joevi
16.09.07,20:52
dobry den

mohli by ste mi poradit prosim????
som slovak pracujuci a zijuci v irsku vysse 3 rokov,mam na slovensku 2 byty ktore som dal do prenajmu.............a pocul som ze teraz vysiel daky novy zakon o dani z prenajimania bytov alebo nehnutelnosti.........
jedna znama mi hovorila,ze ak byty boli kupene na prenajom,alebo su zatazene hypotekarnym uverom,tak su oslobodene od dane????
nemam prehlad od kedy ten zakon plati a ani vysku dane....co vsetko si mozem odpocitat z nakladov atd....
konkretne som v severnom irsku-cize v uk.danove priznanie podavam kazdy rok,ale dane neplatim,lebo SK ma dohodu s UK o zamedzeni dvojiteho zdanenia,ale keby som na slovensku zarobil colen 1 korunu tak musim platit dan z prijmu a aj z toho co by som zarobil v UK.......???:confused:
nepoznate nahodou znenie toho zakona,alebo co by som mal spravit v mojej situacii???

prosim poradte
Zoltán Kovács
16.09.07,19:11
dobry den

mohli by ste mi poradit prosim????
som slovak pracujuci a zijuci v irsku vysse 3 rokov,mam na slovensku 2 byty ktore som dal do prenajmu.............a pocul som ze teraz vysiel daky novy zakon o dani z prenajimania bytov alebo nehnutelnosti.........
jedna znama mi hovorila,ze ak byty boli kupene na prenajom,alebo su zatazene hypotekarnym uverom,tak su oslobodene od dane????
nemam prehlad od kedy ten zakon plati a ani vysku dane....co vsetko si mozem odpocitat z nakladov atd....
konkretne som v severnom irsku-cize v uk.danove priznanie podavam kazdy rok,ale dane neplatim,lebo SK ma dohodu s UK o zamedzeni dvojiteho zdanenia,ale keby som na slovensku zarobil colen 1 korunu tak musim platit dan z prijmu a aj z toho co by som zarobil v UK.......???:confused:
nepoznate nahodou znenie toho zakona,alebo co by som mal spravit v mojej situacii???

prosim poradte

Príjem z prenájmu nehnuteľnosti boli vždy predmetom dane z príjmu (§6 ods. 3 zákona o daniach z príjmov).
Ten zákon, ktorý ti spomýnala známa nie je o zdaňovaní, ale o povinnosti registrovať sa na daňovom úrade od 01.09.2007 ak máš príjem z prenájmu.

Cez vyhladávanie si zadaj: zmluva o zamedzení dvojitého zdania.....

P.S. Doteraz si ako riešil, že si neplatil daň z príjmu z prenájmu?
Johanka
16.09.07,19:32
dobry den

mohli by ste mi poradit prosim????
som slovak pracujuci a zijuci v irsku vysse 3 rokov,mam na slovensku 2 byty ktore som dal do prenajmu.............a pocul som ze teraz vysiel daky novy zakon o dani z prenajimania bytov alebo nehnutelnosti.........Bol novelizovaný Zákon o správe daní a poplatkov - v súvislosti s príjmami z prenájmov nehnuteľností je nová registračná povinnosť
jedna znama mi hovorila,ze ak byty boli kupene na prenajom,alebo su zatazene hypotekarnym uverom,tak su oslobodene od dane???? jedna baba povedala :D , nie je to pravda ;)
nemam prehlad od kedy ten zakon plati a ani vysku dane....co vsetko si mozem odpocitat z nakladov atd.... príjmy z prenájmu nehnuteľností sa zdaňujú podľa §6 ods.3 Zákona o dani z príjmov(predpokladám, že ide o tzv. holé prenájmy, bez poskytovania ďalších služieb, ktoré nie sú živnosťou)
konkretne som v severnom irsku-cize v uk.danove priznanie podavam kazdy rok,ale dane neplatim,lebo SK ma dohodu s UK o zamedzeni dvojiteho zdanenia,ale keby som na slovensku zarobil colen 1 korunu tak musim platit dan z prijmu a aj z toho co by som zarobil v UK.......???:confused:
V ktorej krajine si rezident,t.j. daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou ? V UK alebo v SR ?
nepoznate nahodou znenie toho zakona,alebo co by som mal spravit v mojej situacii??? už si spravil - napísal si na Poradu - poradíme, poslúžime :) :--- .

prosim poradte
Odpovede červeným .
minkos
19.09.07,07:23
Nemám odpoveď na danú problematiku, len by som sa v súvislosti s touto témou chcel niečo spýtať.
Rodičia sú dôchodcovia, ktorí majú vo vlastníctve BSM byt. Tento by chceli prenajímať. Vieme, že od 1.9.07 platí povinná registrácia. Musia sa zaregistrovať obaja alebo len jeden? Ako je to zo zdaňovaním? Je nejaká suma, ktorá nepodlieha dani? Ak áno, pokiaľ by bola registrácia na oboch, je táto nezdaniteľná suma v rovnakej výške pre oboch./obidvaja podajú daňové priznanie/ Pre upresnenie dôchodky majú cca po 10500.- + otec sezónne na zmluvu zarobí nejakých 50.000.- v hrubom za rok. Je legálne, keď sa v zmluve rozdelí nájomné na sumu, ktorú platí sám nájomca t.j. energie,inkaso a na sumu, ktorú platí prenajímateľovi?
Tým pádom by ostal ako príjem čistý zisk a nenavyšoval by sa príjem o energozálohy
Predstava toho čistého zisku je 3000.- mesačne.Ostatné energie sú za 4000.- ale tie by platil nájomca.

Ďakujem
Aljok
19.09.07,11:01
Zaregistrujú sa obidvaja na DÚ. Príjmy z prenájmu, ak sa nedohodnú inak si delia v rovnakom pomere (každý 1/2). Päťnásobok sumy životného minima je pri prenájme oslobodený od dane (r.2007 = 24 900Sk) podľa ZoDP §9/1/h. Toto oslobodenie si uplatní každý z manželov. Ak zdaniteľné príjmy rodičov nepresiahnu 50% nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka (ZoDP §11/2/a), t.j. sumu 47 808Sk, za r. 2007 nemusia podať daňové priznanie.
Čiže v Tvojom prípade ak som správne pochopila:
príjmy z prenájmu spolu: 12 x 7000 = 84 000
príjem jedného rodiča: 84 000 :2 = 42 000
zdaniteľný príjem: 42 000 - 24 900 = 17 100 T.j. menej ako 47 808Sk a preto nemusia podávať DP ani platiť dane.