milos5
17.09.07,08:06
Dobry den.

Som SZCO popri zamestnani. Povaha mojej cinnosti (hlavne maloobchod) mi zabezpecuje prijem, na zaklade ktoreho som povinny platit si socialne poistenie. Kedze vsak mam zivnost len ako bocny zdroj prijmu na privyrobenie (niekedy ani nie 2000,- Sk mesacne), rad by som sa vyhol (legalne) plateniu odvodov do Socialnej poistovne - hlavne ked uz za mna zamestnavatel (zo zavislej cinnosti) plati. Ako priklad uvadzam: Mesacny predaj tovaru za 150 tis. Sk, pricom nakup tohoto tovaru moze byt aj 140 tis. Sk - teda "ostava" mi 10 tis. Sk - minus telefon a ostatna rezia cca 7 tis. Sk a ostane mi 3 tis. Sk (odvody do Socialnej poistovne su cez 2 tis. Sk, takze mam v konecnom dosledku nejaku 1 tisicku! (+ / - byvaju aj lepsie aj horsie mesiace). Pri takomto systeme sa mi zda nanajvys cudne platit vacsinu mojho zisku na soc. poistenie, hlavne ked uz raz cez zamestnanie poisteny som a "dalsie poistenie" ani nechcem aj je pre mna uplne zbytocne...


Mudro toto riesi zakon o zdravotnom poisteni, kde "ich" nezaujimaju len prijmy, ale vobec na urcenie povinnosti platenia zaklad dane (tam teda platit nemusim). Socialnu poistovnu zaujimaju len prijmy, a mozem mat vydavky aj vacsie (teda byt v strate), ale poistenie platit musim...

Pocul som niekde o moznosti zrusit zivnost a opat si ju nanovo nahlasit - bolo by toto riesením pre to, aby sa nemuseli platit odvody do Socialnej poistovne? Pravdepodobne by som sa odhlasil na Danovom urade s naslednym okamzitym podanim danoveho priznania, odhlasil by som sa ako povinne poistena osoba na Socialnej poistovni a na dalsi den by som si vybavil zivnost nanovo + prihlasenie na Danovom urade aj Socialnej poistovni. Je tato uvaha spravna?

Resp. je aj ine riesenie na odburanie takychto zbytocnych odvodov?

Dakujem.
milos5
18.09.07,09:19
Zda sa, ze som asi zle zaradil otazku - navrhujem novu kategoriu "Odvody a spol." :-)
Alebo ze by sa v tomto naozaj nikto neorientoval lepsie, ako ja? :-(