SAIVI
17.09.07,13:42
Ako zaúčtujem do výdavkov stravné lístky vo výške 89 Sk v JÚ?
V PÚ by som to dala na účet 213, uplatnila DPH a do výdavkov by som nasledne davala lístky podla počtu odpracovaných dní v kalendárnom mesiaci... Ale ako je to v JÚ? :confused:
Alena154
17.09.07,13:31
NO podľa mňa je to isté ako v PÚ len nepoužívaš zberný účet 213 ale dávaš to priamo do nákladov tých od 01.01 - 89,.-Sk krát počet dní v mesiaci do VOZD.
ekopo
17.09.07,13:56
Nákup stravných lístkov pre SZČO (predpokladám, že tam smeruje otázka), účtujem v JU ako VNZD - po zaplatení. Vždy po ukončení mesiaca "rozpustím" príslušnú čiastku do VOZD. Toto účtovanie zdôvodňujem napr. tým, čo keď SZČO nakúpila jednorazovo pre seba stravné lístky v počte 500 ks po 89,-? Všetko nemôže byť v danom roku VOZD. Pohyb nakúpených a spotrebovaných stravných lístkov sa zaznamená aj v pomocnej knihe cenín.

pomocné linky stravné lístky (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=stravn%E9+l%EDstky)
ZuzanaP
08.10.07,11:04
Ako by ste zaúčtovali dobropis za stravné lístky? Vrátili sme staré stravné lístky Accoru a prišla nám suma dobropisu na účet. Tiež si mám sumu rozúčtovať na 55 % a 45 %, aby som to dostala z výdavkov?
betka
08.10.07,11:08
Ako ste účtovali stravné lístky 55% VOZD a 45 VNZD, tak pri dobropise by som účtovala mínus 55% VOZD a mínus 45% VNZD.
ZuzanaP
08.10.07,11:42
Ako ste účtovali stravné lístky 55% VOZD a 45 VNZD, tak pri dobropise by som účtovala mínus 55% VOZD a mínus 45% VNZD.


ďakujem za odobrenie;)
fabianko
27.03.08,15:44
Prosím o vysvetlenie na nejakom príklade.AKO mám zapísať do peńažného denníka nákup stravných lístkov na fa? A kde príjem za stravné lístky od zamestnanca 45% aby to bolo v poriadku,ďakujem JÚ platca dph
fabianko
27.03.08,16:05
Suuuurne
veronikasad
27.03.08,16:22
Prosím o vysvetlenie na nejakom príklade.AKO mám zapísať do peńažného denníka nákup stravných lístkov na fa? A kde príjem za stravné lístky od zamestnanca 45% aby to bolo v poriadku,ďakujem JÚ platca dph
Uhrada faktúry :
- stravné lístky - VNOZD
- manipulačný poplatok - VOZD - prevádzková réžia
- na konci mesiaca interným dokladom : SL podľa počtu odprac. dní x 55 % = VOZD - prev. réžia
- úhrada od zamestnanca /45%/ - PNZD

------
Veronika
fabianko
27.03.08,16:23
poradte fabiankovi
veronikasad
27.03.08,16:24
poradte fabiankovi
predchádzajúca odpoveď nestačí ?
fabianko
27.03.08,16:28
ďakujem ste super ,fabianko
fabianko
27.03.08,20:03
Uhrada faktúry :
- stravné lístky - VNOZD
- manipulačný poplatok - VOZD - prevádzková réžia
- na konci mesiaca interným dokladom : SL podľa počtu odprac. dní x 55 % = VOZD - prev. réžia
- úhrada od zamestnanca /45%/ - PNZD

------
Veronika
a DPH môžem si nárokovať
tinaM
27.03.08,20:33
a DPH môžem si nárokovať

Z nakúpených SL pre zamestnancov áno, pre ŠZČO nie.
PetrikF
29.03.08,13:32
Uhrada faktúry :
- stravné lístky - VNOZD
- manipulačný poplatok - VOZD - prevádzková réžia
- na konci mesiaca interným dokladom : SL podľa počtu odprac. dní x 55 % = VOZD - prev. réžia
- úhrada od zamestnanca /45%/ - PNZD

------
Veronika

Nemá sa znižovať interným dokladom suma na VNOZD? - teda zamestnanec pracoval 22 dni...takze do VOZD dam 1958,- (prevadzkova rezia) - nemam o tuto istu sumu znizit VNOZD (na ktore sa stravne listky uctovali pri nakupe), aby mi na konci roka sedeli stlpce v penaznom denniku?
ivanakodajova
29.03.08,15:14
Som SZCO bez zamestnancov, neplatca DPH, uctujem v JU.

- stravne listky nakupujem stvrtrocne
- FA zauctujem takto: poplatky = prevadzkova rezia, listky VNZD
- k 31.12 spocitam pocet odpracovanych dni, vynasobim poctom listkov, k vydavkovemu dokladu prilozim tabulku v excelli a zauctujem ako prevadzkovu reziu

Robim to spravne?
Alebo je nutne vyuctovat listky kazdy mesiac?
Musim viest aj knihu cenin? Ak ano, prilozte prosim niekto vzor.
Tie ktore nespotrebujem musim niekam zapisovat aj ked ich uz v dalsom roku nepouzijem (byva to do 10 ks)?

Dakujem.
liba2
29.03.08,15:46
Som SZCO bez zamestnancov, neplatca DPH, uctujem v JU.

- stravne listky nakupujem stvrtrocne
- FA zauctujem takto: poplatky = prevadzkova rezia, listky VNZD
- k 31.12 spocitam pocet odpracovanych dni, vynasobim poctom listkov, k vydavkovemu dokladu prilozim tabulku v excelli a zauctujem ako prevadzkovu reziu

Robim to spravne? Alebo je nutne vyuctovat listkykazdy mesiac?
Musim viest aj knihu cenin? Ak ano, prilozte prosim niekto vzor.
Tie ktore nespotrebujem musim niekam zapisovat aj ked ich uz v dalsom roku nepouzijem (byva to do 10 ks)? Dakujem.
Stačí zaúčtovať na konci roka. Kniha cenín - správne áno; práve ten zostatok 10 ks by tam mal byť zaevidovaný a uvedený aj vo výkaze o majetku. V nasl. roku opäť na konci roka ich môžeš zaúčtovať ako VOZD.
Kniha cenín - stačí ti jednoduchá písanka: poč.stav - príjem - výdaj - zostatok.
ivanakodajova
29.03.08,16:12
Dakujem za odpoved.

Este mam taky problem - na urcite obdobie som mala objednane listky v hodnote 100,- Sk koli jednoduchsiemu pouzivaniu (to som samozrejme nedomyslela, co ma caka pri zauctovavani :().
Viem, ze si z nich mozem uplatnit iba 89,- / den, ale nemam celkom jasno ako to zauctujem.
liba2
29.03.08,16:39
Dakujem za odpoved.

Este mam taky problem - na urcite obdobie som mala objednane listky v hodnote 100,- Sk koli jednoduchsiemu pouzivaniu (to som samozrejme nedomyslela, co ma caka pri zauctovavani :().
Viem, ze si z nich mozem uplatnit iba 89,- / den, ale nemam celkom jasno ako to zauctujem.
89 sk x počet uplatnených lístkov = VOZD
11 sk x detto = VNZD
to vôbec nie je ťažké, tiež som to tak riešila.... :)
zaja
31.03.08,11:45
Prosim o názor (viackrát som tento príspevok uvádzala, ale zatiaľ žiadna odpoveď)
Účtovanie SL pre ZAMESTNANCOV, v publ. 1000 riešení č.4/2007 uvádzajú-citujem:
Ak podniktateľ účtujúci v JU nakúpil svojim zamestnancom SL koncom roku 2006 už aj na nasl. rok 2007, uplatní pri posúdení výdavku HOTOVOSTNÝ PRINCÍP platný pre postupy JU a ZAHRNIE tento výdavok do daňových výdavkov roku 2006, t.j. v roku, keď sa platba skutočne realizovala.

Podla toho súdim, že ak nakúpim na začiatku roku 600 SL, tento nákup ešte 4-krát zopakujem budem mať 3000 SL. Pre 12 zamestnancov miniem ale len
2980 SL. 20 SL ktoré zostávajú k 31.12.2008 ALE podľa predchádzajúceho dám do VOZD pretože som ich obstarala - zakúpila v r.2008
Týmto by stačilo rozdeliť fakúru na 55% VOZD, 45% VNOZD, DPH a sprac.poplatok - PR a už len v knihe cenín evidovať zostávajúci SL.

Vopred ďakujem za názor.
bosorka3113
02.04.08,14:00
Mozte mi prosim niekto povedat co znamena skratka VNOZD a VOZD?Dakujem
Marína
02.04.08,14:29
VNZD=výdavok neovplyvňujúci základ dane
VOZD=výdavok ovplyvňujúci základ dane
bosorka3113
02.04.08,14:34
Aha a ked uctujem v JU a kupila som si 89 sk SL, na 3 mesiace , som zivnostnicka, cize ako si ich zauctujem ja?
Marína
02.04.08,14:40
Pozri prísp.3.
Marína
02.04.08,15:12
Prosim o názor (viackrát som tento príspevok uvádzala, ale zatiaľ žiadna odpoveď)
Účtovanie SL pre ZAMESTNANCOV, v publ. 1000 riešení č.4/2007 uvádzajú-citujem:
Ak podniktateľ účtujúci v JU nakúpil svojim zamestnancom SL koncom roku 2006 už aj na nasl. rok 2007, uplatní pri posúdení výdavku HOTOVOSTNÝ PRINCÍP platný pre postupy JU a ZAHRNIE tento výdavok do daňových výdavkov roku 2006, t.j. v roku, keď sa platba skutočne realizovala.

Podla toho súdim, že ak nakúpim na začiatku roku 600 SL, tento nákup ešte 4-krát zopakujem budem mať 3000 SL. Pre 12 zamestnancov miniem ale len
2980 SL. 20 SL ktoré zostávajú k 31.12.2008 ALE podľa predchádzajúceho dám do VOZD pretože som ich obstarala - zakúpila v r.2008
Týmto by stačilo rozdeliť fakúru na 55% VOZD, 45% VNOZD, DPH a sprac.poplatok - PR a už len v knihe cenín evidovať zostávajúci SL.
Vopred ďakujem za názor.
V takomto prípade považujem za potrebné v rámci uzávierkových operácii upraviť(zvýšiť) základ dane o cenu 20 ks SL.

Súhlasím s účtovaním uvedeným v http://www.porada.sk/691191-post3.html
ENEN
03.04.08,07:40
V takomto prípade považujem za potrebné v rámci uzávierkových operácii upraviť(zvýšiť) základ dane o cenu 20 ks SL.

Súhlasím s účtovaním uvedeným v http://www.porada.sk/691191-post3.html

Na základe čoho, uveď zákon, by sa mal v tomto prípade upravovať základ dane cez uzávierkové operácie? V PÚ mi to je jasné, ale v JÚ si myslím platí hotovostný princíp aspoň v tomto prípade.
rodina1
03.04.08,08:19
Dobrý deň. Preštudovala som si na tejto stránke účtovanie SL, ale akosi mi to nie je úplne jasné. Sme reštauračné zariadenie, SL nenakupujeme, zamestnancom poskytujeme stravu v hodnote 89,- Sk na deň. Ako postupovať pri zaúčtovaní v JÚ, plátca DPH: 55% za odpracované dni do prevádzkovej réžie, 45% do VNZD? Zamestnanci zaplatia za stravu v hotovosti (45%) - to dám ako PNZD. Týchto 45% mám brať ako cenu s DPH, vypočítať si základ dane a DPH a vypočítanú DPH odviesť? (DPH si uplatňujem na vstupe z nakúpených potravín). Alebo tých 45% nedávať do VNZD? Neviem sa z toho vymotať.
Marína
03.04.08,08:40
Na základe čoho, uveď zákon, by sa mal v tomto prípade upravovať základ dane cez uzávierkové operácie? V PÚ mi to je jasné, ale v JÚ si myslím platí hotovostný princíp aspoň v tomto prípade.
ZoDP § 19
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených
v tomto zákone, sú
c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na
4. príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom,86a)

86a) Napríklad § 152 Zákonníka práce
Marína
03.04.08,08:49
Dobrý deň. Preštudovala som si na tejto stránke účtovanie SL, ale akosi mi to nie je úplne jasné. Sme reštauračné zariadenie, SL nenakupujeme, zamestnancom poskytujeme stravu v hodnote 89,- Sk na deň. Ako postupovať pri zaúčtovaní v JÚ, plátca DPH: 55% za odpracované dni do prevádzkovej réžie, 45% do VNZD? Zamestnanci zaplatia za stravu v hotovosti (45%) - to dám ako PNZD. Týchto 45% mám brať ako cenu s DPH, vypočítať si základ dane a DPH a vypočítanú DPH odviesť? (DPH si uplatňujem na vstupe z nakúpených potravín). Alebo tých 45% nedávať do VNZD? Neviem sa z toho vymotať.
http://www.porada.sk/t63927-poskytnutie-stravneho-vo-vlastnej-restauracii.html
ENEN
03.04.08,10:19
ZoDP § 19
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených
v tomto zákone, sú
c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na
4. príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom,86a)

86a) Napríklad § 152 Zákonníka práce

Ale predsa rozsah a podmienky tým neboli dotknuté, 89 Sk a 55%, rovnako sú v zákone aj mzdové nároky v rozsahu a účtujú sa vtedy keď sú vyplatené.
Nechcem polemizovať, len sa snažím na to prísť.Väščina príspevkov ohľadom stravovania zdieľa Váš názor, ale ja si stále myslím, že je to len nejaká deformácia z PU.
Marína
03.04.08,17:21
Vychádzam z toho, že v §19/2/c/4 je odvolávka na §152 ZP. V ods. 2 sa o.i. uvádza, že ZĽ zabezpečuje stravovanie poskytnutím jedného jedla v rámci jednej zmeny. Z toho mi vyplýva uplatnenie zdaniteľných výdavkov(stravné) v rámci účt. obdobia len vo výške odpracovaných zmien(viac ako 4 hod.).
Tak isto účtujem aj nákup kolkov(VNZD). Až ich použitie účtujem ako VOZD.
rodina1
04.04.08,05:17
http://www.porada.sk/t63927-poskytnutie-stravneho-vo-vlastnej-restauracii.html


Marína, ďakujem. Pozrela som si príspevky, dúfam, že tomu dobre rozumiem. Teda 55% z 89 * počet odpracovaných dní dám do prevádzkovej réžie. 45% z 89(základ) + vypočítam DPH * počet odpracovaných dní dám ako PNZD (zamestnanci mi zaplatia odobratú stravu v hotovosti). Vypočítanú DPH odvediem. Takto?
Marína
04.04.08,07:04
Ešte nezabudni na príspevok zo soc. fondu.
ENEN
07.04.08,08:53
Ako potom budete postupovať na konci roka keď zamestnancovi
kúpite strav.lístky pozadu napr. v jan.alebo feb.dáte strav.lístky za december? Upravíte daňový základ cez nepeňažné operácie?
Ďakujem
liba2
07.04.08,08:56
Ako potom budete postupovať na konci roka keď zamestnancovi
kúpite strav.lístky pozadu napr. v jan.alebo feb.dáte strav.lístky za december? Upravíte daňový základ cez nepeňažné operácie?
Ďakujem
mimotemy
Ako sa zamestnanec naje v decembri za stravné lístky ktoré dostane v januári alebo až vo februári ? Je povinnosť dať zamestnancovi SL v príslušnom mesiaci vopred.
ENEN
08.04.08,06:10
Tu na porade je pripnuté usmernenie drsr kde je uvedené, že VOZD je aj stravné ktoré je poskytnuté pozadu, čo neplatí pri SZČO.
rodina1
11.04.08,05:27
Ešte nezabudni na príspevok zo soc. fondu.
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať, koľko má byť príspevok zo SF? Študujem zákon, ale nikde to nevidím. Je tu napísané: § 7 ods. 1 písm. a) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi (zákon č. 77/2008 Z. z. úplné znenie zákona o SF). Neviem, koľko mám zo SF na stravu dať, keď v januári sme tvorili fond vo výške 376,- Sk, a počet obedov bol 125 ks. Vychádza to, že maximálne by sme mohli prispieť na jednu SJ 3,- Sk. Neviem, či to bude správne.
liba2
11.04.08,05:35
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať, koľko má byť príspevok zo SF? Študujem zákon, ale nikde to nevidím. Je tu napísané: § 7 ods. 1 písm. a) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi (zákon č. 77/2008 Z. z. úplné znenie zákona o SF). Neviem, koľko mám zo SF na stravu dať, keď v januári sme tvorili fond vo výške 376,- Sk, a počet obedov bol 125 ks. Vychádza to, že maximálne by sme mohli prispieť na jednu SJ 3,- Sk. Neviem, či to bude správne.
treba urobiť kalkuláciu (ideš na to správne :) ) tak, aby v SF zostalo prípadne aj na iné čerpanie , resp. aby ste sa na konci roka nedostali do mínusu (to je neprípustné).
rodina1
11.04.08,06:13
treba urobiť kalkuláciu (ideš na to správne :) ) tak, aby v SF zostalo prípadne aj na iné čerpanie , resp. aby ste sa na konci roka nedostali do mínusu (to je neprípustné).
Ďakujem. Potom to teda vychádza tak, že podľa tvorenia SF v jednotlivých mesiacoch musím preratávať príspevok na stravu tak, aby som sa nedostala do mínusu. To znamená, že každý mesiac bude príspevok zo SF v inej výške? Môže to byť aj tak? Je možné, že by sme niektorý mesiac na stravu zo SF neprispeli? Ak by sme mali tvorenie SF nízke?
Marína
11.04.08,06:35
Keďže podľa Zák. o SF sa okrem príspevku na stravné má prispievať aj na dopravu, regeneráciu prac. sily, sociálnu výpomoc .... atd., ošetri si v internej smernici(ak nemáte kolektívnu zmluvu), že celá tvorba SF, vzhľadom na jej výšku, bude použitá len na stravné.
liba2
11.04.08,06:48
Ďakujem. Potom to teda vychádza tak, že podľa tvorenia SF v jednotlivých mesiacoch musím preratávať príspevok na stravu tak, aby som sa nedostala do mínusu. To znamená, že každý mesiac bude príspevok zo SF v inej výške? Môže to byť aj tak? Je možné, že by sme niektorý mesiac na stravu zo SF neprispeli? Ak by sme mali tvorenie SF nízke?Nie, neprepočítava sa to každý mesiac, smernicou sa určí výška na celý rok. SF sa nemusí vyčerpať, ale sa nesmie prečerpať.
rodina1
11.04.08,07:40
Marína a liba2 ďakujem Vám za odpoveď.
Katy a R
11.04.08,21:54
Aké poplatky vlastne musím zaplatiť pri objednaní gastro lístkov ... poštovné a balné?
liba2
12.04.08,04:08
Poplatky si určuje každá spoločnosť podľa vlastného uváženia. Ak chceš mať SL a nemáš možnosť ich odobrať osobne, treba zaplatiť aj poštovné.
rodina1
17.04.08,07:10
Nie, neprepočítava sa to každý mesiac, smernicou sa určí výška na celý rok. SF sa nemusí vyčerpať, ale sa nesmie prečerpať.
Prosím Vás, nemá niekto vzor, ako by mala vyzerať smernica o tvorbe a čerpaní SF? Ďakujem
ZuzanaP
17.04.08,07:51
Tu je niečo o stravovaní zamestnancov:
http://www.porada.sk/t37777-stravne-interna-smernica.html
rodina1
17.04.08,08:42
Tu je niečo o stravovaní zamestnancov:
http://www.porada.sk/t37777-stravne-interna-smernica.html
ZuzanaP ďakujem.
paťuška
23.04.08,09:18
Tu na porade je pripnuté usmernenie drsr kde je uvedené, že VOZD je aj stravné ktoré je poskytnuté pozadu, čo neplatí pri SZČO.
môžeš mi poradiť kde to usmernenie nájdem? Trápim sa s tým už pol dňa a nič:mee:
Anja111
23.04.08,09:36
môžeš mi poradiť kde to usmernenie nájdem? Trápim sa s tým už pol dňa a nič:mee:


DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica
S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č.
595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani
z príjmov“/ novelizované s tým, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravné
za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške
ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č.
283/2002 Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovanie
v súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje
stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom
z reštauračného zariadenia).
K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobie
dopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavky
v preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanovenia
Opatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre
účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpené
stravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ
dane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavok
až v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o dani
z príjmov.
K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynulé
časové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienku
preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na
skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za
obdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem
uplatnenia si stravného do daňových výdavkov.
Podľa § 19 ods. 2 písm. c/bod 4 zákona o dani z príjmov sa za uznané daňové
výdavky považujú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za
podmienok ustanovených osobitným predpisom (§ 152 Zákonníka práce).
Nakoľko zamestnávateľ je povinný v súlade s ustanovením § 152 Zákonníka
práce zabezpečovať zamestnancom stravovanie, možno uviesť, že pri súčasnom
splnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov spätné
zakúpenie stravných lístkov zamestnávateľom možno uplatniť ako uznaný daňový
výdavok z dôvodu plnenia svojej povinnosti zabezpečiť stravovanie vyplývajúcej zo
Zákonníka práce.
Banská Bystrica, 5. 2. 2007
Anja111
23.04.08,09:41
paťuška
23.04.08,09:43
vrelá vďaka za rýchlu odpoveď aj keď si to normálne uvažujúci človek žasne, čo si zas daňováci vymysleli - myslím tým lístky pre szčo kúpené pozadu.....
Pru
04.11.08,10:51
ahojte, chcela by som sa poradiť: na základe dohody so SZČO som vydávala SL pracovníčke vždy k prvému v mesiaci na celý mesiac, prípadná neprítomnosť sa riešila odrátaním v ďalšom mesiaci, ale teraz SZČO prišla s tým, že či jej lístky nebudeme dávať až na konci mesiaca, je to možné? ďakujem
ZuzanaP
04.11.08,10:57
ahojte, chcela by som sa poradiť: na základe dohody so SZČO som vydávala SL pracovníčke vždy k prvému v mesiaci na celý mesiac, prípadná neprítomnosť sa riešila odrátaním v ďalšom mesiaci, ale teraz SZČO prišla s tým, že či jej lístky nebudeme dávať až na konci mesiaca, je to možné? ďakujem

Pru, už to tu bolo v niektorej téme riešené, to by ste jej nezabezpečili stravovanie.

Už som to našla:
http://www.porada.sk/t62430-stravne-listky.html
http://www.porada.sk/t62330-stravne-listky.html
Pru
04.11.08,11:09
no ja to tak robím celý rok, že jej vydávam popredu, lenže SZČO sa so mnou dohaduje, že aj jej manžel aj známi dostanú SL pozadu až na konci mesiaca, je to niekde v nejakom paragrafe, aby som jej to vyvrátila?
ZuzanaP
04.11.08,11:10
no ja to tak robím celý rok, že jej vydávam popredu, lenže SZČO sa so mnou dohaduje, že aj jej manžel aj známi dostanú SL pozadu až na konci mesiaca, je to niekde v nejakom paragrafe, aby som jej to vyvrátila?


No "polopate" to v zákonníku práce napísané nie je.
Pru
04.11.08,11:13
no prešla som teraz zákonník práce, stravovanie zamestnancov, nie je to tam, to je pravda, takže je na zamestnávateľovi ako rozhodne?
ZuzanaP
04.11.08,11:15
no prešla som teraz zákonník práce, stravovanie zamestnancov, nie je to tam, to je pravda, takže je na zamestnávateľovi ako rozhodne?

Pru, dovolím si použiť myslím, že slová Pauly, že za stravný lístok, ktorý dostanem dnes za včerajšok, sa včera nenajem. A keby ste sa stravovali v nejakej jedálni, tak tiež musí dostať lístky vopred a nie mesiac pozadu.
Pru
04.11.08,11:30
ja to viem, veď celý rok som vydávala na začiatku mesiaca, len jako to vysvetliť SZČO o čo sa oprieť, keby som jej predložila paragraf, by to bolo lepšie.
ZuzanaP
04.11.08,11:37
No Pru to bude ťažké, keďže ani v ZP to nie je jednoznačne napísané.
Pru
04.11.08,11:39
no skúsim jej to ešte vysvetliť, keď nie, tak neviem. ďakujem
Economic
04.11.08,14:47
Ja ešte raz jednu otázočku. Som FO SZČO, robím prepravu - nemám zamestnanca, robím všetko sám. Som na cestách. Na stravný lístok v hodnote Sk 89.- ako VOZD mám nárok na každý odpracovaný deň ? Alebo len tie dni, keď som na cestách. Niekedy samozrejme aj vyššie, keďže jazdím od Ašu po Košice i na zahraničné pracovné cesty. Plánujem si totiž zakúpiť stravné lístky. Ďakujem za odpoveď.
Luna
04.11.08,15:21
http://www.porada.sk/t62868-stravne-listky.html
skús tu hľadať odpovede hlavne príspevok č.4
Pru
05.11.08,07:56
Keď idem teraz objednávať lístky do konca roka, môžem objednať viac, aby sme mali aj začiatkom roka, alebo tie sa musia zvlášť? ďakujem
DanielaSL
05.11.08,08:00
Môžeš objednať viac lístkov, ak ich neminieš - ostanú ti potom do nového roku zaevidované ako zostatok v ceninách.
Pru
06.11.08,06:24
To som potrebovala vedieť, či ich budem môcť použiť aj na budúci rok alebo vrátiť. ďakujem
DanielaSL
06.11.08,11:11
Nevidím dôvod prečo by si ich mala vrátiť , ale pre istotu sa opýtaj tam, kde lístky kupuješ. Ja mám tiež lístky, ktoré mi určite ostanú aj v budúcom roku, v jedálni kde som ich kúpila nie je s tým problém, ale predtým sme sa stravovali v jedálni, kde do konca roka sme museli lístky minúť. Tak pre istotu sa opýtaj tam, neviem aké kupuješ lístky.
Pru
10.11.08,08:16
ale teraz ma napadol dôvod, sú vystavené v SK a od nového roka by mali byť v Eur. Takže som objednala len do konca roka.
Tinika
25.11.08,09:11
Dobrý deň,

u nás sa SL účtuju priamo do N s tým, že sa rozpočíta 55% do VOZD a 45% VNZD. Zamestnancom sa sťahuje z výplaty. To znamená, že sa znížia mzdové náklady o hodnotu 45% zo SL. Z čoho mi vychádza, že sa 45% do N z Fa za SL nedalo a znova sa znížili náklady pri výplate mzdy. Teda je to podľa mňa nesprávne, lebo som si dvakrát znižujem náklady.

Mala by som to robiť takto? Fa do VNZD. Na konci mesiaca podľa odprac. dní*55% z hodnoty SL do N. A čo so 45%? Ak zamestnancovi sťahujem z výplaty? Cez ID to len zaevidujem do VNZD? Pr. Fa 10000,- VNZD. Na konci mesiaca 22 SL* 55% z 80,- (44,-) = 968 do VOZD. A 36,-*22 =792 cez ID do VNZD ako 45% za SL od zamestnancov? Alebo ako to účtujete? Prosím o rady. Veľmi ďakujem
jožko99
25.11.08,09:25
Dobrý deň,

u nás sa SL účtuju priamo do N s tým, že sa rozpočíta 55% do VOZD a 45% VNZD. Zamestnancom sa sťahuje z výplaty. To znamená, že sa znížia mzdové náklady o hodnotu 45% zo SL. Z čoho mi vychádza, že sa 45% do N z Fa za SL nedalo a znova sa znížili náklady pri výplate mzdy. Teda je to podľa mňa nesprávne, lebo som si dvakrát znižujem náklady.

Mala by som to robiť takto? Fa do VNZD. Na konci mesiaca podľa odprac. dní*55% z hodnoty SL do N. A čo so 45%? Ak zamestnancovi sťahujem z výplaty? Cez ID to len zaevidujem do VNZD? Pr. Fa 10000,- VNZD. Na konci mesiaca 22 SL* 55% z 80,- (44,-) = 968 do VOZD. A 36,-*22 =792 cez ID do VNZD ako 45% za SL od zamestnancov? Alebo ako to účtujete? Prosím o rady. Veľmi ďakujem
Pri mesačnom nákupe SL jedna z možností by bola, že nákup SL sa zaúčtuje ako VOZD a predaj stravných lístkov zamestnancom za cenu 45 % SL, ako POZD.
Tinika
25.11.08,09:45
Pri mesačnom nákupe SL jedna z možností by bola, že nákup SL sa zaúčtuje ako VOZD a predaj stravných lístkov zamestnancom za cenu 45 % SL, ako POZD.

A ako v prípade, že im za SL sťahujem zo mzdy? ďakujem
jožko99
25.11.08,09:54
Veď si pozerala tému príspevok v o vedľajšej téme od Maríny, tam je to pekne vysvetlené.
Tinika
25.11.08,09:58
Veď si pozerala tému príspevok v o vedľajšej téme od Maríny, tam je to pekne vysvetlené.

Ano, len som nepochopila rozdiel medzi 1 a 2 sposobom.
jožko99
25.11.08,10:07
Ano, len som nepochopila rozdiel medzi 1 a 2 sposobom.
Odpoveď je vo vedľajšej téme
Tinika
25.11.08,11:07
Ano, len som nepochopila rozdiel medzi 1 a 2 sposobom.

Už mi to bolo vysvetlené. Dakujem
viktor24
03.03.09,21:26
89 sk x počet uplatnených lístkov = VOZD
11 sk x detto = VNZD
to vôbec nie je ťažké, tiež som to tak riešila.... :)

Ak som SZCO, neplatca DPH, nemam zamestnancov. Za mesiac september 2008 mam fakturu v hodnote 1753,50 Sk (tj. 21 dni x 83,50 Sk s DPH). Mozem dat celu tuto sumu do VOZD? Nemusim to rozdelit na 55% VOZD a 45% VNZD?
jana007
04.03.09,05:43
SZČO nerozdeľuje 55% a 45% (iba zamestnanci). Celé do VOZD.
TatianaM
04.03.09,05:53
SZČO nerozdeľuje 55% a 45% (iba zamestnanci). Celé do VOZD.


V tomto prípade ide všetko do VOZD. Ale pozor ak je hodnota SL vyššia ako 89,- (riešime ešte starý rok) tak do VOZD ide len 89,- a všetko navyšše od VNZD.
viktor24
04.03.09,06:22
V tomto prípade ide všetko do VOZD. Ale pozor ak je hodnota SL vyššia ako 89,- (riešime ešte starý rok) tak do VOZD ide len 89,- a všetko navyšše od VNZD.
Ak mozem poprosit: ktory paragraf, resp.odsek v Zakone o DzPr o tom hovori?Vdaka
TatianaM
04.03.09,06:32
Podľa §19 ods.2.písm.e) zákona o DzP
Aljok
04.03.09,08:16
V tomto prípade ide všetko do VOZD. Ale pozor ak je hodnota SL vyššia ako 89,- (riešime ešte starý rok) tak do VOZD ide len 89,- a všetko navyšše od VNZD.
Opravím Ťa.
1.1.2008 - 31.5.2008 maximálne 89.-Sk
1.6.2008 - 31.12.2008 maximálne 98,- Sk do VOZD
Aljok
04.03.09,08:20
Podľa §19 ods.2.písm.e) zákona o DzP
Je to ZoDP § 19 ods. 2 písm. p
Marína
04.03.09,10:12
Opravím Ťa.
1.1.2008 - 31.5.2008 maximálne 89.-Sk
1.6.2008 - 31.12.2008 maximálne 98,- Sk do VOZD
Ak si chceš prečítať tento príspevok, doporučujem ho skombinovať s nasledujúcim.

Alenka, mne podľa
180
O P A T R E N I E
Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
z 13. mája 2008
o sumách stravného
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky podľa § 5 ods. 2 zákona č. 283/2002 Z. z.
o cestovných náhradách ustanovuje:
§ 1
Sumy stravného pre časové pásma sú:
a) 98 Sk pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
b) 149 Sk pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
c) 230 Sk pre časové pásmo nad 18 hodín.
§ 2
Toto opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.
Viera Tomanová v. r.
Strana 1638 Zbierka zákonov č. 180/2008 Čiastka 75

vyplýva:
1.1.2008 - 12.5.2008 maximálne 89.-Sk
13.5.2008 - 31.12.2008 maximálne 98,- Sk do VOZD

Keby to aj bolo dňom uverejnenia, tak by zmena platila od 24.5. Vtedy opatrenie bolo uverejnené v Z. z.
Aljok
04.03.09,11:05
Evi,
to opatrenie nadobudlo účinnosť dňom vyhlásenia (24.5.2008).

V ZoDP §19/2/p je odvolávka na zákon o cestovných náhradách a podľa § 8 ods. 1 zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách upravené sumy náhrad patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené, preto som tam dala až od 1.6. 2008.
viktor24
09.03.09,21:55
Este jedna otazocka: mam zauctovanie v PD ako VOZD stravne za 9/08 20dni X 83,30 Sk. V priebehu septembra mi na zakl. zaznamu o prev. mot.vozidla a vyuctovania CP vysli nahrady za stravne 15 x po 98,-- Sk. Urobil som nasledovny zapis v PD: cez ID VOZD 15x -83,30 Sk a nasledne do VOZD som dal tych 15x98,--Sk. Je to O.K.?
martina100
13.03.09,12:32
Ahojte poradaci, uz som tu poprezerala kopec prispevkov, ale stale v tom nemam jasno. SZCO, platca DPH, objednava listky mesacne, fakturu plati okolo 25 -teho a vzdy 1. v mesiaci vydava listky zamestnancom. Listky vydava dopredu na novy mesiac znizene o dovolenky, prac. cesty. Ako bude vyzerat uctovanie starvnych listkov, vratane doplatku od zamestnancov a prispevku zo SF?
centeso
15.03.09,12:09
Ahojte poradaci, uz som tu poprezerala kopec prispevkov, ale stale v tom nemam jasno. SZCO, platca DPH, objednava listky mesacne, fakturu plati okolo 25 -teho a vzdy 1. v mesiaci vydava listky zamestnancom. Listky vydava dopredu na novy mesiac znizene o dovolenky, prac. cesty. Ako bude vyzerat uctovanie starvnych listkov, vratane doplatku od zamestnancov a prispevku zo SF?

No ak niekto može tak poradte ja tiez neviem ako.:mad::mad::mad:
Zuzy
15.03.09,12:39
Ahojte poradaci, uz som tu poprezerala kopec prispevkov, ale stale v tom nemam jasno. SZCO, platca DPH, objednava listky mesacne, fakturu plati okolo 25 -teho a vzdy 1. v mesiaci vydava listky zamestnancom. Listky vydava dopredu na novy mesiac znizene o dovolenky, prac. cesty. Ako bude vyzerat uctovanie starvnych listkov, vratane doplatku od zamestnancov a prispevku zo SF?

prečítajte si aj tému Ceniny a priebežné položky, hlavne príspevok č. 55 , tam je všetko pekne vysvetlené
Black
18.03.09,05:05
Viem, že o stravných lístkoch sa tu popísalo veľa, ale ak môžte odobrite mi prosím tento postup ohľadne stravných lístkov v r.2008 (resp. 2009). Ide mi najmä o spôsob zaúčtovania v zmysle platných predpisov v JÚ:

čistá mzda = 9.573 Sk (8.812 Sk = mzda na účet; 761 Sk =zrážka zo mzdy za stravné)
nárok na stravné lístky = 19 ks
Hodnota SL = 89 Sk

1xSZČO + 1 x zamestnanec
Neplatiteľ DPH!

Príjem SL do knihy cenín

1. prijatá FA od dodávateľa 3.881 Sk (40ks SL) - (FA) 3.881 Sk zápis do KZ
2. úhrada FA v hodnote 3.881
(3560Sk hodnota poukážok + 321 provízia) - (BÚ) 3.560 Sk VNZD - výdavok na priebežnú položku
- (BÚ) 321 Sk VOZD - prevádzková réžia (ak by som bol platca DPH odvediem aj daň).
3. príjem SL do knihy cenín - (PPD) 3.560 Sk PNZD - príjem z priebežnej položky (príjmam ceniny do pokladne).
- (PPD) 3.560 Sk zápis do KC

Na konci mesiaca pri výdaji lístkov:

4. Výdaj lístkov pre SZČO (19ks) - (VPD) 1.691 Sk VOZD - prevádzková réžia
5. Výdaj lístkov pre zamestnanca (19ks) 55% - (VPD) 930 SK VOZD - prevádzková réžia
6. Výdaj lístkov pre zamestnanca (19ks) 45% - (VPD) 761 Sk VNZD - iný
7. Výdaj z knihy cenín - (VPD) 3.382 Sk


Pri účtovaní mzdy 1 zamestnanca:

8. Výpočet čistej mzdy - (ML) 9.573 Sk zápis do KZ (ostatné zložky mzdy okrem stravného nebudem uvádzať)
9. Výplata mzdy na účet - (Bú) 8.812 Sk VOZD - mzdy (prepájam zo záväzkom v bode č. 8)
10. Zrážka zo mzdy za stravné (45%) - (ID) 761 Sk VOZD - mzdy (prepájam zo záväzkom v bode č. 8)
11. Príjem od zamestnanca za stravné (45%) - (ID) 761 Sk PNZD - iný
ciaaa
17.06.09,07:22
Uhrada faktúry :
- stravné lístky - VNOZD
- manipulačný poplatok - VOZD - prevádzková réžia
- na konci mesiaca interným dokladom : SL podľa počtu odprac. dní x 55 % = VOZD - prev. réžia
- úhrada od zamestnanca /45%/ - PNZD

------
Veronika

a nemalo by to byt takto? (chyba mi tam VNZD 45%)
takze by to malo byt takto:
- uhrada fa VNZD
- poplatky VOZD
- vydaj SL - ID 55% VOZD
- vydaj SL - VPD 45% VNZD
- uhrada od zamestnanca - PPD 45 % PNZD?

Mozte sa niekto na to pozriet? nerozumiem tomu, pozrela som si vsetky prispevky, no vsade je to inak
ciaaa
18.06.09,09:31
Tak ako.. pomoze mi niekto? viem ze sa to tu uz rozoberalo, ale nerozumiem tomu.. prosim vysvetli mi to niekto?
dakujem
Jarka 1
18.06.09,09:53
Tak ako.. pomoze mi niekto? viem ze sa to tu uz rozoberalo, ale nerozumiem tomu.. prosim vysvetli mi to niekto?
dakujem

Veď Ti už pomohla Veronika. Faktúru zaúčtuješ ako VNZD vo výške 100%. Potom už len dostaneš do nákladov 55% ako VOZD pri výdaji SL.
macula
18.06.09,10:17
a nemalo by to byt takto? (chyba mi tam VNZD 45%)
takze by to malo byt takto:
- uhrada fa VNZD
- poplatky VOZD
- vydaj SL - ID 55% VOZD
- vydaj SL - VPD 45% VNZD
- uhrada od zamestnanca - PPD 45 % PNZD?

Mozte sa niekto na to pozriet? nerozumiem tomu, pozrela som si vsetky prispevky, no vsade je to inak

- uhrada fa VNZD
- poplatky VOZD
- vydaj SL - VPD 55% VOZD
- vydaj SL - VPD 45% VNZD
- uhrada od zamestnanca - PPD 45 % PNZD
slavkavar
22.06.09,11:12
SZČO nezamestnáva nikoho mesačne plati za dovoz obedov cca 60€ v počte 40 obedov s tým že to má aj na večeru. Je možné to zaučtovať v celej čiastke do PD. Ďakujem
nika.sum
18.01.10,19:24
Viem, že o stravných lístkoch sa tu popísalo veľa, ale ak môžte odobrite mi prosím tento postup ohľadne stravných lístkov v r.2008 (resp. 2009). Ide mi najmä o spôsob zaúčtovania v zmysle platných predpisov v JÚ:

čistá mzda = 9.573 Sk (8.812 Sk = mzda na účet; 761 Sk =zrážka zo mzdy za stravné)
nárok na stravné lístky = 19 ks
Hodnota SL = 89 Sk

1xSZČO + 1 x zamestnanec
Neplatiteľ DPH!

Príjem SL do knihy cenín

1. prijatá FA od dodávateľa 3.881 Sk (40ks SL) - (FA) 3.881 Sk zápis do KZ
2. úhrada FA v hodnote 3.881
(3560Sk hodnota poukážok + 321 provízia) - (BÚ) 3.560 Sk VNZD - výdavok na priebežnú položku
- (BÚ) 321 Sk VOZD - prevádzková réžia (ak by som bol platca DPH odvediem aj daň).
3. príjem SL do knihy cenín - (PPD) 3.560 Sk PNZD - príjem z priebežnej položky (príjmam ceniny do pokladne).
- (PPD) 3.560 Sk zápis do KC

Na konci mesiaca pri výdaji lístkov:

4. Výdaj lístkov pre SZČO (19ks) - (VPD) 1.691 Sk VOZD - prevádzková réžia
5. Výdaj lístkov pre zamestnanca (19ks) 55% - (VPD) 930 SK VOZD - prevádzková réžia
6. Výdaj lístkov pre zamestnanca (19ks) 45% - (VPD) 761 Sk VNZD - iný
7. Výdaj z knihy cenín - (VPD) 3.382 Sk


Pri účtovaní mzdy 1 zamestnanca:

8. Výpočet čistej mzdy - (ML) 9.573 Sk zápis do KZ (ostatné zložky mzdy okrem stravného nebudem uvádzať)
9. Výplata mzdy na účet - (Bú) 8.812 Sk VOZD - mzdy (prepájam zo záväzkom v bode č. 8)
10. Zrážka zo mzdy za stravné (45%) - (ID) 761 Sk VOZD - mzdy (prepájam zo záväzkom v bode č. 8)
11. Príjem od zamestnanca za stravné (45%) - (ID) 761 Sk PNZD - iný

Ahoj, nikto sa k tomuto nevyjadril, hladala som odpoved aj v podobnych temach, ale nenasla som, ide hlavne o zrazku 45% za stravne zo mzdy zamestnanca, ako to zauctovat, v PU nemam problem, ale v JU sa z toho neviem vymotat.
Lianka
18.01.10,20:41
Ahoj, nikto sa k tomuto nevyjadril, hladala som odpoved aj v podobnych temach, ale nenasla som, ide hlavne o zrazku 45% za stravne zo mzdy zamestnanca, ako to zauctovat, v PU nemam problem, ale v JU sa z toho neviem vymotat.

Vyzera to byt v poriadku :).
yansky
19.01.10,05:12
Dobrý deň, môj dotaz sem priamo nepatrí, no postup účtovania by mohol byť podobný a vhodnejšiu tému som nenašiel....

V roku 2009 som nakúpil "etikety s logom firmy" ktoré chcem použiť na označenie vínnych fliaš a následne ako darček pre obchodných partnerov a klientov, no neviem ako toto zaúčtovať v JU.

Teoreticky my je postup jasný:
- nákup etikiet s logom firmy 100 ks - v deň nákupu zaúčtované ako VNZD
- príjem etikiet na sklad - príjemka (potrebujem aj knihu cennín?)
- výdaj etikiet zo skladu 30 ks - výdajka
- zaúčtovanie 30 ks etikiet ako VOZD

Ako to urobiť prakticky v Money S3, to neviem. Po príjem na sklad to zvládnem, výdaj zo skladu mám urobiť výdajkou? Ak áno ako to potom zaúčtujem?

Poprosím Vás, ak mi viete niekto poradiť s praktickou časťou, prípadne navrhnúť nejaký jednoduhší postup, budem vďačný.

Ďakujem, Jano.
nika.sum
19.01.10,05:45
Vyzera to byt v poriadku :).

Skusila som to podla toho zauctovat:
Príjem SL do knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=59) cenín

1. prijatá FA od dodávateľa 3.881 Sk (40ks SL) - (FA) 3.881 Sk zápis do KZ
2. úhrada FA v hodnote 3.881
(3560Sk hodnota poukážok + 321 (http://www.porada.sk/t58952-321-dodavatelia.html) provízia) - (BÚ) 3.560 Sk VNZD - výdavok na priebežnú položku
- (BÚ) 321 (http://www.porada.sk/t58952-321-dodavatelia.html) Sk VOZD - prevádzková réžia (ak by som bol platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) odvediem aj daň).
3. príjem SL do knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=59) cenín - (PPD) 3.560 Sk PNZD - príjem z priebežnej položky (príjmam ceniny do pokladne).
- (PPD) 3.560 Sk zápis do KC

Robim v MRP win, neviem ako je to v inych programoch. ale ked dam bod 3. prijmem peniaze z priebeznej polozky a urobim aj zapis do knihy cenin, tak mam v pokladni peniaze 2x. Ked urobim iba zapis do knihy cenin, zostane mi vysiet na priebeznych polozkach hodnota poukazok. Asi by bolo vhodnejsie v bode 2. pri uhrade FA dat hodnotu poukazok ako VNZD - ostatne vydavky a v bode 3. prijat do knihy cenin hodnotu poukazky. Mate niekto prosim skusenost s uctovanim stravnych listkov v JU v MRP???
nika.sum
19.01.10,06:18
Po vyskusani zauctovania, som to trocha opravila, ak si najdete cas prosim pozrite sa na to:

Príjem SL do knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=59) cenín

1. prijatá FA od dodávateľa 3.881 Sk (40ks SL) - (FA) 3.881 Sk zápis do KZ
2. úhrada FA v hodnote 3.881
(3560Sk hodnota poukážok + 321 (http://www.porada.sk/t58952-321-dodavatelia.html) provízia) - (BÚ) 3.560 Sk VNZD - ostatny neovpl.vydavky
- (BÚ) 321 (http://www.porada.sk/t58952-321-dodavatelia.html) Sk VOZD - prevádzková réžia (ak by som bol platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) odvediem aj daň).
3. príjem SL do knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=59) cenín - zapis do knihy cenin

Na konci mesiaca pri výdaji lístkov:


4. Výdaj lístkov pre zamestnanca (19ks) 55% - 930 SK VOZD - prevádzková réžia - ako nepenaz.operacia (ID)
5. Výdaj lístkov pre zamestnanca (19ks) 45% - 761 Sk VNZD - ostat.nezdan.vydavky (ID) - nepenaz.operacia
6. Výdaj z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=59) cenín 19 SL - 1691 Sk


Pri účtovaní mzdy 1 zamestnanca:

7. Výpočet čistej mzdy - (ML) 9.573 Sk zápis do KZ (ostatné zložky mzdy okrem stravného nebudem uvádzať)
8. Výplata mzdy na účet - (Bú) 8.812 Sk VOZD - mzdy (prepájam zo záväzkom v bode č. 8)
9. Zrážka zo mzdy za stravné (45%) - (ID) 761 Sk VOZD - mzdy (prepájam zo záväzkom v bode č. 8) nepenaz.operacia
10. Príjem od zamestnanca za stravné (45%) - (ID) 761 Sk PNZD - ost.nezdan.prijem - nepenaz.operacia
nika.sum
19.01.10,18:50
Nikto nepracuje v MRP win so stravnymi listkami????
danse
20.04.10,07:02
Dobry den,

aj ja som si ako SZCO (som platca DPH) nakupila stravne listky uz vlastne na cely rok, dufam, ze to nie je problem. Uctovanie som pochopila, len sa chcem este opytat, ako mam nahodit ostru fakturu - aky typ DPH mam uviest vo fakture. Uctujem v programe MRP - Jeduc. Ja som dala typ 40 (Dan z tovarov kupenych v tuzemsku - plny narok na odpocet) a v rozpise poloziek som potom pri stravnych listkoch dala ze su oslobodene od dane a u ostatnych dvoch - u sluzieb a postovneho som dala 19% dan. Neviem ci je to tak spravne....Mozete mi prosim poradit? Dakujem.
Anja111
20.04.10,07:12
Dobry den,

aj ja som si ako SZCO (som platca DPH) nakupila stravne listky uz vlastne na cely rok, dufam, ze to nie je problem. Uctovanie som pochopila, len sa chcem este opytat, ako mam nahodit ostru fakturu - aky typ DPH mam uviest vo fakture. Uctujem v programe MRP - Jeduc. Ja som dala typ 40 (Dan z tovarov kupenych v tuzemsku - plny narok na odpocet) a v rozpise poloziek som potom pri stravnych listkoch dala ze su oslobodene od dane a u ostatnych dvoch - u sluzieb a postovneho som dala 19% dan. Neviem ci je to tak spravne....Mozete mi prosim poradit? Dakujem.
SZČO nemá nárok na odpočet DPH zo služby pri nákupe stravných poukážiek...
Čítaj tu:
http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html
danse
20.04.10,07:29
Ano ja viem ze SZCO nema narok na odpocet pri kupe stravnych listkov, preto som k tej polozke v rozpise FA dala ze su oslobodene od dane (asi som to urobila zle), ale zase u dalsich poloziek si mozem uplatnit odpocet dph - teda zo sluzieb a z dopravy...
Preto neviem, ako mam tu fakturu nahodit, teda aku dph v hlavicke fa mam uviest - ked u jednej polozky (stravne listky) nemam narok na odpocet ale pri dalsich dvoch mam (sluzby a doprava)

Dakujem.
Anja111
20.04.10,07:56
Ano ja viem ze SZCO nema narok na odpocet pri kupe stravnych listkov, preto som k tej polozke v rozpise FA dala ze su oslobodene od dane (asi som to urobila zle), ale zase u dalsich poloziek si mozem uplatnit odpocet dph - teda zo sluzieb a z dopravy...
Preto neviem, ako mam tu fakturu nahodit, teda aku dph v hlavicke fa mam uviest - ked u jednej polozky (stravne listky) nemam narok na odpocet ale pri dalsich dvoch mam (sluzby a doprava)

Dakujem.
SZČO nemá nárok na odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) zo služby pri nákupe stravných poukážiek...
Prečítala si si ten pripojený link?
danse
20.04.10,08:11
No mne prisla nasledovna faktura:

Hodnota SL spolu :..............................680,40 Eur
Sluzby v zmysle zmluvy:..........................4,30 Eur
Poplatok za dorucenie a balne...................4,50 Eur
___________________________________________
Oslobodene zdanitelne plnenie:...............680,40 Eur

Zaklad dane:..........................................8,8 0 Eur
DPH 19%:.............................................. 1,67 Eur
____________________________________________
Spolu s DPH:.......................................690,87 Eur

A podla tohto by som mala mat narok na odpocet zo sluzieb aj z dopravy. Nechapem to.

Dakujem este raz za pomoc.
Anja111
20.04.10,08:20
No mne prisla nasledovna faktura:

Hodnota SL spolu :..............................680,40 Eur
Sluzby v zmysle zmluvy:..........................4,30 Eur
Poplatok za dorucenie a balne...................4,50 Eur
___________________________________________
Oslobodene zdanitelne plnenie:...............680,40 Eur

Zaklad dane:..........................................8,8 0 Eur
DPH 19%:.............................................. 1,67 Eur
____________________________________________
Spolu s DPH:.......................................690,87 Eur

A podla tohto by som mala mat narok na odpocet zo sluzieb aj z dopravy. Nechapem to.

Dakujem este raz za pomoc.
Nie je nárok na odpočet DPH... Zaúčtuješ do réžie, vr. DPH...
DR SR:
Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania, a teda fyzickej osobe, platiteľovi dane, v zmysle § 49 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane.