Matulka
21.02.05,14:56
Ahojte, neviete ci sa da nejakym sposobom FO zvysit zaklad dane za rok 2004 tak aby to neovplyvnilo DPH?
Matulka
21.02.05,14:01
nikto nist?
vladan
21.02.05,14:03
nikto nist?... po pracovnej dobe? :eek: ... zvýšiť ZD? :eek: ... :D:D:D
Matulka
21.02.05,14:05
no len by ma zaujimalo, ci sa da nejakym sposobom spravit, aby FO nevznikla strata, ale nejako vycarovat danovu povinnost
Martas
21.02.05,14:13
Ak máš nejeké výdavky bez DPH, tak ich vylúč z účtovníctva. Alebo vystav faktúru na prenájom priestorov - to môže byť bez DPH. Alebo ak máš odpisy, tal si ich môžeš prerušiť.
Matulka
21.02.05,14:30
hmmm...tak som v prenajatej budove, do najmu nemam co dat, odpisy ani robit nejdem...takze budem asi stratova
vladan
21.02.05,14:32
Matulka, aké predmety činnosti máš v živnostenskom liste?
Matulka
21.02.05,14:40
tlačiarenske a polygraficke sluzby
Susan
21.02.05,14:55
Mozes mi prihrat nejake naklady:-)) Mozes to zobrat aj vazne! Tlaciarenske sluzby sa vzdy zidu.
Matulka
21.02.05,14:57
no to hej, ale bez DPH to asi nepojde, nie?alebo hej?
Martas
21.02.05,14:58
Myslím, že Matuľka Ti nemôže "prihrať náklady" , lebo spomína, že je plátca DPH. Takže, keby Ti niečo vyfaktúrovala musel by si jej tú DPH zaplatiť.!A touž je aj tak neskoro lebo priznanie DPH už za 12/04 podala. Takže pasé.
Matulka
21.02.05,15:00
este ma napadlo, ze co keby som spravila ti nejaku zalohovu fakturku (aj ked tam som si neni ista ako je to s DPH)
Matulka
21.02.05,15:01
neda sa to DPH pri zalohovej Fa nejako obist?
Matulka
21.02.05,15:02
potrebujem byt totiz v pluse, koli tomu, ze chcem brat uver...ja viem, ze som sa spamatala dost neskoro, ale nenajde sa nejaka moznost?
accad
21.02.05,15:05
Možno tak službu do zahraničia.
Matulka
21.02.05,15:07
hm tak to nehrozi
Matulka
21.02.05,15:08
a preddavkove fakt. su s DPH?nie, ci hej?
Matulka
21.02.05,15:10
to vazne nijak nejde?!
Matulka
21.02.05,15:12
prosim poradte
accad
21.02.05,15:12
a preddavkove fakt. su s DPH?nie, ci hej?K prijatému preddavku musí byť vystavený daňový doklad s DPH.
Matulka
21.02.05,15:14
este ma napada, co tak ze by som prenajala niekomu nejaky stroj. to by mohla byt faktura bez DPH?
Matulka
21.02.05,15:19
mohla?.....
Matulka
21.02.05,15:28
Ak by som teda vystavila fakturu na prenajom nejakeho zariadenia, tak by to malo byt posudzovane ako prilezitostny prenajom hnutelnej veci, nie?podlieha to DPH?ja si myslim, ze nie, ale ak hej tak ma prosim poucte, nech som si ista
lenkak
21.02.05,15:38
Prenájom sa fakturuje aj s DPH.
Matulka
21.02.05,15:41
to je strasne a co sa moze fakturovat bez DPH?
Matulka
21.02.05,15:43
a keby FO len ako obcan predal trebars chladnicku niekomu, alebo nejaku inu vec, tak tento prijem moze zahrnut medzi ostatne prijmy? to by nemuselo byt s DPH, nie?
lenkak
21.02.05,15:49
Neviem presne čo chceš dosiahnuť, ale keď ty ako firma si kúpiš od občana FO, ktorý nepodniká chladničku (bez DPH) tak máš vydavok a nie príjem. Alebo chceš vedieť ohľadom toho občana? Pre občana je to príjem, je živnostníkom?
Matulka
21.02.05,15:52
ja som to myslela presne opacne. ja predam obcanovi, takze pre mna bude prijem, pre obcana vydavok. pomohlo by mi to nejako zvysit zaklad dane?
Matulka
21.02.05,15:55
ja totiz potrebujem byt silou mocou byt v pluse, lebo potrebujem kupit novu technologiu a na to potrebujem uver a ked budem v strate, tak mi nikto uver neda, to viem.takze preto vymyslam a spekulujem ako sa len da :-)
lenkak
21.02.05,15:58
Takže ak som dobre pochopila, si SZČO. Predáš niečo čo nemáš v majetku, v žiadnej evidencii. Ako náhle predáš niečo čo nemáš v účtovníctve tržba z toho je pre Teba príjem, ktorý neovplyvňuje základ dane z príjmov, je to síce bez DPH, ale nejde Ti to do zdaniteľného príjmu. Podľa mňa takto si nezvýšiš základ dane.
Matulka
21.02.05,16:01
Takže ak som dobre pochopila, si SZČO. Predáš niečo čo nemáš v majetku, v žiadnej evidencii. Ako náhle predáš niečo čo nemáš v účtovníctve tržba z toho je pre Teba príjem, ktorý neovplyvňuje základ dane z príjmov, je to síce bez DPH, ale nejde Ti to do zdaniteľného príjmu. Podľa mňa takto si nezvýšiš základ dane.
takze mi asi neporadis, ako by som sa tej strate mohla vyhmut. asi nijak, ze?no som sa neskoro zobudila....
lenkak
21.02.05,16:03
V akom účtovníctve účtuješ?
Matulka
21.02.05,16:04
V akom účtovníctve účtuješ?
v jednoduchom uctovnictve :-)
lenkak
21.02.05,16:08
To je ten lepší prípad.
Ty na zvýšenie základu dane potrebuješ mať nejaký príjem - tržbu. Ak si niekomu fakturovala v starom roku - 2004 nejakú faktúru dohodni sa s nejakým odberateľom, aby si aj on úhradu preúčtoval napr. k 31.12.2004,ale cez pokladňu a tým pádom sa Ti v jednoduchom účtovníctve zvýši základ dane. (predaj tovaru alebo služby).
Matulka
21.02.05,16:12
To je ten lepší prípad.
Ty na zvýšenie základu dane potrebuješ mať nejaký príjem - tržbu. Ak si niekomu fakturovala v starom roku - 2004 nejakú faktúru dohodni sa s nejakým odberateľom, aby si aj on úhradu preúčtoval napr. k 31.12.2004,ale cez pokladňu a tým pádom sa Ti v jednoduchom účtovníctve zvýši základ dane. (predaj tovaru alebo služby).
hm, to je celkom zaujimave, len ked mne vsetci poplatili v roku 2005 bankou. ale dalo by sa to spravit tak, ze by som zauctovala uhradu k 31.12, potom to co bolo cez ucet v januari 2005 je ako preplatok a to vratim akoze cez pokladnu?myslim akoze vzniknuty preplatok vydokladujem vydavkovym dokladom....dufam ze je to aspon trosku zrozumitelne...
lenkak
21.02.05,16:16
Dalo by sa, ale nech Ti s tým niekto súhlasí, aby si mala PPD a VPD potvrdené aj druhou stranou a cez banku by to bola akože mylná úhrada, a ty tým VPD by si im túto mylnú úhradu akože vrátila.
Matulka
21.02.05,16:19
prave som kukala na odberatelov, ci by s tym mohli suhlasit a zistila som, ze mi tam zostali zrovna taki s ktorymi to asi nepojde...ze ta tolko otravujem, este nejaky iny sposob neexistuje?
lenkak
21.02.05,16:22
Si tažký prípad, ešte nad niečím porozmýšľam.
Matulka
21.02.05,16:26
bola by som ti velmi vdacna. najhorsie na tom fakt je, ze ti odberatelia asi suhlasit urcite nebudu. je to hroza. nemam ani vlastnu budovu na podnikanie, ze by som prenajimala...hrozne so mnou, co?
Matulka
21.02.05,16:36
Lenkak a este ma napadlo...mozno zase blbost...ale ak vlastnim rozostavany dom aj s obrovskym pozemkom, ten pozemok by som nemohla pouzit tak, akoze som ho prenajimala ako zahradu inej osobe?podlieha pozemok tiez dani?mohol by to byt pre mna prijem ovpl. zaklad dane?teraz nemyslim akoFO-podnikatel
evuša
21.02.05,16:39
Ak si v prenajatých priestoroch, možno tam máš nejaký kúštik plochy, ktorý by si mohla prenajať nejakému neplatcovi DPH za nekresťansky vysokú cenu. Z prenájmu nehnuteľného majetku neplatcovi DPH sa DPH neodvádza. Niekto ti možno za to aj poďakuje. Mylné platby by som fakt neúčtovala ako príjem. To by možno aj daňovákom smrdelo, nakoľko by si si mohla ponížiť daňový základ toho roku a mohli by v tom vidieť špekulanstvo. A od koho máte prenajatú nehnuteľnosť? Od platcu DPH? Ak od neplatcu, možno by sa dala spätne znížiť cena nájmu nejakým dobropisom do starého roka. S iným sa tam asi hýbať nedá. Už len vyhodiť výdaky pre neplatcov DPH. Napr. platby za účtovníctvo, prípadne vyplatiť mzdy papierovo za posledné mesiace až v januári. Neviem, popíš bližšie firmu.
ricij
21.02.05,16:40
Ach dievčatá, vy tu idete vymýšľať perpetum. Ak ste platitelia dane, tak jednoducho všetko ide do daňového priznania DPH. Aj nájom nehnuteľnosti neplatiteľovi, pretože potom sa ráta koeficient.
Jedinou možnosťou je ísť cez náklady - vyhodiť bločky bez DPH od neplatiteľov, alebo ich aspoň preúčtovať ako nedaňové.
evuša
21.02.05,16:43
Ale výplata mzdy nie. Čo ak neboli peniaze a za október - december boli vyplatené mzdy v januári? Podľa počtu zamestnancov to môže byť celkom slušná suma niekedy. A za oneskorenú výplatu mzdy im nikto hlavu neodtrhne.
ricij
21.02.05,16:45
Ale výplata mzdy nie. Čo ak neboli peniaze a za október - december boli vyplatené mzdy v januári? Podľa počtu zamestnancov to môže byť celkom slušná suma niekedy. A za oneskorenú výplatu mzdy im nikto hlavu neodtrhne.Veď hovorím, jedine ísť cez náklady, ktoré nevstupujú do DPH.
Matulka
21.02.05,16:45
Ak si v prenajatých priestoroch, možno tam máš nejaký kúštik plochy, ktorý by si mohla prenajať nejakému neplatcovi DPH za nekresťansky vysokú cenu. Z prenájmu nehnuteľného majetku neplatcovi DPH sa DPH neodvádza. Niekto ti možno za to aj poďakuje. Mylné platby by som fakt neúčtovala ako príjem. To by možno aj daňovákom smrdelo, nakoľko by si si mohla ponížiť daňový základ toho roku a mohli by v tom vidieť špekulanstvo. A od koho máte prenajatú nehnuteľnosť? Od platcu DPH? Ak od neplatcu, možno by sa dala spätne znížiť cena nájmu nejakým dobropisom do starého roka. S iným sa tam asi hýbať nedá. Už len vyhodiť výdaky pre neplatcov DPH. Napr. platby za účtovníctvo, prípadne vyplatiť mzdy papierovo za posledné mesiace až v januári. Neviem, popíš bližšie firmu.
no mam firmu, ktora sa zaobera polygrafickou cinnostou - tlac, kniharstvo, graf. navrhy...priestory nam prenajimaju neplatcovia DPH, ale s nimi nie je rec co sa tyka uctovnictva. volne priestory by som vo firme nasla, este najst nejakeho neplatcu, komu by to vyhovovalo. vtedy je teda prijem uplne bez DPH, ak som spravne pochopila?uctovnictvo kedze robim sama, tak by som veru aj niekomu mozno ako sluzbu vyfakturovat mohla. to by som mohla ponat aj ako sluzbu za cely rok, nie?a teda aj to mozem dat bez DPH?mzdy odvadzam na ucty, takze tam si tiez nepomozem
Matulka
21.02.05,16:47
a faktura za uctovnictvo?ta nie je s DPH nie?
Matulka
21.02.05,16:48
a keby som niekomu prenajala zahradu?to tiez nist?
ricij
21.02.05,16:50
a faktura za uctovnictvo?ta nie je s DPH nie?Héj? A podľa ktorého paragrafu?
Ešte raz: Ani prenájom ti nepomôže, pretože síce vystavuješ faktúru bez DPH, ale nemáš nárok na odpočet, t.j. počítaš koeficient. Yo? Teda zas len dodatočné DP. Ale vyšlo by ťa to najlacnejšie.
Matulka
21.02.05,16:52
TAKZE SI FAKT NIJAKO NEPOMOZEM???
ricij
21.02.05,16:54
Tak vyfaktúruj tú záhradu a pošli dodatočné DP na DPH.
Matulka
21.02.05,16:58
ale ja som to myslela s tou zahradou tak, ze by som ju prenajala cisto ako obcan (lebo to je vlastne moj sukromny pozemok) a prenajala by som ju nejakemu inemu obcanovi- susedovi na zaklade nejakej zmluvy. z toho by som mala prijem, musim takyto prijem zdanit?resp. da sa nieco taketo vycarovat?mohla by som to zapisat v danovom priznani v VI. oddieli ako prijem z prenajmu nehnutelnosti?resp. v VIII. oddieli
Lucy
21.02.05,16:59
Tak skús vyhodiť nejaké náklady z účtovníctva, aj tie, ktoré spadajú pod DPH a podaj dodatočné DP, samozrejme je tam pokuta, atď ale musíš si zrátať či chceš úver, alebo... Neviem, to len taký nápad do pľacu.
S prijatými zálohami asi nič, lebo do príjmu ti to pôjde v roku, v ktorom sa dodávka uskutoční, aj keď máš zaplatené vopred.
Jedine sa ešte s niekým dohodnúť a vyfaktúrovať mu nejakú službu, ktorá by sa mu hodila do nákladov a ty by si mu to faktúrovať mohla, zase však ideš na DDP z DPH, tak neviem....
lenkak
21.02.05,16:59
Ešte je tu možnosť, že si uhradila nejakú dodávateľskú faktúru v roku 2004 a bude vystavená v roku 2004 ale ak by si sa ty nejako dohodla s nejakým dodávateľom, aby si úhradu, ktorú si uhradila cez pokladňu v roku 2004 uhradila až v roku 2005 (napr 1.1.2005 ale dodavateľská fa. z roku 2004) potom by si si znížila výdavky.
evuša
21.02.05,17:03
Je tu ešte jedna možnosť. Prenájom nehnuteľnosti nezaradenej do majetku firmy, teda príjem nie z podnikania, ale príjem podľa § 6 odst. 3, napr. za záhradu, garáž. Tam DPH nemá čo robiť. Výdavky sa tam nedajú účtovať žiadne podľa daňového zákona platného v roku 2004. Tým pádom by síce z podnikania bola strata, ale celkový hospodársky výsledok zisk. Píšeš, že ide o FO, takže žiaden problém.
Matulka
21.02.05,17:05
takze tam by sa teda dala zaradit aj ta zahrada nie?ta nie je v majetku firmy.takze potom by banky pristupovali ako k plusovemu vysledku, alebo ani tak nie?
Lucy
21.02.05,17:05
Tak si tam daj aj nejaký príjem z predaja zeleniny z tej záhrady, ktorú máš.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Lucy
21.02.05,17:09
Matulka, otázka je ako hodnotia banky klienta, ak to je SZČO, teda, aké majú kritériá pri hodnotení a či sa pozerajú aj na jednotlivé ČZD v daňovom priznaní. Neviem, ale ja si myslím, že ak si podnikateľ, tak by si ich mala v prvom rade presvedčiť, že si schopná dosahovať zisk z podnikateľskej činnosti. To je len môj čisto súkromný názor.
evuša
21.02.05,17:10
Banky zaujímajú celkové príjmy, nielen príjmy z podnikania. Takže ak preukážeš solventnosť, je im to jedno skadiaľ, napr. aj ak pri žiadosti o úver donesieš nejaký doklad, že si zamestnaná a tvoj príjem je blud,http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif niektoré banky danú aj na to úver. Ale skús zvýšiť ostatné príjmy, ktoré sa netýkajú podnikania.
Matulka
21.02.05,17:13
co by ste spravili teda na mojom mieste?
Matulka
21.02.05,17:18
vlastne takto by mi vysiel kladny hospodarsky vysledok- tak by som trebars mohla vziat uver aj ako obcan, nie ako podnikatel...vtedy by ich mozno nemuselo zaujimat, ze vo firme som bola stratova, ked celkovo som bola plusova, rozmyslam spravne?
lenkak
21.02.05,17:19
Ja Ti poviem čo robia moji šéfovia v takomto prípade. NIE JE TO PRAVDIVÉ DAŇOVÉ PRIZNANIE. On - jeden z nich je schopný si vymyslieť svoje vlastné daňové priznanie ako si to on predstavuje samozrejme k tomu aj výkazy. Takto už obalamutil dve banky, ktoré mu to zhltli. Údaje boli prevzaté z účtovníctva, len tam bolo niečo umelo dorobené. Ja Ti to neradím, mňa vtedy šľak triafa, ale čo už s ním. Ešte že si to nezmyslí často. Akože ešte niečo bolo potom dorobené, upravené. A banky si nepýtali už ďalšie papiere.(akože o opravách v účtovníctve.)
Matulka
21.02.05,17:22
hm tak to by som sa asi bala....
lenkak
21.02.05,17:27
Moji šéfovia sú veľkí exoti, ale vždy ich upozorním, že ja som im to nerobila, že je to ich "výplod".
accad
21.02.05,17:34
Neviem, či v príspevku o praktikách šéfstva bolo daňové priznanie aj s prílohami riadne podané, ale ja viem o prípade, ktorý kvôli ŠFRB potreboval mať príjem menší. Spravil si daňové priznanie tak, aby mu to vyšlo, riadne to podal v januári na DU. Takéto daňové priznanie odovzdal banke. K 31.3. potom podal opravné daňové priznanie, ktoré DU berie ako posledné platné bez sankcie. Čiže tvoj prípad by bol opačný, navýšiť príjem, podať riadne daňové priznanie aj s výkazmi teraz. K 31.3.2005 podať správne opravné daňové priznanie s vysvetlením, že ti SW urobil sčítaciu chybu.
EFA
21.02.05,17:37
A čo keby si osobné auto zaradené do firmy predala v decembri nejakému známemu za hotovosť do pokladne? V januári ste od zmluvy mohli odstúpiť.
FAA
21.02.05,18:30
Matulka,
neviem aký vysoký chceš zobrať úver, ale predpokladám, že desaťtisíce to asi nebudú, to by bolo lepšie požičať si od známych. Keď chceš státisíce, tak pozor na to, aby ťa to zo všetkými daňami a poplatkami ten úver nevyšiel moc draho, a či vôbec Ti ho banka dá. Najschodnejšia a najlacnejšia je cesta opravným daňovým priznaním, kým budeš úver splácať nikoho to zaujímať nebude, ale pozor, ak by si nebola schopná splácať, tak banka ťa môže zažalovať za podvod. Ale každopádne je to krivá cesta, ašte skús porozmýšľať, či neprídeš na seriózne riešenie. Rovná cesta vyzerá na prvý pohľad ťažšia, alebo nemožná, ale s odstupom času je určite výhodnejšia. Môžeš mi pokojne veriť, zopár vecí som si preskákal.
Martas
21.02.05,19:30
Ja mám skúsenosť z VÚB, chcela som si brať teraz hypotéku a povedali mi, že im mám priniesť potvrdenie z DÚ až v apríli, aby som si nemohla podať do konca marca opravné DPH. takže neviem o aký úver Ti ide ale, keď iba o malý tak to snáĎ nebude také dramatické. Ja sa prikláňam k tomu, že by si si ta mohla dať príjem z prenájmu tej záhrady aj keď sa Ti tam niekto toľko smial. Ale máš pravdu. Môžeš prenajať záhradu za napr.100000,- Sk na rok ako súkromná osoba. v Banke tento príjem akceptujú ako tvoj zárobok. Ako aj príjem z iných príležitostných činností. Napr. Ti môže dať niekto ešte do decemra napr. na Dohodu vykonaní práce, že si im napr.upratovala alebo niečo iné. Aspoň budú mať výdaj a pomôže to aj trbe.
jeso
21.02.05,19:34
ja , ked som si potrebovala v nejakom roku navýšiť základ dane /JU/ -urobila som "akože" chybu v účtovaní došlých faktúr - "nákup tovaru som účtovala ako výdaj neovplyvnujúci základ dane "-jednoducho som to zle zaúčtovala /aby stav záväzkov na konci roka sedel /- z hladiska DU -dane som nekrátila, prišla som len o náklady, ktoré som si neuplatnila-moja chyba!!!
jeso
21.02.05,19:37
ešte som zabudla-najskôr som z nákladov vyhodila-poštovné,kolky,cestovné náhrady za majitelovo auto nevložené do majetku firmy,prípadne som poistky za budovu a autá účtovala tiež "ako výdaj neovplyvnujúci základ dane"-zase moja chyba ...
zuso
21.02.05,20:34
Mňa ešte napadlo miesto tej záhrady, nebol by lepší prenájom vozidla? Či už firemného alebo súkromného? Tam to vypadá vierohodnejšie na vysokú sumu. Či to nepripadá do úvahy, keď to tu nikto nespomínal? Neviem, nie som z oboru...
Martas
21.02.05,20:38
Môže byť aj prenájom auta, ale muselo by byť súkromné. Ak by bolo firemné už by sa tam účtovala DPH. A tomu sa chceme vyhnúť.
A súhlasím z "jesom ", že niektoré výdavky dáš do nezdaniteľného výdaja. To je tvoja vec, že si ich nedáž do zdanitelných výdavkov a DPH si môžeš odviesť. Je to Tvoja Chyba. A daňový úrad len bude rád, že zaplatíš daň z príjmu aj keby si nemusela.
zuso
21.02.05,20:56
Tiež sa mi to zdá byť najlepší spôsob zo všetkých čo som si tu prečítala.
ricij
21.02.05,21:33
Mno, takže sme sa nakoniec dopracovali k odpovedi, ktorá už bola aj v prísp. č. 42. Sú skutočne iba 2+2 možnosti. Zvýšiť príjem ako podnikateľ alebo nepodnikateľ. Ak pozemok nie je v účtovníctve, tak nájom nepodlieha DPH a takto sa skutočne dajú vyrobiť príjmy mimo podnikania. Ako podnikateľ máš možnosť ešte zvýšiť príjem tiež dvoma možnosťami: buď zvýšiť tržby alebo znížiť výdavky. Prvá možnosť je podstatne lepšia, pretože zlepšuje nie len DP, ale aj výkazy, čo banku poteší. Problém je, že akýkoľvek tvoj výnos sa objaví v DP na DPH s jedinou výnimkou a to je predaj osobného auta. Teda predať osobné auto v decembri a znovu ho kúpiť v januári, no to je viac ako podozrivé. Keby to bolo aspoň iné auto, navyše nie je zmena urobená na polícii. Mno a druhou možnosťou ešte z príspevku 42, je vyhodiť náklady, ale také, ktoré nevstupovali do DPH, ináč to znamená podať dodatočné DP.
Dohoda o vykonaní práce nepomôže, lebo za teba už mali odviesť daň a úrazové poistenie. Snáď by sa dala vyšpekulovať nejaká príkazná zmluva na teba ako nepodnikateľku, vlastne ani to nie, lebo to už je § 6 a mala by si to zdaniť DPH. Ledaže by si to nasilu nasúkala ako náhodný príjem.