grexa
16.09.07,12:31
Zdravym. Ma niekto ideu ako pravne zadefinovat moj vztah k bytu ktory uzivam?
Popis situacie:
Byvali sme v byte spolu s rodicmi od mojho detstva. MAm tam trvali pobyt. Rodicia sa pre 2 rokmi odstahovali do rodinneho domu. Zmenili si trvali pobyt. Ja som ostal byvat v nasom byvalom spolocnom byte. Byt je ale stale napisanny na otca. Ten aj plati vsetky naklady. Ja platim otcovi raz za 3 mesiace urcity pausal ktory pokryva tieto naklady. Potrebujem to ale teraz kvoli DP pravne zadefinovat. Ma niekto napad ako nas "najomny" vztah zlegalizovat? Mame spisat zmluvu o najme, alebo o uzivani?
josh
16.09.07,15:58
zmluvu o vypozicke
007gituska
16.09.07,16:09
najskôr si treba ujasniť aký vzťah k tomuto bytu majú rodičia. sú vlastníkmi? sú nájomcami?
ak sú vlastníkmi - doporučujem zmluvu o nájme.
ak sú nájomcami - v tomto prípade potrebujú súhlas správcu /pozri smernicu bytového družstva/.
zmluvu o nájme doporučujem z dôvodu, že prenajímateľ si môže uplatniť ako odpočet z príjmu preukázateľné výdavky, t.j. platby za plyn, teplo, tuv, ...
grexa
17.09.07,16:36
Dik za odovzu. Asi s nimi spisem "dodatocne" nejaku zmluvu o prenajme bytu a bude to.
wierdo
17.09.07,17:03
Počúval som v rozhlase debatu, v ktorej bola nejaká baba z DU. Z toho, čo hovorila vyplynulo, že ak priznáš, že rodičom platíš čo i len energie, musia sa registrovať a podávať priznanie. Ak by náklady spojené s bytom platili oni a ty by si u nich býval zadarmo, nemusia podstupovať žiadnu byrokraciu.

Týmto ťa nechem navádzať na žiadne protiprávne konanie, ale v podstate štát nič nestratí (naopak, DU nepribudne robota) ak náklady na být budú znášať iba rodičia a ty im na bývanie nebudeš prispievať , ale zato im budeš prispievať k dôchodku (k platu), čo ako ich dieťa isto možeš. Ide iba o to, ako sa tá platba pomenuje.
grexa
26.09.07,10:06
Dik, ale mne bude viac vyhovovat zmluva. Ja totiz potrebujem dokazat v zahranici ze mam na SK vlastnu domacnost. Inak si nemozem dat cesty za rodinou do nakladov.