Inočka
17.09.07,11:45
Pekný deň prajem, prosím o radu. Naša firma sa rozhodla prerobiť nebytový priestor na bytový. Čo sa týka Stavebného úradu a všetkých povolení našťastie vybavuje šéf, lenže ja som sa nestretla s účtovaním :
- nákladov na prerábku, uznený náklad? DPH ?
- byt budeme prenajímať šéfovi-konateľovi spoločnosti /môžeme aj za 1,- Sk?/
- byt bude mať samostatné hodiny na el.en., aj kúrenie, takže náklady nebudú od firmy žiadne
- ako účtovať príjem z prenájmu až tam bude iný nájomca ?
Proste nemám potuchy ako to bude ohľadom DPH v nákladoch a o dani z príjmu.
Neviem, či je to zrozumiteľne napísané, mám v tom zmätok, dúfam, že ma ktori pochopí a poradí. Vopred ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Inočka
21.09.07,05:56
Prosím prosím nik mi neporadí. Ďakujem
Braňo
21.09.07,06:04
Všetky náklady na obstaranie by som kumuloval na účte obstaranie majetku a vydaním kolaudačného rozhodnutia zaradil do majetku firmy. S nárokom na odpočet DPH. V prípade, že prenájom je za 1,- SKK, nejedná sa o cenu obvyklú a v prípade kontroly z daňového úradu hrozí dodanenie do výšky ceny obvyklej. Náklady na energie - závisí od dohody, či to bude náklad firmy alebo náklad nájomníka bytu. Ako nájomníka môžeš mať aj iného človek, po vystavení daňového dokladu účtuješ o tržbách napríklad 602AE (keďže ste platcovia DPH odvádzaš DPH) - samozrejme závisí, či prenajímaš platcovi alebo neplatcovi DPH - potom pozor na koeficient. :cool:
Inočka
24.09.07,06:08
Veľmi pekne ďakujem Braňo. Si super.