Príroda
17.09.07,11:45
Prosím o radu. Pri povinnosti registrovať sa do výšky príjmu 1 500 000 sa do príjmu zahŕňa aj platba FO? Živnostník pracuje s iným živnostníkom a fakturuje za služby aj za neho . Berie všetko do príjmu od odberateľa. Potom mu druhý živ. fakturuje svoju časť a on mu to na základe prijatých peňazí na fa od odberateľa vypláca hneď po prijatí peňazí. Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň!
Zoltán Kovács
17.09.07,09:46
Prosím o radu. Pri povinnosti registrovať sa do výšky príjmu 1 500 000 sa do príjmu zahŕňa aj platba FO? Živnostník pracuje s iným živnostníkom a fakturuje za služby aj za neho . Berie všetko do príjmu od odberateľa. Potom mu druhý živ. fakturuje svoju časť a on mu to na základe prijatých peňazí na fa od odberateľa vypláca hneď po prijatí peňazí. Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň!

Do obratu 1,5 mil. sa rátajú všetky zdaniteľné príjmy.
JarkaL
17.09.07,09:47
Prečo si živnostník-kamarát nefakturuje sám? Takto sa samozrejme živnostníkovi č.1 zvyšuje obrat a zahŕňa sa do obratu na účely DPH (ak sa nejedná o plnenia oslobodené)
Zoltán Kovács
17.09.07,09:48
Prečo si živnostník-kamarát nefakturuje sám? Takto sa samozrejme živnostníkovi č.1 zvyšuje obrat a zahŕňa sa do obratu na účely DPH (ak sa nejedná o plnenia oslobodené)

mimotemy Možno ten druhý vie trošku viacej ohľadne registrácie a obratu na DPH.
Johanka
17.09.07,10:06
Toto je jeden z nepríjemných dôsledkov takýchto čertových spolkov :rolleyes: . Ktovie ako sú na tom zo závislovu prácou ....
Zoltán Kovács
17.09.07,10:14
Možné riešenie by bolo založiť si združenie szčo, tým padom by boli obaja platiteľmi.
Príroda
17.09.07,13:57
Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď. Poradíte mi, či sa oplatí byť platcom DPH aj pri nižšom príjme, keď to nie je povinné? Vďaka.
cloe
17.09.07,14:03
Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď. Poradíte mi, či sa oplatí byť platcom DPH aj pri nižšom príjme, keď to nie je povinné? Vďaka.

Záleží to od toho komu fakturuješ. Ak fakturuješ služby prevažne plátcom DPH, tak by to nemal byť problém. Oni si DPH na faktúre, ktorú dostanú od teba, odčítajú v daň. priznaní k DPH. Horšie je, keď faktúruješ neplátcom, títo si to nemajú ako odčítať, takže konečná suma je potom pre nich väčšia práve o tú DPH. Ale, že by z nejakého dôvodu bolo pre teba výhodnejšie byť plátcom DPH, tak to asi nie. Jedine snáď, keby si nakupoval na SK a vyvážal do zahraničia, vtedy sa ti vlastne len vráti DPH, ktorú si zaplatil dodávateľovi.
Paula
17.09.07,14:12
Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď. Poradíte mi, či sa oplatí byť platcom DPH aj pri nižšom príjme, keď to nie je povinné? Vďaka.


Pozri prísp. č.4 tu:

http://www.porada.sk/t49373-byt-platcom-alebo-ostat-neplatcom-dph.html?highlight=ostat+neplatcom
Príroda
19.09.07,06:55
Vďaka. Ešte mi prosím odpovedzte. Upresním - v prvom príspevku som uviedla, že 1. živnostník má dohodu s odberateľom /platca DPH/ a fakturuje aj za 2.,ktorý s ním robí. Ide o ťažbu a približovanie dreva. Teda 1. berie príjem aj za 2. Druhý živnostník mu to potom fakturuje - nie je platcom DPH. Ak by sa prvý živnostník stal platcom DPH, bude kôli 2. v nevýhode a nemôže si potom odpočítať DPH do výdaja? Nie je mi jasná fakturácia- 1. fakturuje napr. sumu s DPH, teda aj za toho 2. a ako potom bude fakturovať ten 2. neplatca ,sumu ako? spočítanú aj DPH? Vopred ďakujem a želám pekný deň.
hanelie
19.09.07,07:04
Nie je mi jasná fakturácia- 1. fakturuje napr. sumu s DPH, teda aj za toho 2. a ako potom bude fakturovať ten 2. neplatca ,sumu ako? spočítanú aj DPH?

1. prvý fakturuje odberateľovi 1000 + 190 = 1190
2. druhý fakturuje 1000
prvý odvedie DPH , druhý neodvedie /nie je platcom/, čiže vyjde to narovnako
druhý prípad je ale nákup tam je pri platcovi DPH možný odpočet:)
vikinka
19.09.07,07:11
2.neplatca fakturuje bez DPH,1.platca s DPH ktorú je povinný odviesť na výstupe.
cloe
19.09.07,10:45
Vďaka. Ešte mi prosím odpovedzte. Upresním - v prvom príspevku som uviedla, že 1. živnostník má dohodu s odberateľom /platca DPH/ a fakturuje aj za 2.,ktorý s ním robí. Ide o ťažbu a približovanie dreva. Teda 1. berie príjem aj za 2. Druhý živnostník mu to potom fakturuje - nie je platcom DPH. Ak by sa prvý živnostník stal platcom DPH, bude kôli 2. v nevýhode a nemôže si potom odpočítať DPH do výdaja? Nie je mi jasná fakturácia- 1. fakturuje napr. sumu s DPH, teda aj za toho 2. a ako potom bude fakturovať ten 2. neplatca ,sumu ako? spočítanú aj DPH? Vopred ďakujem a želám pekný deň.

Príklad pre tvoju predstavu.
/v prípade ak nie je 2. živnostník plátca DPH/"
1.živnostník vyfakturuje odberateľovi 100 000,-- + 19 000,-- /DPH/ = 119 000,--.
2. živnostník vyfakturuje 1. živnostníkovi 50 000,-- + 0 /DPH/ = 50 000,--.
Na DP DPH výjde 1. živnostníkovi daňová povinnosť 19 000,--. Túto sumu mu však zaplatil odberateľ vo faktúre.

2. príklad /v prípade, že by sa stal 2. živnostník plátcom DPH/ - vyfakturuje 1. živnostníkovi 50 000,-- + 9 500,-- /DPH/ = 59 500,--.
Na DP DPH 1. živnostostníkovi výjde daňová povinnosť 9 500,-- ale taktiež bude musieť 1. živnostník 2. živnostníkovi zaplatiť o 9 500,-- viac.

Je to len veľmi zjednodušené, neviem, čo všetko vstupuje do hodnoty faktúry pre odberateľa.
mccm
18.11.07,14:17
Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.
bv_alexandra
18.11.07,14:25
Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.
Ked si dosiahol obrat 16.11. tak tvojou povinnosťou je poslať registráciu na Du najneskôr do 20teho nasledujúceho mesiaca
Faktúry až kým ti nebude pridelené IČ DPH fakturuješ bez DPH.
Ak si prijal len fa tak nie, ak si prijal aj platbu tak áno.
veronikasad
18.11.07,14:25
Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.
pozri § 4 Zákona o DPH

Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 1 500 000 Sk. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 1 500 000 Sk

Čiže, ak si obrat dosiahol v novembri, registráciu podávaš do 20. decembra a plátcom DPH sa stávaš od 1.1.08

---------
Veronika
mccm
18.11.07,14:41
A to nevadí že ten príjem mi narastie o dalších 300,000Sk teda bude už 1 800 000SK?
Anja111
18.11.07,15:01
A to nevadí že ten príjem mi narastie o dalších 300,000Sk teda bude už 1 800 000SK?
Dôležité je postupovať podľa zákona, t.j. ako je uvedené vyššie... A to dodržíš.
mccm
18.11.07,15:06
A nebudem z toho spätne nico platiť?
Aby som nedal nejakú sumu a potom znej zaplatím este DPH alebo nieco?
Anja111
18.11.07,15:17
A nebudem z toho spätne nico platiť?
Aby som nedal nejakú sumu a potom znej zaplatím este DPH alebo nieco?
Ak budeš postupovať podľa Zákona, nebudeš nič platiť... Práve naopak. Pri registrácii za platiteľa DPH a dodržaní zákonného postupu, máš nárok uplatniť si DPH z majetku...
bv_alexandra
18.11.07,15:17
Nie nebudeš;)
mccm
18.11.07,15:26
Ak mozem este otravovať co to znamená uplatnenie DPH na majetku, len tak v skratke.
Anja111
18.11.07,15:42
Ak mozem este otravovať co to znamená uplatnenie DPH na majetku, len tak v skratke.
Ozaj len v skratke...
Ak budeš mať ku dňu registrácie za platiteľa DPH nejaký majetok, (napr. zásoby tovaru), tak máš nárok uplatniť si z neho odpočet DPH, na základe inventúry a dokladov o nadobudnutí tovaru od platiteľov DPH...
jaja99
18.11.07,15:44
Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.

Do čiastky počítaš len uhradené fa ak vedieš JÚ.
DÚ ťa zaregistuje po 20.12.2007, môže to byť aj napr. 25.12.2007 a nie 1.1.2008.

Link na drsr: vysvetlené čo je obrat, odpočet .... Týka sa hlavne neziskoviek, ale pojmy sú vysvetlené.
Zálohy sa do obratu nepočítajú.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_par_3_ods_4_obce.pdf
Anja111
18.11.07,15:51
Možno Ti pomôže, keď si prečítaš priloženú tému, alebo aj ďalšie témy, ktoré si vyhľadáš. Je ich tu na Porade veľa...

http://www.porada.sk/t448-p2-registracia-za-platcu-dhp-odpocet-dane-z-majetku.html
Zita5
18.11.07,16:06
Čo sa týka obratu zadávateľ mal tú istú otázku aj tu


http://www.porada.sk/571284-post6.html
mccm
18.11.07,16:59
Ale tam je napísané že sa rátajú aj preddavky ani prijaté fa.
mccm
19.11.07,16:36
Do čiastky počítaš len uhradené fa ak vedieš JÚ.
DÚ ťa zaregistuje po 20.12.2007, môže to byť aj napr. 25.12.2007 a nie 1.1.2008.

Link na drsr: vysvetlené čo je obrat, odpočet .... Týka sa hlavne neziskoviek, ale pojmy sú vysvetlené.
Zálohy sa do obratu nepočítajú.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_par_3_ods_4_obce.pdf

Prosím Vás ako to je teda s tou predfaktúrou???
Johanka
19.11.07,16:55
Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.

Podčiarknutému nerozumiem....dostal si preddavkovú faktúru alebo si prijal preddavok,tzn. odberateľ zaplatil Tebe na základe preddavkovej faktúry?

Predpokladám, že za b/ je správne, teda, že si prijal preddavok. Tento prijatý preddavok sa započítava do obratu pre účely Zákona o DPH. Je to logické, pretože v zmysle § 19 ods.4 Zákona o DPH vzniká platiteľom dane dňom prijatia preddavku daňová povinnosť ....nie až po dodaní tovaru či služby.

Pre tých , ktorí (buď zo zásady alebo v rámci šetrenia času ) nečítajú priložené linky, prikladám kus príspevku od Jany Acsovej :
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.
Zároveň je však v usmernení doplnené, že zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (príjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac, v ktorom prijala platbu.

Z uvedeného vyplýva, že aj zálohy (platby vopred za dodávky tovarov a služieb) sú zahrňované do obratu a to za mesiac, v ktorom bola platba prijatá. Takže rozhodujúcim nie sú iba zaúčtované výnosy a príjmy, ktoré v konečnom dôsledku sú zahrňované do základu dane z príjmov, ale aj spomínané platby vopred, ktoré do základu dane pre účely dane z príjmov nevstupujú. Túto informáciu môžeme nájsť aj v zovšeobecnených informáciách uverejnených na stránke DR SR týkajúcich sa registrácie na DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html). V uvedenom materiáli sa uvádza: "Do obratu sa započítavajú resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby."
Dobroslava
31.12.07,14:03
Príklad pre tvoju predstavu.
/v prípade ak nie je 2. živnostník plátca DPH/"
1.živnostník vyfakturuje odberateľovi 100 000,-- + 19 000,-- /DPH/ = 119 000,--.
2. živnostník vyfakturuje 1. živnostníkovi 50 000,-- + 0 /DPH/ = 50 000,--.
Na DP DPH výjde 1. živnostníkovi daňová povinnosť 19 000,--. Túto sumu mu však zaplatil odberateľ vo faktúre.

2. príklad /v prípade, že by sa stal 2. živnostník plátcom DPH/ - vyfakturuje 1. živnostníkovi 50 000,-- + 9 500,-- /DPH/ = 59 500,--.
Na DP DPH 1. živnostostníkovi výjde daňová povinnosť 9 500,-- ale taktiež bude musieť 1. živnostník 2. živnostníkovi zaplatiť o 9 500,-- viac.

Je to len veľmi zjednodušené, neviem, čo všetko vstupuje do hodnoty faktúry pre odberateľa.
Pekný deň, začala som účtovať SZČO v JU. V roku 2007 dosiahla príjmy z podnikania 1 418 tis.SK. Nemusí sa registrovať ako platca DPH? Zaspala som dobu, keď som si myslela, že hranica pre registráciu je vo výške 3 mil.SK???
Je to 1 500 tis. SK??? Je to rovnaké pre SZČO, aj pre neziskové organizácie?
Ďakujem za odbornú odpoveď na primitívne otázky.
evina
31.12.07,14:23
Pekný deň, začala som účtovať SZČO v JU. V roku 2007 dosiahla príjmy z podnikania 1 418 tis.SK. Nemusí sa registrovať ako platca DPH? Zaspala som dobu, keď som si myslela, že hranica pre registráciu je vo výške 3 mil.SK???
Je to 1 500 tis. SK??? Je to rovnaké pre SZČO, aj pre neziskové organizácie?
Ďakujem za odbornú odpoveď na primitívne otázky.

Pre všetkých je hranica výšky obratu rovnaká, t.j. 1 500 000,-SK, to znamená daná SZČO sa registrovať zatiaľ nemá povinnosť.
Paula
31.12.07,14:26
Len či ich nemala niektorých iných 12 mesiacov po sebe, než tých 1-12/07.
Dobroslava
09.01.08,18:56
Len či ich nemala niektorých iných 12 mesiacov po sebe, než tých 1-12/07.
Obrat vyšší než 1 500 000 SK zatiaľ neprekročila, ale nie je mi jasné, kde platí obrat vyšší ako 1 500 000 SK a kde obrat vyšší ako 3 mil. SK. Jednoducho povedané: ak SZČO prekročí hrubý príjem za rok 2007 a má viac ako tých 1 500 tis. Sk, /doteraz vedie JU a nie je platca DPH/, aké povinnosti pre ňu vyplývajú?
Zoltán Kovács
09.01.08,18:59
Obrat vyšší než 1 500 000 SK zatiaľ neprekročila, ale nie je mi jasné, kde platí obrat vyšší ako 1 500 000 SK a kde obrat vyšší ako 3 mil. SK. Jednoducho povedané: ak SZČO prekročí hrubý príjem za rok 2007 a má viac ako tých 1 500 tis. Sk, /doteraz vedie JU a nie je platca DPH/, aké povinnosti pre ňu vyplývajú?

To hrubo označené ako mám chápať?

AK prekročí obrat 1,5 mil. tak do 20. dňa nasledujúceho mesiaca sa musí registrovať na DÚ za platiteľa DPH.