paradise
17.09.07,11:48
dobry den,

moj manzel sa stal tento mesiac zivnostnikom. chcela by som mu robit jednoduche uctovnictvo, mam sice ekonomicku skolu ale ziadne skusenosti. urcite vyhladam na zaciatok uctovnika aby mi s tym trosku pomohol:)
ale vas by som sa na zaciatok chcela spytat
1.ci mozem manzelovi robit uctovnictvo aj ked som na materskej, alebo nemozem poberat matersku?
2.manzel ma problemy v byvalej praci, zamestnavatel ho nechce prepustit dohodou tak ma momentalne v praci evidovanu absenciu, ale manzel uz pracuje inde ako zivnostnik. zamestnaval vsak zanho stale plati odvody do zdravotnej, takze teraz nemusi platit odvody ako zivnostnik?

dakujem za vsetky rady
JarkaL
17.09.07,09:55
1. Účtovníctvo mu robiť môžeš, ak si na to trúfaš. Vyhľadať pomoc skúseného účtovníka je dobrý nápad.
2. Ak sa stal živnostníkom v 9/07 a je stále zamestnaný, nemusí platiť odvody, kým trvá prac. pomer.
3. Pozor na výšku príjmov, keďže sa stal živnostníkom v 9/07, aby mu nevyšli vysoké odvody do SP - pozri si DRAKa.
JarkaL
17.09.07,09:58
Zoltán Kovács
17.09.07,09:58
3. Pozor na výšku príjmov, keďže sa stal živnostníkom v 9/07, aby mu nevyšli vysoké odvody do SP - pozri si DRAKa.

Prístup do Draka nemá predplatený, preto sem dám aj jednu tému ohľadne vysokých odvodov:

http://www.porada.sk/t60861-szco-velky-problem-s-odvodmi-do-soc-poistovne.html
Zoltán Kovács
17.09.07,09:58
JarkaL
17.09.07,10:02
Ja neopisumem, napísali sme to predsa naraz, 12:58.
paradise
17.09.07,11:39
dakujem za uzitocne info:)

prvy rok je ale zacinajuci zivnostnik oslobodeny od odvodov do socialnej poistovni, je to pravda?
sta
17.09.07,11:46
dakujem za uzitocne info:)

prvy rok je ale zacinajuci zivnostnik oslobodeny od odvodov do socialnej poistovni, je to pravda?

Odvody do SP bude platiť až od 1.7.2008, teda mu v DP za rok 2007 výjde povinnosť platiť, ak nie, zasa sa to bude posudzovať k 30.6.2009 do tohto termínu treba poslať do SP výpis z daňového priznania za predchádzajúci rok a podľa výšky príjmov mu výjde/nevýjde povinnosť platiť odvody.
paradise
19.09.07,11:20
vyjde alebo nevyjde:confused:
od coho to zavisi?
vikinka
19.09.07,11:24
vyjde alebo nevyjde:confused:
od coho to zavisi?
Závisí od výšky príjmu za rok 2007.Ak bude vyšší ako 12 násobok minim.mzdy,tak je zo zákona povinný sa prihlásiť a platiť.
paradise
19.09.07,11:34
takze dnes uz manzel ukoncil pracovny pomer ako zamestnanec:rolleyes:

do zdravotnej sa musi nahlasit do 8 dni?
vikinka
19.09.07,11:39
Áno do 8 dní
ekopo
19.09.07,11:43
dakujem za uzitocne info:)

prvy rok je ale zacinajuci zivnostnik oslobodeny od odvodov do socialnej poistovni, je to pravda?
Oslobodený ako oslobodený. To nie je celkom tak. Ak bude chorý t.j. PN = nedostane nemocenské, pretože nemocensky nie je poistený. Zápočet rokov = 0 neodvádza dôchodkové poistenie. Ak bude napr. "oslobenený" tri roky a nebude platiť do SP (FZ) nedostane v prípade že bude nezamestnaný podporu...atď. SZČO môže byť aj dobrovolne poistený.
paradise
19.09.07,12:14
a este k tym prijmom, ide o hrube prijmy?
Aljok
19.09.07,12:18
Áno, hrubé príjmy.
paradise
19.09.07,12:38
ak by mal teda prijmy za rok 2007 napr. 200 000sk, tak ako sa pocitaju odvody do socialnej
vikinka
19.09.07,12:49
ak by mal teda prijmy za rok 2007 napr. 200 000sk, tak ako sa pocitaju odvody do socialnej
Myslíš tým príjem ako základ dane? Ak by mal zisk 200 000,-tak odvody vypočítaš do SP 200 000,-:počet mesiacov podnikania v roku:2-dostaneš vymeriavací základ z ktorého % vypočítaš odvody.
ekopo
19.09.07,12:51
Tu je výňatok zo zákona o sociálnom poistení č . 310/2006

(7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu 76) najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové
dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

pozn. základ dane nie je hrubý príjem. Doporučejem aspoň prečítať vybrané zákony. Minimálne zákon o účtovníctve, dani z príjmov, ZP, SP, časom DPH...
Zákony sa nachádzajú na hornej lište.

Skús hladať odpovede na otázky tu pretože už boli zodpovedané začínajúci živnostník