rozich
15.09.07,19:14
Zdravim,
mam problem s vyskou poistneho do soc. poistovne. Zivnost som zalozil v polke decembra 2005. Do danoveho priznania som priznal fakturu vo vyske 107 000 sk. Odvody za rok 2005 mi vypocitali na cca 152 000 Sk podla ich vzorca kde sa deli poctom mesiacov. Kedze som podnikal iba jeden mesiac vypocitali mi maximalne odvody. To znamena ze ked som uviedol hruby prijem 107 000 co je bez nakladov tak ma ten jeden mesiac stal niekolkonasobne viac ako som zarobil. Myslite ze sa da stym nieco robit? Ci kazdy kto si zalozi zivnost v decembri ma skratka smolu ak presiahne 12 nasobok min. mzdy? Uz len to ze zivnostnik musi uvadzat do socky hruby prijem bez nakladov je chore. Ale toto sa mi zda mega chore.. Neviem ci mi niekto poradi ale rozhodne sa mi to zda dost neadekvatne aby clovek zaplatil na odvodoch viac ako zarobil. dik
TATRY MKS
15.09.07,17:39
Ja som mala tento problém za rok 2004 (SZČO od 1.11.2004). Tiež som mala príjem za dva mesiace ale boli tam príjmy za celý rok - robím účtovníctvo - vysvetľovala som šéfom v sociálnej poisťovni, že účtovníctvo sa dá urobiť aj za celý rok na konci roka - sú tam príjmy v podstate za celý rok. Nepomohlo, musela som si zobrať pôžičku a splatiť odvody. V roku 2005 som musela ísť na maródku - vôbec som si neuvedomila, že to má aj druhú stránku ... - keď mi prišla maródka na účet v tisícoch skoro som odpadla.
Jana Motyčková
15.09.07,18:04
Uz len to ze zivnostnik musi uvadzat do socky hruby prijem bez nakladov je chore. Ale toto sa mi zda mega chore.. Neviem ci mi niekto poradi ale rozhodne sa mi to zda dost neadekvatne aby clovek zaplatil na odvodoch viac ako zarobil. dik
K tomuto - hrubý príjem sa uvádza iba pre posúdenie, či je SZČO povinne poistený. Vymeriavací základ sa určuje zo základu dane. Takže asi tam bude problém.
Ak si odpočítaš náklady, minimálne paušál 40%, aspoň o to sa ti zníži odvod na SP, T.j. mal by si VZ = 107000-40% =64200, VZ je 1/2, t.j. 32100. Aj to je dosť ale aspoň čosi. Inak už iba ukončiť živnosť alebo maximálne využívať PN, OČR - za tú dobu poistné neplatíš.
Jozef Mihál
15.09.07,19:33
Ad rozich:

Bez urážky - treba sa naučiť kedy živnosť založiť - a kedy ju ukončiť.

Zo živností typu, aký uvádzate v otázke, je prepych platiť odvody do SP. Kto v tom vie chodiť, žiadne odvody z takýchto živností do SP neplatí - a legálne.
neshiq
16.09.07,16:25
Ad rozich:

Bez urážky - treba sa naučiť kedy živnosť založiť - a kedy ju ukončiť.

Zo živností typu, aký uvádzate v otázke, je prepych platiť odvody do SP. Kto v tom vie chodiť, žiadne odvody z takýchto živností do SP neplatí - a legálne.

Pan Mihal, nechcem odbocovat od hlavnej temy, ale chcel by som Vas poprosit ci by ste Vas prispevok mohli strucnejsie rozvit, pripadne ma odkazat na clanok kde sa to rozobera. Totiz uvazujem o zivnosti, tento prispevok mi vsak mierne pootvoril oci kedze sa blizi koniec roku. Dakujem. Pekny zvysok dna
ajobs
16.09.07,17:10
Pan Mihal, nechcem odbocovat od hlavnej temy, ale chcel by som Vas poprosit ci by ste Vas prispevok mohli strucnejsie rozvit, pripadne ma odkazat na clanok kde sa to rozobera. Totiz uvazujem o zivnosti, tento prispevok mi vsak mierne pootvoril oci kedze sa blizi koniec roku. Dakujem. Pekny zvysok dna


Pozri napríklad tu http://www.porada.sk/t30299-vplyv-zrusenia-a-znovuzalozenia-zivnosti-na-vysku-odvodov-sp-a-zp.html
neshiq
16.09.07,17:45
Melnick
16.09.07,17:49
Pan Mihal, nechcem odbocovat od hlavnej temy, ale chcel by som Vas poprosit ci by ste Vas prispevok mohli strucnejsie rozvit, pripadne ma odkazat na clanok kde sa to rozobera. Totiz uvazujem o zivnosti, tento prispevok mi vsak mierne pootvoril oci kedze sa blizi koniec roku. Dakujem. Pekny zvysok dna

neshig, to znamená,zdržiavaj sa na Porade a máš vyhraté.:D :D :D Všetko sa tu dozvieš a bezbolestne.
Jozef Mihál
16.09.07,19:04
S bolestným vo výške príslušného poplatku sa dozviete všetko a bez veľkého hľadania na www.drak.porada.sk.

Pokiaľ ide o triky s odvodmi, napríklad tu:
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/optimalizacia-odvodov/