Mikul
17.09.07,16:03
Tento kvartal mi DU urcil ako posledne zdanovacie obdobie - od buduceho uz nebudem platca DPH. Pred dvomi tyzdnami som si kupil novy monitor za 8.000 Sk. (Samotny pocitac uz nie je zahrnuty v majetku - uz je odpisany). Mozem si v poslednom danovom priznani k DPH uplatnit odpocet dane za monitor?

Dakujem za pomoc.
Zoltán Kovács
17.09.07,14:11
Tento kvartal mi DU urcil ako posledne zdanovacie obdobie - od buduceho uz nebudem platca DPH. Pred dvomi tyzdnami som si kupil novy monitor za 8.000 Sk. (Samotny pocitac uz nie je zahrnuty v majetku - uz je odpisany). Mozem si v poslednom danovom priznani k DPH uplatnit odpocet dane za monitor?

Dakujem za pomoc.

Áno môžeš. Nejde o dlhodobý hmotný majetok, ani o technické zhodnotenie už odpísaného majetku. Zaúčtuješ to do prevádzkovej réžie.
apo
18.09.07,08:47
Áno môžeš. Nejde o dlhodobý hmotný majetok, ani o technické zhodnotenie už odpísaného majetku. Zaúčtuješ to do prevádzkovej réžie.

Pôvodný text otázky hovorí, že počítač už nie je v majetku. Citovaná rada by priviedla ku problému. Uvedený počítač ak bol odpisovaný tak ho musíme mať zahrnutý v inventúre účtu 022 ak sa účtuje v podvojnom účtovníctve.
Ak jeho cena pri nadobudnutí bola menej ako 30 tisíc bez DPH a bol zahrnutý do výdavkov v plnej výške v JÚ alebo v PÚ musí byť pri daňovej kontrole tento počítač zahrnutý v inventúre majetku (pomocná evidencia) používanom na podnikanie. Až v takomto prípade pri daňovej kontrole uznajú oprávnenosť odpočtu DPH z monitora.

apo