sokol13
17.09.07,07:24
potrebujem radu. Priateľ dostal výpoveď - zrušenie prac. pomeru na základe & 62. že je to somarina? alebo sa mýlim? vo výpovedi nie je udaný dôvod rozviazania výpovede.& 62 JE USTANOVENIE o výpovednej lethote.
cs-cs
17.09.07,05:32
Pri & 62 nemusi udat ziadny dovod len musi dodrzat 2-mesacnu vypoveddnu lehotu
sokol13
17.09.07,05:37
to znamená čo? bude tam zamestnaný skoro rok, P. zmluva je na neurčito a priatel dostal výpoved, v kt. presne stojí toto-zrušujeme Váš pracovný pomer na základe &62, pričom váš pomer končí dňom 30.11.07. výpovedná lehota mi je jasná, ale vo výpovedi nie je udaný žiadny dôvod výpovede zo strany zamestnávateľa. dôvod tam musí byť, nie? nestačí len &62
cs-cs
17.09.07,05:56
ked dodrzi 2-mesacnu lehotu tak nemusi dat ziadny dovod a to by platilo aj naopak
ajobs
17.09.07,06:02
Výpoveď môže dať zamestnávateľ iba z taxatívne uvedených dôvodov podľa § 63 ZP. Ak takýto dôvod vo výpovedi nie je, výpoveď je neplatná.
sokol13
17.09.07,06:05
je neplatná, že? chcela som sa len uistiť, ako máme postupovať?napísať zamestnávateľovi list, že výpoved je neplatná, kde mu konkrétne uvediem, z akých dôvodov?ked to nepomôže tak inšpektorát práce?
ajobs
17.09.07,06:08
je neplatná, že? chcela som sa len uistiť, ako máme postupovať?napísať zamestnávateľovi list, že výpoved je neplatná, kde mu konkrétne uvediem, z akých dôvodov?ked to nepomôže tak inšpektorát práce?


Nech kľudne pracuje ďalej, a keď mu bude po 30.11.2007 zamestnávateľ brániť v práci, napíše, že trvá na ďalšom zamestnávaní. Zamestnávateľ mu buď poskytne prácu, alebo mu dá platnú výpoveď, samozrejme zasa s 2 mesačnou výpovednou lehotou.
sokol13
17.09.07,06:10
ale ked zamestnávateľa upozorníme vopred doporučeným listom, nič nepokazím, že?
ajobs
17.09.07,06:12
ale ked zamestnávateľa upozorníme vopred doporučeným listom, nič nepokazím, že?

Nepokazíte, ale nezískate čas, pretože keď doručí zamestnávateľ platnú výpoveď, výpovedná lehota začne plynúť skôr. Ak chce priateľ pracovať čo najdlhšie (naťahovať čas), urobte ako som napísal.
sokol13
17.09.07,06:15
hej to mi je jasné. ked bude zamestnávateľ aj potom trvať na svojom, že tá výpoved je v poriadku, potom ako dalej, súd? inšpektorát?
Chobot
17.09.07,06:16
je neplatná, že? chcela som sa len uistiť, ako máme postupovať?napísať zamestnávateľovi list, že výpoved je neplatná, kde mu konkrétne uvediem, z akých dôvodov?ked to nepomôže tak inšpektorát práce?

Z uvedeného mi tiež vyplýva, že je neplatná, lebo tam nie je dôvod výpovede. Myslím, že je to zrelý prípad na podanie návrhu na súd o určenie neplatnosti výpovede.

Inšpektorát práce mu síce môže udeliť pokutu za porušenie ZP, ale nemôže určiť, že výpoveď je neplatná, na to má právomoc len súd.

Ne jeho mieste by som postupoval asi tak, že by som počkal do konca údajnej výpovednej doby, ako poradil ajobs. Potom, aby zamestnávateľ ukončil PP, tak by som podal žalobu na súd. Nezabudnúť na povinnosti zamestnanca a temíny.
sokol13
17.09.07,06:20
na súd, ale kolko berie taký právnik? ved prerobíme.nie?
Danila
17.09.07,07:27
Písať vieš a vzorov súdnych podaní je ako húb po daždi.
Chobot
17.09.07,07:35
na súd, ale kolko berie taký právnik? ved prerobíme.nie?

Pokiaľ sa necháš zastupovať advokátom, tak za spísanie žaloby a zastupovanie musíš počítať s cenou, ktorá bude v desiatkach tisícov. Záleží od toho, koľko tým môžete získať. Napr. neplatne prepustení v STV dostali ako náhradu mzdy od 300 do 500 tisíc SKK.
jozefstefan
17.09.07,07:48
a si si isty, ze tam bol uvedeny PARAGRAF 62? PODLA MNA TAM LEN UVIEDLI, ZE VYPOVEDNA DOBA JE PODLA P.62 2 MESIACE...
sokol13
17.09.07,10:44
mlôže ti poslať nejaký vozor, ako by mal tento vzor ako mám napísať na súd žiadosť o prešetrenie?Ďakujem za rady!
Gido
17.09.07,15:51
hej to mi je jasné. ked bude zamestnávateľ aj potom trvať na svojom, že tá výpoved je v poriadku, potom ako dalej, súd? inšpektorát?

Áno, potom už len návrh na súd. Ale je potrebné dodržať lehotu: do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť (§ 77 ZP). Pekný večer.
Gido
17.09.07,19:48
Ešte by som doplnil len pre správnosť: na súd sa nepíše žiadosť o prešetrenie, ale návrh na určenie neplatnosti výpovede a na priznanie nárokov z neplatnej výpovede.
sokol13
19.09.07,06:23
ďakujem za rady! ešte posledná otázka. Ked už teda bude toho 30.11.2007 kedy teda posledný deň, podľa ich listu, čo by mal byť v práci. Tak 1.12.2007 príde normálne do práce a má im povedať, že na základe čoho tam nemá byť? dá návrh na súd a pracuje ďalej? ked mu to zamestnávateľ neumožní? pracovať?
Gido
20.09.07,13:57
Príde do práce ako bežne predtým a začne vykonávať prácu. Ak mu niekto oznámi, že tam už nepracuje, požiada, aby mu nebránili v práci, že chce ďalej pracovať a trvá na tom, aby bol ďalej zamestnávaný podľa pracovnej zmluvy, pretože výpoveď považuje za neplatnú. Doporučujem požiadať písomné vyjadrenie na jeho požiadavku, že trvá na prideľovaní práce a ak to odmietnu, nech si zabezpečí svedka na potvrdenie, že sa domáhal ďaľšieho zamestnávania. A potom môže odísť a písomne oznámiť zamestnávateľovi, že mu nebolo umožnené pracovať napriek tomu, že riadne došiel do práce a prácu vykonávať chcel. Oznamuje, že trvá na tom, aby bol ďalej zamestnávaný podľa pracovnej zmluvy, nakoľko výpoveď považuje za neplatnú a ak mu neumožnia pokračovať v práci, uplatní nárok na súde. No a potom už len dodržať "výhražku" súdom.
karcoolka1
26.09.07,06:22
Ak sa to niekde spomína, dajte link.
Do piatich odpracovaných rokov podľa § 62 patrí aj MD,RD?
karcoolka1
28.09.07,04:29
prosím o odpoveď.... (21)
Chobot
28.09.07,05:30
Ak sa to niekde spomína, dajte link.
Do piatich odpracovaných rokov podľa § 62 patrí aj MD,RD?

Hovorí sa o tom v § 62:

"(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace."

Poľa mňa tou formuláciou "odpracoval u zamestnávateľa" sa myslí, že pracovný pomer trval 5 rokov vrátane materskej.

Nechce to zamestnávateľ uznať?
karcoolka1
28.09.07,05:55
Formuláciu "odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov" si vysvetluje tak, že ich mal odpracovať, nie že trval HPP 5 rokov!
Čo stým...?
Chobot
28.09.07,10:48
Formuláciu "odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov" si vysvetluje tak, že ich mal odpracovať, nie že trval HPP 5 rokov!
Čo stým...?

Dobre, takže ti dáva výpoveď. Podľa súčasne platného ZP ti patrí aj odstupné podľa §76 ods. 1, kde je to už jednoznačne definované:

"(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

Takže patrí ti najmenej 3 mesačné odstupné a ak neuzná tú trojmesačnú výpovednú dobu, nemá význam sa o to hádať. Aspoň skončíš u neho o mesiac skôr.

Ale skúsil by som argumentovať, že aj keď to nie je tak napísané pre VD, platí to isté, čo v prípade odstupného aj pre VD (teda trvanie prac. pomeru).
miselko
13.09.11,08:50
Dobry den ked nechcem cakat na vypovednu lehotu ktora je 2 mesiace a mam potrvrdenie lekara že nemožem vykonavat pracu ktoru vykonavam,mam pravi na okamžity odchod alebo ties musim cakat 2 mesiace? dakujem
rudopp
13.09.11,08:54
Dobry den ked nechcem cakat na vypovednu lehotu ktora je 2 mesiace a mam potrvrdenie lekara že nemožem vykonavat pracu ktoru vykonavam,mam pravi na okamžity odchod alebo ties musim cakat 2 mesiace? dakujem

ZP :)
veronikasad
13.09.11,08:56
Dobry den ked nechcem cakat na vypovednu lehotu ktora je 2 mesiace a mam potrvrdenie lekara že nemožem vykonavat pracu ktoru vykonavam,mam pravi na okamžity odchod alebo ties musim cakat 2 mesiace? dakujem
výpoveď si dával ty, alebo si ju dostal od zamestnávatela ?

Ak od zamestnávatela, kedy ti bola doručená ?
miselko
13.09.11,09:00
výpoveď si dával ty, alebo si ju dostal od zamestnávatela ?

Ak od zamestnávatela, kedy ti bola doručená ?

ja chcem dat vypoved mam lepsi pracu
veronikasad
13.09.11,09:03
ja chcem dat vypoved mam lepsi pracu
Máš v pracovnej zmluve dodatok, že v prípade nedodržania výpovednej doby uhradíš zamestnávatelovi náhradu príjmu vo výške jednomesačného zárobku ?

Pokial by si chcel uplatniť okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu, že ťa zamestnávatel nepreložil na vhodnú prácu, môžeš tak urobiť až po 15 dňoch - ak zamestnávatel doporučenie odborného lekára nebude akceptovať.
Mila123
13.09.11,09:04
ja chcem dat vypoved mam lepsi pracu
a zabudol si napísať že aj papier od doktora......podľa § 69 ods. 1 pís a musíš preložiť pracovný posudok, nie potvrdenie zamestnávateľovi a ten ak ťa do 15 dní nepreradí môžeš okamžite ukončiť PPV.....
miselko
13.09.11,09:08
ano mam tam dodatok ale ak predložim papiere od lekara že nemožem vykonavat pracu tak si myslim že nieje problem zo strany zamestnavatela ma prepustit
rudopp
13.09.11,09:13
Zák P :D

311/2001 Z.z.
§ 55
2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu.

§ 63
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak
§ 67

Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

§ 70
Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.


TEDA :
Zamestnávateľ
- sa musí o posudku lekára dozvedieť

- na rovnakú prácu je povinný ťa preradiť
- na podobnú prácu sa musí s tebou dohodnúť
- môže ti dať výpoveď, ak ...

Ty
- môžeš dať výpoveď
- môžeš skončiť PP okamžite,ak ťa po dozvedení sa do 15 dní nepreradil (ale písomne / presne / nemenne )
Mila123
13.09.11,09:14
ano mam tam dodatok ale ak predložim papiere od lekara že nemožem vykonavat pracu tak si myslim že nieje problem zo strany zamestnavatela ma prepustit
je predsa rozdiel potvrdenie od lekára a pracovný posudok.....ten predložíš zamestnávateľovi a na základe toho ak ťa do 15 dní nepreloží...tak môžeš dať okamžite ukončenie PPV podľa § 69 ods.1 pís a
rudopp
13.09.11,09:18
ano mam tam dodatok ale ak predložim papiere od lekara že nemožem vykonavat pracu tak si myslim že nieje problem zo strany zamestnavatela ma prepustit

Ak to nemôžeš robiť, prečo to chceš robiť ???