fleuerette
17.09.07,09:27
ahojte, hľadám niekoho kto by mi poradil, prípadne poskytol vzorovú zmluve pre živnostíka. Jedná sa o slovenskú firmu, ktorá zamestná živnostníka na maliarske a natieračské práce. Výkon prác bude v rakúsku. čo by mala takáto zmluva všetko obsahovať. V tejto oblasti som začala pracovať len nedávno a som z toho ešte trochu zmätená. Vopred ďakujem za každú odpoveď.
S. :)
Verci
17.09.07,16:16
Myslím si ,že podľa nového zákonníka práce ho budete musieť zamesntať
nebude možné aby pre firmu pracoval denne na náklady firmy.Pokiaľ vykonané práce nebudú jednorázová záležitosť ktrorá sa nebude každý mesiac opakovať. Bolo lepšie preštudovať si zákonník práce aby ste v budúcnosti nemali problém.Podobný problém sme riešili z murármi a podľa inšpektorátu práce ich budem musieť zamestnať.
Erika-ežka
22.09.07,05:43
Nemôžem nájsť nikde dostatočnú odpoveď na moju otázku, tak som sa rozhodla pýtať sa.
Firma má 20 zamestnancov a 7 živnostníkov. Každý s týchto živnostníkov má vo svojom "majetku na podnikanie" - t.z. že aj v účte nejaký pracovný prostriedok - napr. pílku, vysokozdvižný vozík, vŕtačky, ...
Čo sa týka závislej činnosti - nie je splnený bod
- prácu zamestnanec vykonáva výrobnými prostriedkami zamestnávateľa ( vykonáva ju svojimi prostriedkami - takže toto nespĺňa)
- zamestnanec má určený pracovný čas (má dohodnuté v zmluve len dokedy má prácu dokončiť - takže ani toto nespľňa)
Takže závislá činnosť to nie je, doteraz bola spísaná Zmluva o výkonávaní prác, v ktorej bolo dohodnuté, že vykonávateľ prác bude používať pri výkone prác svoje výrobné prostriedky a cena bola dohodnutá na hodinu, že bude fakturovaná po ukončení mesiaca. Každý mesiac sa osobitne objednávali práce - ktoré sa aj opakovali :rolleyes: .
Teraz sa mi jedná o to, že to chcem "ošetriť" od 1.9. zmluvou podľa obchodného zákonníka - ale neviem akou. Zmluva o dielo to nemôže byť, lebo sa tieto práce netýkajú stavby.
Prosím Vás, poraďte akú zmluvu mám použiť???
Erika-ežka
22.09.07,07:17
Nik mi neodpovedá, tak sa opýtam takto:
Môžem naďalej mať Zmluvu o vykonávaní prác medzi vykonávateľom a objednávateľom? Je tam dohodnutý - predmet zmluvy, ktorý bude upresnený jednotlivými objednávkami, čas plnenia, dohodnutá cena, plat. podmienky, bezpečnosť práce a v ďalších podmienkach som napísala toto:
"- vykonávateľ pri výkone prác bude používať vlastné stroje, prístroje a zariadenia
- v jednotlivých objednávkach si objednávateľ stanoví dobu ukončenia prác, ktorú musí vykonávateľ písomne odsúhlasiť
- miestom výkonu prác je adresa objednávateľa
- v prípade, že vykonávateľ spôsobí objednávateľovi škodu na majetku, má objednávateľ nárok o úhradu tejto škody vo výške 100 %, prípadne je povinný uviesť poškodený majetok do pôvodného stavu"
Môže byť? Alebo čo by som tam mala ešte napísať ???:confused:
Zita5
22.09.07,07:27
Erika ak ten živnostník bude vykonávať práce opakovane pre jedného a toho istého tzv.odberateľa , v jeho knihe FA bude ten istý odberateľ , bude celkom jasné že sa bude jednať o ZČ .....v tomto prípade na živnosť .Pri prípadnej kontrole z DÚ tento vzťah môžu preklasifikovať na pracovný pomer .
Erika-ežka
22.09.07,07:37
Ďakujem za odpoveď, už som sa jej nevedela dočkať.
Ja to mám za úlohu ošetriť, aby to prešlo - aj keď si uvedomujem, že to bude ťažké. Ale na školení Novely Zákonníka práce nám bolo jasne povedané, že ak práca nevykazuje čo len jediný s 9. atribútov vymenovaných - čo sa týka závislej práce, nemožno ju považovať za závislú prácu. A oni dva nespĺňajú a vedia to preukázať - majú skutočne aj vo svojom účtovníctve výrobné prostriedky. A keď sa to tak vezme, keď nenašli len jedného "objednávateľa" tak čo? Sú radi, že našli aspoň jedného ;) . Myslíte, že to ani tak neprejde?
Pozerám tú Zmluvu o dielo - asi som si to predtým zle pozrela, mohla by asi aj byť, lebo spočíva aj vo vykonávaní činností.
Šéf to chce silou-mocou, aby to bolo dobre, ale určite na živnosť.
Zita5
22.09.07,07:38
Na Porade nedávno šla téma , kedy DÚ zahájil daňovú kontrolu u živnostníka , myslím že uplatňoval paušálne výdavky .....ako zistili že stále fakturuje jednému a tomu istému odberateľovi , tak zahájili DK aj u tzv.zamestnávateľa , dopadlo to tak , že zamestnávateľovi dali dodaniť a doplatiť odvody do fondov a živnostníkovi vyhodili všetky výdavky okrem poistného a tiež všetko dodaniť......len neviem nájsť tú tému , pokúsim sa pohľadať a priložím.

Možno nám niekto pomôže a priloží danú tému .
Erika-ežka
22.09.07,07:53
Viem, čítala som to. A viem aj to, že je to korčuľovanie na veľmi tenkom ľade. Ale zase na druhej strane si myslím, že by sa to dalo takto obhájiť. Lebo, keď živnostník má napríklad pílku - má pri nej aj bločky, že nakupuje do nej benzín, olej, dáva ju opravovať, kupuje si ND a objednávateľ si u neho objedná napr. aby mu porezal toľko a toľko m3 guľatiny na takú a takú dĺžku a má to spraviť do určitého dátumu a po vykonaní práce to má vyfakturovať a bude zodpovedný za to ako to urobil, tak by to snáď mohlo byť.....:confused: . Aspoň som to tak pochopila. Alebo keď má vysokozdvižný vozík a fakturuje na ňom práce a má aj náklady. Napr. aj keby si uplatňoval paušál, tak môže mať aspoň doložené bločky, že mal v skutočnosti náklady ? Čo myslíte :confused: :confused: :confused:
Môže byť aj zmluva nepomenovaná v Obchodnom zákonníku, napr. Zmluva o výkonávaní prác? ako som spomínala vyššie?
Danila
22.09.07,08:18
Viem, čítala som to. A viem aj to, že je to korčuľovanie na veľmi tenkom ľade. Ale zase na druhej strane si myslím, že by sa to dalo takto obhájiť. Lebo, keď živnostník má napríklad pílku - má pri nej aj bločky, že nakupuje do nej benzín, olej, dáva ju opravovať, kupuje si ND a objednávateľ si u neho objedná napr. aby mu porezal toľko a toľko m3 guľatiny na takú a takú dĺžku a má to spraviť do určitého dátumu a po vykonaní práce to má vyfakturovať a bude zodpovedný za to ako to urobil, tak by to snáď mohlo byť.....:confused: . Aspoň som to tak pochopila. Alebo keď má vysokozdvižný vozík a fakturuje na ňom práce a má aj náklady. Napr. aj keby si uplatňoval paušál, tak môže mať aspoň doložené bločky, že mal v skutočnosti náklady ? Čo myslíte :confused: :confused: :confused:
Môže byť aj zmluva nepomenovaná v Obchodnom zákonníku, napr. Zmluva o výkonávaní prác? ako som spomínala vyššie?Samozrejme, že môže byť Zmluva o poskytovaní........ má pílu, má vysokozdvižný vozík, čo objednávateľ nemá a je to jeho obživa na živnosť. Dnes je skoro všetko korčuľovanie na tenkom ľade. Máš to aj so športom. Argumentuj dookola a neúnavne o efktívnosti, úspore, a nevidím dôvod, prečo toto odporovalo možnosti práce na živnosť. Aj tak to všetko závisí od úradníka, ktorý príde na kontrolu. A od argumentov, ktorými ho keď už rovno nepresvedčíš, aspoň unavíš.
wierdo
22.09.07,08:27
Na Porade nedávno šla téma , kedy DÚ zahájil daňovú kontrolu u živnostníka , myslím že uplatňoval paušálne výdavky .....ako zistili že stále fakturuje jednému a tomu istému odberateľovi , tak zahájili DK aj u tzv.zamestnávateľa , dopadlo to tak , že zamestnávateľovi dali dodaniť a doplatiť odvody do fondov a živnostníkovi vyhodili všetky výdavky okrem poistného a tiež všetko dodaniť......len neviem nájsť tú tému , pokúsim sa pohľadať a priložím.

Možno nám niekto pomôže a priloží danú tému .

A to sa stalo ešte pred platnosťou tohto nového Zákonníka práce? (Lebo tento nový, ktorý definuje závislú prácu platí v podstate iba pár dní.)
hanelie
22.09.07,08:29
mimotemy prepáčte som mimo témy, ale naši zákonodarcovia vedia vymýšľať také haluze až z toho rozum stojí, napr. toto s rozlišovaním závislej práce od živnosti, doslova to núti živnostníkov, aby robili "podvody" aj tam, kde to nie je treba...:mee:
Erika-ežka
22.09.07,08:30
A čo poviete na toto?:
" Môžem naďalej mať Zmluvu o vykonávaní prác medzi vykonávateľom a objednávateľom? Je tam dohodnutý - predmet zmluvy, ktorý bude upresnený jednotlivými objednávkami, čas plnenia, dohodnutá cena, plat. podmienky, bezpečnosť práce a v ďalších podmienkach som napísala toto:
"- vykonávateľ pri výkone prác bude používať vlastné stroje, prístroje a zariadenia
- v jednotlivých objednávkach si objednávateľ stanoví dobu ukončenia prác, ktorú musí vykonávateľ písomne odsúhlasiť
- miestom výkonu prác je adresa objednávateľa
- v prípade, že vykonávateľ spôsobí objednávateľovi škodu na majetku, má objednávateľ nárok o úhradu tejto škody vo výške 100 %, prípadne je povinný uviesť poškodený majetok do pôvodného stavu"
Stačí, alebo som na niečo zabudla ? Mám tam ešte napísané, že:
"Zmluvné vzťahy neupravené bližšie v tejto zmluve upravujú ustanovenia Obchodného zákonníka v znení platnom na území SR"
Myslím si, že tieto všetky argumenty by mohli obstáť. Ale šéf vie o riziku, takže ...
Zita5
22.09.07,08:46
A to sa stalo ešte pred platnosťou tohto nového Zákonníka práce? (Lebo tento nový, ktorý definuje závislú prácu platí v podstate iba pár dní.)

To bolo pred platnosťou nového zákona , téma je tu , len ju nemôžem nájsť .:rolleyes:
Erika-ežka
22.09.07,09:02
Neviem či sa mi to podarí prilepiť, ale myslíte túto tému?
http://www.porada.sk/t52553-dan-kontrola.html
Našla som to v téme : Čo so živnostníkmi
Zita5
22.09.07,09:19
Neviem či sa mi to podarí prilepiť, ale myslíte túto tému?
http://www.porada.sk/t52553-dan-kontrola.html
Našla som to v téme : Čo so živnostníkmi


Nie to nie je ona , to bola téma z august-september 2007 a odpovedal v nej aj pán Mihál .
Erika-ežka
22.09.07,09:36
Aj tu odpovedá p. Mihál:
http://www.porada.sk/t59961-p4-co-so-zivnostnikmi.html
Či som vedľa?:confused:
Danila
22.09.07,09:40
Aj tu odpovedá p. Mihál:
http://www.porada.sk/t59961-p4-co-so-zivnostnikmi.html
Či som vedľa?:confused:Nie nie si vedľa. Tafila si. Ak ten živnostník nemá stanovený pracovný čas, má svoje vlastné výrobné prostriedky, jeho činnosť nenapĺňa všetky znaky závislej práce.
Zita5
22.09.07,09:47
Ďakujem za odpoveď, už som sa jej nevedela dočkať.
Ja to mám za úlohu ošetriť, aby to prešlo - aj keď si uvedomujem, že to bude ťažké. Ale na školení Novely Zákonníka práce nám bolo jasne povedané, že ak práca nevykazuje čo len jediný s 9. atribútov vymenovaných - čo sa týka závislej práce, nemožno ju považovať za závislú prácu. A oni dva nespĺňajú a vedia to preukázať - majú skutočne aj vo svojom účtovníctve výrobné prostriedky. A keď sa to tak vezme, keď nenašli len jedného "objednávateľa" tak čo? Sú radi, že našli aspoň jedného ;) . Myslíte, že to ani tak neprejde?
Pozerám tú Zmluvu o dielo - asi som si to predtým zle pozrela, mohla by asi aj byť, lebo spočíva aj vo vykonávaní činností.
Šéf to chce silou-mocou, aby to bolo dobre, ale určite na živnosť.

Erika , vidieť z príspevku , že plníš želanie šéfa , nakoľko chce obísť zákon , v každom takomto prípade ľutujem každého jedného živnostníka , nakoľko ak ten živnostník bude mať DK .....ten živnostník v montérkach sa nebude vedieť obhájiť ......tak pri ňom nebudeš stáť ani Ty , ani šéf ale ani Porada .

Ale ak si si istá že to tak nie je , tak nepátraj ,vyhotov zmluvu a nevidím dôvod ,prečo by si mala mať obavu z takého obchodného vzťahu .
Zita5
22.09.07,11:21
Erika našla som tu tému , vzhľadom k tomu že si predplatiteľ DRAKA tak si to pozri medzi...Vaše želanie na vypracovanie otázok , je to príspevok číslo 1248,1250,1252...od Lenuška a pokračovanie si nájdeš aj sama .
Paula
22.09.07,12:34
Zoberme si firmu A, dodávajúcu výmenu okien. Niekto si objedná nové okná - výmenou za staré . Na objednávke u A mám kalkulovanú cenu za okná + cenu za likvidáciu starých okien a osadenie nových . Objednávateľ Dostane konečnú faktúru od firmy A. Lenže A si objedná u firmy B- SZČO likvidáciu starých okien a osadenie nových a u firmy B- SZČO konečnú úpravu stien okolo . B+C vykonávajú svoju činnosť teda na základe objednávky firmy A, obe SZČO naklušú s vlastným materiálom a vlastnými prac. prostriedkami, vo vlastných odevoch a topánkach a s vlastnou minerálkou :) ......B aj C potom faktúrujú na základe vyhotovených prác firme A. Tento vzťah A+B+C je zmluvne dlhoročný a myslím, že ak by aj B+C vykonávali svoju činnosť iba pre jediného odberateľa- firmu A, nikdy by to nezaváňalo závislou prácou. Prečo by to mohla byť nezávislá práca iba vtedy, ak SZČO má viac ako jednoho odberateľa?To aby uzákonnili ešte aj to, že každý živnostník musí mať minimálne 2 odberateľov, ak nebude mať, potom mu zrušia živnosť, lebo mu je nanič......:confused:
Erika-ežka
23.09.07,17:50
Erika našla som tu tému , vzhľadom k tomu že si predplatiteľ DRAKA tak si to pozri medzi...Vaše želanie na vypracovanie otázok , je to príspevok číslo 1248,1250,1252...od Lenuška a pokračovanie si nájdeš aj sama .
Ďakujem Ti Zitka, že si to našla. Včera som už musela ísť od PC, ale dnes som si to ešte raz prečítala.
Do 31.8. si myslím to bolo na dlhšie lakte dokazovať - či je to závislá, alebo práca na živnosť. Ale teraz keď je už konečne presná definícia závislej práce s deviatymi atribútmi a je tam jasne povedané, že keď nespĺňa čo len jeden - nie je to závislá práca, tak si osobne myslím, že by to skôr mohlo prejsť. Samozrejme, že to nie je môj výmysel, ja by som pokojne urobila o tých sedem výplat viac, ale účtovník mieni a šéf mení ... Ja sa to stažím len čo najlepšie a "najlegálnejšie" ošetriť - podľa jeho predstáv. Takže mám tie zmluvy ako som hore uviedla, každý mesiac objednávateľ pošle objednávku na jednotlivé práce, kde je napísané kedy sa majú práce dokončiť - živnostník termín prác písomne potvrdí (takže žiadny pracovný čas) a každý so živnostníkov má - aj v účte výrobné prostriedky - takže .... teoreticky OK. A prakticky sa uvidí po DK ...:rolleyes:
Ale ďakujem za všetky rady a názory.
Olgica
24.09.07,10:10
O závislej práci som prečítala už hádam všetko. Bola by som rada keby ste mi skúsili poradiť. Máme 5 živnostníkov. Jeden je stavbyvedúci, ďalší strojník (práce vykonáva na našom JCB stroji), a ostatný sú stavebný robotníci (vykonávajú výkopové práce a montáž PVC rúr (kanalizácie a vodovody) a všetko s tým spojené). ZĽ ma poveril zistiť aké zmluvy s nimi uzatvoriť aby sme ich nemuseli prijať do prac.pomeru. Mne stále vychádza, že by mali prejsť na prac.pomer (okrem stavbyvedúceho - myslím si). Ako to legálne spraviť???
Podotýkam, že nám týto živnostníci fakturujú práce každý mesiac pravidelne, sú odmeňovaný hod.mzdou a nemajú svoju ani len lopatu. Vopred ďakujem za skoré odpovede.
Erika-ežka
24.09.07,10:34
Tak, toto je už asi horšie. Je to jasná závislá práca. Na školení nám bolo povedané, že "Ak práca nevykazuje čo len jediný s vymenovaných atribútov, nemožno ju považovať za závislu prácu".
Tu sú tie atribúty:

Za závislú prácu (§ 1 ods. 2) sa považuje práca, ktorá vykazuje všetky nasledovné atribúty:

prácu vykonáva osobne zamestnanec,
zamestnanec prácu vykonáva podľa pokynov zamestnávateľa,
prácu zamestnanec vykonáva v mene zamestnávateľa, prácou vytvorené produkty alebo služby majú "meno" (označenie výrobcu) zamestnávateľa,
za prácu zamestnanec dostáva od zamestnávateľa mzdu (práca v pracovnom pomere) alebo odmenu (práca na dohodu),
zamestnanec má určený pracovný čas,
ostatné náklady, potrebné na vykonanie práce, sú nákladmi zamestnávateľa (napr. nákup materiálov, spotreba energií, financovanie priestorov, údržby, réžie...),
prácu zamestnanec vykonáva výrobnými prostriedkami zamestnávateľa,
konečná zodpovednosť na výsledku je na zamestnávateľovi, napr. prípadné reklamácie chybného tovaru alebo služby zo strany odberateľa rieši zamestnávateľ,
práca pozostáva prevažne z opakovania určených činností.Takže ak dokážeš nevykázať čo len jedinný - teoreticky by to mohlo prejsť, ale musí byť SUPER urobená zmluva, odporúčam porušiť aspoň dva. Ale určite na to upozorni šéfa, že ak to neprejde, je to v prvom rade jeho vina, lebo si nedal povedať - že by tam mala byť PZ.
Ale to je len môj názor :cool: .
Olgica
24.09.07,10:43
Ďakujem Erika-ežka.
Ešte som niekde čítala (tu na porade), že ak bude v zmluve, že živnostník bude vykonávať prácu na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku, že už to ruší pojem závislá práca. Toto radila nejaká právnička (myslím).
Ale urobím ako píšeš, oznámim to konateľovi, upozorním ho, veď i tak je za všetko zodpovedný on.
Olgica
24.09.07,10:45
Ešte ma napadlo, čo keby sme s týmito živnostníkmi uzatvorili (aspoň na čas) dohodu o prac.činnosti?
Erika-ežka
24.09.07,10:56
Len tam treba dať "bacha" na rozsah prac. času - najviac 10 hodín týždenne § 228a. Ak sa tam zmestíte - tak by sa to asi aj dalo.
Olgica
27.09.07,07:56
Ešte raz sa vrátim k tejto téme. Niekde som čítala, že ak bude mať živnostník uzatvorenú zml.o dielo (samozrejme presné termíny, odmena atď.) napr. od 1.10.-15.12.07 na sumu napr. 120.000,- ale bude vystavovať zálohy - mesačne napr.na 35.000,- tak to už nie je závislá práca - nie je to opakovaná činnosť, lebo v 9/07 nepracoval (i keď v skutočnosti áno ale tvárime sa že nie). Keby prišla kontrola tak neviem, ale vraj je len 5 kontrolórov na celé Slovensko. Čo Vy na to? mohlo by to takto byť?
Olgica
27.09.07,09:03
Pripomínam sa....
Olgica
27.09.07,13:45
Ešte raz sa vrátim k tejto téme. Niekde som čítala, že ak bude mať živnostník uzatvorenú zml.o dielo (samozrejme presné termíny, odmena atď.) napr. od 1.10.-15.12.07 na sumu napr. 120.000,- ale bude vystavovať zálohy - mesačne napr.na 35.000,- tak to už nie je závislá práca - nie je to opakovaná činnosť, lebo v 9/07 nepracoval (i keď v skutočnosti áno ale tvárime sa že nie). Keby prišla kontrola tak neviem, ale vraj je len 5 kontrolórov na celé Slovensko. Čo Vy na to? mohlo by to takto byť?
Neporadíte?:mee:
Erika-ežka
01.10.07,19:31
Neporadíte?:mee:
Neviem, osobne si myslím, že by mali mať aspoň nejaké svoje výrobné prostriedky. Prejdi si ešte raz tých 9 atribútov závislej práce a skús - doporučujem aspoň dva porušiť. Vieš, vy budete musieť presvedčiť, že to nie je závislá práca. A čo sa týka tej kontroly, je to PRÍDU - NEPRÍDU ?:o
Jozef Mihál
01.10.07,19:48
"Najzraniteľnejšie" sú atribúty:

- pracovný čas
- prácu vykonáva osobne
- náklady (réžia) spojené s výkonom práce sú nákladmi zamestnávateľa
- výrobné prostriedky (napr. má ten živnostník na živnosť "napísané" svoje auto?)

A ďalej je to o fantázií prípadne dobrom právnikovi.
tonca
02.10.07,05:00
A čo možnosť mandátnej zmluvy? Nie je to momentálne asi najvýhodnejšia forma zmluvy so živnostníkom?
Zuzana Ku.
02.10.07,08:28
Prečítala som si Vašu poradu na túto tému, momentálne tiež riešim problém živnostník - závislá práca. Pracujem pre manžela (ten má ale združenie s kolegom), neexistuje výnimka v zákone čo sa týka rodinných príslušníkov?
Lhela
02.10.07,11:00
Tiež ma táto téma zaujíma, nakoľko aj manžel ako SZČO má uzavretú zmluvu o vzájomnej spolupráci so živnostníkom.Manžel podniká v geodézii a spomínaný živnostník pre neho vykonáva meračské a kancelárske práce. Meračské práce vykonávajú v teréne s manželovým prístrojom a kancelárske práce t.j. spracovanie výsledkov merania živnostník urobí na vlastnom počítači.Majú dohodnutú hodinovú sadzbu , ale nie je stanovená pracovná doba t.z. živnostník pracuje kedy chce , dôležité je , aby včas odovzdal dohodnutú prácu.Faktom je , že pracuje pod manželovým menom a mesačne mu vystavuje fa. Čo vy na to, obstál by tento spolupracovný vzťah pred daňovou kontrolou?
Olgica
02.10.07,11:11
Tiež ma táto téma zaujíma, nakoľko aj manžel ako SZČO má uzavretú zmluvu o vzájomnej spolupráci so živnostníkom.Manžel podniká v geodézii a spomínaný živnostník pre neho vykonáva meračské a kancelárske práce. Meračské práce vykonávajú v teréne s manželovým prístrojom a kancelárske práce t.j. spracovanie výsledkov merania živnostník urobí na vlastnom počítači.Majú dohodnutú hodinovú sadzbu , ale nie je stanovená pracovná doba t.z. živnostník pracuje kedy chce , dôležité je , aby včas odovzdal dohodnutú prácu.Faktom je , že pracuje pod manželovým menom a mesačne mu vystavuje fa. Čo vy na to, obstál by tento spolupracovný vzťah pred daňovou kontrolou?
Myslím, že by to obstálo, lebo pracuje na svojom PC a nepracuje v pracovnom čase ale kedy sa mu chce.
Erika-ežka
03.10.07,07:36
Prečítala som si Vašu poradu na túto tému, momentálne tiež riešim problém živnostník - závislá práca. Pracujem pre manžela (ten má ale združenie s kolegom), neexistuje výnimka v zákone čo sa týka rodinných príslušníkov?
Čítala som v nejakej "múdrej knižke", že keď manžel/ka pracuje pre svojho manžela/manželu - SZČO - nepovažuje sa to za závislú prácu a nemusia mať medzi sebou uzavretú žiadnu zmluvu. Neviem to nájsť (aj keď som si istá, že to bola zelená knižka na ľavej strane - hore :cool: ). Ak to nájdem - dám ti vedieť.
Erika-ežka
03.10.07,08:05
Prečítala som si Vašu poradu na túto tému, momentálne tiež riešim problém živnostník - závislá práca. Pracujem pre manžela (ten má ale združenie s kolegom), neexistuje výnimka v zákone čo sa týka rodinných príslušníkov?
Niečo som o tom našla, nie je to síce z tej zelenej knižky - ľavá strana, ale snáď ti to objasní túto problematiku. Takže pripájam:
"V aplikačnej praxi sa neustále diskutuje o otázke možnosti zamestnávania manželského partnera, pričom názory na túto problematiku sú aj medzi fundovanými odborníkmi nejednotné. Je pravdou, že výslovný zákaz vzniku pracovnoprávneho vzťahu medzi manželmi bol zo Zákonníka práce vypustený. Osobne zastávam však názor, že uzavretie pracovnoprávneho vzťahu medzi manželmi by bolo aj v súčasnosti porušením základných princípov zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p., ako aj porušením princípov bezpodielového spoluvlastníctva manželov a v neposlednom rade aj vzájomnej vyživovacej povinnosti manželov. Podľa základných zásad zákona o rodine sú si totiž manžel a manželka rovní v právach a povinnostiach, kým pracovnoprávny vzťah determinuje vzťah závislosti. V prípade vzniku pracovnoprávneho vzťahu medzi manželmi by dochádzalo k výplate mzdy zamestnaného manžela čerpanej z finančných prostriedkov, ktoré sú v rámci bezpodielového spoluvlastníctva manželov spoločné. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov ako výraz jednoty manželstva je okrem iného aj inštitútom rovnakého postavenia manželov v rámci neho aj po stránke hospodárskej. Ak by však jeden z manželov mal založenú napr. spoločnosť s ručením obmedzeným a táto spoločnosť by zamestnávala druhého manžela, takýto pracovnoprávny vzťah by vzniknúť mohol, pretože by došlo k uzavretiu pracovnoprávneho vzťahu medzi právnickou osobou (s.r.o.) a jedným z manželov, a teda nie medzi manželmi navzájom. Čo sa týka ďalších rodinných príslušníkov podnikateľa, žiadny právny predpis nezakazuje ich zamestnávanie. Na druhej strane to však nebráni podnikateľovi, aby v rámci svojich vnútropodnikových noriem (napr. pracovného poriadku) ustanovil, že jeho rodinní príslušníci nesmú byť zamestnávaní na pracovných pozíciách, aby boli jeden druhému priamo nadriadeným, resp. podriadeným.
V súvislosti s uvedenou problematikou možno napokon pripomenúť, že s účinnosťou od júla 2006 môžu rodinní príslušníci vypomáhať podnikateľom legálne. Takýto stav umožnila novela zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v z.n.p. Do uvedeného dátumu totiž spomínaný zákon nepripúšťal žiadne výnimky. Ak napr. manželka, ktorá bola zamestnaná v pracovnom pomere, pomáhala príležitostne manželovi – podnikateľovi, a on s ňou neuzavrel zmluvu, dochádzalo k porušeniu zákona. Spomínaná novela teda od 1. 7. 2006 ustanovuje, v akých prípadoch nie je výpomoc rodinným príslušníkom nelegálnou prácou. Konkrétne ide o prípady, keď ju vykonáva príbuzný v priamom rade – súrodenec, manžel alebo dieťa do 26 rokov veku. Každý z nich teda legálne môže od 1. 7. 2006 pomáhať príbuznému podnikateľovi bez uzatvorenia pracovného pomeru."
Vierka67
03.10.07,11:46
ahojte,

živnostník pracoval vo firme rok na dohodu o poskytnuti sluzieb.
Tri tyzdne sa neozval a nepracoval. Majitel firmy sa rozhodol ´dat mu vypoved´. Co vsetko vo vypovedi nesmie chybat?
karcoolka1
17.10.07,05:49
Všetci, ktorí máte dilemu so zamestnaným živnostníkom, čítajte §1,odst.3, posledná veta:
Závislou prácou NIE JE podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

Otázka: máte vzor zmluvy?
Vranová
29.02.08,03:09
Podľa mňa zmluva o dielo Ti vyrieši len krátku dobu, len jeden časový úsek a potom čo? Zas a opäť bude uzatvárať zmluvu? Tento istý problém totiž riešim aj ja....Spravila som zmluvu o poskytnutí služby /porez guľatiny/a to na jeden rok. Dala som tam tiež veci, ktoré aspoň trošku ošetria i, aby sa to nejavilo ako závisla činnosť.
Presne ako tu je písané, všetko je na tenkom ľade, ale v podstate neviem o čo im ide, pokiaľ s tým súhlasia živnostníci, že budú robiť v podstate ako keby boli zamestnanci, tak by to malo byť v poriadku. Čo sa týka daní sa predsa odvedú a to isté platí aj pri odvodoch.....
Dadena
29.02.08,13:19
prikladám Vám zmluvu o poskytovaní služieb, snáď pomôže.
matohaha
02.03.08,07:08
Som živnostník (inštalatér-kurenár) práce vykonávam stále pre jednu firmu v podstate mi to vyhovuje (žiadne starosti) je nás v tejto firme viac aj iné remeselné činnosti(murári,tesári,klampiari). Všetci spľňame podmienky závislej práce, naozaj sa táto naša činnosť nedá nejako zmluvne ošetriť,aby bol aj baran celý aj vlk sýty?Takých živnostníkov ako som ja je na Slovensku veľa. Vie niekto pomôcť?