s.r.o., co by som musela urobit ? musim platit z toho prevodu dan?
dakujem este raz za rady
greta
Antonia Jendrišáková
16.09.07,11:34
zamestnanec s.r.o., auto nezaradiť do firmy. Používať ho ako súkromné vozilo zamestnanca na PC. Neplatíš daň z motorových vozidiel (cestnú daň). Zamestnancovi - Tebe - preplácať CN. Cn nejdú do vymeriavacieho základu zamestnanca a sú oslobodené od dane. Sú daňovým výdavkom s.r.o.
Gretta
21.09.07,08:15
dakujem vam vsetkym za rady.cenim si to.gretta