Farks
17.09.07,10:52
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom:

Kamarátke končí RD v novembri 2007 (dieťa dovŕši 3 roky), je stále hlavnom pracovnom pomere. Vo februári sa prihlási na svet druhé dieťaťko. Chcela by som sa spýtať ako má vykryť to obdobie medzi koncom RD a nástupom na MD? Z akého VZ sa jej bude vyplácať materské? Treba opäť zaslať žiadosť o materské svojmu zamestnávateľovi?

ďakujem za odpovede
Farks
17.09.07,10:21
posúvam ...
Farks
18.09.07,12:20
Ja som tu toho dneska prečítala strašne veľa a chcem sa uistiť len v mojom zmýšľaní. Tá kamarátka má vlastne splnenú podmienku poistenia 270 dní (aj napriek tomu, že bola na MD a následne na RD). To znamená, že keby sa pár dní pred pôrodom u niekoho zamestnala s maximálnym VZ mohla by dostať vyššiu materskú. A čo v prípade keby sa inde nezamestnala, je rozhodujúcim obdobím pre výpočer materského bude rok 2006. Takže sa jej bude rátať materské z pravdebodobného VZ? Ďakujem
Farks
26.09.07,12:31
posúvam ešte raz...
brčko
26.09.07,16:19
Nepíšeš presné dátumy. No predpokladám, že tvoja kamarátka pôjde na materskú asi niekedy v januári 2008. Takže bude pracovať celý december 07 a časť januára 08.
Podla mna ak nepreruší PP, bude jej rozhodujúce obdobie práve december 2007 (resp. obdobie od nástupu po rodičovskej dovolenke do konca roku 2007).
Farks
27.09.07,06:52
Ďakujem pekne.
Skúsim ešte sa spýtať takto: problém je v tom, že kamarátka už nastúpiť na ten jeden mesiac nebude môcť, pretože pracuje na takom pracovnom mieste, kde by bruško bolo asi prekážkou.ČO v takomto prípade? Je lepšie ísť na PN? Alebo skôr na MD? Poprípade si predĺžiť tú prvú RD? Z ktorého VZ by sa potom rátalo materské?

Ďakujem vopred za všetky rady