petovsan
16.09.07,22:20
Tak ma napadlo ... kedysi som sa učila stenografiu, ale teda pamätám si z nej už asi iba 2-3 znaky. Veru, niekedy by sa mi tieto moje dávno zabudnuté rýchlopisné poznatky celkom zišli...
Nájde sa tu niekto, kto ovláda tento "šport" úplne v pohode? ... prípadne by som uvítala nejaký link na on line stenografický slovník alebo kurz (ak čosi také vôbec existuje), ale na nete som nič podobné nenašla (iba na českých stránkach).
veronikasad
16.09.07,20:32
Oprášila som si spomienky na štátnu skúšku zo stenografie spred pár desiatok rokov. Dobrým pomocníkom bol časopis slovenský stenograf. Dá sa ešte objednať .
Pozri http://www.ares.sk/main3.php?page=formular

---------
Veronika
007gituska
17.09.07,04:34
o slovenskom stenografe neviem. a oprášiť staré vedomosti - to aby sme pohľadali staré učebnice stenografie, alebo si pomaly pospomínali na znaky. stenografia na nete? to asi ťažko - veď čo stenograf, to iná skratka
sta
17.09.07,05:08
Tak ma napadlo ... kedysi som sa učila stenografiu, ale teda pamätám si z nej už asi iba 2-3 znaky. Veru, niekedy by sa mi tieto moje dávno zabudnuté rýchlopisné poznatky celkom zišli...
Nájde sa tu niekto, kto ovláda tento "šport" úplne v pohode? ... prípadne by som uvítala nejaký link na on line stenografický slovník alebo kurz (ak čosi také vôbec existuje), ale na nete som nič podobné nenašla (iba na českých stránkach).

No kedysi existoval štátny stenografický ústav v BA, ale ako som našl na nete, tak bol v r. 2003 zrušený. :(

http://mesto.sk/prispevky_velke/trnavsky/odseptembrazanikne1056549840.phtml
Mackovka
17.09.07,05:27
Veru zapadla prachom. Najviac som ju využila počas školy na zachytenie prednášok. Ale teraz už používam len pár desiatok skratiek, keď nemám pri sebe počítač. Mám pocit, že na počítači stačím zachytiť hovorené slovo lepšie ako stenograficky, lebo som už veľa skratiek zabudla. Ozaj, ktovie či sa stenografia vyučuje ešte na nejakej strednej škole ako voľakedy....
007gituska
17.09.07,17:24
pokiaľ viem, tak stenografii asi na školách odzvonili ako povinnému predmetu. možno ako krúžok niekde funguje, ktovie. má však niečo do seba
lejka
17.09.07,17:38
Stenografiu sa este ucil syn na OA v Ziline ako povinný predmet pred dvoma rokmi a odložil si aj casopisy STENOGRAF.V antikvariáte niekedy majú literatúru k stenografii.Kúpili sme stenografický slovník,ale pravda je,že sa to už nepoužíva a na prednášky nosím tajne diktafón.
jales
18.09.07,05:35
Aj ja som z tých, ktorí sa ešte stenografiu učili v škole a robili z nej štátnu skúšku. Asi pred mesiacom som našla doma uschovaný časopis "Slovenský stenograf" ešte zo študentských čias a chcela som prečítať vtipy na poslednej stane. Dokázala som až jeden, kde bolo pod obrázkom napísané bez slov. A pamätám si samozrejme na pár znakov ako je že, že sa, súdružky a súdruhovia .....
korduľa
18.09.07,15:28
jeeej tiez mam skusku zo stenografie, ked som ukazovala deckam nejake stare zosity len krutili hlavou, tazko niekomu vysvetlovat , ked sa uz pisanie rukou pouziva len na podpisovanie.
ale bola to sranda, az na to, ze sme sa ucili na intraku po nociach s plechovymi pollitrakmi kavy...
petovsan
18.09.07,18:45
Vďaka za Vaše príspevky a celkom ma "potešil" fakt, že nie som sama, čo na komplet zabudla skoro všetko z tých hieroglyfov... i keď, rada by som oprášila spomienky aspoň na niektoré.
Nevedela by tu náhodou nejaká dobrá duša "vyrobiť" a pricapiť nejaký turbokurz stenografie? Možno by sme to uvítali viacerí ... ???:)
veronikasad
19.09.07,06:29
Vďaka za Vaše príspevky a celkom ma "potešil" fakt, že nie som sama, čo na komplet zabudla skoro všetko z tých hieroglyfov... i keď, rada by som oprášila spomienky aspoň na niektoré.
Nevedela by tu náhodou nejaká dobrá duša "vyrobiť" a pricapiť nejaký turbokurz stenografie? Možno by sme to uvítali viacerí ... ???:)
Skús ten časopis slovenský stenograf. Stenografia sa nedá celkom zabudnúť. Ja som robila štátnu skúšku pred 35 rokmi a aj keď ju už pekných pár rokov nepoužívam, vybavujú sa mi rôzne tie skratky. V časopise sú texty pre začiatočníkov aj pokročilých. Bola to fakt dobrá pomôcka. Myslím, že to vychádzalo od septembra - teda teraz by malo vyjsť prvé číslo tohto šk.r.

---------
Veronika
sta
19.09.07,06:43
Alebo skús skočiť do knižnice a pozrieť nejaké učebnice k stenografii, myslím že ešte sa na niektorých súkromný obchodných akadémiách vyučuje ;)
Dan1
19.09.07,06:56
Ja osobne som sa stenografiu neučila, ale mala som chuť pred nejakým rokom a snažne som pátrala po kurze, ale v okolí ZA som ho nezohnala. Takže asi ako píšete, nie je o to záujem, lebo éra PC to prehlušila, ale tiež by som uvítala možnosť sa to naučiť. Tak veľa šťastia.
Dan1
19.09.07,06:57
PS: pokiaľ by ste niekto kurz predsa objavili, dajte vedieť.
PoMarko
05.09.17,04:44
veronikasad
05.09.17,04:59
Vďaka za link, nezabudla som ešte písmenká, ani skratky ...