svbpribinova
17.09.07,12:07
dobry den poradaci, chcem vas poprosit o radu ako postupovat pri rieseni mimoriadnej situacie v nasom spolocenstve VB s vlastnou spravou. problem spociva v tom, ze nam vichrica odtrhla strechu na panelovom dome nasho spolocenstva a nas predseda spolocenstva to zobral po svojom. nabehol na druhy den rano sam do prvej firmy, objednal zateplenu strechu(povodna bola bez zateplenia), zaplatil preddavky, a to vsetko bez toho, aby o tom vedela aspon rada. okrem toho, ze doslova a do pismena "vybielil" ucet fondu oprav SVB ( v stanovach je jasne napisane, ze nemoze robit taketo rozhodnutia sam a nemoze sam disponovat financnou hotovostou viac ako 50 000.-sk mesacne) a spoliehal sa na vysku prostriedkov, ktore mozno dostaneme pri plneni poistnej udalosti(mimochodom uz tri tyzdne nevie kolko penazi dostaneme) stale sa vyhovara, ze to bola mimoriadna situacia, pretoze nam odtrhlo strechu. velmi mimoriadne to asi nebolo, pretoze ta "firma" strechu prekryla igelitovou foliou na ktoru poukladali po okrajoch strechy tehly, ktore pri pofuknuti vetra padaju zo strechy a ohrozuju majetok a zivoty vlastnikov bytov v SVB.tento stav uz pretrvava treti tyzden. poprosil by som vas o radu, je mozne dat voci nemu trestne oznamenie?nie je to jeho prvy problem, ktory obdobnym sposobom v kratkom case riesil po svojom. on sam ako predseda SVB a zamestnanec spolocnosti, ktora ponuka okrem ineho aj poistenienehnutelnosti urobil napriklad aj poistenie panelaku bez toho, aby o tom niekto vedel(poistne 50 milionov a rocne poistne cca 43tisic korun+ k tomu dynamizacia a ostatne..) a mal z toho celkom slusnu proviziu od poistovne. je to vobec mozne? dakujem
hasta
17.09.07,12:48
dobry den poradaci, chcem vas poprosit o radu ako postupovat pri rieseni mimoriadnej situacie v nasom spolocenstve VB s vlastnou spravou. problem spociva v tom, ze nam vichrica odtrhla strechu na panelovom dome nasho spolocenstva a nas predseda spolocenstva to zobral po svojom. nabehol na druhy den rano sam do prvej firmy, objednal zateplenu strechu(povodna bola bez zateplenia), zaplatil preddavky, a to vsetko bez toho, aby o tom vedela aspon rada. okrem toho, ze doslova a do pismena "vybielil" ucet fondu oprav SVB ( v stanovach je jasne napisane, ze nemoze robit taketo rozhodnutia sam a nemoze sam disponovat financnou hotovostou viac ako 50 000.-sk mesacne) a spoliehal sa na vysku prostriedkov, ktore mozno dostaneme pri plneni poistnej udalosti(mimochodom uz tri tyzdne nevie kolko penazi dostaneme) stale sa vyhovara, ze to bola mimoriadna situacia, pretoze nam odtrhlo strechu. velmi mimoriadne to asi nebolo, pretoze ta "firma" strechu prekryla igelitovou foliou na ktoru poukladali po okrajoch strechy tehly, ktore pri pofuknuti vetra padaju zo strechy a ohrozuju majetok a zivoty vlastnikov bytov v SVB.tento stav uz pretrvava treti tyzden. poprosil by som vas o radu, je mozne dat voci nemu trestne oznamenie?nie je to jeho prvy problem, ktory obdobnym sposobom v kratkom case riesil po svojom. on sam ako predseda SVB a zamestnanec spolocnosti, ktora ponuka okrem ineho aj poistenienehnutelnosti urobil napriklad aj poistenie panelaku bez toho, aby o tom niekto vedel(poistne 50 milionov a rocne poistne cca 43tisic korun+ k tomu dynamizacia a ostatne..) a mal z toho celkom slusnu proviziu od poistovne. je to vobec mozne? dakujem

Žiaľ toto je možné. To je presne prípad, na ktorý som tu na porade upozorňoval v téme nekompetentný predseda! a ktorý si niektorí nadšenci SVB vôbec neuvedomujú. Aj my máme SVB a podobné problémy. Jednotlivec, ktorý správe vôbec nemusí rozumieť, neberie to profesionálne, ale emotívne je niekedy doslova pohroma pre všetkých naokolo, aj ked on si môže myslieť ako dobre robí. Kde začínajú emócie, nepostrádateľnosť a dôležitosť vlastnej osoby, tam končí právo a profesionalita.

Napriek tomu, že predseda SVB je viazaný rozhodnutím hromaždenia vlastníkov, ak podpíše zmluvu s tretou osobou na dodávku čohokoľvek, vlastníci sú tým viazaní! Nikto mu v tom nezabráni, neexistuje nijaký ochranný mechanizmus. Všetci ste závislí na svojvôli jedného človeka, či sa Vám to páči alebo nie. Ním podpísaná zmluva je vymáhateľná a platná, ktorá by sa, ak by ste nezaplatili firme, určite vymohla na súde.
Vy si ako vlastníci môžete voči predsedovi len vymáhať vzniknutú škodu v občianskoprávnom konaní alebo podať naňho trestné oznámenie. Navždy zbohom dobré medziľudské vzťahy vo Vašom dome. Navždy budete na seba zazerať.
Chápem ťa, ale nič iné ako odvolanie predsedu a potom sankcie voči nemu Vám nezostáva. Toto je tá katastrofa v SVB, česť výnimkám!!! Opäť ako mnohokrát nepochopím, prečo táto činnosť nie je koncesovaná.
Dr.coldrex
17.09.07,17:20
Ním podpísaná zmluva je vymáhateľná a platná, ktor
Vy si ako vlastníci môžete voči predsedovi len vymáhať vzniknutú škodu v občianskoprávnom konaní alebo podať naňho trestné oznámenie.
Opýtal by som sa jednu vec, vznikla v tomto prípade vlastníkom bytov škoda??? veď bytovka má novú strechu a pri zateplení aj menšie straty na kúrení tak je to asi dosť diskutabilné:confused:
hasta
17.09.07,17:42
Opýtal by som sa jednu vec, vznikla v tomto prípade vlastníkom bytov škoda??? veď bytovka má novú strechu a pri zateplení aj menšie straty na kúrení tak je to asi dosť diskutabilné:confused:
Veď to je tiež pravda. Možno, že ani prípadná škoda nevznikla alebo sa nebude dať vôbec preukázať. A dokázať nadhodnotenie ceny je tiež veľmi obtiažne. Takže predseda bude z toho vonku a ked sa milým vlastníkom nepáči nech si to zoberie niekto iný a pracuje. Lenže kto? Všetci sa v dome len tak hrnú. Predseda je vlastne taký malý panovník C.K. monarchie zvanej SVB. Maximálne odstúpi a "majte ma všetci radi a už ma neotravujte". V podstate nulová zodpovednosť a postihnuteľnosť tiež takmer nulová. Myslím že konanie voči správcovskej firme je ďaleko efektívnejšie.
Orim
17.09.07,18:05
Strechu ešte nemajú tak či bude škoda alebo nie to sa uvidí, na druhej strane bolo treba rýcho jednať a určite by sa dala zvolať rýchlo schôdza kde by sa všetko poriešilo.
Ked to pretečie do bytov to začnú problémy, alebo ak bude niekto zranený od tehly ktorá na niekoho spadne.
svb pribinova
17.09.07,19:19
K zatečeniu do bytov už došlo pretože pár dní po tom dosť výdatne pršalo:( to sa ale bude riešiť z tu spomínanej poistnej zmluvy. Tá časť strechy ktorá bola strhnutá je už niekoľko dní zakrytá a aj celkové zateplenie strechy je hotové takže už by nikomu nič na hlavu spadnúť nemalo;)
duves
18.09.07,04:15
Podla mna stanovy SVB by malo mat osetrene aj krizove situacie, kedy je potrebne riesit nalezistosti bezodkladne.

Viem, ze to mozno sem nepatri. U nas sa tiez pred nejakymi 5 rokmi uvazovalo o SVB. Tlacili ma do toho. Zvazoval som a pisem o skusenostiach ako povereny zastupca o tom inde. Susedom teraz nevadi vyuctovanie, tie rozne toky penazi co uctuje spravca. A u mna by sa domahali vysvetlit kazdu korunu! Ludia su sprosti, tisicky von oknom nevadia a budu sa hadat za haliere.
Jozef I
18.09.07,05:45
.....Opäť ako mnohokrát nepochopím, prečo táto činnosť nie je koncesovaná.
Zaujala ma táto veta. Plne súhlasím že vykonávať správu by nemal hocikto. Ale ako chceš dokladovať úradníkovi, že ten, alebo onen je ten pravý. Ako chceš viazať koncesiu? Sú na to školy? Alebo chceš prax? A kde ju máš získať ak bude viazaná koncesiou? Nie je všetko také jednoduché... Inak som trochu mimotemy .
Chobot
18.09.07,07:15
Zaujala ma táto veta. Plne súhlasím že vykonávať správu by nemal hocikto. Ale ako chceš dokladovať úradníkovi, že ten, alebo onen je ten pravý. Ako chceš viazať koncesiu? Sú na to školy? Alebo chceš prax? A kde ju máš získať ak bude viazaná koncesiou? Nie je všetko také jednoduché... Inak som trochu mimotemy .

Možno by stačilo, keby na koncesiu musel zložiť nejaké skúšky z tejto oblasti (znalosť zákonov, predpísané vzdelanie). Podobne ako to bolo v prípade sprostredkovateľov starobného dôchodkové sporenia, kde sprostredkovatelia museli kvôli registrácii zložiť skúšku, ktorú organizovala NBS.
Jozef I
18.09.07,08:49
Ale znalosť zákona nezmení fungovanie správy, ani také situácie, ktoré sú tu popisované... Zákon, už ked to robí, musí poznať či chce alebo nechce. A problematika SVB je tak zložitá a spletitá, že vedieť všetko je skoro nemožné... Ked vidím s čím všetkým sa jednotlivé spoločenstvá stretávajú, tak predseda musí byť v prvom rade výborný riadiaci pracovník (aby zvládol ľudí a dokázal ich aj usmerniť), právnik(aby sa vyznal vo všetkých zákonoch), účtovník, technik, statik, poisťovák, matematik, kurenár, bezpečnostný technik a čo ja viem ešte čo, aby sa vedel vždy a správne rozhodnúť. :o
Ale toto už je fakt mimo tejto témy. Ospravedlňujem sa.

P.S. Ešte doplním. Ak by mohol robiť správu len človek ktorý má na to skúšky, tak by to robilo iba pár ľudí a spravovali by domy, s ktorými nemajú nič do činenia. A to už by asi vyzeralo úplne rovnako ako ked to robia správcovské spoločnosti. A ešte pripomeniem, zrušili "konceciu-viazanosť" aj na vedenie účtovníctva... Neviem, či si účtovníctvo dokáže robiť každý, ale podľa živnostenského zákona je to taká malina, že asi hej. ;)
Dušan V
18.09.07,10:03
Žiaľ toto je možné. To je presne prípad, na ktorý som tu na porade upozorňoval v téme nekompetentný predseda! a ktorý si niektorí nadšenci SVB vôbec neuvedomujú. Aj my máme SVB a podobné problémy. Jednotlivec, ktorý správe vôbec nemusí rozumieť, neberie to profesionálne, ale emotívne je niekedy doslova pohroma pre všetkých naokolo, aj ked on si môže myslieť ako dobre robí. Kde začínajú emócie, nepostrádateľnosť a dôležitosť vlastnej osoby, tam končí právo a profesionalita.

Napriek tomu, že predseda SVB je viazaný rozhodnutím hromaždenia vlastníkov, ak podpíše zmluvu s tretou osobou na dodávku čohokoľvek, vlastníci sú tým viazaní! Nikto mu v tom nezabráni, neexistuje nijaký ochranný mechanizmus. Všetci ste závislí na svojvôli jedného človeka, či sa Vám to páči alebo nie. Ním podpísaná zmluva je vymáhateľná a platná, ktorá by sa, ak by ste nezaplatili firme, určite vymohla na súde.
Vy si ako vlastníci môžete voči predsedovi len vymáhať vzniknutú škodu v občianskoprávnom konaní alebo podať naňho trestné oznámenie. Navždy zbohom dobré medziľudské vzťahy vo Vašom dome. Navždy budete na seba zazerať.
Chápem ťa, ale nič iné ako odvolanie predsedu a potom sankcie voči nemu Vám nezostáva. Toto je tá katastrofa v SVB, česť výnimkám!!! Opäť ako mnohokrát nepochopím, prečo táto činnosť nie je koncesovaná.
Kompetentný predseda by mal najskôr poprosiť pána..., aby nepršalo,zvolať schôdzu vlastníkov(podla zákona do 5dní) medzitým osloviť firmy a získať potrebné informácie. Potom na schôdzi urobiť výber zadať objednávku urobiť zmluvu o diele a dohodnúť termín opravy. Týmto postupom prebehnú minimálne tri týždne. Potom by bol oprávnene opäť nekompetentný -že nekoná -. Vieš je veľmi ľahko dívať sa z okna - tešiť sa , že nebýva na vrchnom poschodí a kritizovať.
wierdo
18.09.07,10:07
A ešte pripomeniem, zrušili "konceciu-viazanosť" aj na vedenie účtovníctva... Neviem, či si účtovníctvo dokáže robiť každý, ale podľa živnostenského zákona je to taká malina, že asi hej. ;)

No pre mňa má tento krok štátu jasný zámer. Čím horšie bude účtovníctvo firiem vedené, tým viac štát (DÚ) bude môcť legálne vybrať na pokutách. Jednoducho uľahčí sa tým práca daňových kontrolórov. Tých zamestnáva štát, a ak nič pri kontrole nenájdu, tak je to v podstate pre štát stratová činnosť.
Polis
18.09.07,11:52
Je to o dôvere predsedovi spoločenstva. Ja to robím asi 5 rokom a niekedy je to tak, že na druhý deň chcem zvolať schôdzu a vzdať sa funkcie. Ak vlastníci nebudú dôverovať predsedovi, že všetko čo zabezpečuje pre bytovku nerobí pre nejakú províziu od poisťovne a pod. Nech si skúsi každy z vlastníkov bytov robiť predsedu spoločenstva. V mojom prípade to nejde o 500, sk mesačne ale o to aby to fungovalo a vlastníci sa zapájali do rozhodovania. Niekedy som aj ja musel urobiť práce bez schválenia a potom som to dal schváliť dodatočne na zhromaždení. Asi 75 % ľudom je to jedno le aby mali pokoj. Zatvorením dverí svojho bytu končí rozhodovať o spoločnom. Preto aj súhlasím s Dušanom V.
Elena Navrátilová
18.09.07,13:24
Je to o dôvere predsedovi spoločenstva. Ja to robím asi 5 rokom a niekedy je to tak, že na druhý deň chcem zvolať schôdzu a vzdať sa funkcie. Ak vlastníci nebudú dôverovať predsedovi, že všetko čo zabezpečuje pre bytovku nerobí pre nejakú províziu od poisťovne a pod. Nech si skúsi každy z vlastníkov bytov robiť predsedu spoločenstva. V mojom prípade to nejde o 500, sk mesačne ale o to aby to fungovalo a vlastníci sa zapájali do rozhodovania. Niekedy som aj ja musel urobiť práce bez schválenia a potom som to dal schváliť dodatočne na zhromaždení. Asi 75 % ľudom je to jedno le aby mali pokoj. Zatvorením dverí svojho bytu končí rozhodovať o spoločnom. Preto aj súhlasím s Dušanom V.
Presne o tomto je fungovanie v SVB. Niekto si uvedomí, že správca to robí po svojom a nie tak, ako to chcú vlastníci, ktorí vlastne správcu platia za sužby.
hasta
18.09.07,17:44
Kompetentný predseda by mal najskôr poprosiť pána..., aby nepršalo,zvolať schôdzu vlastníkov(podla zákona do 5dní) medzitým osloviť firmy a získať potrebné informácie. Potom na schôdzi urobiť výber zadať objednávku urobiť zmluvu o diele a dohodnúť termín opravy. Týmto postupom prebehnú minimálne tri týždne. Potom by bol oprávnene opäť nekompetentný -že nekoná -. Vieš je veľmi ľahko dívať sa z okna - tešiť sa , že nebýva na vrchnom poschodí a kritizovať.
Ten "chudáčik" predseda obetujúci sa pre všeobecné blaho, ale hlavne pre seba, musel byť veru velmi kompetentný, ked si nevšimol že má poškodenú strechu, tečie mu do nej a aj by mohlo niekdy zatekať. Alebo si to šikulka všimol a pri prvej príležitosti, bez akejkolvek účasti ostatných vlastníkov, šup šup a dal nielen opraviť hneď celú strechu, ale ju aj hned zatepliť, zaplatiť preddavok alebo lepšie vopred celú sumu a skúste niekto niečo povedať!! Ved on nám vlastne zachraňuje strechu nad hlavou, hrdina je to! S nasadením vlastného života zaplatil namiesto 300 000.-Sk 500 000Sk? Sa Ti teraz dobre kritizuje v nepodstrešnom byte, ty prípadný nevďačník. Ved ON sa nám tak snaží, sám montuje a vymieňa podchvíľou žiarovky vo vchode, v nedelu ked idú ľudia do kostola kosačkou, ktorú na tieto účely kúpil za 7000.-Sk kosí trávnik, aby ho všetci videli. Lepsiu dušu by ste nenasli. A Vy si dovolíte kritizovať takýto domový poklad, jeho nezištnú jasnosť predsedu SVB?? Ako sa vlastne môžete na seba doma pozrieť do zrkadla?!! Hambite sa a radšej bez reptania platťe!! Nič iné si totiž nezaslúžite, Vy nevďačníci! Pane Bože odpusti nám našu hlúposť!
:) Toľko na zasmiatie.

Podstata bola ale o tom, že predseda môže sám čokoľvek podpísať bez schválenia vlastníkov a je to platné! Aby som to prehnal (len preto aby si to niektorí uvedomili) podpísať napr. aj pôžičku milion korún v úžerníckej firme na 20% úrok.

A okrem iného tí čo sa Vás to dotýka, neviem či nemáte čisté svedomie, keď tak bubnujete, ale všimnite si prosím, že som v prvom príspevku uviedol "Česť výnimkám", lebo tých ako popísal Polis je naozaj ako šafránu, bohužiaľ. Ak chcete obhajovať tie výnimky, tých čestných, tak s Vami súhlasím a skladám klobúk. Len viete ako je to dnes s čestnosťou.
hasta
18.09.07,18:02
Zaujala ma táto veta. Plne súhlasím že vykonávať správu by nemal hocikto. Ale ako chceš dokladovať úradníkovi, že ten, alebo onen je ten pravý. Ako chceš viazať koncesiu? Sú na to školy? Alebo chceš prax? A kde ju máš získať ak bude viazaná koncesiou? Nie je všetko také jednoduché... Inak som trochu mimotemy .
Myslím, že by sa mali skladať skúšky zo základov ovládania zákona 182/93, jeho výkladu, pravidiel a zvyklostí. A malo by byť predpísané patričné vysokoškolské vdelanie technického alebo ekomonického smeru, alebo stredné s praxou. Tak ako je to napr. pri realitke alebo cestovke.
hasta
18.09.07,18:27
Presne o tomto je fungovanie v SVB. Niekto si uvedomí, že správca to robí po svojom a nie tak, ako to chcú vlastníci, ktorí vlastne správcu platia za sužby.
Máš pravdu. Správcom je aj predseda SVB. Len vo všeobecnosti sa jeho erudovanosť nedá porovnávať so správcom - profesionálnou správcovskou spoločnosťou.
Pokiaľ ide o bezpečnosť fin. prostriedkov, tak u predsedu je to jednorazová záležitosť. Dnes to robí, zajtra nemusí. Živí sa niečím iným! U profesionálneho správcu je to jeho dennodenný chlebík. Ak si pokazí meno, príde o klientov. Ten tu chce byť profesionálne dlhšie. A bude, preto od neho aj vymôžem skôr prípadnú škodu.
Halli
18.09.07,19:30
Mám sto chutí ti všetky tvoje posledné 3 príspevky vyvrátiť inými argumentami, podnetnými, správnymi, o tom ako fungujú "výnimky", :citujem ťa: ale všimnite si prosím, že som v prvom príspevku uviedol "Česť výnimkám",ako sa darí v tých domoch ako ďaleko preskočili "profesionálnych správcov", ako sa vedia zísť, dohodnúť a zlepšovať si svoje bývanie.................. no ďakujem ti že si nezabudol aj na výnimky, však čo toto je téma SVB a profesinálni správcovia sa predsa boja o "svoje chlebíky" ;)
svb pribinova
18.09.07,19:42
Ten "chudáčik" predseda obetujúci sa pre všeobecné blaho, ale hlavne pre seba, musel byť veru velmi kompetentný, ked si nevšimol že má poškodenú strechu, tečie mu do nej a aj by mohlo niekdy zatekať. Alebo si to šikulka všimol a pri prvej príležitosti, bez akejkolvek účasti ostatných vlastníkov, šup šup a dal nielen opraviť hneď celú strechu, ale ju aj hned zatepliť, zaplatiť preddavok alebo lepšie vopred celú sumu a skúste niekto niečo povedať!! Ved on nám vlastne zachraňuje strechu nad hlavou, hrdina je to! S nasadením vlastného života zaplatil namiesto 300 000.-Sk 500 000Sk? Sa Ti teraz dobre kritizuje v nepodstrešnom byte, ty prípadný nevďačník. Ved ON sa nám tak snaží, sám montuje a vymieňa podchvíľou žiarovky vo vchode, v nedelu ked idú ľudia do kostola kosačkou, ktorú na tieto účely kúpil za 7000.-Sk kosí trávnik, aby ho všetci videli. Lepsiu dušu by ste nenasli. A Vy si dovolíte kritizovať takýto domový poklad, jeho nezištnú jasnosť predsedu SVB?? Ako sa vlastne môžete na seba doma pozrieť do zrkadla?!! Hambite sa a radšej bez reptania platťe!! Nič iné si totiž nezaslúžite, Vy nevďačníci! Pane Bože odpusti nám našu hlúposť!
:) Toľko na zasmiatie.

Podstata bola ale o tom, že predseda môže sám čokoľvek podpísať bez schválenia vlastníkov a je to platné! Aby som to prehnal (len preto aby si to niektorí uvedomili) podpísať napr. aj pôžičku milion korún v úžerníckej firme na 20% úrok.

A okrem iného tí čo sa Vás to dotýka, neviem či nemáte čisté svedomie, keď tak bubnujete, ale všimnite si prosím, že som v prvom príspevku uviedol "Česť výnimkám", lebo tých ako popísal Polis je naozaj ako šafránu, bohužiaľ. Ak chcete obhajovať tie výnimky, tých čestných, tak s Vami súhlasím a skladám klobúk. Len viete ako je to dnes s čestnosťou.

Ten chudáčik predseda konal na základe toho že noc predtým strhla strechu víchrica mimochodom je to napísané aj v prvom príspevku teda bola to mimoriadna situácia spôsobená živelnou katastrofou! Toto konanie bolo podnietené aj tým že v tejto lokalite to nebola ani zďaleka jediná strhnutá strecha, v niektorých obciach malo poškodené strechy až 70% domov takže vznikla reálna obava z toho že pri pomalom postupe firmy už nebudú mať kapacity na vykonanie opravy čo sa aj potvrdilo. Niektoré domy ktoré konali pomaly ešte nemajú opravu ani začatú lebo nenašli vhodnú firmu.
K tomu zatepleniu len toľko že už predtým sa na schôdzach hovorilo o zateplení strechy a všetci s tým súhlasili. Ide o to že nič nieje oficiálne na papieri lebo bol treba konať rýchlo.
Halli
18.09.07,19:50
No prosím .... a je to tu! Dva príspevky, dva názory, dva nicky... Treba vypočuť aj druhú stranu, nielen sa hneď osopiť na to ak niekto napíše, že stala sa krivda... ťažko nám posúdiť, ako to v takej situácií je najlepšie riešiť...
lubica_02
18.09.07,19:51
Ja robím síce správcu viacerým domom a tiež sa mi stalo, že vietor odniesol časť strechy - riešila som to zaistením cenových ponúk od firiem a schôdzou vlastníkov.Všetko sa odvíja buď od zmluvy o výkone správy alebo zmluvou o spoločenstve a právomoci čerpania z FO predsedom spoločenstva. Predseda ako aj správca má vždy o vzniknutej situácii informovať alebo požiadať o rýchlejšie zabezpečenie poruchy - už len z hľadiska čerpania spoločných peňazí - zástupcu vlastníkov , v prípade spoločenstva radu. Je to oveľa férovejšie , čistejšie a nevykoná sa nejaká oprava, aj keď ide o haváriu alebo aj takéto mimoriadne udalosti ,len rozhodnutím jednej osoby.
Halli
18.09.07,20:02
Ľubka určite máš pravdu...inak sa ani nedá, len s tebou súhlasiť, ale nevieme všetky podrobnosti a čo sa tam dialo, keď ľudia zostali bez strechy nad hlavou. Teraz keď už ju majú zrazu precitli..? Nezástávam si nikoho, ale fakt nám neprislúcha súdiť, bez toho, aby sme vedeli o tom viac.
hasta
18.09.07,20:04
Ten chudáčik predseda konal na základe toho že noc predtým strhla strechu víchrica mimochodom je to napísané aj v prvom príspevku teda bola to mimoriadna situácia spôsobená živelnou katastrofou! Toto konanie bolo podnietené aj tým že v tejto lokalite to nebola ani zďaleka jediná strhnutá strecha, v niektorých obciach malo poškodené strechy až 70% domov takže vznikla reálna obava z toho že pri pomalom postupe firmy už nebudú mať kapacity na vykonanie opravy čo sa aj potvrdilo. Niektoré domy ktoré konali pomaly ešte nemajú opravu ani začatú lebo nenašli vhodnú firmu.
K tomu zatepleniu len toľko že už predtým sa na schôdzach hovorilo o zateplení strechy a všetci s tým súhlasili. Ide o to že nič nieje oficiálne na papieri lebo bol treba konať rýchlo.
Porovnaj si svoj prvý príspevok, kde si rozhorčene žiadala o radu a tento, kde si si naň odpovedala.
Vidíš akú dôležitú pedagogickú úlohu porada plní?..Nielenže Ti poskytne radu, ale aj ťa prijme k tomu, aby si si sama odpovedala. Teraz už takto obrodená treba len pokorne ísť poďakovať Vášmu predsedovi - záchrancovi a ospravedlniť sa mu, že si o ňom v návale zdravého rozhorčenia zapochybovala a zaplatiť z vďaky za záchranu ako prvá....Vivat! Kto chce kam, nechajme ho ísť. Veru, takto sa správcovia o svoj chlebík báť nemusia. Nič v zlom, ale ja by som po týchto skúsenostiach na porade uz SVB nechcel ani za nič. Ibaže by mi predvšedkiňu robila Slavica:)
Halli
18.09.07,20:07
Porovnaj si svoj prvý príspevok, kde si rozhorčene žiadala o radu a tento, kde si si naň odpovedala.
Vidíš akú dôležitú pedagogickú úlohu porada plní?..Nielenže Ti poskytne radu, ale aj ťa prijme k tomu, aby si si sama odpovedala. Teraz už takto obrodená treba len pokorne ísť poďakovať Vášmu predsedovi a ospravedlniť sa mu, že si o ňom v návale zdravého rozhorčenia zapochybovala....Vivat!:)


ááále Hasta a ty nevieš, že su to dvaja ludia a dva NICKY? :eek:, však som to napísala v predošlom príspevku...;)
....óóó vďaka, nebyť toho sarkazmu aj ti uverím s tou predsedkyňou :D , čo si dodal...ale ty si veštíš sám...práve som po schôdzi na dome, kde bolo z 36tich 24vlastníkov, majú po druhom roku založenia toľko sk na účte, čo nikdy za 5 rokov pod OSBD nemali, majú urobenú reguláciu, idú robiť strechu a maľovať vchody. Schôdza bola 2,5 hodiny a ľudia super, bez hádok a s p o k o j n í...a to ma teší najviac!;)
Elena Navrátilová
19.09.07,03:26
Predseda v znení zákona 182/1993 mal zvolať schôdzu, mal urobiť výber firmy za účelom opravy strechy, poprípade aj zateplenia ak by si to odsúhlasili na schôdzi. O tom myslím, nikto nebude polemizovať. Ale prečo to riešil špecificky, nie v zmysle zákona by si mal vedieť on odôvodniť. Inak ak ešte nepodpísal zmluvu o dielo, treba ho požiadať o dodržanie znenia zákona. Máte na účte toľko finančných prostriedkov na celú strechu? V prípade dofinancovania či už formou úveru alebo inou formou musí mať potrebný písomný súhlas členov SVB. Účtovníctvo vo Vašom SVB robí kto? Ak účtovnícto pre Vás niekto robí na základe mandátnej zmluvy, mal by tiež požadovať na takú sumu podpisy ostatných členov SVB. Záleží na tom ako to máte uvedené v mandátnej zmluve. Máte poistený dom? Ak áno, treba žiadať o poistné plnenie. Určite sa Vám vráti časť finančých prostriedkov. Inak ja súhlasím, pri strechách keď už treba opravovať, nech sa aj zateplí. Prosím zadávateľku /alebo zadávateľa/ o informácie ako sa ďalej u Vás postupuje. Ďakujem.
Chobot
19.09.07,07:10
Dočasne uzatváram túto diskusiu, lebo príspevky už príliš odbočujú od zadanej otázky. Doporučujem obom stranám zmierniť postoj voči sebe.

Pokiaľ niekto bude chcieť vecne prispieť k problému uvedenému v nadpise, tak tému otvorím.

Nechcem sa stavať do pozície sudcu medzi oboma stranami, nakoľko odborne oba "tábory" prispievajú aj odbornými a dobrými názormi, ale dúfam, že mi dáte za pravdu, že takéto žabo-myšie vojny medzi správcami a SVB sem nepatria.

Myslím, že emócie už ochladli, preto tému znovu otváram.
Julian
20.09.07,19:04
Máš pravdu. Správcom je aj predseda SVB. Len vo všeobecnosti sa jeho erudovanosť nedá porovnávať so správcom - profesionálnou správcovskou spoločnosťou.
Pokiaľ ide o bezpečnosť fin. prostriedkov, tak u predsedu je to jednorazová záležitosť. Dnes to robí, zajtra nemusí. Živí sa niečím iným! U profesionálneho správcu je to jeho dennodenný chlebík. Ak si pokazí meno, príde o klientov. Ten tu chce byť profesionálne dlhšie. A bude, preto od neho aj vymôžem skôr prípadnú škodu.

Robíš úžasnú reklamu spravcovským spoločnostiam. Neviem či za takých považuješ aj SBD. Ak áno tak by som Ti vedel dodať celý zoznam profesionálnych kiksov ľudí-profesionálov hoc vysokoškolský vzdelaných. Vzdelaný ešte neznamená múdry. Uvediem aspoň niektoré hoci pravdupovediac neviem odkiaľ začať.

1. Tak napr. pri žiadosti o úver pri vystavbe vlastnej kotolne sa nám na SBD dvakrát stratili úradne overené podpisy. To znamená, že predseda musel 2x obísť 86 bytov so zástupcom notára aby overil podpisy. Pri druhom sme si našťastie urobili overenú kópiu takže nebolo treba overovať po trtíkrát.
2. Takmer vo všetkých strojovniach výťahov demontovali iné zariadenia (STA)ktoré nepatrili k výťahom a montovali ich na iné miesto, len preto, lebo si zmýlili pojem strojovňa výťahu so šachtou výťahu (u nás sme to stopli a s veľkou námahou sme si to vyjasnili).
3. S veľkým oduševnením sa taktiež pustili do dodatočnej montáže dvierok do výťahových kabín. S veľkým hrmotom sa nám viacerím na porade podarilo to stopnúť, ale kto sa nebranil a bol medzi prvými tak ten ich tam má a smozrejme si to aj zaplatil.
4. Taktiež si zle vysvetlili normu, ktorá hovorí, že točiace časti v strojovni musia byť natreté červenou farbou a kryty oranžovou a tak ponatierali komplet celé strojovne v cene cca 12 000 Sk/ks.
5. Taktiež si pomýlili pojmy, keď sa pasovali za "vysielateľa zo zákona" a nechali do všetkých bytov priviesť rozhlasový signál so všetkým čo k tomu patrí hoci 25 rokov ten signál tam nebol a teraz už nikomu ani nechýbal.
6. Nechali namontovať spätné klapky pred vodomery TÚV. Na tom by nebolo nič zlého. Ale keď sme to reklamovali, že tieto klapky jednoducho nefungujú, tak odpoveďou nam bol zaslaný doklad so štátnej skúšobne, že je to v poriadku. Miesto toho, aby urobili krik hoci aj voči štátnej skúšobni, aby táto urobila nápravu. Takže doteraz sa asi montujú spätné klapky, ktoré fungujú iba určitú dobu.
A tak by som mohol pokračovať ďalej. Ak niekedy spravovali 8 000 bytov, tak si skús zrátať koľko miliónov vytiahli z vrecák ľudí. Mne sa skôr zdá že niektorí spravcovia sa skôr starajú o pracovnú náplň svojich dodávateľov ako o svojich klientov.

Uviedol som niekoľko príkladov pre ktoré nemôžem drukovať PROFESIONÁLOM.
Taktiež novela zákona pritvrdila správcovským spoločnostiam, takže tam nejaký dôvod bol.
Tieto udalosti ma vlastne priviedli na túto stránku. Neviem či som mal šťastie, ale pri diskusiách s tými čo majú SVB boli vo väčšine spokojní a veľa naších ľudí je za to aby sa založilo SVB. Počul som však, že to niekde aj škrípalo (ale to som iba počul z druhej ruky).

Môj osobný názor je, že to reba skúsiť SVB a ak to nejde dobre, tak sa radšej obrátiť na prof. správcu, ale bola by škoda zrieknúť sa tejto možnosti len tak.

Uznávam, že je to mimo témy,ale to porovnávanie SVB versus Správca sa ťahá už dlhšie a v rôzných témach.
Halli
20.09.07,19:37
Táto téma bola z tohto dôvodu uzatvorená,/ako správne začal Julian/... Empaty ju znova otvoril a nasledne to zmazal, lebo si myslel, že to už netreba "pitvať" ;) ... a tak sme si vyjasnili to čo tu patrí a čo nepatrí a tak zabudnime na preferovanie správcov / možno táto tema je fakt o preferovaní SVB/ aspoň ja to tak citim, chcem aby sme si pomáhali, radili, aby sa tu stretali ľudia, ktorí majú čo najviac povedať k SVB- je to predsa len špecifická správa, ale samozrejme uvítame rady od iných správcov, bez zbytočných invektív na SVB. Radme si ďalej , pomáhajme si a skúsme si plniť svoje poslanie pre ktoré sme tu a ukážme , že v naších panelákoch može byt aj dobrá vôľa, pohoda a spokojnosť.

k teme : na jednej stane bol svbpribinova a na druhej svb pribinova, vlastník versus predseda a ja budem len rada ak sa dozvieme od oboch či tento problém v zadanej téme pretrváva, alebo len my sa tu k nemu vyjadrujeme. ;)
hasta
21.09.07,06:57
Robíš úžasnú reklamu spravcovským spoločnostiam. Neviem či za takých považuješ aj SBD. Ak áno tak by som Ti vedel dodať celý zoznam profesionálnych kiksov ľudí-profesionálov hoc vysokoškolský vzdelaných. Vzdelaný ešte neznamená múdry. Uvediem aspoň niektoré hoci pravdupovediac neviem odkiaľ začať.

1. Tak napr. pri žiadosti o úver pri vystavbe vlastnej kotolne sa nám na SBD dvakrát stratili úradne overené podpisy. To znamená, že predseda musel 2x obísť 86 bytov so zástupcom notára aby overil podpisy. Pri druhom sme si našťastie urobili overenú kópiu takže nebolo treba overovať po trtíkrát.
2. Takmer vo všetkých strojovniach výťahov demontovali iné zariadenia (STA)ktoré nepatrili k výťahom a montovali ich na iné miesto, len preto, lebo si zmýlili pojem strojovňa výťahu so šachtou výťahu (u nás sme to stopli a s veľkou námahou sme si to vyjasnili).
3. S veľkým oduševnením sa taktiež pustili do dodatočnej montáže dvierok do výťahových kabín. S veľkým hrmotom sa nám viacerím na porade podarilo to stopnúť, ale kto sa nebranil a bol medzi prvými tak ten ich tam má a smozrejme si to aj zaplatil.
4. Taktiež si zle vysvetlili normu, ktorá hovorí, že točiace časti v strojovni musia byť natreté červenou farbou a kryty oranžovou a tak ponatierali komplet celé strojovne v cene cca 12 000 Sk/ks.
5. Taktiež si pomýlili pojmy, keď sa pasovali za "vysielateľa zo zákona" a nechali do všetkých bytov priviesť rozhlasový signál so všetkým čo k tomu patrí hoci 25 rokov ten signál tam nebol a teraz už nikomu ani nechýbal.
6. Nechali namontovať spätné klapky pred vodomery TÚV. Na tom by nebolo nič zlého. Ale keď sme to reklamovali, že tieto klapky jednoducho nefungujú, tak odpoveďou nam bol zaslaný doklad so štátnej skúšobne, že je to v poriadku. Miesto toho, aby urobili krik hoci aj voči štátnej skúšobni, aby táto urobila nápravu. Takže doteraz sa asi montujú spätné klapky, ktoré fungujú iba určitú dobu.
A tak by som mohol pokračovať ďalej. Ak niekedy spravovali 8 000 bytov, tak si skús zrátať koľko miliónov vytiahli z vrecák ľudí. Mne sa skôr zdá že niektorí spravcovia sa skôr starajú o pracovnú náplň svojich dodávateľov ako o svojich klientov.

Uviedol som niekoľko príkladov pre ktoré nemôžem drukovať PROFESIONÁLOM.
Taktiež novela zákona pritvrdila správcovským spoločnostiam, takže tam nejaký dôvod bol.
Tieto udalosti ma vlastne priviedli na túto stránku. Neviem či som mal šťastie, ale pri diskusiách s tými čo majú SVB boli vo väčšine spokojní a veľa naších ľudí je za to aby sa založilo SVB. Počul som však, že to niekde aj škrípalo (ale to som iba počul z druhej ruky).

Môj osobný názor je, že to reba skúsiť SVB a ak to nejde dobre, tak sa radšej obrátiť na prof. správcu, ale bola by škoda zrieknúť sa tejto možnosti len tak.

Uznávam, že je to mimo témy,ale to porovnávanie SVB versus Správca sa ťahá už dlhšie a v rôzných témach.
Julian,
toto je zbytočné vyratúvanie nejakých chýb, ktoré sa dopustil nejaký správca. Rovnako je spústa chýb, ktorých sa dopúšťajú predsedovia SVB (aj z naivity aj neznalosti alebo svojského výkladu a prispôsobenia si zákona). My máme tiež SVB a je to teda katastrofa, jedna pani si tu robí čo chce. Ak je problém príde sa susedkám zalíškať a pomôcť im oškrabať mrkvu na nedelný obed, aby ich získala pred schôdzou na svoju stranu. Je to tu u nás tiež úplné bezprávie a dekadencia.

Tým nechcem povedať, že starší správcovia, najmä OSBD sa nesprávajú arogantne a nerešpektujú zákon. Ale dnes je už množstvo nových správcovských spoločností a vlastníci si môžu vybrať. A tie sa snažia pracovať v prospech vlastníkov. Susedný dom je v správe správcu a je to oproti nášmu kvalitatívny rozdiel. Takmer vo všetkom. Verím, že časom sa mi podarí presvedčiť aj ostatných vlastníkov u nás.

Empatyho článok som si prečítal, ale nestihol som reagovať. Mal pravdu v tom, že v oboch formách správy sú nedostatky a záleží najmä na tom, kto (fyzická osoba) správu vykonáva a ako je schopný akceptovať a hľadať správnu cestu podľa práva a nie emócii!
Toto nie je o rodine a bratoch a sestrách, ale o správe spoločného majetku vlastníkov podľa platných pravidiel, kde vlastníci majú svoje povinnosti a práva.

Porovnávanie by tu nemalo byt konfrontačné. Preto prijímam podávanú ruku Slavice nezachádzať do konfrontácie (iba odbornej), ak to sama dodrží.

Bol by som velmi rád, keby sa to tu zmenilo. Napríklad ako je to v téme o zvolaní schôdze. Tam je to o odbornom probléme, kde si každý zachováva svoju vlastnú tvár. Oceňujem....:)

Týmto príspevkom som nechcel nikoho uraziť ani sa dotknúť a myslím, že viem podporiť aj príspevky Slavice, či Eleny Navrátilovej a zabudnúť na tieto spory. Ale je to obojstranné a čítajú to tu rôzni ľudia.
Chobot
21.09.07,07:35
Myslím, že by bolo najlepšie ukončiť túto nekonštruktívnu diskusiu niečím, na čom sa zhodnú obe strany.

Podľa súčasne platnej legislatívy sú obe formy správy (SVB aj správcovské spoločnosti) legitímne a rovnoprávne. V oboch prípadoch vykonávajú správu ľudia a človek je tvor omylný. Súhlasím, že aj v správcovských spoločnostiach aj v SVB sa nájdu šikovní, znalí, ale tiež slabší, či neschopní. Obe formy môžu robiť chyby. Takže bude asi ťažké zovšeobecňovať na základe niektorých konkrétnych prípadoch.

Vlastníci bytov nech sa sami rozhodnú, či využijú jednu alebo druhú formu.
empaty
21.09.07,08:02
Ahojte,
keďže som tu bol spomínaný, tak by som len chcel dodať, že svoj príspevok som zmazal preto, lebo si myslím, že mi nepríslušilo do toho vstupovať, keďže sa profesionálne zaoberám správou domov a okrem toho to podľa môjho názoru moderuje Chobot a robí to výborne.
Myslím si presne to, čo napísal on vo svojom záverečnom príspevku.

Prajem všetkým pekný deň
empaty
Orim
21.09.07,17:10
empaty, práve preto, že sa profesionálne zaoberáš správou domov si myslím, že by si mal do toho vstupovať.
Chyby robia aj SVB-čka aj rôzne správcovské spoločnosti. Každý vidí väčšinou to svoje a "krivdy" pachané na ňom. Ale nie vždy to musí byť pravda a preto sme tu aby sme svojimi radami viac alebo menej pomohli.
lubica_02
21.09.07,18:19
Ľubka určite máš pravdu...inak sa ani nedá, len s tebou súhlasiť, ale nevieme všetky podrobnosti a čo sa tam dialo, keď ľudia zostali bez strechy nad hlavou. Teraz keď už ju majú zrazu precitli..? Nezástávam si nikoho, ale fakt nám neprislúcha súdiť, bez toho, aby sme vedeli o tom viac.
Slávica úplne s Tebou súhlasím, možno som mohla môj príspevok ešte doplniť,lebo poznám problematiku všelijakých nepredpokladaných porúch v domoch . Ľudí,ktorí robia SVB - hlavne predsedov poznám viacerých a viem,že si prácu robia dobre a poctivo. Takže nechcela som sa nikoho dotknúť.
Prajem veľa úspechov všetkým predsedom SVB a držím im palce - veď ja robím túto prácu tiež len inou formou a veľmi rada.:):):D:D
Julian
21.09.07,20:13
Julian,
toto je zbytočné vyratúvanie nejakých chýb, ktoré sa dopustil nejaký správca. Rovnako je spústa chýb, ktorých sa dopúšťajú predsedovia SVB (aj z naivity aj neznalosti alebo svojského výkladu a prispôsobenia si zákona). My máme tiež SVB a je to teda katastrofa, jedna pani si tu robí čo chce. Ak je problém príde sa susedkám zalíškať a pomôcť im oškrabať mrkvu na nedelný obed, aby ich získala pred schôdzou na svoju stranu. Je to tu u nás tiež úplné bezprávie a dekadencia.

Ospravedlňujem sa, že je to opäť mimo témy, ale keď sme sa dostali až sem tak to dúfam pochopíte.
Z toho čo som napísal a nielen z toho vyplýva, že v našom prípade treba niečo robiť. Neviem si predstaviť ako budú po novelizácii Zák.182/1993 fungovať družstva. Ak duržstvo spravuje 200 domov, tak si neviem predstaviť ako bude napr. zvolávať 200 scchôdzi vlastníkov. Alebo načo bude vlastne predstavenstvo atď. Je toho viacej.

Sledoval som v rôzných príspevkoch aké vlastne život prináša problémy či už v SVB, alebo v správcovských spoločnostiach.
Zdá sa mi, že ak je problém s predsedom SVB tak sa dá pomerne kedýkoľvek jednoducho odvolať. To isté platí o členoch rady. Prípadne to môže pretrvávať max. 3 roky na ktoré sú všetci zvolení.
Ak je problém so správcom, tak sa mi riešenie zdá komplikovanejšie, pretože k tomu je potrebné hlasovanie na schôdzi vlastníkov, kde je potrebný súhlas 2/3 väčšiny a zmluva so správcom sa robí na neurčito, kdežto odvolať predsedu SVB môže nadpolovičná väčšina.
Zmobilizovať 2/3 väčšinu sa mi zdá takmer nemožné.

Moje úvahy sú vzdialené od reality?
hasta
22.09.07,08:22
Ospravedlňujem sa, že je to opäť mimo témy, ale keď sme sa dostali až sem tak to dúfam pochopíte.
Z toho čo som napísal a nielen z toho vyplýva, že v našom prípade treba niečo robiť. Neviem si predstaviť ako budú po novelizácii Zák.182/1993 fungovať družstva. Ak duržstvo spravuje 200 domov, tak si neviem predstaviť ako bude napr. zvolávať 200 scchôdzi vlastníkov. Alebo načo bude vlastne predstavenstvo atď. Je toho viacej.

Sledoval som v rôzných príspevkoch aké vlastne život prináša problémy či už v SVB, alebo v správcovských spoločnostiach.
Zdá sa mi, že ak je problém s predsedom SVB tak sa dá pomerne kedýkoľvek jednoducho odvolať. To isté platí o členoch rady. Prípadne to môže pretrvávať max. 3 roky na ktoré sú všetci zvolení.
Ak je problém so správcom, tak sa mi riešenie zdá komplikovanejšie, pretože k tomu je potrebné hlasovanie na schôdzi vlastníkov, kde je potrebný súhlas 2/3 väčšiny a zmluva so správcom sa robí na neurčito, kdežto odvolať predsedu SVB môže nadpolovičná väčšina.
Zmobilizovať 2/3 väčšinu sa mi zdá takmer nemožné.

Moje úvahy sú vzdialené od reality?

Julian,
v tomto čo si napísal si trochu vzdialený od reality.
Fungovanie družstiev spravuje obchodný zákonník a predstavenstvo v družstve rieši iné problémy ako len správu domov. Na to je tam výkonný aparát, počnúc predsedom a končiac referentami. Aj keby družstvo spravovalo 300 domov, zvolať schôdze by bol asi najmenší problém pre družstvo. Sú družstvá, ktoré s tým nemajú najmenší problém, pretože nie všetky pracujú zle, čo ty paušalizuješ. V správcovských súkromných spoločnostiach je to zase úplne iné. Ty porovnávaš pouličného zmenárnika so zavedenou bankou. Prečo si u takéhoto zmernárnika neotvoríš svoj osobný účet, ale ideš do profesionálnej banky?

na zmenu predsedu SVB a zmenu správcovskej spoločnosti je rovnako treba nadpolovičnú väčšinu, neviem kde si zobral dve tretiny. Tie je treba len pri zmene formy správy a to zase oboma smermi. SVB - správca či správca -SVB.

Takže to sú tie odtienky a pochopenie zákona. Treba si najskôr urobiť objektívne jasno a potom porovnávať, ale porovnateľné!

A navrhujem Ti aby sme sa k tejto konfrontácii nevracali, lebo naozaj nemá zmysel. Nie je lepšie SVB ako profesionálny správca, ani vždy profesionálny správca ako SVB. Záleží na ľuďoch.
Halli
22.09.07,10:01
Tak sme to tu rozprudili a svbpribinova sa viacej neozval, zaraža ma prístup prispievateľa, ktorý chce poradiť, napíše "spakruky" zakladne info o probléme a viacej s nami nediskutuje....naviac si dá nick podľa predsedu dotyčného SVB, ktorý je prihlásený oveľa skôr a to ako svb pribinova a tým zámerne zadavateľ témy zavádza aj nás.. No toto sa mi už ozaj nepáči a myslím, že k zadanej téme nemám už čo dodať, :rolleyes: ale som rada, že sme si ostatné "mimoriadne" riešenia vyjasnili ;) .
svb pribinova
22.09.07,13:13
Predseda v znení zákona 182/1993 mal zvolať schôdzu, mal urobiť výber firmy za účelom opravy strechy, poprípade aj zateplenia ak by si to odsúhlasili na schôdzi. O tom myslím, nikto nebude polemizovať. Ale prečo to riešil špecificky, nie v zmysle zákona by si mal vedieť on odôvodniť. Inak ak ešte nepodpísal zmluvu o dielo, treba ho požiadať o dodržanie znenia zákona. Máte na účte toľko finančných prostriedkov na celú strechu? V prípade dofinancovania či už formou úveru alebo inou formou musí mať potrebný písomný súhlas členov SVB. Účtovníctvo vo Vašom SVB robí kto? Ak účtovnícto pre Vás niekto robí na základe mandátnej zmluvy, mal by tiež požadovať na takú sumu podpisy ostatných členov SVB. Záleží na tom ako to máte uvedené v mandátnej zmluve. Máte poistený dom? Ak áno, treba žiadať o poistné plnenie. Určite sa Vám vráti časť finančých prostriedkov. Inak ja súhlasím, pri strechách keď už treba opravovať, nech sa aj zateplí. Prosím zadávateľku /alebo zadávateľa/ o informácie ako sa ďalej u Vás postupuje. Ďakujem.
Ahojte poraďáci síce po dlhšej dobe ale predsa doplním info:
Situáciu som riešil takto preto že som musel konať rýchlo: strecha bola strhnutá, do bytov tieklo, a nebola to jediná udalosť v tomto regióne. V našom meste bolo takých domov viac a v jeho okolí boli obce v ktorých malo poškodené strechy až 70% domov takže vznikla reálna obava že ak zaváhame firmy nebudú mať kapacity čo sa aj potvrdilo. Niektoré domy ktoré nekonali dosť rýchlo ešte teraz nemajú ani začatú opravu a my už máme strechu opravenú. To by sa zase niekto mohol sťažovať že predseda je neschopný lebo nekoná:(
Zmluvu o dielo som podpisoval cca 5 dní po zadaní objednávky( mimochodom neviem kde boli do vtedy dnešný kritici)Objednávka bola zadaná hneď na druhý deň po udalosti o 6:30 a v ten istý deň aj nahlásená škodová udalosť v poisťovni. Asi 5 dni po tom som požiadal o zálohové plnenie poistného, dnes je to v štádiu vybavovania. Podľa vyjadrenia pracovníkov poisťovne by malo byť plnenie 100% faktúry mimo nákladov na zateplenie čiže polystyrén. Úver by sme nemuseli čerpať ani vtedy keby nám poisťovňa nedala ani korunu ale aj napriek tomu budem platiť faktúru až potom ako prídu peniaze od poisťovne aby sme nemali na účte príliš málo prostriedkov. Účtovníctvo robím v SVB ja ako aj všetko ostatné. Ak treba ešte niečo doplniť urobím tak veľmi rád
Elena Navrátilová
22.09.07,13:19
Ahojte poraďáci síce po dlhšej dobe ale predsa doplním info:
Situáciu som riešil takto preto že som musel konať rýchlo: strecha bola strhnutá, do bytov tieklo, a nebola to jediná udalosť v tomto regióne. V našom meste bolo takých domov viac a v jeho okolí boli obce v ktorých malo poškodené strechy až 70% domov takže vznikla reálna obava že ak zaváhame firmy nebudú mať kapacity čo sa aj potvrdilo. Niektoré domy ktoré nekonali dosť rýchlo ešte teraz nemajú ani začatú opravu a my už máme strechu opravenú. To by sa zase niekto mohol sťažovať že predseda je neschopný lebo nekoná:(
Zmluvu o dielo som podpisoval cca 5 dní po zadaní objednávky( mimochodom neviem kde boli do vtedy dnešný kritici)Objednávka bola zadaná hneď na druhý deň po udalosti o 6:30 a v ten istý deň aj nahlásená škodová udalosť v poisťovni. Asi 5 dni po tom som požiadal o zálohové plnenie poistného, dnes je to v štádiu vybavovania. Podľa vyjadrenia pracovníkov poisťovne by malo byť plnenie 100% faktúry mimo nákladov na zateplenie čiže polystyrén. Úver by sme nemuseli čerpať ani vtedy keby nám poisťovňa nedala ani korunu ale aj napriek tomu budem platiť faktúru až potom ako prídu peniaze od poisťovne aby sme nemali na účte príliš málo prostriedkov. Účtovníctvo robím v SVB ja ako aj všetko ostatné. Ak treba ešte niečo doplniť urobím tak veľmi rád
Som skutočne rada, že vieme podrobnosti a hlavne okolnosti. Verím, že si predseda čo urobí pre SVB všetko čo treba. Čo sa týka kritikov, ktorí pohotovo reagujú... škoda slov. Takých je všade viac ako predsedov v jednom SVB. ;) Koľkí boli za Tebou a zaujímali sa či netreba s niečim pomôcť?
Elena Navrátilová
22.09.07,13:26
Porovnaj si svoj prvý príspevok, kde si rozhorčene žiadala o radu a tento, kde si si naň odpovedala.
Vidíš akú dôležitú pedagogickú úlohu porada plní?..Nielenže Ti poskytne radu, ale aj ťa prijme k tomu, aby si si sama odpovedala. Teraz už takto obrodená treba len pokorne ísť poďakovať Vášmu predsedovi - záchrancovi a ospravedlniť sa mu, že si o ňom v návale zdravého rozhorčenia zapochybovala a zaplatiť z vďaky za záchranu ako prvá....Vivat! Kto chce kam, nechajme ho ísť. Veru, takto sa správcovia o svoj chlebík báť nemusia. Nič v zlom, ale ja by som po týchto skúsenostiach na porade uz SVB nechcel ani za nič. Ibaže by mi predvšedkiňu robila Slavica:)
Jeden nick je svbpribinova a druhý svb pribinova. Takže nejedná sa o jeden nick ale dva. Písala o tom slávica v poslednom príspevku na prvej strane tejto témy.
svb pribinova
22.09.07,13:27
Som skutočne rada, že vieme podrobnosti a hlavne okolnosti. Verím, že si predseda čo urobí pre SVB všetko čo treba. Čo sa týka kritikov, ktorí pohotovo reagujú... škoda slov. Takých je všade viac ako predsedov v jednom SVB. ;) Koľkí boli za Tebou a zaujímali sa či netreba s niečim pomôcť?
Ani jeden Elenka, ani jeden a to nehovorím o tom že pár dní predtým bola havária na prípojke a pomôcť mi prišiel v posledný deň jeden človek aj to nájomík v byte iného majiteľa. Hlavne že po funuse je každý múdry a všetko vie vyriešiť šmahom ruky:rolleyes:
Elena Navrátilová
22.09.07,13:30
Ani jeden Elenka, ani jeden a to nehovorím o tom že pár dní predtým bola havária na prípojke a pomôcť mi prišiel v posledný deň jeden človek aj to nájomík v byte iného majiteľa. Hlavne že po funuse je každý múdry a všetko vie vyriešiť šmahom ruky:rolleyes:
Prišlo mi to veľmi povedomé. Nie si predsedom v našom SVB? ;) Ale riešiť šmahom ruky im ide dobre, nie? :rolleyes:
svb pribinova
22.09.07,13:32
Prišlo mi to veľmi povedomé. Nie si predsedom v našom SVB? ;) Ale riešiť šmahom ruky im ide dobre, nie? :rolleyes:
Nooooo tak to teda áno;)
svbpribinova
24.09.07,06:55
Predseda v znení zákona 182/1993 mal zvolať schôdzu, mal urobiť výber firmy za účelom opravy strechy, poprípade aj zateplenia ak by si to odsúhlasili na schôdzi. O tom myslím, nikto nebude polemizovať. Ale prečo to riešil špecificky, nie v zmysle zákona by si mal vedieť on odôvodniť. Inak ak ešte nepodpísal zmluvu o dielo, treba ho požiadať o dodržanie znenia zákona. Máte na účte toľko finančných prostriedkov na celú strechu? V prípade dofinancovania či už formou úveru alebo inou formou musí mať potrebný písomný súhlas členov SVB. Účtovníctvo vo Vašom SVB robí kto? Ak účtovnícto pre Vás niekto robí na základe mandátnej zmluvy, mal by tiež požadovať na takú sumu podpisy ostatných členov SVB. Záleží na tom ako to máte uvedené v mandátnej zmluve. Máte poistený dom? Ak áno, treba žiadať o poistné plnenie. Určite sa Vám vráti časť finančých prostriedkov. Inak ja súhlasím, pri strechách keď už treba opravovať, nech sa aj zateplí. Prosím zadávateľku /alebo zadávateľa/ o informácie ako sa ďalej u Vás postupuje. Ďakujem.
takze v prvom rade dakujem za vsetky prispevky. budem reagovat na tento.. na fonde oprav bolo cca 240 tisic z coho predseda okamzite vyplatil zalohu spolocnosti vo vyske 200tisic. faktura je vo vyske 531 tisic, takze vobec nevieme, z coho to bude financovane, ale bolo nam na schodzi povedane, ze peniaze budu. z poistovnou to riesene bolo, ale predseda nam nevedel dat jasnu odpoved, ake vysoke bude plnenie, takze vlastne ani nevieme odkial vezme peniaze!!! medzi tym on ako stavebny dozor(mimochodom bez patricneho vzdelania, praxe a inych nalezitosti) prevzal stavbu, a prisli sme na to, ze to prevzal perfektne.. nie je vobec dodrzana technologia, su tam nedorobky atd..dalsi postup?..7.10.schodza SVB s nasledným odvolanim predsedu(na poslednej nebola potrebna ucast na schvalenie), a nasledne podanie trestneho oznamenia na osobu predsedu svb s podozrenia zo sprenevery financnych prostriedkov, pretoze okrem toho, ze si urobil po svojom a nikoho neinformoval este aj vybielil ucty-teda ak nie sme v minuse...
svbpribinova
24.09.07,07:19
Táto téma bola z tohto dôvodu uzatvorená,/ako správne začal Julian/... Empaty ju znova otvoril a nasledne to zmazal, lebo si myslel, že to už netreba "pitvať" ;) ... a tak sme si vyjasnili to čo tu patrí a čo nepatrí a tak zabudnime na preferovanie správcov / možno táto tema je fakt o preferovaní SVB/ aspoň ja to tak citim, chcem aby sme si pomáhali, radili, aby sa tu stretali ľudia, ktorí majú čo najviac povedať k SVB- je to predsa len špecifická správa, ale samozrejme uvítame rady od iných správcov, bez zbytočných invektív na SVB. Radme si ďalej , pomáhajme si a skúsme si plniť svoje poslanie pre ktoré sme tu a ukážme , že v naších panelákoch može byt aj dobrá vôľa, pohoda a spokojnosť.

k teme : na jednej stane bol svbpribinova a na druhej svb pribinova, vlastník versus predseda a ja budem len rada ak sa dozvieme od oboch či tento problém v zadanej téme pretrváva, alebo len my sa tu k nemu vyjadrujeme. ;)
mila slavica dostal som tu uz aj info o tom, ze tu zavadzam ludi a ze nemam zaujem problem riesit, bol som odcestovany-tolko na ospravedlnenie, ale dnes som bol milo prekvapeny, ze sa tu nazbieralo dost prispevkov k teme. problemy nielen ze pretrvavaju, ale bude ich este viac. o tom ze nas predseda tu funguje pod nickom svb pribinova som vazne nevedel, ale jednoznacne musim priznat ze vas tu zavadza tak isto ako 41 vlastnikov bytov SVB!!! je to chlap, ktory najskor kona, nasledne mysli (pravdepodobne jeho otec a nie on) ale nic poriadne neda na papier!!!priklad..objednal generalnu opravu strechy bytovky - sam,rozhodol sa o tom, ze bude nova cela a zateplena -sam, zaplatil nasimi peniazmi - sam hoci este nevie, ci bude mat z coho(mimochodom mame dohodnutu celkom slusnu penalizaciu za oneskorenie platby 0,05%/den!!!a sám to podpisal!ak je este potrebne nejake info kludne prezradim, staci mi napisat!
hasta
24.09.07,11:12
takze v prvom rade dakujem za vsetky prispevky. budem reagovat na tento.. na fonde oprav bolo cca 240 tisic z coho predseda okamzite vyplatil zalohu spolocnosti vo vyske 200tisic. faktura je vo vyske 531 tisic, takze vobec nevieme, z coho to bude financovane, ale bolo nam na schodzi povedane, ze peniaze budu. z poistovnou to riesene bolo, ale predseda nam nevedel dat jasnu odpoved, ake vysoke bude plnenie, takze vlastne ani nevieme odkial vezme peniaze!!! medzi tym on ako stavebny dozor(mimochodom bez patricneho vzdelania, praxe a inych nalezitosti) prevzal stavbu, a prisli sme na to, ze to prevzal perfektne.. nie je vobec dodrzana technologia, su tam nedorobky atd..dalsi postup?..7.10.schodza SVB s nasledným odvolanim predsedu(na poslednej nebola potrebna ucast na schvalenie), a nasledne podanie trestneho oznamenia na osobu predsedu svb s podozrenia zo sprenevery financnych prostriedkov, pretoze okrem toho, ze si urobil po svojom a nikoho neinformoval este aj vybielil ucty-teda ak nie sme v minuse...
Som rád že si sa ozval a napísal nám ako to vo Vašom dome vlastne je. A funguje to skutočne tak, ako by to nemalo!

Takže som rád, že tu niekto napísal, že treba objektívne vypočuť obidve strany a nielen niekomu bezhlavo drukovať, pretože je predseda SVB.

Obraz o objektívnosti nech si tu urobí každý sám. Je zjavná.
Elena Navrátilová
24.09.07,14:12
takze v prvom rade dakujem za vsetky prispevky. budem reagovat na tento.. na fonde oprav bolo cca 240 tisic z coho predseda okamzite vyplatil zalohu spolocnosti vo vyske 200tisic. faktura je vo vyske 531 tisic, takze vobec nevieme, z coho to bude financovane, ale bolo nam na schodzi povedane, ze peniaze budu. z poistovnou to riesene bolo, ale predseda nam nevedel dat jasnu odpoved, ake vysoke bude plnenie, takze vlastne ani nevieme odkial vezme peniaze!!! medzi tym on ako stavebny dozor(mimochodom bez patricneho vzdelania, praxe a inych nalezitosti) prevzal stavbu, a prisli sme na to, ze to prevzal perfektne.. nie je vobec dodrzana technologia, su tam nedorobky atd..dalsi postup?..7.10.schodza SVB s nasledným odvolanim predsedu(na poslednej nebola potrebna ucast na schvalenie), a nasledne podanie trestneho oznamenia na osobu predsedu svb s podozrenia zo sprenevery financnych prostriedkov, pretoze okrem toho, ze si urobil po svojom a nikoho neinformoval este aj vybielil ucty-teda ak nie sme v minuse...Do mínusu asi nie. Aspoň neviem o banke, ktorá dáva kontokorekt alebo nejakú inú možnosť ísť do debetu na bankovom účte pre SVB. Ale dnes sa tie bankové produkty dosť rýchlo menia. Neviem prečo si nezvoláte schôdzu a tam to všetko neriešite. Viem, že nech na pozvánku napíšete čo sa deje asi bude problém s účasťou, ale určite by som zvolala schôdzu. Tu na týchto stránkach to ťažko vyriešite. Akurát môže dôjsť k zbytočným diskusiám. Mne osobne je ťažko uveriť, že by predseda dokázal niečo také aj keď prax o tom svedčí, čím ale nechcem nič iné povedať. Záujem vlastníkov má byť pri akejkoľvek forme správy. Verím, že sa to všetko vyrieši v prospech členov Vášho SVB.
GABRIELA
24.09.07,15:10
Prečítala som si všetky príspevky, a niekedy mi je do smiechu a niekedy do plaču. Či predseda urobil niečo zle alebo dobre tu mi asi nijako nevyriešime. Len si kladiem otázku načo je v SVB dozorná rada? Prečo sa tu každý z tých čo väčšinou nepriložia ruku k dielu vyhrážajú rovno podaním trestného oznámenia? Treba ísť za členmi dozornej rady , príp. písomne požiadať o preskúmanie situácie, príp.požiadať o nahliadnutie do účtovníctva a inej dokumentácie. Veď keď to nejde riešiť dohodou treba to riešiť písomnou žiadosťou, a ja by som ortiele či na jednej či druhej strane vyriekla až po konkrétnom preskúmaní konkrétnej situácie.
Hovorím z vlastnej skúsenosti.

Už len na okraj - Riešenie havarijných situácii by malo byť tiež ošetrené niekde v zmluve o SVB. Pri zničenej streche predsa nie je možné čakať na zvolanie schôdze -a následne, ďalšie konanie predsedu je určite preskúmateľné.

Pekný večer
Gabriela
svb pribinova
24.09.07,20:28
takze v prvom rade dakujem za vsetky prispevky. budem reagovat na tento.. na fonde oprav bolo cca 240 tisic z coho predseda okamzite vyplatil zalohu spolocnosti vo vyske 200tisic. faktura je vo vyske 531 tisic, takze vobec nevieme, z coho to bude financovane, ale bolo nam na schodzi povedane, ze peniaze budu. z poistovnou to riesene bolo, ale predseda nam nevedel dat jasnu odpoved, ake vysoke bude plnenie, takze vlastne ani nevieme odkial vezme peniaze!!! medzi tym on ako stavebny dozor(mimochodom bez patricneho vzdelania, praxe a inych nalezitosti) prevzal stavbu, a prisli sme na to, ze to prevzal perfektne.. nie je vobec dodrzana technologia, su tam nedorobky atd..dalsi postup?..7.10.schodza SVB s nasledným odvolanim predsedu(na poslednej nebola potrebna ucast na schvalenie), a nasledne podanie trestneho oznamenia na osobu predsedu svb s podozrenia zo sprenevery financnych prostriedkov, pretoze okrem toho, ze si urobil po svojom a nikoho neinformoval este aj vybielil ucty-teda ak nie sme v minuse...
Mimochodom neviem skade si nabral tie cifry prístup na účet pokiaľ viem nemáš ale aby som to uviedol na pravú mieru: na Fonde opráv v čase platenia faktúry bolo účtovne viac ako 500 000 Tak isto aj na celkovom účte. Ku koncu mesiaca bola na FO suma cca 301 000 a na účte celkovo 351 000 a to nám ešte neplnila poisťovňa čo by malo byť v priebehu cca 2 týždňov. Celková faktúra nie je 531 ale 513 000 takže ostáva zaplatiť ešte 313 000 a firma nešla hore oproti pôvodnej sume ako ste si boli istý že pôjde a žiadne bielenie účtov sa nekoná.A k tej sprenevere... hm sprenevera je to keď si zoberieš niečo čo nieje Tvoje a použiješ vo vlastný prospech povedz aký prospech budem mať z tej strechy??? Leda taký že v prípade môjho odvolania budem mať viac voľného času.
Orim
24.09.07,23:02
No vidím, že sa poznáte, ale obávam sa že sa to tu nevyrieši.
svbpribinova
25.09.07,04:55
Mimochodom neviem skade si nabral tie cifry prístup na účet pokiaľ viem nemáš ale aby som to uviedol na pravú mieru: na Fonde opráv v čase platenia faktúry bolo účtovne viac ako 500 000 Tak isto aj na celkovom účte. Ku koncu mesiaca bola na FO suma cca 301 000 a na účte celkovo 351 000 a to nám ešte neplnila poisťovňa čo by malo byť v priebehu cca 2 týždňov. Celková faktúra nie je 531 ale 513 000 takže ostáva zaplatiť ešte 313 000 a firma nešla hore oproti pôvodnej sume ako ste si boli istý že pôjde a žiadne bielenie účtov sa nekoná.A k tej sprenevere... hm sprenevera je to keď si zoberieš niečo čo nieje Tvoje a použiješ vo vlastný prospech povedz aký prospech budem mať z tej strechy??? Leda taký že v prípade môjho odvolania budem mať viac voľného času.
pan predseda klames a zavadzas nielen tychto ludi, ktorych som teda ja ziadal o radu, ale ty uz sam veris svojim klamstvam!! vies sam, ze na schodzi vlastnikov si nam uvadzal nejake cisla o stavoch na ucte, a ta suma bola ak to nadhodnotim cca 220tisic + NEPLATICI!!!! koho teda klames?.. vlastnikov bytov v SVB, alebo tychto poradakov?..alebo dokonca aj sam seba?.. kde si zobral tych 500tisic?...nemienim sa tu uz viac strapnovat a koncim tuto temu! je mi to blbe, ze sa tu musim rozculovat pri citani tvojich primitivnych riadkov, kde bohapusto klames A ZAVADZAS, a este sa ktomu tvaris ako BOH!!!nikto nikdy nenapadol to, ze si dal urobit strechu, skor nam vadi akym sposobom si to riesil-sam, sam sam aby nahodou niekto nieco nepovedal!!!
Chobot
25.09.07,06:07
pan predseda klames a zavadzas nielen tychto ludi, ktorych som teda ja ziadal o radu, ale ty uz sam veris svojim klamstvam!! vies sam, ze na schodzi vlastnikov si nam uvadzal nejake cisla o stavoch na ucte, a ta suma bola ak to nadhodnotim cca 220tisic + NEPLATICI!!!! koho teda klames?.. vlastnikov bytov v SVB, alebo tychto poradakov?..alebo dokonca aj sam seba?.. kde si zobral tych 500tisic?...nemienim sa tu uz viac strapnovat a koncim tuto temu! je mi to blbe, ze sa tu musim rozculovat pri citani tvojich primitivnych riadkov, kde bohapusto klames A ZAVADZAS, a este sa ktomu tvaris ako BOH!!!nikto nikdy nenapadol to, ze si dal urobit strechu, skor nam vadi akym sposobom si to riesil-sam, sam sam aby nahodou niekto nieco nepovedal!!!

Kvôli objektívnosti je dobré, ak sú tu obe strany problému. Ale z príspevkov vidno, že tu ich problém bez videnia podkladov a dôkazov nevyriešime, lebo každý obhajuje svoju pravdu. A na základe toho sa nedá uznať pravda ani jednému z nich, lebo to je tvrdenie proti tvrdeniu.

Doporučujem obom, svbpribinova a svb pribinova vyriešiť tento spor, ako už bolo navrhnuté, na schôdzi vlastníkov alebo kontrolou dozornej rady a zdržať sa verejných osobných invektív na porade voči sebe.

Samozrejme, v budúcnosti radi pomôžeme ktorejkoľvek strane, pokiaľ bude mať potrebu poradiť v takej oblasti, kde poradiť vieme.:rolleyes: ;)
svb pribinova
25.09.07,20:39
pan predseda klames a zavadzas nielen tychto ludi, ktorych som teda ja ziadal o radu, ale ty uz sam veris svojim klamstvam!! vies sam, ze na schodzi vlastnikov si nam uvadzal nejake cisla o stavoch na ucte, a ta suma bola ak to nadhodnotim cca 220tisic + NEPLATICI!!!! koho teda klames?.. vlastnikov bytov v SVB, alebo tychto poradakov?..alebo dokonca aj sam seba?.. kde si zobral tych 500tisic?...nemienim sa tu uz viac strapnovat a koncim tuto temu! je mi to blbe, ze sa tu musim rozculovat pri citani tvojich primitivnych riadkov, kde bohapusto klames A ZAVADZAS, a este sa ktomu tvaris ako BOH!!!nikto nikdy nenapadol to, ze si dal urobit strechu, skor nam vadi akym sposobom si to riesil-sam, sam sam aby nahodou niekto nieco nepovedal!!!
Nuž to máš tak keď niekto poriadne nepočúva a mýli si sumu ktorú nám dlhovali neplatiči v čase odchodu od SBD so sumou ktorá mala byť na účte:) Na svoje tvrdenia nemáš nijaké podklady ani dôkazy, ja mám výpis z účtu peňažný denník a výpis z čerpania a tvorby FÚPO ktoré kľudne na budúcej schôdzi predložím a tam sa ukáže kto zavádza a klame;)
svb pribinova
25.09.07,20:50
(mimochodom mame dohodnutu celkom slusnu penalizaciu za oneskorenie platby 0,05%/den!!!a sám to podpisal!
0,05% z príslušnej sumy robí asi 157 Sk / deň čo je fakt "obrovská suma":---
Chobot
26.09.07,07:00
0,05% z príslušnej sumy robí asi 157 Sk / deň čo je fakt "obrovská suma":---

Odhliadnuc od tohto sporu, tak penále za omeškanie platby vo výške 0,05% za deň je v obchodnom svete vôbec nie je nezvyčajná suma. Skôr by som povedal, že je to obvyklá sadzba alebo nižšia, než je obvyklá. V zmluvách sa bežne stretávam aj so sankciou 0,1% - 0,2% za každý deň omeškania.
svbpribinova
08.10.07,09:49
dakujem, za vsetky vecne pripomienky a pomoc poradakov. na zhromazdeni SVB sa ukazalo coho vsetkeho je schopny pan expredseda pod nickom svb_pribinova..jednohlasne odvolany!!nastupuje vnutorny audit a nasledne kroky voci jeho osobe.uvidime co prinesie audit! este raz dakujem za rady, urcite sa este ozveme so ziadostou o radu.