Vera
21.02.05,16:02
Ahojte,

písala som do Poracu, ako je možné zaúčtovať fitness, ktorý firma zaplatila zamestnancom. Keďže sa nevieme spätne dopátrať kto koľko krát bol, tak sme to chceli obísť, aby sa to nezdaňovalo zamestnancom.
A tak sme to chceli zaúčtovať ako nedaňový náklad.
Lenže z poradcu sme dostali odpoveť citujem -

Môže sa faktúra zaúčtovať ako daňovo neuznaná, s tým, že jednotlivým zamestnancom opäť musí hodnotu fitness zdaniť 19% preddavkovou daňou.

No a toto sa mi zdá ako blbosť. Vychádza mi z toho, že firma si zaúčtovaním nedaň nákladu zvýši ZD - čiže zaplatí vyššiu daň.
A prečo by sa to malo zdaniť aj zamestnancom ??
Marta L
21.02.05,16:16
No nie je to blbosť. Firma to da bud zo soc. fondu = nie je náklad, alebo ako nedanový naklad = napr. ucet 528. Pracovník v oboch pripadoch ma z toho prijem, ktory treba zdanit. Ak to nechcete zdanovat zamestnancom, nech to znesie firma = dan zaplatena za ineho danovníka = ucet 538, čo zvysi nedanovy naklad firmy o dan zaplatenu za pracovnikov.
Vladimír Ozimý
19.04.05,12:34
no mna by v tomto prípade zaujímalo či to nemá vplyv na odvody pretože som si to pozeral a tam je jasne napisane z čoho sa neodvadzajú platby do fondov Jeden z takychto pripadov su aj prispevky zo soc. fondu avšak v pripade ze to bude za neho platit zamestnavatel potom ide o formu nepenazneho prijmu ku mzde a ten podlieha alebo ako si to mam vysvetlit?
Vladimír Ozimý
19.04.05,13:35
a bolo by možné že by si vytvorili ostatné fondy zo zisku a tie by použili ako nedaňový výdavok na úhradu životného poistenia pre zamestnacov?
Naile
19.04.05,15:19
Peňažný a nepeňažný príspevok zo SF sa nezahrňá do VZ pre povinné poistné.
Prípadne, daň zaplatená zamestnávateľom za zamestnanca je príjmom zo závislej činnosti a podliehá zdaneniu, avšak je poskytnutá v súvislosti s prácou a nie za vykonanú prácu a tiež sa nezahrňa do VZ pre poistné.
Zo zisku, ak sa vám chce, môžete vytvoriť fond a hradiť z tohto fondu životné poistenie zamestnancov. Zamestnancovi výška príspevku na jeho životné poistenie sa zdaní, do VZ pre poistné sa tento príspevok nezapočíta, pretože plnenie je zo zisku.