Hepi
17.09.07,09:36
Dobrý deň,
neviem, či som dobre pochopila § 152 ods.5 Zák.práce. Môj manžel nechodí na obedy, aj keď ich má na pracovisku zabezpečené, nakoľko trpí vredovou chorobou žalúdka /má invalidný dôchodok/. Podľa tohto odstavca by mal, keďže nechodí na obedy, dostávať finančný príspevok vo výške 55 % zo sumy najmenej 67,- Sk, alebo je to inak. Samozrejme si musí doniesť potvrdenie.
Zamestnávateľ by mal toto rešpektovať. Súhlasíte so mnou, alebo je to inak?
Ďakujem za názory.
Libusa
17.09.07,07:43
Môj manžel je na tom podobne a dohodol sa so zamestnávateľom na poberaní
stravných poukážok. Chápem to rovnako. Nemám taký prípad , takže to sledujem len okrajovo, ale zdá sa mi že príspevok na stravu je zdaniteľným príjmom.
jacekova
17.09.07,08:40
má nárok dostávať od zamestnávateľa fin.príspevok namiesto obedov, ale musí ho následne zdaniť.
Chobot
17.09.07,08:51
má nárok dostávať od zamestnávateľa fin.príspevok namiesto obedov, ale musí ho následne zdaniť.


Myslím, že to nie je správne tvrdenie, lebo nie je podopreté zákonnými ustanoveniami. Alebo s mýlim? :confused:


OK, tak sa mýlim. Nepostrehol som zmenu.
jacekova
17.09.07,09:49
Myslím, že to nie je správne tvrdenie, lebo nie je podopreté zákonnými ustanoveniami. Alebo s mýlim? :confused:

NESUHLASIM!

Novela zákonníka, § 152-Stravovanie zamestnancov hovorí, že:

5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

- odsek 3) hovorí, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
jacekova
18.09.07,05:44
Myslím, že to nie je správne tvrdenie, lebo nie je podopreté zákonnými ustanoveniami. Alebo s mýlim? :confused:


OK, tak sa mýlim. Nepostrehol som zmenu.


v poriadku. nič sa nedeje. aj ja som len preto taká "múdra", že som bola na školení p.Mihála (novela Zákonníka práce)...
inuš
18.09.07,11:12
A pozor, pri vyplacaní fin. príspevku - suma ide do VZ pre zdrav.poistenie a platia sa z toho odvody. My sme vyplácali minulý rok fin. príspevok a Znci aj Zteľ platili odvody do ZP a ešte sa im to zdanilo, takže im vlastne z 60 Sk zostalo ovela menej. Tak sme radšej prešli na gastrolístky.
Hepi
06.11.07,10:21
No môj manžel sa bol konečne minulý týždeň pýtať na to preplácanie obedov, príp stravné lístky, samozrejme si priniesol potvrdenie od lekára, ale nepomohlo to. Dokonca mu bolo povedané, že firma potrebuje ľudí, čo budú pracovať a nie vymýšľať takého veci. Že vraj na jedálnom lístku majú predsa aj delenú stravu, ako keby môj manžel chcel schudnúť. A dokonca išiel personálny riaditeľ tak ďaleko, že si z manžela vystrelil a pýtal sa ho, či mu nemá začať každé ráno kupovať jogurtíky. Keď sa však môj manžel pýtal, čo sa teda s tým bude robiť, dostal odpoveď, že aby prišiel až po výplatách t.j. až okolo polovice novembra. Dobré, že? K čomu sa vlastne vymýšľajú nové zákony, keď ich zamestnávatelia nerešpektujú a dokonca sa ešte vyhrážajú. Čo vy na to?